Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Πολυτεχνείου Κρήτης vs Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής Πατρών

RottenCrusader!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο RottenCrusader! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Καλησπέρα,φοιτώ στους Μηχανικούς Η/Υ,δικτύων και τηλ/επικοινωνιών και μου δώθηκε η ευκαιρία να μεταφοιτήσω σε ενα απο τα τμηματα του τίτλου.Η σχολη μου αρέσει,απλα αφού μου δίνεται η ευκαιρία,και το σκέφτομαι!Γενικά μ'αρέσει το υλικό(αρχιτεκτονική,υλικό,δίκτυα,τηλ/ες,κυκλώματα),οπότε το σκέφτομαι για ημμυ,αλλά και της πάτρας έχει αρκετά πάνω στους υπολογιστές,αλλά εστιάζει αρκετά και στο software μέρος απο οτι έχω ακουσει(βάσεις δεδομένων,γλώσσες προγρ,λειτουργικα συστήματα,κώδικας μηχανής και θέματα θεωρητικής πληροφορικής).Οπότε θα θελα να ακούσω απο φοιτητές των δυο τμημάτων,ποιο-κατα τη γνώμη τους φυσικα-θα κάλυπτε περρισότερο τα "ενδιαφέροντα" μου.Γιατι κανείς δε ξέρει καλύτερα το αντικείμενο μιας σχολής απο τον ίδιο το φοιτητή αυτής!
Υγ:Eίμαι α εξάμηνο,και μάλλον τη πρώτη εξεταστική-για λόγους γραφειοκρατίας-θα τη δώσω εδώ.Οπότε θα θελα να μου πείτε,να ξέρετε,που μπορώ να μάθω αν αναγνωρίζονται κάποια μαθηματα απο το βολο στα 2 αυτα τμήματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ribo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
πηγαινε στους ηλεκτρονικους!ασε που μαλλον θα γινουν ηλεκτρολογοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RottenCrusader!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο RottenCrusader! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Aν ήθελα αυτη τη στιγμη θα μουν ηλεκτρολογος στο δημοκρίτειο(και θα παιρνα μεταγραφή στο εμπ,σίγουρη όμως;))...απλα δε μ'αρεσουν οι ηλεκτρολόγοι...ενω οι μηχανικοί έχουν ένα εξίσου αξιόλογο φάσμα επιλογών,τ'οποιο μάλιστα εχει αρκετή ζήτηση.Επίσης και το δικο μου τμήμα έχει πάρει την έγκριση μετονομασίας σε ημμυ...Και γενικά θα προτιμούσα μια αιτιολόγηση σοβαρή και όχι"α ειναι πιο κοντα σε ημμυ"
Φιλικά Πάντα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ribo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
πας καλα?αρχιτεκτονική,υλικό,δίκτυα,τηλ/ες,κυκλώματα ολα αυτα ειναι μαθηματα ηλεκτρολογων!τι εννοεις δεν σου αρεσουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RottenCrusader!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο RottenCrusader! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
πας καλα?αρχιτεκτονική,υλικό,δίκτυα,τηλ/ες,κυκλώματα ολα αυτα ειναι μαθηματα ηλεκτρολογων!τι εννοεις δεν σου αρεσουν?
Κατ'αρχην δε με ξέρεις και απο χθές για να μου λες "πας καλα?".Κατα 2ο,τα παραπάνω μαθημα είναι κατα κόρον μαθηματα μηχανικων που πραγματεύονται πληροφορική και όχι μηχανικών που πραγματατεύονται ΚΑΙ πληροφορική...και ο νοών νοείτω.Επίσης βρες μου ενα μαθημα αρχιτεκτονικης στο ημμυ δπθ και σε παραδεχομαι.
Υγ:Απο δω και πέρα μόνο σοβαρές απαντήσεις.Οτι θέλω να μάθω περι ημμυ το χω μάθει.Αυτο το θέμα δημιουργήθηκε για σύγκριση σε 2 πολυ συγκεκριμενες σχολές και εκει θα μείνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Νομίζω ότι πιο κοντά σε αυτό που περιγράφεις είναι το τμήμα που είσαι ήδη.
Εγώ θα προτιμούσα το τμήμα της Πάτρας πάντως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RottenCrusader!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο RottenCrusader! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Και γω αυτό πίστευα όταν το επέλεξα,αλλά μιλώντας με κάποια άτομα,έχω φτάσει σε ένα σημείο όπου φυσικά δεν απαξιώνω τη σχολή μου,αλλά πιστεύω στις 2 προαναφερόμενες υπάρχει κατι το καλύτερο.Και εξηγούμαι
1ον)Το μέλλον της σχολής μου είναι αμφίβολο.Προσπαθεί-ενω είναι αντιστοιχη του di σε θέματα τηλ/ων,δικτύων-να πάρει ένα μερίδιο απο τη πιτα των ημμυ.
2ον)Οι απαιτήσεις σε σχέσεις με τις υλικές και μη υποδομές είναι δυσανάλογες
3ον)Σε μας τα μαθηματα επιλογής είναι λίγα,ενω σε πάτρα/χανια υπάρχουν πολλά και ενδιαφέροντα
4ον)Στα χανιά υπάρχει και δραστηριοποίηση εκτός των τυπικών(δλδ παίρνει καθε χρόνο ακρετα "προγράμματα"+η κοινότητα λίνουξ,που αν μη τι άλλο σε μας είναι εκτός απο χόμπυ και ένας τρόπος να δοκιμάσεις τις δυναμεις σου!)
5ον)Αν και συνακουλουθο των παραπάνω.Επειδη ειναι νεο τμημα,δε ξέρω τι ειδικό βάρος έχει το πτυχίο μας,και με ποια ευρωπαικα πανεπιστήμια συνεργάζεται.
Επίσης πιστεύω πως μερικοί συμφοιτητές μου δεν είχαν πληρη γνώση οταν κάναν μηχανογραφικό(όπως ισως και γω!)
Γενικα με εχουν απογοητεύσει κάποια πράγματα,αλλά να στε σίγουροι ότι αν δε το ψάχναν οι γονείς μου δε θα το συζήταγα για μεταφοίτηση.Απλά αφου μου δίνεται η εναλλακτική,μπήκα στο τριπάκι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Μη νομίζεις οτι όλα τα μαθήματα επιλογής που βλέπεις στον οδηγό σπουδών διδάσκονται κιόλας ε. Περίπου τα μισά απο αυτά γίνονται, αν θες ρώτα με για κάποια συγκεκριμένα που σε ενδιαφέρουν να σου πω αν διδάσκεται.
Σε τηλεπικοινωνίες και hardware εδώ έχουμε πάρα πολύ καλούς καθηγητές, σε κυκλώματα έναν κορυφαίο και οι υπόλοιποι 2-3 είναι ελαφρώς για τα μπάζα.
Σχετικά με την πληροφορική, κάνουμε κι εδώ όλα όσα αναφέρεις εκτός απο το τελευταίο.
Απο υποδομές δεν ξέρω τι έχετε εκεί για να μπορέσω να συγκρίνω, αν θες πες λίγο πιο συγκεκριμένα.

