Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Τεχνολογίας Υπολογιστών Πατρών vs Πληροφορικής ΑΠΘ vs Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης

SsS28

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SsS28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Εχεις δίκιο απλά μου φάνηκε πως είχε περισσότερα μαθήματα... Μιας και είδες τα ποστ πες μου πες μου αν αξίζει να δηλώσω το ceid δευτερη επιλογή :hump:.

Εγω παντως που το εψαξα, κατεληξα οτι αφου και ολα συγκλινουν προς το software στην εποχη μας και για αλλους λογους, η επιλογη πληροφορικης πιθανοτατα ειναι καλυτερη επιλογη , απο το να "μπλεξεις" (σε εισαγωγικα) με πολυτεχνειο, οταν θες μονο software κτλ.

(ναι ξερω οτι ceid δεν ειναι ΗΜΜΥ :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγω παντως που το εψαξα, κατεληξα οτι αφου και ολα συγκλινουν προς το software στην εποχη μας και για αλλους λογους, η επιλογη πληροφορικης πιθανοτατα ειναι καλυτερη επιλογη , απο το να "μπλεξεις" (σε εισαγωγικα) με πολυτεχνειο, οταν θες μονο software κτλ.

(ναι ξερω οτι ceid δεν ειναι ΗΜΜΥ :P)
To ceid δεν είναι πολυτεχνικό τμήμα και δεν έχει απ΄όσο κοίταξα λιγότερα μαθήματα προγραμματισμου-software. Τα παραπάνω υποχρεωτικά μαθήματα hardware δεν είναι τπτ μπροστά στα 4 μαθήματα του ΕΚΠΑ που είναι πιο άκυρα κι απ τη διαφήμιση για pampers πάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SsS28

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SsS28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
To ceid δεν είναι πολυτεχνικό τμήμα και δεν έχει απ΄όσο κοίταξα λιγότερα μαθήματα προγραμματισμου-software. Τα παραπάνω υποχρεωτικά μαθήματα hardware δεν είναι τπτ μπροστά στα 4 μαθήματα του ΕΚΠΑ που είναι πιο άκυρα κι απ τη διαφήμιση για pampers πάνω.

Ειναι 5 χρονια, νομιζω θεωρηται πολυτεχνικο. Αληθεια τι παιζει με το ΕΚΠΑ? Κατι βαλκανικη ιστορια εβλεπα και τρελαθηκα :beating:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ειναι 5 χρονια, νομιζω θεωρηται πολυτεχνικο. Αληθεια τι παιζει με το ΕΚΠΑ? Κατι βαλκανικη ιστορια εβλεπα και τρελαθηκα :beating:
:confused:
Οχι 4 είναι το ξανακοίταξα το μπερδεύεις με τους ΗΜΜΥ στη Πατρα εγώ αναφέρομαι στους μηχανικούς η/υ και πληροφορικής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SsS28

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SsS28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
:confused:
Οχι 4 είναι το ξανακοίταξα το μπερδεύεις με τους ΗΜΜΥ στη Πατρα εγώ αναφέρομαι στους μηχανικούς η/υ και πληροφορικής...

https://www.ceid.upatras.gr/proptyxiaka/ΟΔΗΓΟΣ.12-13.pdf

Στον οδηγο σπουδων εχει μεχρι και 10ο εξαμηνο = 5 χρονια

Αυτο ενοουσα με το "μπλεκεις με πολυτεχνειο" :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SsS28

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SsS28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.

Ρε συ 5 χρονια ειναι :/: λαθος τους που δεν αναφερουν εκει τα αλλα 2 εξαμηνα.

https://www.upatras.gr/index/page/id/74

"Πρόγραμμα Προπτυχιακών Σπουδών Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Πληροφορικής (Δίπλωμα, 5 έτη φοίτησης)"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
.....Περίεργα πράγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Ειναι 5 χρονια, νομιζω θεωρηται πολυτεχνικο. Αληθεια τι παιζει με το ΕΚΠΑ? Κατι βαλκανικη ιστορια εβλεπα και τρελαθηκα :beating:

Δεν πας σε αυτό το μάθημα.Είναι και καλά "γενικής παιδείας" και θα το καταργήσουν από του χρόνου(έτσι λένε) . Δεν πας να το δώσεις καν το μάθημα στην εξεταστική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάλι καλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stacey_af

