Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Τεχνολογίας Υπολογιστών Πατρών vs Πληροφορικής ΑΠΘ vs Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Το εχω ψαξει...
1)ειναι το ιδιο εκτος απο τα χανια...Τα χανια κανουν κατι παρομοιο με τον ceid της Πατρας
2)επειδη οι βασεις θα πεσουν δηλωσε ολα τα ημμυ συμφωνα με την προτιμηση σου!!!
Η διαφορα υπαρχει αναμεσα σε αυτο των Χανιων και στα τμηματα των αλλων πολεων οπως ανεφερα...Εχουν βασικα διαφορετικα επαγγελματικα δικαιωματα ... Καλο θα ηταν να κοιταξεις τα προγραμματα σπουδων των σχολων που σε ενδιαφερουν για να εισαι καλυμμενος!!!

Ευχαριστω φιλε....Δηλαδη εννοεις οτι το τμημα στην πατρα δεν εχει καποια διαφορα απο αυτα στην Αθηνα, Θεσ/νικη η Θρακη ως προς τα επαγγελματικα δικαιωματα που θα εχεις οταν βγεις απο τη σχολη..Απλα εχει διαφορετικο ονομα...... Οπως ειπα δεν ενδιαφερομαι καθαρα για πληροφορικη, οποτε το τμημα στην Κρητη το απορριπτω.....
Εννοειται πως θα τα δηλωσω ολα απλα επειδη δεν βλεπω να πεφτει πανω απο 100 μορια το ημμυ στη Θεσ/νικη, και η Πατρα ειναι η αμεσως επομενη ιδανικη επιλογη θα ηθελα να ξερω αμα ειναι το ιδιο τμημα με τα τμηματα ημμυ...Το χω ψαξει, οσον αφορα τα προγραμματα σπουδων αλλα για το αν ανοιγει τα ιδια επαγγελματα με το ημμυ δεν μπορεσα να βρω κατι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Ευχαριστω φιλε....Δηλαδη εννοεις οτι το τμημα στην πατρα δεν εχει καποια διαφορα απο αυτα στην Αθηνα, Θεσ/νικη η Θρακη ως προς τα επαγγελματικα δικαιωματα που θα εχεις οταν βγεις απο τη σχολη..Απλα εχει διαφορετικο ονομα...... Οπως ειπα δεν ενδιαφερομαι καθαρα για πληροφορικη, οποτε το τμημα στην Κρητη το απορριπτω.....
Εννοειται πως θα τα δηλωσω ολα απλα επειδη δεν βλεπω να πεφτει πανω απο 100 μορια το ημμυ στη Θεσ/νικη, και η Πατρα ειναι η αμεσως επομενη ιδανικη επιλογη θα ηθελα να ξερω αμα ειναι το ιδιο τμημα με τα τμηματα ημμυ...Το χω ψαξει, οσον αφορα τα προγραμματα σπουδων αλλα για το αν ανοιγει τα ιδια επαγγελματα με το ημμυ δεν μπορεσα να βρω κατι....
Το τμημα της Κρητης δεν ειναι "καθαρα πληροφορικη". Εχει και τηλεπικοινωνιες και hardware. Εχει και λιγη ενεργεια για τη μοστρα:P .Δες τα προγραμματα σπουδων και διαλεξε αυτο που σου αρεσει περισσοτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

magician2000

Νεοφερμένος

Ο magician2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άρτεμις (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
zaraki τσεκαρε τ pm σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά τι έχετε να πείτε για τις πληροφορικές στο παπει και στο ΟΠΑ?
Έχω δει τα προγράμματα σπουδων αλλά δεν είμαι σίγουρος ποια να βάλω πρώτη στο μηχανογραφικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Παιδιά τι έχετε να πείτε για τις πληροφορικές στο παπει και στο ΟΠΑ?
Έχω δει τα προγράμματα σπουδων αλλά δεν είμαι σίγουρος ποια να βάλω πρώτη στο μηχανογραφικό...

Μια φετινή συζήτηση που έγινε φέτος (λέει για τις 4 σχολές αν διαβάσεις του ΕΚΠΑ/ΠΑΠΕΙ/ΟΠΑ/Χαροκοπειο)

https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=134945
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
thnks.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Οπως και οι Μηχανικοι ειναι ενας χρονος παραπανω και δεν ειναι αποκλειστικα υπολογιστες.