Απο ο,τι βλέπω πάντως τα δυο τμήματα έχουν πάνω κάτω τα ίδια μαθήματα, μάλλον σε καλύπτουν και τα δυο. Δεν βοηθάω και πολύ ε; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RottenCrusader!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο RottenCrusader! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Με βοηθάς αρκετα anarki.Βασικά και παλια με είχες βοηθήσει όσον αφορά το επίπεδο δυσκολίας(για τα μαθηματικά).Κοίτα απο μαθήματα με ενδιεφέρουν καποια συγκεκριμενα επιλογης απο 7ο-9ο εξάμηνο-θα στα στείλω με πμ μολις βρώ τον οδηγό σπουδών σας-αλλά γενικά το τμήμα σου έχει -οτι εχω ακούσει λέω-αρκετες εναλλακτικές δραστηριότητες,οπότε αν έχεις τα @@ δε μένεις στα τυπικά.Εν ολίγοις πιστευω οτι το φάσμα σπουδών του τμηματος μου,είναι ενα υποσύνολο του φάσματός του δικού σου και της πάτρας.Και ψάχνω να βρώ τι παραπάνω επιλογες έχουν αυτά,ώστε να επιλέξω.Μάλλον κλίνω στα χανιά,γιατι οι επιπλέον επιλογες είναι πιο αρεστες απο αυτες της πάτρας(απ'οτι κατάλαβες κλίνω πιο πολύ στο "υλικό" μέρος της πληροφορικής).
Υγ:Το ξέρω οτι θα μπορούσα κάλλιστα να μείνω στο τμήμα μου,αλλά απο τη στιγμη που έχω να επιλέξω κατι "παραπάνω",και απο τη στιγμή που δε τρώω τη θέση κανενός(και αυτό ήταν σημαντικη προυπόθεση για μένα)...το ψάχνω!

