Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Τεχνολογίας Υπολογιστών Πατρών vs Πληροφορικής ΑΠΘ vs Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης

SsS28

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SsS28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Παντως για την Ιστορια εδω που μενω (πολυ επαρχεια), το Πληρ. ΕΚΠΑ ουτε καν που το ξερει ο κοσμος :confused: (ουτε καν το ειχα υποψην μου) σε αντιθεση με αλλες σχολες πληροφορικης. Ironboy και vikam απο Αθηνα ειστε? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Παντως για την Ιστορια εδω που μενω (πολυ επαρχεια), το Πληρ. ΕΚΠΑ ουτε καν που το ξερει ο κοσμος :confused: (ουτε καν το ειχα υποψην μου) σε αντιθεση με αλλες σχολες πληροφορικης. Ironboy και vika απο Αθηνα ειστε? :P

Ναι εγώ!Εντάξει στην επαρχία λίγο πολύ, υπάρχει κάποια άγνοια :) (με την καλή έννοια πάντα) . Θυμάμαι που ήθελε ένας φίλος μου από επαρχία να περάσει ΗΜΜΥ και το έλεγε σε κάτι φίλους από χωριό και του έλεγαν ("Καλά εσείς εκεί σπουδάζετε για να αλλάξετε μπρίζες;").Οπότε καλύτερα να κάνεις μια προσωπική έρευνα για κάθε σου επιλογή ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SsS28

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SsS28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Ναι εγώ!Εντάξει στην επαρχία λίγο πολύ, υπάρχει κάποια άγνοια :) (με την καλή έννοια πάντα) . Θυμάμαι που ήθελε ένας φίλος μου από επαρχία να περάσει ΗΜΜΥ και το έλεγε σε κάτι φίλους από χωριό και του έλεγαν ("Καλά εσείς εκεί σπουδάζετε για να αλλάξετε μπρίζες;").Οπότε καλύτερα να κάνεις μια προσωπική έρευνα για κάθε σου επιλογή ;)

Χαχα , μου εχουν τυχει παρομοιες καταστασεις πολλες φορες xDDDDD.

Εδω για καποιο παντελως αγνωστο λογο εχουμε ολοκληρωτικη θεοποιηση ολων των σχολων της Θεσ/νικης :eek:.

Θεσ/νικη να'νανε και οτι να'νε που λενε και συγγενεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Esperius

Νεοφερμένος

Ο Esperius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Ναι εγώ!Εντάξει στην επαρχία λίγο πολύ, υπάρχει κάποια άγνοια :) (με την καλή έννοια πάντα) . Θυμάμαι που ήθελε ένας φίλος μου από επαρχία να περάσει ΗΜΜΥ και το έλεγε σε κάτι φίλους από χωριό και του έλεγαν ("Καλά εσείς εκεί σπουδάζετε για να αλλάξετε μπρίζες;").Οπότε καλύτερα να κάνεις μια προσωπική έρευνα για κάθε σου επιλογή ;)

Μην το γελάτε,εδώ στην Αθήνα συμμαθητές μου,μου έλεγαν θα δηλώσεις Ημμυ???Να φας 5 χρόνια από την ζωή σου για να μάθεις να αλλάζεις μπρίζες και να περνάς καλώδια σε οικοδομές :P Πέρα από τα κλασσικά τμήματα,για λίγα τμήματα υπάρχει γνώση για το τι μαθαίνουν σε αυτά, οι φοιτητές τους. Η αλήθεια είναι πως όταν είχαμε ΣΕΠ, μας άφηναν και παίζαμε μπάλα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Μην το γελάτε,εδώ στην Αθήνα συμμαθητές μου,μου έλεγαν θα δηλώσεις Ημμυ???Να φας 5 χρόνια από την ζωή σου για να μάθεις να αλλάζεις μπρίζες και να περνάς καλώδια σε οικοδομές :P Πέρα από τα κλασσικά τμήματα,για λίγα τμήματα υπάρχει γνώση για το τι μαθαίνουν σε αυτά, οι φοιτητές τους. Η αλήθεια είναι πως όταν είχαμε ΣΕΠ, μας άφηναν και παίζαμε μπάλα :D

Καλά και εμείς μπάλα παίζαμε στο ΣΕΠ, αλλά πάνω-κάτω ξέραμε ποιες είναι καλές σχολές :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shiv

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Παιδιά να σας ρωτήσω κάτι,αμα σπουδάσω Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής και με ένα κατάλληλο μεταπτυχιακό στις ενέργεις μπορώ να αποκτήσω εργασιακά δικαιώματα ενός HMMYτη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Παιδιά να σας ρωτήσω κάτι,αμα σπουδάσω Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής και με ένα κατάλληλο μεταπτυχιακό στις ενέργεις μπορώ να αποκτήσω εργασιακά δικαιώματα ενός HMMYτη?