Με μια πολύ γρήγορη ματιά στα μαθήματα του ceid, τα μοναδικά που θα βρεις που δεν ειναι "αποκλειστικα υπολογιστες" είναι :
1) μαθηματικά & φυσικές : αυτά θα τα βρεις σε όλες τις σχολές τεχνολογικών επιστημών. Είναι βασικές επιστήμες
2) μαθήματα τηλεπικοινωνιών : πληροφορική&τηλεπικοινωνίες είναι 2 πολύ στενά συνδεδεμένες επιστήμες. Είναι λογικό ένα τμήμα πληροφορικής να έχει μαθήματα τηλεπικοινωνιών

.Απλά οι Μηχανικοί Η/Υ ασχολούνται περισσότερο με hardware
Στο τμήμα της Πάτρας και σε αυτό που είμαι εγώ, υπάρχει ένας προσανατολισμός προς το hardware
Η σχολή Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής στην Πάτρα , ασχολείται περισσότερο με hardware
Δεν ισχύει αυτό. Στο ceid ασχολούνται εξίσου με software&hardware. Σχεδόν όλα τα εξάμηνα είναι γεμάτα από projects στον προγραμματισμό.

Στα δικα μας τωρα... Ο κολλητος μου ειναι CEID στην πατρα ( ο μηχανικος που λες)... Αρκετη πληροφορικη οπως μαθαινω, μαθηματικα εχει, χρειαζονται και αυτα, αλλα εστιαζουν πιο πολυ στον υπολογιστη ως τεχνολογικο προιον... Ενας CEID ειναι μιξη πληροφορικαριου και ΗΜΜΥτη, λιγο πιο κοντα στον πληροφορικαριο αλλα γενικες γνωσεις ΗΜΜΥ και οχι πολυ εμβαθυνση..

Η χειρότερη περιγραφή που έχω διαβάσει ποτέ για το τι είναι το ceid :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Esperius

Νεοφερμένος

Ο Esperius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Δεν ισχύει αυτό. Στο ceid ασχολούνται εξίσου με software&hardware. Σχεδόν όλα τα εξάμηνα είναι γεμάτα από projects στον προγραμματισμό.

Ναι, οκ συμφωνώ,αλλά σε καμία περίπτωση δεν ασχολούνται/ασχολούμαστε με software όσο ασχολούνται σε τμήματα πληροφορικής. Μαθαίνουμε όσα χρειάζονται ώστε να μπορούμε να συνεννοηθούμε με έναν πληροφορικάριο σε πρώτη φάση και σε δεύτερη φάση αν θες να εμβαθύνεις σε software να έχουμε τις βάσεις ώστε να το κάνουμε με μαθήματα επιλογής-ροή-κατεύθυνση,προσωπική ενασχόληση,μεταπτυχιακό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Ναι, οκ συμφωνώ,αλλά σε καμία περίπτωση δεν ασχολούνται/ασχολούμαστε με software όσο ασχολούνται σε τμήματα πληροφορικής. Μαθαίνουμε όσα χρειάζονται ώστε να μπορούμε να συνεννοηθούμε με έναν πληροφορικάριο σε πρώτη φάση και σε δεύτερη φάση αν θες να εμβαθύνεις σε software να έχουμε τις βάσεις ώστε να το κάνουμε με μαθήματα επιλογής-ροή-κατεύθυνση,προσωπική ενασχόληση,μεταπτυχιακό...

Δε νομίζω ότι το ceid υστερεί ως προς το software σε σχέση με οποιαδήποτε σχολή πληροφορικής.
Άποψή μου βέβαια, μπορεί οι υπόλοιποι να διαφωνείτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συγκεκριμένα έχω γράψει 16.279 μόρια και μάλλον θα βάλω πρώτη την πληροφορική στο εθνικό πανεπιστήμιο. Μετά απο μια σύντομη έρευνα κατέληξα στο συμπέρασμα ότι η πληροφορικη στο παπει είναι πολύ καλύτερη απο το ΟΠΑ. Δεν έχω αποφασίσει όμως αν θα βάλω την πληροφορική στο παπει πρώτα απο το τμήμα μηχανικών η/υ και πληροφορκικής στην Πατρα. Η γνώμη σας ποια είναι?? Επισης μπορεί κάποιος να μου πει ποιες είναι οι κατευθύνσεις που επιλέγεις στο τμήμα μηχανικών η/υ και πληροφορκικής γιατι δεν τις βρίσκω στο site.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Επισης μπορεί κάποιος να μου πει ποιες είναι οι κατευθύνσεις που επιλέγεις στο τμήμα μηχανικών η/υ και πληροφορκικής γιατι δεν τις βρίσκω στο site.