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stacey_af αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
εγω μονιζω παντως πως ειναι 4 χρονια :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Athr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 238 μηνύματα.
Η μηχανικών η/υ και πληροφορικης ειναι πολυτεχνικη σχολη 5ετους φοιτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SsS28

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SsS28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
εγω μονιζω παντως πως ειναι 4 χρονια :confused:

Θα με τρελανετε ρε παιδια xD Πολυτεχνειο Πατρας λεγεται και ειναι 5 χρονια

(αλλο Πολυτεχνειο αλλο Πληροφορικη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Θα με τρελανετε ρε παιδια xD Πολυτεχνειο Πατρας λεγεται και ειναι 5 χρονια

(αλλο Πολυτεχνειο αλλο Πληροφορικη)

Πολυτεχνικό τμήμα είναι 5 ετών.Δείτε τον οδηγό σπουδών κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.

Έχει 8 εξάμηνα στην κατηγορία "Υποχρεωτικά Μαθήματα" γιατί στο 5ο έτος υπάρχουν μόνο μαθήματα επιλογής.

αφου και ολα συγκλινουν προς το software στην εποχη μας
Τι εννοείς; Από που προκύπτει αυτό;

η επιλογη πληροφορικης πιθανοτατα ειναι καλυτερη επιλογη , απο το να "μπλεξεις" (σε εισαγωγικα) με πολυτεχνειο, οταν θες μονο software κτλ.

Ειδικά για την πληροφορική (και ίσως και για άλλες επιστήμες), η άποψή μου είναι ότι ο διαχωρισμός σε πολυτεχνικές και πανεπιστημιακές σχολές δεν έχει ουσιαστικό νόημα. Δε θεωρώ καθόλου αυτονόητο ότι ένα πανεπιστήμιο θα πρέπει να ασχολείται περισσότερο με λογισμικό και ένα πολυτεχνείο περισσότερο με το υλικό.
Κοίτα πχ στη σελίδα του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών https://www.csd.uoc.gr/studies/study-and-career-prospects/character-of-studies.html :
"Ακολουθώντας κυρίως το υπόδειγμα Αμερικανικών και Ευρωπαϊκών Πανεπιστημιακών Τμημάτων «Computer Science and Engineering», το πρόγραμμα σπουδών αντιμετωπίζει την Πληροφορική ως τεχνολογική επιστήμη: έχοντας αυστηρά επιστημονικά θεμέλια και μεθοδολογία, αποσκοπεί στην κατασκευή συστημάτων, υλικού και λογισμικού, τα οποία καλούνται να εξυπηρετήσουν συγκεκριμένες ανθρώπινες ανάγκες. Έτσι, καλύπτει εξ ίσου τα αντικείμενα του υλικού, του λογισμικού, των εφαρμογών της πληροφορικής, και της θεωρίας."
Η μόνη διαφορά για εμένα είναι ότι το πολυτεχνείο έχει ένα έτος παραπάνω, άρα και παραπάνω μαθήματα (που θα καθορίσεις εσύ από ποιο τομέα θα είναι, αφού τα μεγαλύτερα έτη έχουν κυρίως μαθήματα επιλογής).
Σε ακαδημαϊκό επίπεδο, το να λέει κάποιος υποψήφιος φοιτητής πληροφορικής ότι θέλει να ασχοληθεί μόνο με software ή μόνο με hardware το θεωρώ λάθος αντίληψη. Αργότερα όταν θα εργάζεσαι θα ασχολήσαι με κάτι συγκεκριμένο, αλλά μέχρι να φτάσεις σ αυτό το σημείο, το καλύτερο κατά τη γνώμη μου είναι η απόκτηση όσο το δυνατόν πιο ολόπλευρων και ολοκληρωμένων γνώσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Naevan

Νεοφερμένος

Ο Naevan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Εφαρμοσμενη πληροφορικη ΠΑΜΑΚ vs Πληροφορικη ΑΠΘ.

Πιανω και τα 2,ειναι μεσα στις επιλογες μου..πιο να επιλεξω ομως? και γιατι? :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Αν θες πληροφορικη πας σε τμήμα πληροφορικής . Οι ηλεκτρολογοι δεν ασχολούνται με την πληροφορικη στο εύρος των καθαρών dit ! Αυτη ειναι η άποψη μ !

