Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Τεχνολογίας Υπολογιστών Πατρών vs Πληροφορικής ΑΠΘ vs Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Χμ... μου ξέφυγε αυτό το topic. :P Μια ερώτηση, αν και νομίζω πως πιθανόν δεν θα λάβω ξεκάθαρη και συγκεκριμένη απάντηση:
Για κάποιον που δεν θέλει να ασχοληθεί με τον προγραμματισμό (δεν μιλάω για μαθήματα σχολής, αλλά για επάγγελμα), αλλά κυρίως με τον τομέα του hardware (κατσαβίδια, επισκευές, κατασκευές και δε συμμαζεύεται), ποια απ' όλες τις σχολές θεωρείται ως καταλληλότερη; Επίσης, έστω ότι περνάω Πληροφορικής, ποιες ακριβώς οι επαγγελματικές μου ευκαιρίες μόλις τελειώσω; Η σχολή της Πάτρας (που μου φαίνεται η πιο κοντινή στις πραγματικότητα επιλογή αυτή τη στιγμή), που επικεντρώνει; Το ίδιο και των Ιωαννίνων.
(Ναι, είπα μια ερώτηση :devil: )

Πώς το εννοείς το hardware; Για να γίνεις τεχνικός όχι πανεπιστήμιο ούτε καν ΙΕΚ δε θες. άνοιξε κάνα pc να δεις τι παίζει και σιγά σιγά εξοικειώνεσαι.

παιδια ηθελα να κανω 2 ερωτησεις. 1) τι διαφορετικα μαθαινεις σε μια σχολη πληροφορικης κα τηλεπικοινωνιων και σε μια σχολη μηχανικων η/υ 3) ποιες σχολες ειναι καλες για μηχανικος Η/Υ και πληροφορικης εκτος απο τις πατρας γτ μενω πατρα και θελω να φυγω.

Σημειωση : Θελω να ασχοληθω ΚΥΡΙΩΣ με το προγραμματισμο (software) βεβαια δεν θα με πειραζε και το hardware και τα μαθηματικα.

1) Τίποτα. Τα ίδια μαθήματα θα δεις πάνω κάτω.

3) ΕΚΠΑ, ΟΠΑ, ΑΠΘ, Ηράκλειο, Χανιά, Ιωάννινα ίσως και Βόλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,935 μηνύματα.
παιδια ηθελα να κανω 2 ερωτησεις. 1) τι διαφορετικα μαθαινεις σε μια σχολη πληροφορικης κα τηλεπικοινωνιων και σε μια σχολη μηχανικων η/υ 3) ποιες σχολες ειναι καλες για μηχανικος Η/Υ και πληροφορικης εκτος απο τις πατρας γτ μενω πατρα και θελω να φυγω.

Σημειωση : Θελω να ασχοληθω ΚΥΡΙΩΣ με το προγραμματισμο (software) βεβαια δεν θα με πειραζε και το hardware και τα μαθηματικα.

H κύρια διαφορά είναι ότι στις σχολές μηχανικών μπορείς να γραφτείς στο τεχνικό επιμελητήριο. Μην περιμένεις να μάθεις ούτε τα βασικά στη σχολή. Την ουσία θα τη μάθεις μόνο σου. Στην Ελλάδα η πιο δημοφιλής σχολή στο τομέα είναι η σχολή του ΕΜΠ. Το πτυχίο που δίνει είναι γενικό αλλά το πρόγραμμα σπουδών σου δίνει την ευχέρεια να κάνεις πολλά μαθήματα πληροφορικής και προγραμματισμού.

Αν κρίνω από το επίπεδο αποφοίτων άλλων σχολών του τομέα θα σου πρότεινα επίσης πληροφορική ΕΚΠΑ και τη πληροφορική του ΤΕΙ Αθήνας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Σημειωση : Θελω να ασχοληθω ΚΥΡΙΩΣ με το προγραμματισμο (software) βεβαια δεν θα με πειραζε και το hardware και τα μαθηματικα.