Όχι.Δεν νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Esperius

Νεοφερμένος

Ο Esperius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Παιδιά να σας ρωτήσω κάτι,αμα σπουδάσω Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής και με ένα κατάλληλο μεταπτυχιακό στις ενέργεις μπορώ να αποκτήσω εργασιακά δικαιώματα ενός HMMYτη?

Έχω ακούσει αρκετούς που θέλουν να το κάνουν,δεν έχω δει κανέναν να το κάνει :P Έχουν ακουστεί διάφορα σενάρια κατά καιρούς στο τμήμα μας για το τι γίνεται με όσους πάρουν πτυχίο πριν την μετονομασία (αμήν και πότε).Εκεί που όλα συναντούνται είναι ότι μπορείς να ασχοληθείς με έρευνα στον τομέα αυτό, είναι όμως αβέβαιο τι γίνεται με τα δικαιώματα στην αγορά εργασίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shiv

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Να σου πω,επειδή σπουδάζεις στο συγκεκριμένο τμήμα και μπορεί να ξέρεις κάτι παραπάνω,αμα περάσω φέτος σε αυτήν πιστεύεις θα έχει μετονομαστεί πριν τελειώσω τις σπουδές μου(5 χρόνια πάνω κάτω)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Esperius

Νεοφερμένος

Ο Esperius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Να σου πω,επειδή σπουδάζεις στο συγκεκριμένο τμήμα και μπορεί να ξέρεις κάτι παραπάνω,αμα περάσω φέτος σε αυτήν πιστεύεις θα έχει μετονομαστεί πριν τελειώσω τις σπουδές μου(5 χρόνια πάνω κάτω)?

Αυτό που μας έχουν πει οι καθηγητές είναι ότι όσοι μπήκαν από το 2010 και μετά, παρακολουθούν σπουδές που οδηγούν σε δίπλωμα Ηλεκτρολόγου Μηχανικού και θα αποφοιτήσουν παίρνοντας δίπλωμα Ηλεκτρολόγου Μηχανικού.Το θέμα της μετονομασίας κολλάει στο θέμα των αποφοίτων-φοιτητών εισαχθέντων πριν το 2010 οι οποίοι έχουν παρακολουθήσει τα ενεργειακά μαθήματα ως μαθήματα επιλογής και όχι ως υποχρεωτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shiv

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Αυτό που μας έχουν πει οι καθηγητές είναι ότι όσοι μπήκαν από το 2010 και μετά, παρακολουθούν σπουδές που οδηγούν σε δίπλωμα Ηλεκτρολόγου Μηχανικού και θα αποφοιτήσουν παίρνοντας δίπλωμα Ηλεκτρολόγου Μηχανικού.Το θέμα της μετονομασίας κολλάει στο θέμα των αποφοίτων-φοιτητών εισαχθέντων πριν το 2010 οι οποίοι έχουν παρακολουθήσει τα ενεργειακά μαθήματα ως μαθήματα επιλογής και όχι ως υποχρεωτικά.
Ωραία :P Μάλλον από ότι φένετε θα μπει τελικά στο μηχανογραφικό μου μετά τους ΗΜΜΥ στον Βόλο.Το μόνο πρόβλημα που θα έχω είναι ότι απο εδώ που είμαι θα είναι στην άλλη άκρη της Ελλάδας XD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Esperius

Νεοφερμένος

Ο Esperius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Ωραία :P Μάλλον από ότι φένετε θα μπει τελικά στο μηχανογραφικό μου μετά τους ΗΜΜΥ στον Βόλο.Το μόνο πρόβλημα που θα έχω είναι ότι απο εδώ που είμαι θα είναι στην άλλη άκρη της Ελλάδας XD

Ισχύει...έχω φίλο από την Νάουσα και έχουμε κάνει και μαζί το ταξίδι Νάουσα-Χανιά με κτελ-πλοίο.Απλά ταξιδεύαμε 22 ώρες....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

heroe

Νεοφερμένος

Ο heroe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
για το ημμυ το βολου ξερει καποιος αν ειναι καλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
για το ημμυ το βολου ξερει καποιος αν ειναι καλο?