Edit:Απο τον τομέα "ΗΡΥ",ποια δε διδάσκονται?(εννοω 7ου-9ου εξαμήνου,απλά κωδικούς πες και τα βρίσκω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kasmeras

Νεοφερμένος

Ο kasmeras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια σας παιδες, και εγω περασα φετος στην σχολη των ημμυ στα χανια ! αν θες rotten cruader πες μου τελικα τι διαλεξες και αν οντως ανταποκρινετε εως τωρα στις προσδοκιες σου... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VforVaggos

Νεοφερμένος

Ο VforVaggos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Λοιπόν καλούμαι κι εγώ σε λίγες μέρες να συμπληρώσω το μηχανογραφικό και έχοντας συγκεντρώσει 15840 μόρια έχω φτάσει στο συγκεκριμένο δίλημμα. Καταρχάς έχω ακούσει και διαβάσει πολύ καλά λόγια και για τα δυο αυτά τμήματα και με μια γρήγορη ματιά που έριξα στα μαθήματα μου φάνηκε εκ πρώτης όψεως λίγο πιο ενδιαφέρον το πρόγραμμα του ceid.

Από την άλλη εγώ είμαι Χανιώτης. Οι γονείς μου μου είπαν ότι σε περίπτωση που φύγω Πάτρα θα με στηρίζουν όσο μπορούν οικονομικά αλλά κανείς δεν μπορεί να προβλέψει τι θα συμβεί στο μέλλον με τη σημερινή κατάσταση και με παρότρυναν να σκεφτώ να μείνω Χανιά. Εγώ όμως θα προτιμούσα να έφευγα διότι όσο να ναι θέλω επιτέλους να μείνω μακριά τους, άσε που Πάτρα δε συγκρίνεται με Χανιά όσον αφορά το φοιτητόκοσμο (όχι πως αυτό παίζει πρωτεύον ρόλο, άλλα...). Είναι εγωιστικό? αξίζει το ρίσκο σε περίπτωση που στο μέλλον αντιμετωπίσουμε οικονομικά προβλήματα?

Οποιεσδήποτε πληροφορίες και συμβουλές για τις σχολές είναι καλοδεχούμενες.
Επίσης αν ποτέ το ΗΜΜΥ μετονομαστεί σε ηλεκτρολόγους πρακτικά τί θα αλλάξει όσον αφορά τα δικαιώματα και θα έχει κάποια σημασία για κάποιον που δεν ενδιαφέρεται να δουλέψει στο δημόσιο?
Ακόμη το ceid έχει μεταφερθεί στις καινούριες εγκαταστάσεις? αν όχι πότε προβλέπεται να μεταφερθεί και οι τωρινές εγκαταστάσεις είναι επαρκείς?

