Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Τεχνολογίας Υπολογιστών Πατρών vs Φυσικής Πατρών

Σε ποια σχολή συμβουλεύετε τον xalkias να πάει;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 98)
  • Η.Μ.Τ.Υ.

  • Φυσικό

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
η Κρήτη συγκεκριμένα τσεπώνει λεφτά από ΕΕ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,795 μηνύματα.
Κομνηνέ είδα τα βίντεο και αυτό που θέλω να ρωτήσω, είναι με τι τρόπο ωφελείται ο μέσος φοιτητής που θέλει να περάσει την Κβαντομηχανική ΙΙ; Γιατί όσο να 'ναι, από την έρευνα επωφελείται κάποιος με τουλάχιστον μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών, εφόσον συνεχίζει για διδακτορική διατριβή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
κοιτα η σχολη εχει καλες υποδομες κρινοντας απο τον μεσο ορο αλλων σχολων,εχει αραιοτερες καταληψεις και εχει και πολυ αξιολογο διδακτικο προσωπικο
τι αλλο θελει δηλαδη ενας προπτυχιακος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
με τι τρόπο ωφελείται ο μέσος φοιτητής που θέλει να περάσει την Κβαντομηχανική ΙΙ;
Χε-χε-χε!!! Κβάντο ΙΙ = η απόλυτη πώρωση ! ! !


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,795 μηνύματα.
Κομνηνέ, το σχολικό υπόβαθρο το οποίο αν κρίνουμε από τον τρόπο που λειτουργεί το σχολείο στη χώρα μας... τα κενά είναι τεράστια. Βέβαια εκτός των άλλων, επιμένω στην Ελληνική νοοτροπία των φοιτητών απέναντι στις σπουδές όσο οργανωμένο είναι το Τμήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
α μην ξεχασω ειναι και το μοναδικο τμημα στην χωρα(μαζι με ενα αλλο) που αντι να αυγατιζει μαθηματα σε λιγες ωρες και να χει μεγαλο αριθμο διδακτικου προσωπικου
ακολουθει την δυτικη πεπατημενη...κανεις 38 μαθηματα(ή 36+ πτυχιακη) και πολλα εξ αυτων με περισσοτερες ωρες.
πολυ σημαντικο και αυτο για τον προπτυχιακο
επισης ειναι απο τα ελαχιστα τμηματα που δεν διοριζουν πολλους διδακτορες του ιδιου τμηματος(Αυτο που ακολουθει η αμερικη δηλαδη),μονο δυο,καπου εκει, διδακτορες του τμηματος εχει..
συμφωνω πως η ελληνικη νοοτροπια του φοιτητη ειναι αυτη που ειναι,ισχυει για τους πολλους
ωστοσο οι αριστουχοι της κρητης ειναι τυχεροι γιατι εχουν την δυνατοτητα προσβασης στο τμημα και αρκετοι το επιλεγουν.
παντως δεν γινονται συμβιβασμοι,καπου 60 ατομα παιρνουν πτυχιο το χρονο.

για να ειμαι ειλικρινης πιστευω αυτο το τμημα ειναι το κορυφαιο ελληνικο τμημα ΑΕΙ στην χωρα (γενικα ,οχι μονο στον κλαδο της φυσικης)αυτο και το διπλανο του το βιολογικο ισως

προσοχη δεν λεω πως τα αλλα τμηματα βαρανε χαρταετο!γινεται αξιολογη δουλεια και αλλου,δεν το συζηταμε,απλα λεω πως αυτα ξεχωριζουν,πιθανον και καποια αλλα που ξεχνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