Tι εννοεις καλο? Ειναι σχολη ημμυ οπως ολες οι αλλες, απο του χρονου τουλαχιστον μετα τη μετονομασια, και εχεις τα ιδια επαγγλεματικα δικαιωματα και το ιδιο πτυχιο με οποιονδηποτε αλλο φοιτητη ημμυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostashmmu

Νεοφερμένος

Ο kostashmmu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ρε παιδια ας μου πει κανεις εαν γνωρίζει, το τμήμα μηχανικών η/υ και πληροφορικης που ανοιξε στα ιωάννινα φέτος, είναι το ίδιο με το ceid της πάτρας?? Είναι το ίδιο αξιόλογο τμήμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Quibrick

Νεοφερμένος

Ο Quibrick αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
ρε παιδια ας μου πει κανεις εαν γνωρίζει, το τμήμα μηχανικών η/υ και πληροφορικης που ανοιξε στα ιωάννινα φέτος, είναι το ίδιο με το ceid της πάτρας?? Είναι το ίδιο αξιόλογο τμήμα?

Και εγω το ιδιο ψαχνω για το τμημα!!
Απο οτι μου ειπε φοιτητης στο αντιστοιχο τμημα της Πατρας το προγραμμα σπουδων ειναι σχεδον ιδιο με αυτο της Πατρας!
Επομενως φανταζομαι πως το επιπεδο θα ειναι καλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Η.Μ.

Νεοφερμένος

Η Η.Μ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Παιδια ξερει κανεις όντως για το τμημα στα Γιαννενα τι γινεται? Επισης τελικα αυτο της Πατρας κατατασσεται στα Πολυτεχνεια ή οχι; Επειδη εγω θα ειμαι στην νεα κατευθυνση πληροφ. και οικονομικων σπουδων, θα μπορω να το δηλωσω; ή μόνο απλή πληροφρική; (γενια του '98 )
Οσό αναφορα τις γνωσεις και την αξια του πτυχιου ειναι καλυτερη επιλογη το Μηχανικων Η/Υ ή η Πληροφορικη (ΑΠΘ); (Γιατι με μπερδεψατε λιγοο...)
Σημειωση: ΔΕΝ με ενδιαφερουν ουτε η ενεργεια ουτε τα αλλα μαθηματα που κανουν στα Πολυτεχνεια, εγω ειμαι κολλημενη με τους Η/Υ, οποτε με ενδιαφερει το τμημα που προσφερει τις περρισσοτερες γνωσεις και βοηθαει στο να μπορεις και απο μονος σου να καταλαβαινεις βιβλια σχετικα με Προγραμματισμο και Εφαρμογες της Πληροφρικης.
Επισης κατι ειδα οτι το ΑΠΘ εχει μεταπτυχιακο στα Οικονομικα και αυτο θα με ενδιεφερε αρκετα.
Α ναι και μενω Θεσσαλονικη οποτε βγαινει και πιο οικομικα, αλλα ειναι να εξειδικευτω παραπανω θα την κανω την θυσια να αλλαξω πολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Αν πας σε τμημα μηχνικων Η/Υ δεν εχεις ενεργεια .Τωρα για το μεταπτυχιακο στα οικονομικα δεν νομιζω να σε περιοριζει τοσο πολλη .επισης στα πολυτεχνεια εχουν και μαθηματα που σκετιζονται με δοικηση -οικονιμικα για τα τμηματα πληροφορικης δεν ξερω κατι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Χμ... μου ξέφυγε αυτό το topic. :P Μια ερώτηση, αν και νομίζω πως πιθανόν δεν θα λάβω ξεκάθαρη και συγκεκριμένη απάντηση:
Για κάποιον που δεν θέλει να ασχοληθεί με τον προγραμματισμό (δεν μιλάω για μαθήματα σχολής, αλλά για επάγγελμα), αλλά κυρίως με τον τομέα του hardware (κατσαβίδια, επισκευές, κατασκευές και δε συμμαζεύεται), ποια απ' όλες τις σχολές θεωρείται ως καταλληλότερη; Επίσης, έστω ότι περνάω Πληροφορικής, ποιες ακριβώς οι επαγγελματικές μου ευκαιρίες μόλις τελειώσω; Η σχολή της Πάτρας (που μου φαίνεται η πιο κοντινή στις πραγματικότητα επιλογή αυτή τη στιγμή), που επικεντρώνει; Το ίδιο και των Ιωαννίνων.
(Ναι, είπα μια ερώτηση :devil: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theo814

Νεοφερμένος

Ο Theo814 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
παιδια ηθελα να κανω 2 ερωτησεις. 1) τι διαφορετικα μαθαινεις σε μια σχολη πληροφορικης κα τηλεπικοινωνιων και σε μια σχολη μηχανικων η/υ 3) ποιες σχολες ειναι καλες για μηχανικος Η/Υ και πληροφορικης εκτος απο τις πατρας γτ μενω πατρα και θελω να φυγω.

Σημειωση : Θελω να ασχοληθω ΚΥΡΙΩΣ με το προγραμματισμο (software) βεβαια δεν θα με πειραζε και το hardware και τα μαθηματικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top