Όποια και αν είναι η επιλογή σου σε θετική/τεχνολογική σχολή να ξέρεις ότι τα μαθηματικά είναι δεδομένα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greeklover13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
αν θες προγραμματισμο πηγαινε θεσσαλονικη,πειραια,ηρακλειο μην μπλεξεις με σχολες μηχανικων θα φας τα χρονια σου με ασχετα μαθηματα.Επισης λογο οτι το hardware δεν εχει και πολλες διεξοδους (χρηματικες κυριως) οι περισσοτεροι αποφοιτοι καταληγουν να γινονται προγραμματιστες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Πώς το εννοείς το hardware; Για να γίνεις τεχνικός όχι πανεπιστήμιο ούτε καν ΙΕΚ δε θες. άνοιξε κάνα pc να δεις τι παίζει και σιγά σιγά εξοικειώνεσαι.
Πως θα μπορούσα να το εννοώ, δηλαδή; :hmm:
Αλήθεια, δεν έχω ιδέα. Δηλαδή μου λες ότι ανεξάρτητα τη σχολή, αρκεί να ασχοληθώ μόνος μου και θα είμαι τεχνικός; Ποιος προσλβάνει αυτοδίδακτο τεχνικό;
(Δεν σου φέρνω αντίρρηση, σοβαρά ρωτάω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Πως θα μπορούσα να το εννοώ, δηλαδή; :hmm:
Αλήθεια, δεν έχω ιδέα. Δηλαδή μου λες ότι ανεξάρτητα τη σχολή, αρκεί να ασχοληθώ μόνος μου και θα είμαι τεχνικός; Ποιος προσλβάνει αυτοδίδακτο τεχνικό;
(Δεν σου φέρνω αντίρρηση, σοβαρά ρωτάω)

Τεχνικοί μπορεί να είναι οι τύποι στο Πλαίσιο που επισκευάζουν pc για 600 ευρώ το μήνα. Ή οι τύποι που κάνουν technical support σε εταιρείες. Για αυτό ρώτησα αυτό εννοείς;

Συνήθως όταν λέμε hardware εννοούμε VLSI άντε μέχρι και σε επίπεδο αρχιτεκτονικής υπολογιστών και assembly. Δηλαδή:
Φυσική
Ηλεκτρονική
Σχεδιασμό κυκλωμάτων
Λογική σχεδίαση
Αρχιτεκτονική υπολογιστών

Αυτά θα τα κάνεις σε οποιαδήποτε σχολή μηχανικών Η/Υ ή πληροφορική μη οικονομικού πανεπιστημίου. Αλλά καλού κακού προφανώς τσεκάρεις και οδηγό σπουδών πριν κάνεις μηχανογραφικό.

Πάντως στην Ελλάδα δε ξέρω τι είδους απορρόφηση έχει αυτός ο τομέας, οι περισσότεροι για web dev ακούω να πάνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Τεχνικοί μπορεί να είναι οι τύποι στο Πλαίσιο που επισκευάζουν pc για 600 ευρώ το μήνα. Ή οι τύποι που κάνουν technical support σε εταιρείες. Για αυτό ρώτησα αυτό εννοείς;

Συνήθως όταν λέμε hardware εννοούμε VLSI άντε μέχρι και σε επίπεδο αρχιτεκτονικής υπολογιστών και assembly. Δηλαδή:
Φυσική
Ηλεκτρονική
Σχεδιασμό κυκλωμάτων
Λογική σχεδίαση
Αρχιτεκτονική υπολογιστών

Αυτά θα τα κάνεις σε οποιαδήποτε σχολή μηχανικών Η/Υ ή πληροφορική μη οικονομικού πανεπιστημίου. Αλλά καλού κακού προφανώς τσεκάρεις και οδηγό σπουδών πριν κάνεις μηχανογραφικό.

Πάντως στην Ελλάδα δε ξέρω τι είδους απορρόφηση έχει αυτός ο τομέας, οι περισσότεροι για web dev ακούω να πάνε.