Οσο αναφορά τον ναέβαν εγω θα διάλεγα εφαρμοσμένη πληροφορικη γιατι συνδυάζει σε παρα πλ καλο βαθμό οικονομικά και πληροφορικη . Ουσιαστικά μαθαίνεις την εφαρμογή της πληροφορικής στα οικονομικα και ειναι κάτι που ουτε η ασσοε ουτε τ παπει κατάφεραν να κανουν με ουσία παρα μονο επιφανειακά !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Αν θες πληροφορικη πας σε τμήμα πληροφορικής . Οι ηλεκτρολογοι δεν ασχολούνται με την πληροφορικη στο εύρος των καθαρών dit ! Αυτη ειναι η άποψη μ !

Οσο αναφορά τον ναέβαν εγω θα διάλεγα εφαρμοσμένη πληροφορικη γιατι συνδυάζει σε παρα πλ καλο βαθμό οικονομικά και πληροφορικη . Ουσιαστικά μαθαίνεις την εφαρμογή της πληροφορικής στα οικονομικα και ειναι κάτι που ουτε η ασσοε ουτε τ παπει κατάφεραν να κανουν με ουσία παρα μονο επιφανειακά !

Μα δεν έχει σχέση αυτό που λές!Το ΠΑΠΕΙ και η ΑΣΣΟΕ ,αν δεις και τον οδηγο σπουδων, θα διαπιστώσεις ότι δεν λένε ότι η σχολή ασχολείται με τα οικονομικά!Απλά τα τμήματα στεγάζονται σε οικονομικά κατ'εξοχήν Πανεπιστήμεια.

Εγώ πάλι θα σου πρότινα καθαρό τμήμα πληροφορικής.Π.χ. αυτό που είπε ο vikam για τα οικονομικά και την πληροφορική είναι δύο τελείως ασυνάρτητα πράγματα.Είναι σαν να συνδυάζεις το παγωτό με τον μουσακά.Γενικά προτιμώ τις καθαρές Πληροφορικές παρά τις εφαρμογές στα Χ,Υ,Ζ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SsS28

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SsS28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Μα δεν έχει σχέση αυτό που λές!Το ΠΑΠΕΙ και η ΑΣΣΟΕ ,αν δεις και τον οδηγο σπουδων, θα διαπιστώσεις ότι δεν λένε ότι η σχολή ασχολείται με τα οικονομικά!Απλά τα τμήματα στεγάζονται σε οικονομικά κατ'εξοχήν Πανεπιστήμεια.

Εγώ πάλι θα σου πρότινα καθαρό τμήμα πληροφορικής.Π.χ. αυτό που είπε ο vikam για τα οικονομικά και την πληροφορική είναι δύο τελείως ασυνάρτητα πράγματα.Είναι σαν να συνδυάζεις το παγωτό με τον μουσακά.Γενικά προτιμώ τις καθαρές Πληροφορικές παρά τις εφαρμογές στα Χ,Υ,Ζ.

Παντως η παραπληροφορηση στο full, η πλειοψηφια πιστευει οτι αυτες οι 2 σχολες εχουν πολλα οικονομικα μαζι με πληροφορικη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Esperius

Νεοφερμένος

Ο Esperius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Μα δεν έχει σχέση αυτό που λές!Το ΠΑΠΕΙ και η ΑΣΣΟΕ ,αν δεις και τον οδηγο σπουδων, θα διαπιστώσεις ότι δεν λένε ότι η σχολή ασχολείται με τα οικονομικά!Απλά τα τμήματα στεγάζονται σε οικονομικά κατ'εξοχήν Πανεπιστήμεια.

Εγώ πάλι θα σου πρότινα καθαρό τμήμα πληροφορικής.Π.χ. αυτό που είπε ο vikam για τα οικονομικά και την πληροφορική είναι δύο τελείως ασυνάρτητα πράγματα.Είναι σαν να συνδυάζεις το παγωτό με τον μουσακά.Γενικά προτιμώ τις καθαρές Πληροφορικές παρά τις εφαρμογές στα Χ,Υ,Ζ.

Συμφωνώ γενικά με τον Ironboy στο θέμα των γεύσεων :P Ίσως θα ήταν καλύτερα να επιλέξεις ένα καθαρό τμήμα πληροφορικής,ώστε αν μετά αλλάξεις γνώμη σχετικά με το με ποιόν τομέα της πληροφορικής θα ήθελες να ασχοληθείς να έχεις ένα υπόβαθρο που να σου προσφέρει μεγαλύτερη ευελιξία.Τώρα, αν και ο τομέας των οικονομικών είναι ένας τομέας που σε ενδιαφέρει τότε σκέψου και αυτή την επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top