Συγγνώμη αν σας κούρασα και ευχαριστώ εκ των προτέρων :D

ΥΓ: Με ενδιαφέρει αρκετά και το hardware και το software.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Προσοπικη μου απο ψη ειναι να μεινεις χανια γιατι αν βγει το οικονοιμικο προβλημα που λες θα ανγκαστεις να διακοψεις της σπουδες σου γιατι δεν θα μπορεις να παρακοληθης τα εργαστιριακα μαθηματα που πιθανος να εχουν απουσιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Λοιπόν καλούμαι κι εγώ σε λίγες μέρες να συμπληρώσω το μηχανογραφικό και έχοντας συγκεντρώσει 15840 μόρια έχω φτάσει στο συγκεκριμένο δίλημμα. Καταρχάς έχω ακούσει και διαβάσει πολύ καλά λόγια και για τα δυο αυτά τμήματα και με μια γρήγορη ματιά που έριξα στα μαθήματα μου φάνηκε εκ πρώτης όψεως λίγο πιο ενδιαφέρον το πρόγραμμα του ceid.

Από την άλλη εγώ είμαι Χανιώτης. Οι γονείς μου μου είπαν ότι σε περίπτωση που φύγω Πάτρα θα με στηρίζουν όσο μπορούν οικονομικά αλλά κανείς δεν μπορεί να προβλέψει τι θα συμβεί στο μέλλον με τη σημερινή κατάσταση και με παρότρυναν να σκεφτώ να μείνω Χανιά. Εγώ όμως θα προτιμούσα να έφευγα διότι όσο να ναι θέλω επιτέλους να μείνω μακριά τους, άσε που Πάτρα δε συγκρίνεται με Χανιά όσον αφορά το φοιτητόκοσμο (όχι πως αυτό παίζει πρωτεύον ρόλο, άλλα...). Είναι εγωιστικό? αξίζει το ρίσκο σε περίπτωση που στο μέλλον αντιμετωπίσουμε οικονομικά προβλήματα?

Οποιεσδήποτε πληροφορίες και συμβουλές για τις σχολές είναι καλοδεχούμενες.
Επίσης αν ποτέ το ΗΜΜΥ μετονομαστεί σε ηλεκτρολόγους πρακτικά τί θα αλλάξει όσον αφορά τα δικαιώματα και θα έχει κάποια σημασία για κάποιον που δεν ενδιαφέρεται να δουλέψει στο δημόσιο?
Ακόμη το ceid έχει μεταφερθεί στις καινούριες εγκαταστάσεις? αν όχι πότε προβλέπεται να μεταφερθεί και οι τωρινές εγκαταστάσεις είναι επαρκείς?

Συγγνώμη αν σας κούρασα και ευχαριστώ εκ των προτέρων :D

ΥΓ: Με ενδιαφέρει αρκετά και το hardware και το software.
Ας αρχισω λεγοντας οτι οπου και να περασεις, το επιπεδο σπουδων θα ειναι υψηλο. Δεν νομιζω οτι καποιο υστερει σε σχεση με το αλλο. Απλα, στο ΗΜΜΥ, θα εχεις την ευκαιρια να ασχοληθεις και με τηλεπικοινωνιες κατι που στο ceid δεν μπορεις να κανεις. Σε περιπτωση μετονομασιας, θα μπορεις να βαλεις την υπογραφη σου σε διαφορα εργα(ανεξαρτητως δημοσιου).

