Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Τεχνολογίας Υπολογιστών Πατρών vs Πληροφορικής ΑΠΘ vs Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης

SsS28

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SsS28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
συγχαρητηρια για το φρονημα σου. ακεραιος και φαινεται οτι τολμας να πεις οχι.... μπραβο... δεν ξερω πως τα πηγες, θα ηθελα πολυ να μαθω αυριο, καλη επιτυχια παντως

Στα δικα μας τωρα... Ο κολλητος μου ειναι CEID στην πατρα ( ο μηχανικος που λες)... Αρκετη πληροφορικη οπως μαθαινω, μαθηματικα εχει, χρειαζονται και αυτα, αλλα εστιαζουν πιο πολυ στον υπολογιστη ως τεχνολογικο προιον... Ενας CEID ειναι μιξη πληροφορικαριου και ΗΜΜΥτη, λιγο πιο κοντα στον πληροφορικαριο αλλα γενικες γνωσεις ΗΜΜΥ και οχι πολυ εμβαθυνση... Δες τα προγραμματα σπουδων, δυο εβδομαδες εχεις, εγω μπορω να μαθω κι αλλα να σου πω και μιλα με φοιτητες και καθηγητες σου ( πχ ο πληροφορικαριος του σχολειου και του φροντιστηριου θα σε βοηθησουν πιστευω)

Thanks, αυτο σκεφτομουν να ρωτησω τον πληροφορικαριο βασικα. Θεωρητικα δεν επιανα ΗΜΜΥ Αθηνα, αλλα ΗΜΜΥ Πατρα/Ξανθη γινοταν (κατα την αποψη μου). Τελως παντων θα δουμε σε 11 ωρες 19 λεπτα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Thanks, αυτο σκεφτομουν να ρωτησω τον πληροφορικαριο βασικα. Θεωρητικα δεν επιανα ΗΜΜΥ Αθηνα, αλλα ΗΜΜΥ Πατρα/Ξανθη γινοταν (κατα την αποψη μου). Τελως παντων θα δουμε σε 11 ωρες 19 λεπτα :)

Φίλε μου πραγματικά σου εύχομαι ότι το καλύτερο , γιατί είσαι πολύ προσγειωμένος σε σχέση με τους περισσότερους εδώ μέσα.Σου εύχομαι ότι το καλύτερο και θα ήθελα να μάθω πως θα τα πας!Καλή σταδιαδρομία σε ότι και να κάνεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι έχεις δίκιο δεν το έθεσα σωστά.Η αλήθεια είναι ότι συνήθως οι περισσότεροι που περνάνε ΗΜΜΥ δεν επιλέγουν σαν Ροή την Πληροφορική.Όσοι την επιλέγουν όμως πέρνουν αρκετά εφόδια.Παρόλα αυτά έχω την επιφύλαξη μου για το αν αποκτούν όλες τις γνώσεις τα άτομα από ΗΜΜΥ , που χρειάζονται σε κάποιον που ασχολείται με ένα κλάδο της Πληροφορικής (προγραμματισμό ας πούμε).


Επίσης να ξεκαθαρίσουμε ότι Πληροφορική δεν είναι μόνο προγραμματισμός και hardware.Δίκτυα,Τηλεπικοινωνιες,και άλλα αποτελούν βασικό κομμάτι.Επομένως καλό είναι να γνωρίζετε ότι θα αντιμετωπίσετε πολλά μαθηματικά,αρκετή φυσική (-ειδικά αν ασχοληθείται με Τηλεπικοινωνίες-) και άλλα μαθήματα που ίσως να σας φαίνονται άσχετα με την σχολή.

Το ιδιο τεινω να πιστευω και γω. Ουσιαστικα το οτι οι ημμυ προσφερουν ενα ερεθισμα ή μια βαση γ την πληροφορικη. Τεσπα αυριο που θα κανω το μηχανογραφικο θα βαλω μονο πληροφορικη:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SsS28

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SsS28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Φίλε μου πραγματικά σου εύχομαι ότι το καλύτερο , γιατί είσαι πολύ προσγειωμένος σε σχέση με τους περισσότερους εδώ μέσα.Σου εύχομαι ότι το καλύτερο και θα ήθελα να μάθω πως θα τα πας!Καλή σταδιαδρομία σε ότι και να κάνεις!