Δεν έχω ιδιαίτερο κόλλημα με την Ελλάδα. Αν μου δοθεί η ευκαιρία να φύγω, θα το κάνω.
Από αυτά που μου λες συμπεραίνω ότι είναι καλύτερα να πάω Πληροφορική και να ασχοληθώ μόνος μου περισσότερο με το hardware, ώστε να έχω και το back-up plan του προγραμματιστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theo814

Νεοφερμένος

Ο Theo814 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις. Γνωριζει κανεις αν υπαρχουν σε καμια σχολη υπολογιστων στην ελλαδα μαθημα για γλωσσες προγραμματισμου χαμηλου επιπεδου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Της πάτρας λογικά το ceid
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Είναι σαν να ρωτάς σε ποια τμήματα φυσικής διδάσκεται μηχανική. Σε όλα. :P

** με μια επιφύλαξη όπως έχω ξανά πει για οικονομικά πανεπιστήμια ( ΟΠΑ, ΠΑΠΕΙ, ΠΑΜΑΚ ). Εξαρτάται και πώς εννοείς το χαμηλού επιπέδου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Τμήμα υπολογιστών και χωρίς τουλάχιστον μια γλώσσα χαμηλού επιπέδου; Φαντάζει δύσκολο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Σε μας πάντως (κλασσικό ΗΜΜΥ) σε τομέα έχει αρκετά πράγματα σε ασεμπλι-μικροεπεξεργαστές, αλλά ό,τι και να θες από τμήμα ΗΜΜΥ το κακό είναι πως θα φας ΠΟΛΥ ποικιλία στον κορμό (5 πρώτα εξάμηνα), οπότε θέλει γερά νεύρα αν αποφασίσεις για κάτι τέτοιο...

Ενδεικτικά σου δείχνω κάποια που θα σου αρέσουν λογικά:
https://qa.auth.gr/el/x/class/1/20052771
https://qa.auth.gr/el/x/class/1/20051849
https://qa.auth.gr/el/x/class/1/20052793

Αλλά λογικά το σεηντ θα χει πολύ περισσότερο πράμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariaal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mariaal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Της πάτρας λογικά το ceid

Το πρόγραμμα σπουδών στο ceid δεν εστιάζει σε γλώσσες χαμηλού επιπέδου. Ήδη από το πρώτο εξάμηνο διδάσκεται διεξοδικά C και στο δεύτερο Java και C++. Στο πρώτο εξάμηνο γίνεται μια επιδερμική αναφορά στην assembly language. Το τμήμα δίνει μεγαλύτερη βάση σε γλώσσες του διαδικαστικού κι οντοκεντρικού προγραμματισμού και γλώσσες προγραμματισμού παγκόσμιου ιστού .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariaal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mariaal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Κι επειδή βλέπω πως γενικά υπάρχει μια σύγχυση σχετικά με τη σχολή των Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικης Παν.Πατρών (CEID), είναι χρήσιμο να ξεκαθαριστούν κάποια πράγματα.

1. Είναι πολυτεχνική σχολή άρα είναι πενταετούς φοίτησης.

2. CEID VS HMMY
Το μόνο κοινό των δύο σχολών είναι το μέρος του μηχανικού υπολογιστών. Τι σημαίνει αυτό; Πως ένας απόφοιτος του ceid δε μπορεί να ασχοληθεί με τομείς όπως ενέργεια, ηλεκτρολογικά κλπ. Από την άλλη, στο ceid -επειδή είναι και τμήμα πληροφορικής- δίνεται πολύ μεγαλύτερη έμφαση στο software και γενικά στον προγραμματισμό, ήδη στο πρώτο έτος τυπικά πρέπει να ξέρεις να χειρίζεσαι 4 γλώσσες προγραμματισμού και βέβαια το πλήθος των εργασιών και των πρότζεκτ είναι πολύ μεγάλο. Απ΄όσο έχω μιλήσει με φοιτητές από ΗΜΜΥ και βλέποντας και το πρόγραμμα σπουδών, φαίνεται πως η σχολή δεν καλύπτει τόσο εκτενώς το μέρος του software όσο το ceid. Το ίδιο ισχύει πάνω κάτω και για το hardware.