GiorgosXen

Νεοφερμένος

Ο GiorgosXen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Γεια σας. Έχω ένα δίλημμα τον τελευταίο καιρό σχετικά με το ποια σχολή θα επιλέξω. Πρώτα απ' όλα να σας πω ότι είμαι θετική και πολύ δυνατός μαθητής και αν προσπαθήσω πιστεύω πιάνω πολύ ψηλές σχολές. Είμαι κολλημένος με τη φυσική και αυθόρμητα θα έλεγα πως θέλω να περάσω Φυσικό Κρήτης. Πολλοί(και ιδιαίτερα ο πατέρας μου που είναι φυσικός) προσπαθούν να με πείσουν να πάω στο ημμυ απθ κυρίως διότι "θα μπορείς να βάζεις υπογραφές" . θα ήθελα κάποιος που είναι σε κάποιο ήμμυ να μου πει πόση φυσική έχει το ημμυ, τους τομείς κλπ. Θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasos007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nasos007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Γεια σας. Έχω ένα δίλημμα τον τελευταίο καιρό σχετικά με το ποια σχολή θα επιλέξω. Πρώτα απ' όλα να σας πω ότι είμαι θετική και πολύ δυνατός μαθητής και αν προσπαθήσω πιστεύω πιάνω πολύ ψηλές σχολές. Είμαι κολλημένος με τη φυσική και αυθόρμητα θα έλεγα πως θέλω να περάσω Φυσικό Κρήτης. Πολλοί(και ιδιαίτερα ο πατέρας μου που είναι φυσικός) προσπαθούν να με πείσουν να πάω στο ημμυ απθ κυρίως διότι "θα μπορείς να βάζεις υπογραφές" . θα ήθελα κάποιος που είναι σε κάποιο ήμμυ να μου πει πόση φυσική έχει το ημμυ, τους τομείς κλπ. Θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας.
Σου αρεσει ολο το φασμα της φυσικης ή ειναι καποια κεφαλαια που δεν τα θελεις καθολου?Και αν ναι ποια ειναι αυτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Κάποια στιγμή θα πρέπει κάποια κυβέρνηση να δει το θέμα σοβαρά. Τι χρειάζονται τόσες παρακατιανές σχολές και τμήματα; Στην Ελλάδα μόνο τρεις (3) σχολές θα έπρεπε να υπάρχουν: ΗΜΜΥ , ΝΟΜΙΚΗ , ΙΑΤΡΙΚΗ.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasos007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nasos007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Κάποια στιγμή θα πρέπει κάποια κυβέρνηση να δει το θέμα σοβαρά. Τι χρειάζονται τόσες παρακατιανές σχολές και τμήματα; Στην Ελλάδα μόνο τρεις (3) σχολές θα έπρεπε να υπάρχουν: ΗΜΜΥ , ΝΟΜΙΚΗ , ΙΑΤΡΙΚΗ.

Ελπιζω να το λες ειρωνικαα αυτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Γεια σας. Έχω ένα δίλημμα τον τελευταίο καιρό σχετικά με το ποια σχολή θα επιλέξω. Πρώτα απ' όλα να σας πω ότι είμαι θετική και πολύ δυνατός μαθητής και αν προσπαθήσω πιστεύω πιάνω πολύ ψηλές σχολές. Είμαι κολλημένος με τη φυσική και αυθόρμητα θα έλεγα πως θέλω να περάσω Φυσικό Κρήτης. Πολλοί(και ιδιαίτερα ο πατέρας μου που είναι φυσικός) προσπαθούν να με πείσουν να πάω στο ημμυ απθ κυρίως διότι "θα μπορείς να βάζεις υπογραφές" . θα ήθελα κάποιος που είναι σε κάποιο ήμμυ να μου πει πόση φυσική έχει το ημμυ, τους τομείς κλπ. Θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας.