Thanks , να πω την αληθεια εδω μπαινω κυριως για το χαβαλε και το γελιο στα threads για τις Πανελληνιες :sly:

Εε ρε τι εχω δει να γραφεται :loltooth:

Το ιδιο τεινω να πιστευω και γω. Ουσιαστικα το οτι οι ημμυ προσφερουν ενα ερεθισμα ή μια βαση γ την πληροφορικη. Τεσπα αυριο που θα κανω το μηχανογραφικο θα βαλω μονο πληροφορικη:).

Δεν μπορουμε απο αυριο μηχανογραφικο , απο Ιουλιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Το ιδιο τεινω να πιστευω και γω. Ουσιαστικα το οτι οι ημμυ προσφερουν ενα ερεθισμα ή μια βαση γ την πληροφορικη. Τεσπα αυριο που θα κανω το μηχανογραφικο θα βαλω μονο πληροφορικη:).

Μήπως βιάζεσαι λίγο :P

Thanks , να πω την αληθεια εδω μπαινω κυριως για το χαβαλε και το γελιο στα threads για τις Πανελληνιες :sly:

Εε ρε τι εχω δει να γραφεται :loltooth:

Καλά κάνεις.Η κατάσταση είναι συνήθως τραγική :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SsS28

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SsS28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Μήπως βιάζεσαι λίγο :P



Καλά κάνεις.Η κατάσταση είναι συνήθως τραγική :P

Nice signature by the way. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Thanks , να πω την αληθεια εδω μπαινω κυριως για το χαβαλε και το γελιο στα threads για τις Πανελληνιες :sly:

Εε ρε τι εχω δει να γραφεται :loltooth:



Δεν μπορουμε απο αυριο μηχανογραφικο , απο Ιουλιο

Δεν ειχα ιδεα:):). Κλασσικος εγω. Ασχετο αλλα ποιος ειναι ο τύπος που κανει dislike στα ποστ μηπως ειναι ιλλουμινατι??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SsS28

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SsS28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Δεν ειχα ιδεα:):). Κλασσικος εγω. Ασχετο αλλα ποιος ειναι ο τύπος που κανει dislike στα ποστ μηπως ειναι ιλλουμινατι??

Ίσως ειναι απο αυτους που ελυσαν το Β3 στα Μαθηματικα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gtaivpc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Xen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Ίσως ειναι απο αυτους που ελυσαν το Β3 στα Μαθηματικα :D
άρα καλά είπε ο άλλος ιλλουμινάτι :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παρολα αυτα ειναι ολοκληρη σταση ζωης, καθεται και περιμενει καθε ποστ για να πατησει dislike.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

magician2000

Νεοφερμένος

Ο magician2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άρτεμις (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Λοιπον παιδια βγηκαν τα μορια και τελικα περναω ανετα μηχανικων ηλεκτρονικων υπολογιστων και πληροφορικης στην Πατρα θα ηθελα καποιος αν μπορει να μου πει τι αποκατασταση θα εχω και με τι θα μπορω να ασχοληθω αφου αποφοιτησω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SsS28

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SsS28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Λοιπον παιδια βγηκαν τα μορια και τελικα περναω ανετα μηχανικων ηλεκτρονικων υπολογιστων και πληροφορικης στην Πατρα θα ηθελα καποιος αν μπορει να μου πει τι αποκατασταση θα εχω και με τι θα μπορω να ασχοληθω αφου αποφοιτησω

Και εγω στην ιδια κατασταση με εσενα βρισκομαι, θα ελεγα ομως πως η σωστη ερωτηση ειναι "ποια σχολη να επιλεξουμε" (ΗΜΜΥ,Μηχανκων κτλ.) και οχι τοσο ποια η επαγγελματικη αποκατασταση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

magician2000

Νεοφερμένος

Ο magician2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άρτεμις (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Και εγω στην ιδια κατασταση με εσενα βρισκομαι, θα ελεγα ομως πως η σωστη ερωτηση ειναι "ποια σχολη να επιλεξουμε" (ΗΜΜΥ,Μηχανκων κτλ.) και οχι τοσο ποια η επαγγελματικη αποκατασταση