Την οικονομικη σας κατασταση την ξερεις καλυτερα εσυ και δεν νομιζω οτι μπορουμε να σου πουμε κατι σχετικα με αυτο. Σιγουρα ομως οι γονεις σου εχουν ενα δικιο που σου λενε να κοιταξεις και τα Χανια, αφου μπορεις να συνδυασεις καλες σπουδες με μηδενικα εξοδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SsS28

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SsS28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Μακαρι να ειχε πανεπιστημιο που να με ενδιεφερε στην πολη μου :P Θα το διαλεγα με τα 1000, και το συγκεκριμενο ειναι και πολυ καλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Απλα, στο ΗΜΜΥ, θα εχεις την ευκαιρια να ασχοληθεις και με τηλεπικοινωνιες κατι που στο ceid δεν μπορεις να κανεις

Δε χρεάζεται να αναπαράγετε κάτι που έχετε ακούσει και νομίζετε ότι ισχύει.
Ενδεικτικά μερικά μαθήματα του ceid :

Ψηφιακή Επεξεργασία Σημάτων
Κινητά Δίκτυα Επικοινωνιών
Συστήματα Μετάδοσης Πληροφορίας
Ψηφιακές Τηλεπικοινωνίες

Αν αυτά δεν είναι τηλεπικοινωνίες τότε τι είναι;
Σε προηγούμενο post μου πριν λίγες μέρες έγραψα : "πληροφορική&τηλεπικοινωνίες είναι 2 πολύ στενά συνδεδεμένες επιστήμες. Είναι λογικό ένα τμήμα πληροφορικής να έχει μαθήματα τηλεπικοινωνιών".

Α! Κι ένας φυσικός αν θέλει μπορεί να ασχοληθεί με τηλεπικοινωνίες. Κι ένας μαθηματικός επίσης. Θέληση να υπάρχει κι όλα γίνονται. Ή μήπως η φυσική και τα μαθηματικά ως επιστήμες δεν έχουν συμβάλει στην ανάπτυξη των τηλεπικοινωνιών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Δε χρεάζεται να αναπαράγετε κάτι που έχετε ακούσει και νομίζετε ότι ισχύει.
Ενδεικτικά μερικά μαθήματα του ceid :

Ψηφιακή Επεξεργασία Σημάτων
Κινητά Δίκτυα Επικοινωνιών
Συστήματα Μετάδοσης Πληροφορίας
Ψηφιακές Τηλεπικοινωνίες

Αν αυτά δεν είναι τηλεπικοινωνίες τότε τι είναι;
Σε προηγούμενο post μου πριν λίγες μέρες έγραψα : "πληροφορική&τηλεπικοινωνίες είναι 2 πολύ στενά συνδεδεμένες επιστήμες. Είναι λογικό ένα τμήμα πληροφορικής να έχει μαθήματα τηλεπικοινωνιών".

Α! Κι ένας φυσικός αν θέλει μπορεί να ασχοληθεί με τηλεπικοινωνίες. Κι ένας μαθηματικός επίσης. Θέληση να υπάρχει κι όλα γίνονται. Ή μήπως η φυσική και τα μαθηματικά ως επιστήμες δεν έχουν συμβάλει στην ανάπτυξη των τηλεπικοινωνιών;

Δεν θεωρω το τηλεπικοινωνιακο κομματι του ceid επαρκες. Ισως ημουν απολυτος στο μηνυμα μου, αλλα το bottom line ειναι οτι αν καποιος θελει τηλεπικοινωνιες, μαλλον πρεπει να παει ΗΜΜΥ χωρις 2η σκεψη. Επισης, το μαθημα "Κινητα Δικτυα Επικοινωνιων", εχει να διδαχθει 3 χρονια.

Edit: Και το "Συστηματα Μεταδοσης Πληροφοριας", 2 χρονια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Δεν θεωρω το τηλεπικοινωνιακο κομματι του ceid επαρκες. Ισως ημουν απολυτος στο μηνυμα μου, αλλα το bottom line ειναι οτι αν καποιος θελει τηλεπικοινωνιες, μαλλον πρεπει να παει ΗΜΜΥ χωρις 2η σκεψη. Επισης, το μαθημα "Κινητα Δικτυα Επικοινωνιων", εχει να διδαχθει 3 χρονια.