Το ΗΜΜΥ δεν έχει πολύ φυσική. Έχει μαθήματα στα οποία εξηγείς φυσικά φαινόμενα στην επιστήμη του ηλεκτρολόγου, πχ ηλεκτρικά κυκλώματα, ηλεκτρομαγνητικά πεδία, τηλεπικοινωνίες, μικροηλεκτρονική, θερμοδυναμική, τεχνική μηχανική κλπ αλλά είναι λίγα γενικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρορα

Νεοφερμένος

Η Ωρορα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Γεια σας. Έχω ένα δίλημμα τον τελευταίο καιρό σχετικά με το ποια σχολή θα επιλέξω. Πρώτα απ' όλα να σας πω ότι είμαι θετική και πολύ δυνατός μαθητής και αν προσπαθήσω πιστεύω πιάνω πολύ ψηλές σχολές. Είμαι κολλημένος με τη φυσική και αυθόρμητα θα έλεγα πως θέλω να περάσω Φυσικό Κρήτης. Πολλοί(και ιδιαίτερα ο πατέρας μου που είναι φυσικός) προσπαθούν να με πείσουν να πάω στο ημμυ απθ κυρίως διότι "θα μπορείς να βάζεις υπογραφές" . θα ήθελα κάποιος που είναι σε κάποιο ήμμυ να μου πει πόση φυσική έχει το ημμυ, τους τομείς κλπ. Θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας.
Άμα σου αρέσει τόσο η φυσική πήγαινε στο φυσικό . Αν προτιμάς ημμυ μόνο και μόνο για να μπορείς στο μέλλον να βάζεις υπογραφές , τότε ίσως να έχεις λανθασμένα κριτήρια επιλογής σχολών . Εσύ θα πας να δώσεις πανελλήνιες για αν περάσεις σε μια σχολή και αφού με το καλό περάσεις εσύ θα κληθείς να τα βγάλεις πέρα για να την τελειώσεις . Επέλεξε αυτό που πραγματικά αγαπάς και δεν θα βγεις χαμένος ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosXen

Νεοφερμένος

Ο GiorgosXen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Να διευκρινίσω πως ενδιαφέρομαι για όλο το φάσμα της φυσικής, χωρίς φυσικά να είμαι σε θέση να ξέρω αν θα μου αρέσει πχ. η φυσική συμπυκνωμένης ύλης αλλά φαντάζομαι πως θα μου αρέσουν. Όσον αφορά στο ΗΜΜΥ, τα πράγματα στο μυαλό μου είναι λίγο θολά, υπάρχουν τόσα παρακλάδια και ειδικότητες που μπορεί κάποιος από ημμυ να ασχοληθεί με διάφορα. Δε λέω πως το ημμυ δεν έχει ενδιαφέρον αλλά κλάδοι φυσικής όπως κβαντομηχανική, στερεά κατάσταση, οπτική, αστροφυσική δεν υπάρχουν καθόλου. Μου λένε βέβαια πως μπορώ μετά το ημμυ να κάνω μεταπτυχιακό σε τμήμα φυσικής. Η αλήθεια είναι πως είμαι πολύ μπερδεμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Να διευκρινίσω πως ενδιαφέρομαι για όλο το φάσμα της φυσικής, χωρίς φυσικά να είμαι σε θέση να ξέρω αν θα μου αρέσει πχ. η φυσική συμπυκνωμένης ύλης αλλά φαντάζομαι πως θα μου αρέσουν. Όσον αφορά στο ΗΜΜΥ, τα πράγματα στο μυαλό μου είναι λίγο θολά, υπάρχουν τόσα παρακλάδια και ειδικότητες που μπορεί κάποιος από ημμυ να ασχοληθεί με διάφορα. Δε λέω πως το ημμυ δεν έχει ενδιαφέρον αλλά κλάδοι φυσικής όπως κβαντομηχανική, στερεά κατάσταση, οπτική, αστροφυσική δεν υπάρχουν καθόλου. Μου λένε βέβαια πως μπορώ μετά το ημμυ να κάνω μεταπτυχιακό σε τμήμα φυσικής. Η αλήθεια είναι πως είμαι πολύ μπερδεμένος.