Αυτο ειναι πιο απλο...Αν θες πληροφορικη πας πληροφορικης...Αν θες ενεργειες και να ασχοληθεις με γενικα κυκλωματα περα απο τους υπολογιστες πας ΗΜΜΥ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SsS28

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SsS28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Αυτο ειναι πιο απλο...Αν θες πληροφορικη πας πληροφορικης...Αν θες ενεργειες και να ασχοληθεις με γενικα κυκλωματα περα απο τους υπολογιστες πας ΗΜΜΥ

Ισχυει αλλα δεν θα ελεγα οτι οι ονομασιες των σχολων ειναι ξεκαθαρες. Ακομα μου λενε ατομα οτι το Ηλεκτρονικων Μηχανικων Κρητης ειναι σαν το ΗΜΜΥ Αθηνας/Ξανθης οπως απο την αλλη και των Ιωαννινων που λεγεται τωρα Μηχανικων Η/Υ ενω ηταν και ειναι καθαρα Πληροφορικη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

magician2000

Νεοφερμένος

Ο magician2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άρτεμις (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Ισχυει αλλα δεν θα ελεγα οτι οι ονομασιες των σχολων ειναι ξεκαθαρες. Ακομα μου λενε ατομα οτι το Ηλεκτρονικων Μηχανικων Κρητης ειναι σαν το ΗΜΜΥ Αθηνας/Ξανθης οπως απο την αλλη και των Ιωαννινων που λεγεται τωρα Μηχανικων Η/Υ ενω ηταν και ειναι καθαρα Πληροφορικη. :)

Μην κοιτας τοσο τις ονομασιες οσο τα μαθηματα της καθε σχολης...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Ισχυει αλλα δεν θα ελεγα οτι οι ονομασιες των σχολων ειναι ξεκαθαρες. Ακομα μου λενε ατομα οτι το Ηλεκτρονικων Μηχανικων Κρητης ειναι σαν το ΗΜΜΥ Αθηνας/Ξανθης οπως απο την αλλη και των Ιωαννινων που λεγεται τωρα Μηχανικων Η/Υ ενω ηταν και ειναι καθαρα Πληροφορικη. :)

Αρχικά συγχαρητήρια και στους 2 σας για την επιτυχία σας!!!!! :clapup::clapup:

Λοιπόν να το διαλευκάνουμε αυτό το σημείο.

Η σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ Υπολογιστών στην Πάτρα είναι ακριβώς ίδια με τις σχολές ΗΜΜΥ ,όπως στο ΕΜΠ/Ξάνθης/κλπ.Για γραφειοκρατικούς λόγους είναι ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ και όχι ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ Η/Υ.

Η σχολή Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής στην Πάτρα , ασχολείται περισσότερο με hardware(ασχολείται ασφαλώς και με προγραμματισμό) και δεν ασχολείται με τα ενεργειακά και ηλεκτρολογικά ζητήματα των ΗΜΜΥ.

Η σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ Η/Υ στην ΚΡΗΤΗ ΔΕΝ είναι ίδια με τους ΗΜΜΥ(Πάτρα(το Τεχνολογίας),ΕΜΠ,Ξάνθη).Είναι μια σχολή που μοιάζει με το τμήμα Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής στην Πάτρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SsS28

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SsS28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Αρχικά συγχαρητήρια και στους 2 σας για την επιτυχία σας!!!!! :clapup::clapup:

Λοιπόν να το διαλευκάνουμε αυτό το σημείο.

Η σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ Υπολογιστών στην Πάτρα είναι ακριβώς ίδια με τις σχολές ΗΜΜΥ ,όπως στο ΕΜΠ/Ξάνθης/κλπ.Για γραφειοκρατικούς λόγους είναι ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ και όχι ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ Η/Υ.

Η σχολή Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής στην Πάτρα , ασχολείται περισσότερο με hardware(ασχολείται ασφαλώς και με προγραμματισμό) και δεν ασχολείται με τα ενεργειακά και ηλεκτρολογικά ζητήματα των ΗΜΜΥ.

Η σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ Η/Υ στην ΚΡΗΤΗ ΔΕΝ είναι ίδια με τους ΗΜΜΥ(Πάτρα(το Τεχνολογίας),ΕΜΠ,Ξάνθη).Είναι μια σχολή που μοιάζει με το τμήμα Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής στην Πάτρα!