Δεν επιλέγεις συγκεκριμένη κατεύθυνση, παίρνεις ότι μαθήματα επιλογής θέλεις ανεξαρτήτως σε πιο τομέα ανήκουν.
Δες τον κανονισμό σπουδών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν επιλέγεις συγκεκριμένη κατεύθυνση, παίρνεις ότι μαθήματα επιλογής θέλεις ανεξαρτήτως σε πιο τομέα ανήκουν.
Δες τον κανονισμό σπουδών.
Ευχαριστώ!:)
Μπορεί να με ενημερώσει κάποιος για το πόσο αξίζει να βάλω πρώτα αυτή τη σχολή(μηχανικών η/υ και πληροφορικής) απο την πληροφορική στο παπεί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Esperius

Νεοφερμένος

Ο Esperius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Ευχαριστώ!:)
Μπορεί να με ενημερώσει κάποιος για το πόσο αξίζει να βάλω πρώτα αυτή τη σχολή(μηχανικών η/υ και πληροφορικής) απο την πληροφορική στο παπεί?

Τι εννοείς όταν λες αξίζει;Το θέμα είναι με τι θες εσύ να ασχοληθείς.Η μια είναι σχολή καθαρά πληροφορικής ή άλλη έχει σε κάποιο βαθμό πληροφορική, αλλά έχει και hardware και γενικά κάποια μαθήματα που δεν θα τα βρεις στην σχολή πληροφορικής όπως ισχύει και το ανάποδο. Επομένως μόνο εσύ μπορείς να καταλήξεις ποια σχολή αξίζει περισσότερο για σένα με βάση ποια σχολή σου αρέσει περισσότερο από άποψη μαθημάτων.Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να διαβάσεις τους οδηγούς σπουδών και των 2 σχολών :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι εννοείς όταν λες αξίζει;Το θέμα είναι με τι θες εσύ να ασχοληθείς.Η μια είναι σχολή καθαρά πληροφορικής ή άλλη έχει σε κάποιο βαθμό πληροφορική, αλλά έχει και hardware και γενικά κάποια μαθήματα που δεν θα τα βρεις στην σχολή πληροφορικής όπως ισχύει και το ανάποδο. Επομένως μόνο εσύ μπορείς να καταλήξεις ποια σχολή αξίζει περισσότερο για σένα με βάση ποια σχολή σου αρέσει περισσότερο από άποψη μαθημάτων.Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να διαβάσεις τους οδηγούς σπουδών και των 2 σχολών :)
Εχω διαβάσει τους οδηγούς και τα προγράμματα σπουδων. Δεν με ενδιαφέρει το hardware και οι τηλεπικοινωνίες αλλά το software. Ξερω ότι το τμήμα στη Πατρα είναι καλύτερο κάνω λάθος? Προσπαθώ να αποφασίσω αν αξίζει να ξεσπιτωθώ για να πάω στη Πατρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Esperius

Νεοφερμένος

Ο Esperius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Εχω διαβάσει τους οδηγούς και τα προγράμματα σπουδων. Δεν με ενδιαφέρει το hardware και οι τηλεπικοινωνίες αλλά το software. Ξερω ότι το τμήμα στη Πατρα είναι καλύτερο κάνω λάθος? Προσπαθώ να αποφασίσω αν αξίζει να ξεσπιτωθώ για να πάω στη Πατρα.

