ΗΜΜΥ - μαθήματα Β' εξαμήνου χωρίς να έχω παρακολουθήσει του πρώτου;

Appolon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Appolon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
ειμαι πρωτοετης ημμυ εμπ,ηθελα να ρωτησω επειδη δεν εχω παρακολουθησει καθολου του πρωτου τα μαθηματα ημμυ εμπ απλα διαβαζω εδω και κανα δυο βδομαδες μονος μου, ποια μαθηματα του δευτερου μπορω να παρακολουθησω χωρις προβλημα;

τι πιστευετε πρεπει να κανω για να αντεπεξελθω σε καθενα απο αυτα;
θα ηθελα καποιον φοιτητη ημμυ να μου πει...


Κατ' επιλογήν υποχρεωτικά​

 

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Τις διαφορικες, την ανάλυση και οποιαδήποτε από τις 2 μηχανικές μπορείς σίγουρα να τα περάσεις χωρίς να χεις παρακολουθήσει το πρώτο εξάμηνο, αλλά να ξέρεις πρέπει οι διαλέξεις που θα χάσεις να είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,271 μηνύματα.
ειμαι πρωτοετης ημμυ εμπ,ηθελα να ρωτησω επειδη δεν εχω παρακολουθησει καθολου του πρωτου τα μαθηματα ημμυ εμπ απλα διαβαζω εδω και κανα δυο βδομαδες μονος μου, ποια μαθηματα του δευτερου μπορω να παρακολουθησω χωρις προβλημα;

τι πιστευετε πρεπει να κανω για να αντεπεξελθω σε καθενα απο αυτα;
θα ηθελα καποιον φοιτητη ημμυ να μου πει...


Κατ' επιλογήν υποχρεωτικά​

Σε όλα πήγαινε εννοείται καταρχάς.
Κατά δεύτερον αυτό που σίγουρα μπορείς να περάσεις είναι οι προγραμματιστικές τεχνικές, και θα έλεγα και τα κυκλώματα Ι.

Καλές ελπίδες έχεις και με την δομή και τις ηλεκτρικές ιδιότητες των υλικών btw. Ένα μάθημα που πατάει μεταξύ φυσικής και χημείας στερεής κατάστασης. Οπότε δεν περιμένουν να γνωρίζετε και πολλά εφόσον στο λύκειο αυτά τα θέματα δεν αγγίζονται με καμία παναγία. Οπότε φαντάζομαι θα ξεκινάνε απαλά. Πολύ σημαντικό μάθημα εαν ασχοληθείς με αναλογικά και ψηφιο-αναλογικά ηλεκτρονικά αργότερα, ή με ηλεκτρονικά ισχύος.

Τώρα πιο επιλογής θα πάρεις δεν ξέρω. Εάν σου αρέσει πολύ η φυσική προφανώς την μηχανική.
Εαν θα ήθελες να προσεγγίσεις το θέμα με μια σκοπιά πιο κοντά σε αυτή του μηχανικού, τότε την τεχνική μηχανική. Τώρα ποιο είναι πιο δύσκολο...θα έλεγα η τεχνική μηχανική γιατί κάνει πιο εκτενή ανάλυση και αντιμετωπίζει ρεαλιστικά/πραγματικά προβλήματα μηχανικής, αρά το γεγονός ότι δεν περιέχει νέα φυσική.
 

Johnnys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Προγραμματιστικές τεχνικές για μένα που δεν ήμουν φοβερός με προγραμματισμό μου φάνηκαν δύσκολο. Κυκλώματα ωραίο,ενδιαφέρον και σημαντικό αν πάρεις κατευθύνσεις Ε,Ζ στο μέλλον.Βοηθάει και η παρακολούθηση.
Μαθηματική ανάλυση είναι συνέχεια του πρώτου εξαμήνου αλλά δεν είναι απαγορευτικό αν δεν το έχεις περάσει.
Υλικά βατό μάθημα, Διαφορικές με γκαρούτσους,σημειώσεις και σειρές ασκήσεων παλεύεται εύκολα.
 

TonyMontanaEse

Νεοφερμένος

Ο TonyMontanaEse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Θα έλεγα όλα βγαινουν άνετα εκτός από τεχνικές γιατι θα χρειαστείς τα πάντα απο προγκιντρο (κυρίως αναδρομη και τα τελευταια θεματα με δεντρα και κλασεις) μαζι με εξτρα υλικο για stl. Οπότε γνώμη μου παρακολούθησε κανονικά και μην αγχωθείς ιδιαίτερα για τις τεχνικές (προσπάθησε κυρίως να καλύψεις τα κενά σου στο προγκιντρο και τον σεπτέμβρη τα περνας χαλαρά).
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top