Έχεις αρκετά χρόνια να ξεμπερδευτείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosXen

Νεοφερμένος

Ο GiorgosXen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Αρκετά χρόνια; Μάλλον όχι.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophia<3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Παιδια ποσες φορες θα το πουμε για φυσικη στο φυσικο....τωρα πρεπει να κατσεις να δεις εσενα τι σε κανει να αισθανεσαι πιο καλα για παραδειγμα οπως και με τις περισσοτερες σχολες τοσχολειο δεν σεβοηθαει να καταλαβεις πληρως η και καθολου με τι ασχολειται η σχολη που σε ενδιαφερει (για παραδειγμα η φυσικη του σχολειου απεχει παααρααα πολυ απο του πανεπιστημιου)....παντως αν σκεφτεσαι ευκολα χρηματα η γενικα πολλα χρηματα η φυσικη δεν ειναι για σενα....θα στο πω αλλιως πρεπει να εισαι ερωτευμενος με την φυσικη για να γινεις κατι που θα ξεχωρισει πρεπει να εισαι ετοιμος να δουλεψεις σκληρα που μπορει ποτε να μην φανουν οι κοποι σου να αποδιδουν εσυ ομως μεσα σου θα νιωθεις πληρης και χαρουμενος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
...πρεπει να εισαι ερωτευμενος με την φυσικη για να γινεις κατι που θα ξεχωρισει πρεπει να εισαι ετοιμος να δουλεψεις σκληρα που μπορει ποτε να μην φανουν οι κοποι σου να αποδιδουν εσυ ομως μεσα σου θα νιωθεις πληρης και χαρουμενος
Ίσως το ερωτευμένος δεν αρκεί. Πρέπει να είσαι καμένος με τη Φυσική και να κάνεις θυσίες για αυτήν αν θέλεις να προχωρήσεις. Ναι, θέλει σκληρή δουλειά και στο δρόμο υπάρχουν και πράγματα που θα σε απογοητεύσουν. Μπορεί να μη φτάσεις ποτέ στην Ιθάκη σου, όμως (όπως λέει και ο ποιητής) η ομορφιά είναι στο ταξίδι.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosXen

Νεοφερμένος

Ο GiorgosXen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Κοιτάξτε εγώ πιστεύω πως αγαπώ πολύ αυτό το αντικείμενο, χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν θα ενδιαφερθώ εξίσου για τα μαθήματα στο Ημμυ. Πέρα από το θεωρητικό κομμάτι όμως, τα χρήματα στην Ελλάδα είναι λίγα. Έχω σκεφτεί σοβαρά το ενδεχόμενο του εξωτερικού για κάποια χρόνια αν πάω στο Φυσικό πχ να πάω σε κάποιο ερευνητικό κέντρο να βγάλω κάνα φράγκο και μετά έχει ο θεός. Πάντως θα κλείσω κανα ραντεβού μόλις ανοίξει το κεσυπ γιατί η εικόνα μου για το ημμυ είναι τόσο θολή που δεν μπορώ να ξέρω αν μου αρέσει. Βλέπω πως πολλοί καθηγητές ακόμα και στο φυσικό είναι απόφοιτοι ημμυ και σκέφτομαι πως μπορώ να πάω ημμυ, να κάνω μεταπτυχιακό/διδακτορικό σε φυσική και μετά αν θέλω μπορώ να γίνω και ερευνητής φυσικής αν θέλω ή να ασχοληθώ επαγγελματικά ως ηλεκτρολόγος(βλέποντας και κάνοντας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Κοιτάξτε εγώ πιστεύω πως αγαπώ πολύ αυτό το αντικείμενο, χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν θα ενδιαφερθώ εξίσου για τα μαθήματα στο Ημμυ. Πέρα από το θεωρητικό κομμάτι όμως, τα χρήματα στην Ελλάδα είναι λίγα. Έχω σκεφτεί σοβαρά το ενδεχόμενο του εξωτερικού για κάποια χρόνια αν πάω στο Φυσικό πχ να πάω σε κάποιο ερευνητικό κέντρο να βγάλω κάνα φράγκο και μετά έχει ο θεός. Πάντως θα κλείσω κανα ραντεβού μόλις ανοίξει το κεσυπ γιατί η εικόνα μου για το ημμυ είναι τόσο θολή που δεν μπορώ να ξέρω αν μου αρέσει. Βλέπω πως πολλοί καθηγητές ακόμα και στο φυσικό είναι απόφοιτοι ημμυ και σκέφτομαι πως μπορώ να πάω ημμυ, να κάνω μεταπτυχιακό/διδακτορικό σε φυσική και μετά αν θέλω μπορώ να γίνω και ερευνητής φυσικής αν θέλω ή να ασχοληθώ επαγγελματικά ως ηλεκτρολόγος(βλέποντας και κάνοντας)