3. Στο ceid θα καλύψεις κάθε φάσμα της πληροφορικής και της επιστήμης των υπολογιστών. Θα κάνεις από Ηλεκτρονικά έως Θεωρία Αλγορίθμων, από Αρχιτεκτονική Υπολογιστών έως Βάσεις Δεδομένων και γενικά θα ασχοληθείς με ο,τιδήποτε έχει να κάνει με υπολογιστές. Αλλά επειδή ξαναλέω πως είναι και σχολή πληροφορικής υπάρχουν αρκετά θεωρητικά μαθήματα και πολύς μα πολύς προγραμματισμός. Tέλος, έχει τα κλασικά μαθήματα που υπάρχουν σε όλα τα πολυτεχνικά τμήματα τύπου φυσική, εφαρμοσμένα μαθηματικά, γραμμική άλγεβρα συν κάποια ακόμα (π.χ. διακριτά μαθηματικά,πιθανότητες).

Εν κατακλείδι, από το ceid όπως μας είπαν και οι ίδιοι οι καθηγητές καλείσαι να αποφοιτήσεις με τρεις ιδιότητες. Πρώτον, μηχανικού υπολογιστών ( hardware ) , δεύτερον πληροφορικάριου και τρίτον προγραμματιστή ( software ). Είναι μια καθαρόαιμη σχολή υπολογιστών, απαιτητική, στην οποία δε μπορείς να πας αν δεν γουστάρεις τον προγραμματισμό και την οποία δε γίνεται να αποφύγεις εάν γουστάρεις να ασχοληθείς σοβαρά με υπολογιστές σε όλο τους το φάσμα - με computer engineering αλλά και με computer science-.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Το πρόγραμμα σπουδών στο ceid δεν εστιάζει σε γλώσσες χαμηλού επιπέδου
Στο πρώτο εξάμηνο γίνεται μια επιδερμική αναφορά στην assembly language.

Είναι κι άλλα
https://www.ceid.upatras.gr/el/undergraduate/courses/23261Ε
https://www.ceid.upatras.gr/el/undergraduate/courses/23361Ε

Πάντως είναι κάπως εξειδικευμένο αντικείμενο. Αν χρειαστεί κάποιος για επαγγελματικούς λόγους να ασχοληθεί με τέτοιου είδους προγραμματισμό, είναι σίγουρο ότι θα χρειαστεί λίγο διάβασμα (αλλά γενικά με ότι κι αν ασχοληθείς επαγγελματικά το πιο πιθανό είναι ότι θα χρειαστείς κάποιο διάβασμα, δε πρόκειται να τα ξέρεις όλα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν έχω ιδιαίτερο κόλλημα με την Ελλάδα. Αν μου δοθεί η ευκαιρία να φύγω, θα το κάνω.
Από αυτά που μου λες συμπεραίνω ότι είναι καλύτερα να πάω Πληροφορική και να ασχοληθώ μόνος μου περισσότερο με το hardware, ώστε να έχω και το back-up plan του προγραμματιστή.

:clapup: Φίλε πρέπει να ξεκαθαρίσεις από τώρα τι με τι θέλεις να ασχοληθείς επαγγελματικά. Αν περάσεις σε σχολή πληροφορικής (που στο εύχομαι) θα καταλάβεις ότι λίγο πολύ όλες οι σχολές πληροφορικής είναι το ίδιο, θα έχεις κάποια μαθήματα προγραμματισμού, κάποια αρχιτεκτονικής υπολογιστικών συνστημάτων και κάποια μαθήματα αλγορίθμων έτσι χοντρικά. Τώρα με το που τελειώνεις μια σχολή πληροφορικής δεν είσαι ικανός να κάνεις τίποτα :D.

Αυτό συμβαίνει διότι ο επαγγελματικός τομέας της πληροφορικής είναι αρκετά διαφορετικός από τον ακαδημαικό. Για παράδειγμα αν θες να γίνεις προγραμματιστής σε Java, μην περιμένεις να τελειώσεις τη σχολή και να είσαι προσλήψιμος. Ο προγραμματισμός και γενικά ότι έχει σχέσει με την πληροφορική μαθαίνεται προτίστως με προσοπική προσπάθεια, και όχι στην αίθουσα διδασκαλίας. Δεν λέω βέβαια πως ένα πτυχίο είναι άχρηστο, αλλά καμία περίπτωση δεν σου εξασφαλίζει απασχόληση.