Για την ποιότητα και το επίπεδο σπουδών στα 2 συγκεκριμένα τμήματα, δεν έχω να πω κάτι,καθώς δεν φοιτώ σε κάποιο από τα 2 τμήματα για να γνωρίζω. Και για τα 2 έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Τώρα να φύγεις από την πόλη σου για να πας σε μία σχολή που δεν είναι ασχολείται καθαρά με αυτό που θες ενώ υπάρχει επιλογή που είναι στα μέτρα σου (από άποψη ενδιαφερόντων) στην πόλη σου, δεδομένων των σημερινών συνθηκών, προσωπικά θεωρώ πως δεν αξίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για την ποιότητα και το επίπεδο σπουδών στα 2 συγκεκριμένα τμήματα, δεν έχω να πω κάτι,καθώς δεν φοιτώ σε κάποιο από τα 2 τμήματα για να γνωρίζω. Και για τα 2 έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Τώρα να φύγεις από την πόλη σου για να πας σε μία σχολή που δεν είναι ασχολείται καθαρά με αυτό που θες ενώ υπάρχει επιλογή που είναι στα μέτρα σου (από άποψη ενδιαφερόντων) στην πόλη σου, δεδομένων των σημερινών συνθηκών, προσωπικά θεωρώ πως δεν αξίζει.
Και στο ΠΑ.ΠΕΙ. υπάρχει επαρκέστατη κατεύθυνση προς hardware νομίζω μάλιστα πως είναι καλύτερη και απο την Πατρα. Μήπως ξέρεις για δυνατότητες μεταπτυχιακών σε αυτές τις δυο σχολές?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Esperius

Νεοφερμένος

Ο Esperius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Και στο ΠΑ.ΠΕΙ. υπάρχει επαρκέστατη κατεύθυνση προς hardware νομίζω μάλιστα πως είναι καλύτερη και απο την Πατρα. Μήπως ξέρεις για δυνατότητες μεταπτυχιακών σε αυτές τις δυο σχολές?

Όχι, αυτό που λες με βάση τα μαθήματα που βλέπω στο site στο ΠΑ.ΠΕΙ δεν ισχύει. Από την σχολή στην Πάτρα μπορείς να ασχοληθείς σε μεταπτυχιακό επίπεδο κυρίως με Hardware,Software και Τηλεπικοινωνίες. Από την Πληροφορική μπορείς να ασχοληθείς σε μεταπτυχιακό επίπεδο κυρίως με Software.Και τα 2 πτυχία προσφέρουν πολλές επιλογές γιαυτό βάζω το κυρίως και είναι και σχετικά εύκολο σε αυτές τις περιοχές να μεταπηδήσεις από τον έναν τομέα στον άλλον.Απλά το αντικείμενο του τμήματος στην Πάτρα,αφού ασχολείται με περισσότερα πεδία, είναι λογικό να προσφέρει και περισσότερες επιλογές για το μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι, αυτό που λες με βάση τα μαθήματα που βλέπω στο site στο ΠΑ.ΠΕΙ δεν ισχύει. Από την σχολή στην Πάτρα μπορείς να ασχοληθείς σε μεταπτυχιακό επίπεδο κυρίως με Hardware,Software και Τηλεπικοινωνίες. Από την Πληροφορική μπορείς να ασχοληθείς σε μεταπτυχιακό επίπεδο κυρίως με Software.Και τα 2 πτυχία προσφέρουν πολλές επιλογές γιαυτό βάζω το κυρίως και είναι και σχετικά εύκολο σε αυτές τις περιοχές να μεταπηδήσεις από τον έναν τομέα στον άλλον.Απλά το αντικείμενο του τμήματος στην Πάτρα,αφού ασχολείται με περισσότερα πεδία, είναι λογικό να προσφέρει και περισσότερες επιλογές για το μετά.
:hmm::hmm:
Δε θα αποφασίσω ποτε ρε γμτ. Τεσπα ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια αν ξέρει κάτι σχετικό κάποιος άλλος όλες οι γνώμες είναι δεκτές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Και στο ΠΑ.ΠΕΙ. υπάρχει επαρκέστατη κατεύθυνση προς hardware νομίζω μάλιστα πως είναι καλύτερη και απο την Πατρα. Μήπως ξέρεις για δυνατότητες μεταπτυχιακών σε αυτές τις δυο σχολές?

Με τίποτα το ΠΑΠΕΙ δεν είναι καλύτερο στο hardware απο τους ceid. Είναι προφανές νομίζω το γιατί.!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με τίποτα το ΠΑΠΕΙ δεν είναι καλύτερο στο hardware απο τους ceid. Είναι προφανές νομίζω το γιατί.!

Εχεις δίκιο απλά μου φάνηκε πως είχε περισσότερα μαθήματα... Μιας και είδες τα ποστ πες μου πες μου αν αξίζει να δηλώσω το ceid δευτερη επιλογή :hump:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top