Οκ thanks :clapup:ολο μαλακιες μου λεγανε μου φενεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Esperius

Νεοφερμένος

Ο Esperius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Οκ thanks :clapup:ολο μαλακιες μου λεγανε μου φενεται

Δεν γίνεται να έχουν όλοι ολοκληρωμένη άποψη για όλα τα τμήματα :P Καλό είναι για όποιο τμήμα σε ενδιαφέρει να ρωτάς άτομα μέσα από την σχολή.Αν μπορείς και παραπάνω από ένα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Λοιπον παιδια χρειαζομαι βοηθεια.....Η πληροφορικη καθαρα σαν επιστημη και σαν σχολη δεν μου πολυαρεσει....Οποτε εδω και κανα χρονο που το χω ψαξει εχω κλινει προς ημμυ μιας και οπως ειπατε δεν ειναι καθαρα μελετη του υπολογιστη..... Το θεμα ειναι οτι εβγαλα 18000 και δυσκολα πιανω ημμυ θεσ/νικη....
Οποτε εχω 2 αποριες....
1) Το τμημα στην πατρα (ηλεκτρ/γων μηχανικων και τεχνολογιας υπολογιστων) ειναι το ιδιο με το ημμυ στις αλλες πολεις....?
2) Εσεις προτεινετε να δηλωσω Πατρα η να δηλωσω το ημμυ σε καποια αλλη πολη π.χ ξανθη η χανια δεδομενου το οτι δεν θελω καθαρα πληροφορικη...?
Υπαρχει διαφορα στο προγραμμα σπουδων ή στην επαγγελματικη αποκατασταση σε αυτες τις σχολες ή η μονη διαφορα ειναι το ονομα??
Ευχαριστω εκ των προτερων
Υ.Γ Σορρυ αν εχετε απαντησει ηδη σε καποιες απο τις αποριες παραπανω αλλα δεν παρακολουθησα το ποστ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

magician2000

Νεοφερμένος

Ο magician2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άρτεμις (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Λοιπον παιδια χρειαζομαι βοηθεια.....Η πληροφορικη καθαρα σαν επιστημη και σαν σχολη δεν μου πολυαρεσει....Οποτε εδω και κανα χρονο που το χω ψαξει εχω κλινει προς ημμυ μιας και οπως ειπατε δεν ειναι καθαρα μελετη του υπολογιστη..... Το θεμα ειναι οτι εβγαλα 18000 και δυσκολα πιανω ημμυ θεσ/νικη....
Οποτε εχω 2 αποριες....
1) Το τμημα στην πατρα (ηλεκτρ/γων μηχανικων και τεχνολογιας υπολογιστων) ειναι το ιδιο με το ημμυ στις αλλες πολεις....?
2) Εσεις προτεινετε να δηλωσω Πατρα η να δηλωσω το ημμυ σε καποια αλλη πολη π.χ ξανθη η χανια δεδομενου το οτι δεν θελω καθαρα πληροφορικη...?
Υπαρχει διαφορα στο προγραμμα σπουδων ή στην επαγγελματικη αποκατασταση σε αυτες τις σχολες ή η μονη διαφορα ειναι το ονομα??
Ευχαριστω εκ των προτερων
Υ.Γ Σορρυ αν εχετε απαντησει ηδη σε καποιες απο τις αποριες παραπανω αλλα δεν παρακολουθησα το ποστ

Το εχω ψαξει...
1)ειναι το ιδιο εκτος απο τα χανια...Τα χανια κανουν κατι παρομοιο με τον ceid της Πατρας
2)επειδη οι βασεις θα πεσουν δηλωσε ολα τα ημμυ συμφωνα με την προτιμηση σου!!!
Η διαφορα υπαρχει αναμεσα σε αυτο των Χανιων και στα τμηματα των αλλων πολεων οπως ανεφερα...Εχουν βασικα διαφορετικα επαγγελματικα δικαιωματα ... Καλο θα ηταν να κοιταξεις τα προγραμματα σπουδων των σχολων που σε ενδιαφερουν για να εισαι καλυμμενος!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top