Edit: Και το "Συστηματα Μεταδοσης Πληροφοριας", 2 χρονια :P

οκ, αυτό που ήθελα να πω είναι ότι από επαγγελματικής πλευράς, οι τηλεπικοινωνίες είναι ένας σχετικά ανοιχτός κλάδος για οποιονδήποτε έχει τις γνώσεις και το ταλέντο να ασχοληθεί. Δεν είναι αποκλειστικό προνόμιο κανενός η εργασία σε τηλεπικοινωνίες.
Τα μαθήματα που λες διδάσκονται κανονικά, ίσως είδες καμιά ιστοσελίδα που έχει καιρό να ανανεωθεί. Το site του τμήματος είναι παραμελημένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
οκ, αυτό που ήθελα να πω είναι ότι από επαγγελματικής πλευράς, οι τηλεπικοινωνίες είναι ένας σχετικά ανοιχτός κλάδος για οποιονδήποτε έχει τις γνώσεις και το ταλέντο να ασχοληθεί. Δεν είναι αποκλειστικό προνόμιο κανενός η εργασία σε τηλεπικοινωνίες.
Τα μαθήματα που λες διδάσκονται κανονικά, ίσως είδες καμιά ιστοσελίδα που έχει καιρό να ανανεωθεί. Το site του τμήματος είναι παραμελημένο.
Συμφωνουμε σε αυτο, αυτο που εννοουσα ειναι οτι θα εχει την ικανοτητα να ασχοληθει σοβαρα με τις τηλεπικοινωνιες και προπτυχιακα.

Βεβαια ισως να μπορει και στο ceid, αφου λες οτι τα μαθηματα διδασκονται κανονικα. Πηγη πληροφορησης μου ηταν η επισημη σελιδα του τμηματος και οι σελιδες των μαθηματων που εμφανιζονται σε αυτη. Καλο θα ηταν να αφαιρεθουν/επικαιροποιηθουν οι συνδεσμοι γιατι παραπληροφορειται ο κοσμος ετσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VforVaggos

Νεοφερμένος

Ο VforVaggos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, τελικά επιλέγω ημμυ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosM.5

Νεοφερμένος

Ο NikosM.5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Καλησπέρα στο forum, έγραψα και 'γω πανελληνίες βγάζοντας 16.530 μόρια. Ενδιαφέρομαι κυρίως για τα δυο τμήματα του τίτλου.

Έχω κοιτάξει τα προγράμματα σπουδών και των δυο τμημάτων, άπλα θέλω να μάθω μερικά πράγματα ακόμα από άτομα που φοιτούν σε κάποιο απ' τα τμήματα ή γνωρίζουν πολύ καλά τι γίνεται. Κυρίως για τα Χανιά δηλαδή, γιατί στο CEID έχω ξάδερφο με τον οποίο θα μιλήσω από κοντά μέσα στη βδομάδα.

Γενικά με ενδιαφέρει η σχολή να καλύπτει ένα ευρύ φάσμα των η/υ, δηλαδή αρχιτεκτονική, κυκλώματα, λογισμικό, δίκτυα, επίσης με ενδιαφέρουν και οι αυτοματισμοί/ρομποτική.

Έχω κοιτάξει και το πρόγραμμα σπουδών των ΗΜΜΥ στην Ξάνθη αλλά το απέρριψα γιατί ως το 3ο έτος κάνουν πολύ περισσότερη ηλεκτρολογία απ' ότι η/υ (εκτός αν κατάλαβα λάθος). Στα άλλα τμήματα των ηλεκτρολόγων δεν έχω κοιτάξει τι γίνεται.

Ισχύει ότι τα πτυχία των πολυτεχνείων αναγνωρίζονται και ως μεταπτυχιακά λόγω 5ου έτους (νομίζω έχει προταθεί από το ΤΕΕ χρόνια τώρα); Αν ισχύει, ισχύει για όλα τα πολυτεχνεία/πολυτεχνικές σχολές ή υπάρχουν εξαιρέσεις;

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top