Αν μένεις Αθήνα γίνεται το NTUAday (ή ntuni-day καπως έτσι δεν θυμάμαι ακριβως) μια φορά τον χρόνο, αν μένεις κοντά στη Ξάνθη θα γίνει και φέτος το Uniday. Σε αυτές τις 2 ημερίδες θα υπάρχουν παιδιά από ημμυ που θα σου απαντήσουν από κοντά ότι ερωτήσεις έχεις. Αυτά πληροφοριακά.

Τώρα τα σενάρια που γράφεις πιο κάτω, πίστεψέ με, έχουν μηδενική αξία αυτή τη στιγμή. Μπορεί αν μπεις ημμυ να ασχοληθείς με κάτι τελείως διαφορετικό στην τελική απο ότι νομίζεις τώρα. Αν σου αρέσει πολύ η φυσική όμως και δεν σου αρέσουν τα υπόλοιπα μαθήματα που έχουν οι ημμυ, τότε καλύτερα να πας φυσικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosXen

Νεοφερμένος

Ο GiorgosXen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Όταν μία χώρα δεν δίνει άλλη δυνατότητα σε πτυχιούχος μορφωμένος παρά να ανοίξουν ψησταριά αν θέλουν να βγάλουν κανένα φράγκο οι μόνοι που φταίνε για την φυγή στο εξωτερικό είναι οι κυβερνήτες και σε καμία περίπτωση οι πτυχιούχοι. Με 1000 και 900 και 800 ευρώ στις καλύτερες περιπτώσεις ένας μορφωμένος με PHd καταλαβαίνει κάποτε πως δεν πρόκειται να αποκτήσει ποτέ οικονομική ανεξαρτησία. Ο μονόδρομος δυστυχώς είναι η μετανάστευση.

Αν μένεις Αθήνα γίνεται το NTUAday (ή ntuni-day καπως έτσι δεν θυμάμαι ακριβως) μια φορά τον χρόνο, αν μένεις κοντά στη Ξάνθη θα γίνει και φέτος το Uniday. Σε αυτές τις 2 ημερίδες θα υπάρχουν παιδιά από ημμυ που θα σου απαντήσουν από κοντά ότι ερωτήσεις έχεις. Αυτά πληροφοριακά.

Τώρα τα σενάρια που γράφεις πιο κάτω, πίστεψέ με, έχουν μηδενική αξία αυτή τη στιγμή. Μπορεί αν μπεις ημμυ να ασχοληθείς με κάτι τελείως διαφορετικό στην τελική απο ότι νομίζεις τώρα. Αν σου αρέσει πολύ η φυσική όμως και δεν σου αρέσουν τα υπόλοιπα μαθήματα που έχουν οι ημμυ, τότε καλύτερα να πας φυσικό.

Φίλε ευχαριστώ πολύ μένω στα Χανιά και στο πολυτεχνείο οργανώνουν κάθε χρόνο ανοικτή μέρα για να γνωρίσεις τις σχολές. Πρέπει να πάω αν και σε καμία περίπτωση δεν θα πέρναγα Χανιά, το πρόγραμμα σπουδών έχει πολύ περισσότερη πληροφορική από ότι στα υπόλοιπα τμήματα γίνεσαι περισσότερο μηχανικός η/υ παρά ηλεκτρολόγος(άλλωστε φέτος έγινε ηλεκτρολόγων από ηλεκτρονικών μηχανικών)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top