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα για να το καταλάβεις. Έστω ότι πας για συνέντευξη σε μία εταιρία που φτιάχνει εφαρμογές για android, έχοντας σαν βασικό σου προσόν το πτυχίο σου, και απέναντι σου έχεις άλλον ένα υποψήφιο που δεν έχει πτυχίο έχει όμως ένα portfolio με 5 εφαρμογές σε android που έχει φτιάξει. Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να επιλέξουν εσένα. Στον επαγγελματικό τομέα για να σε προσλάβει κάποιος πρέπει να του αποδείξεις ότι έχει έμπρακτες γνώσεις στον προγραμματισμό και δυστυχώς το πτυχίο δεν αποτελεί τέτοια απόδειξη.

Τώρα αυτό που πρέπει να κάνεις εσύ εάν ενδιαφέρεσαι για την πληροφορική, είναι να αποφασίσεις εκ των προταίρων με ποιο τομέα θες να ασχοληθείς και να αφιερώσεις σε αυτόν προσωπικό χρόνο, παράλληλα με τη σχολή. Συνοπτικά αν σε ενδιαφέρει να ασχοληθείς με προγραμματισμό, τότε μια σχολή Πληροφορικής όπως του ΑΠΘ (Computer Science δηλαδή) είναι ότι πρέπει. Σχολές όπως ΗΜΜΥ έχουν μεν προγραμματισμό, αλλά κυρίως απευθύνονται σε άτομα που θέλουν να ασχοληθούν με την κατασκευή hardware. (Μιλάω για κατασκευή δηλαδή να φτιάχνεις τσιπάκια, όχι να ανοίγεις το PC και να αλλάζεις RAM, αυτό δε θέλει πτυχείο :)).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
:clapup: Φίλε πρέπει να ξεκαθαρίσεις από τώρα τι με τι θέλεις να ασχοληθείς επαγγελματικά. Αν περάσεις σε σχολή πληροφορικής (που στο εύχομαι) θα καταλάβεις ότι λίγο πολύ όλες οι σχολές πληροφορικής είναι το ίδιο, θα έχεις κάποια μαθήματα προγραμματισμού, κάποια αρχιτεκτονικής υπολογιστικών συνστημάτων και κάποια μαθήματα αλγορίθμων έτσι χοντρικά. Τώρα με το που τελειώνεις μια σχολή πληροφορικής δεν είσαι ικανός να κάνεις τίποτα :D.

Αυτό συμβαίνει διότι ο επαγγελματικός τομέας της πληροφορικής είναι αρκετά διαφορετικός από τον ακαδημαικό. Για παράδειγμα αν θες να γίνεις προγραμματιστής σε Java, μην περιμένεις να τελειώσεις τη σχολή και να είσαι προσλήψιμος. Ο προγραμματισμός και γενικά ότι έχει σχέσει με την πληροφορική μαθαίνεται προτίστως με προσοπική προσπάθεια, και όχι στην αίθουσα διδασκαλίας. Δεν λέω βέβαια πως ένα πτυχίο είναι άχρηστο, αλλά καμία περίπτωση δεν σου εξασφαλίζει απασχόληση.

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα για να το καταλάβεις. Έστω ότι πας για συνέντευξη σε μία εταιρία που φτιάχνει εφαρμογές για android, έχοντας σαν βασικό σου προσόν το πτυχίο σου, και απέναντι σου έχεις άλλον ένα υποψήφιο που δεν έχει πτυχίο έχει όμως ένα portfolio με 5 εφαρμογές σε android που έχει φτιάξει. Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να επιλέξουν εσένα. Στον επαγγελματικό τομέα για να σε προσλάβει κάποιος πρέπει να του αποδείξεις ότι έχει έμπρακτες γνώσεις στον προγραμματισμό και δυστυχώς το πτυχίο δεν αποτελεί τέτοια απόδειξη.

Τώρα αυτό που πρέπει να κάνεις εσύ εάν ενδιαφέρεσαι για την πληροφορική, είναι να αποφασίσεις εκ των προταίρων με ποιο τομέα θες να ασχοληθείς και να αφιερώσεις σε αυτόν προσωπικό χρόνο, παράλληλα με τη σχολή. Συνοπτικά αν σε ενδιαφέρει να ασχοληθείς με προγραμματισμό, τότε μια σχολή Πληροφορικής όπως του ΑΠΘ (Computer Science δηλαδή) είναι ότι πρέπει. Σχολές όπως ΗΜΜΥ έχουν μεν προγραμματισμό, αλλά κυρίως απευθύνονται σε άτομα που θέλουν να ασχοληθούν με την κατασκευή hardware. (Μιλάω για κατασκευή δηλαδή να φτιάχνεις τσιπάκια, όχι να ανοίγεις το PC και να αλλάζεις RAM, αυτό δε θέλει πτυχείο :)).

Καταρχάς σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Λοιπόν, αυτό που ξέρω πως θέλω, είναι ότι προτιμώ να ασχοληθώ με το hardware και όχι με τον προγραμματισμό. Μου αρέσουν και οι δύο τομείς, και ξέρω ότι οι σχολές περιέχουν και τα δύο και δεν θα είχα πρόβλημα να ασχοληθώ με τον προγραμματισμό επαγγελματικά - αν χρειαστεί (αν δηλαδή αυτά που φαντάζομαι δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα). Ξέρω, δηλαδή, ότι θα προτιμούσα να ασχοληθώ με τον πιο "χειρωνακτικό" τομέα της πληροφορικής - ή καλύτερα των υπολογιστών - συγχώρεσε με αν δεν χρησιμοποιώ σωστούς όρους. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει σαν ξεχωριστό και μεμονωμένο επάγγελμα, δεν γνωρίζω τι και πως, εν ολίγοις, απλά σου λέω τι θα ήταν το ιδανικό για μένα.
Σχετικά με αυτό που αναφέρεις για προσωπική ενασχόληση, το έχω υπόψη μου, άλλωστε όλοι όσοι έχουν περάσει σε σχετικές σχολές το τονίζουν αυτό.
Τώρα, για ΗΜΜΥ, δεν νομίζω πως θα καταφέρω να περάσω, και μετά απ' όσα διάβασα για το τμήμα δεν ξέρω αν θέλω καν να το δηλώσω στο μηχανογραφικό μου. Για την ακρίβεια, νομίζω πως δεν θα μπορώ καν να ανταποκριθώ (ακόμα και στο σενάριο που περνάω). Από τις προτάσεις των παραπάνω και με μια μικρή συζήτηση με τον Βασίλη από πάνω - νομίζω πως το ceid (ή και το αντίστοιχο των Ιωαννίνων) θα μου ταιριάζει περισσότερο.
Όσο για το "portfolio" που αναφέρεις - αν και το θεωρώ λίγο offtopic - έχω μερικά projectάκια με φίλους μου, που νομίζω πως μπορούμε να τα επεκτείνουμε και να τα δημοσιεύσουμε. Αυτό βέβαια περνά σε δεύτερη μοίρα , τόσο λόγω πανελλαδικών όσο και λόγω του διαφορετικού προσανατολισμού που επιθυμώ να ακολουθήσω, όπως προανέφερα.
Θέλω να σταθώ περισσότερο στην παρένθεση στο τέλος του μηνύματός σου, γιατί φαίνεται πως τα πράγματα δεν είναι έτσι όπως νόμιζα ότι είναι. Όπως και πιο πάνω, έτσι και εσύ εδώ, μου λες πως για αν προσληφθείς ως τεχνικός υπολογιστών (να αλλάζεις RAM, όπως χαρακτηριστικά αναφέρεις), δεν χρειάζεται καν πτυχίο. Αυτό στο μυαλό μου συνδέεται ως χαμηλόμισθη δουλειά (αν και δεν έχω ξεκάθαρο προσδιορισμό για το πότε μια δουλειά είναι χαμηλόμισθη), χωρίς ιδιαίτερο ενδιαφέρον, ελάχιστες προοπτικές εξέλιξης και όλα τα συναφή. Καταλήγω να έχω, λοιπόν, την εξής απορία, θα είμαι όσο πιο ευθύς μπορώ: Τι το παραπάνω έχει μάθει και είναι ικανός να κάνει ένας απόφοιτος τέτοιων τμημάτων που δεν μπορεί να κάνει κάποιος "χωρίς πτυχίο", που αναφέρεις; Δηλαδή, αν εξαιρέσουμε όλο το software, τι δουλειές μπορώ να κάνω βασισμένος στις σπουδές μου;
Έχω μπερδευτεί και επειδή δεν γνωρίζω και πολλά πράγματα "εκ των έσω", οι διαφορετικές απόψεις που υπάρχουν πάνω στο θέμα με μπερδεύουν ακόμα περισσότερο.
Όπως ξανανέφερα, δεν με πειράζει να ασχοληθώ με τον προγραμματισμό, αλλά δεν πίστευα ποτέ πως οι σχολές δεν σου προσφέρουν κάτι παραπάνω σε ότι αφορά τον τομέα του hardware. Ίσως έχω στο μυαλό μου για δεδομένο κάτι που δεν ισχύει.
(Αν δεν θες να σπαμμάρουμε εδώ, μπορείς να μου απαντήσεις με μήνυμα. Έχω ακόμα πολλά να γράψω, αλλά εκτός του ότι δεν μπορώ να διαθέσω τον χρόνο τώρα, κωλύομαι και λόγω δημοσιότητας :redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Γενικά μην περιμένεις να μάθεις πάρα πολλά πράγματα σε προπτυχιακό επίπεδο.
Όμως, σε μεταπτυχιακό επίπεδο, οι -περισσότερες- σχολές που επικεντρώνονται κυρίως στο software έχουν πολύ καλά προγράμματα και για το hardware. Και σίγουρα όποιος θέλει να ακολουθήσει αυτή την επιστήμη, ανεξαρτήτου κλάδου, θα πρέπει να κάνει μεταπτυχιακή ειδίκευση, στον τομέα που τον ενδιαφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Γενικά μην περιμένεις να μάθεις πάρα πολλά πράγματα σε προπτυχιακό επίπεδο.

Αυτός είναι ο κλασσικός μύθος που αναπαράγουν όλοι οι υποψήφιοι μαθητές και οι φοιτητές μικρών ετών κυρίως.
Στην πραγματικότητα το προπτυχιακό είναι αυτό που θα πρέπει να δώσει τις απαραίτητες γνώσεις για να μπορέσει κάποιος να σταθεί επαγγελματικά.
Το μεταπτυχιακό συνήθως είναι κάτι πολύ εξειδικευμένο. Επίσης και το αντικείμενο της κάθε δουλειάς είναι πολύ εξειδικευμένο. Συνεπώς οι πιθανότητες να συμπέσουν αυτά είναι εξαιρετικά μειωμένες. Καλές οι θεωρίες αλλά στην πράξη ελάχιστοι είναι αυτοί που αξιοπιούν το μεταπτυχιακό στον επαγγελματικό τομέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Αυτός είναι ο κλασσικός μύθος που αναπαράγουν όλοι οι υποψήφιοι μαθητές και οι φοιτητές μικρών ετών κυρίως.
Στην πραγματικότητα το προπτυχιακό είναι αυτό που θα πρέπει να δώσει τις απαραίτητες γνώσεις για να μπορέσει κάποιος να σταθεί επαγγελματικά.

Δεν νομίζω πως η απάντηση σου απέχει πολύ από τα λεγόμενα μου...
Όπως κι εσύ είπες, τα μεταπτυχιακά είναι πιο εξειδικευμένα.
Επομένως, τα προπτυχιακά προσφέρουν γενικές γνώσεις πάνω στο στο αντικείμενο μας και προφανώς χρήσιμες ώστε να συνεχίσουμε για κάτι πιο εξειδικευμένο.
Προφανώς η βάση είναι το πιο σημαντικό πράγμα αφού εκεί στηρίζονται όλα τα υπόλοιπα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι οι γνώσεις που θα αποκομίσεις από κει σε κάνουν ειδικό στο αντικείμενο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top