ΗΜΜΥ κατακτήριες

Catherine3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Catherine3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Καλησπέρα σας.

Εγώ μπήκα στους πολιτικούς μηχανικούς ΑΠΘ το 2009 (με τη δεύτερη φορά, την πρώτη φορά είχα περάσει ΗΜΜΥ ξάνθης), και σκεφτόμουν και την οδοντιατρική (έδωσα και 10% περασα το δεύτερο χρόνο αλλά δεν ήθελα να πάω πίσω 2 χρόνια και είχα περάσει και μαθήματα στους πολιτικούς. Τελικά τελείωσα πήγα Γερμανία γύρισα έκανα μεταπτυχιακό στα αντισεισμικά και τώρα βρήκα δουλειά Αγγλία γιατί δεν μπόρεσα να βρω κάτι στη Θεσσαλονίκη. Θα σας πω τον πόνο μου εγώ δεν θέλω να φύγω εξωτερικό αλλά εδώ δεν υπάρχει καμία επαγγελματική εξέλιξη (δεν βρίσκω καν δουλειά να ξεκινήσω). Σκέφτομαι ότι έκανα τόσο λάθος επιλογή είτε αν ήμουν στην πρώτη πρώτη μου σχολή ΗΜΜΥ είτε αν πήγαινα οδοντιατρική σίγουρα θα ήμουν σε καλύτερη μοίρα τώρα. Οι πολιτικοί μηχανικοί πότε δεν μου άρεσαν ιδιαίτερα τελικά σα σχολή και το επάγγελμα τώρα δεν με ενθουσιάζει. Σκεφτόμουν να δώσω κατακτήριες για ΗΜΜΥ κυρίως γιατί έχει περισσότερες επαγγελματικές προδιαγραφές στην Ελλάδα.
Οποιος ξέρει μπορεί να μου πει αν οι ΗΜΜΥ απθ έχουν υποχρεωτικές παρακολουθήσεις? Γίνεται σε συνδιασμό με δουλειά.

Γενικά αν έχετε να μου προτείνετε ιδέες θα το εκτιμούσα. Είμαι πολύ στεναχωρημένη και μπερδεμένη.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τι δουλειά θες να κάνεις και θες να πας ημμυ?
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,227 μηνύματα.
Καλησπέρα σας.

Εγώ μπήκα στους πολιτικούς μηχανικούς ΑΠΘ το 2009 (με τη δεύτερη φορά, την πρώτη φορά είχα περάσει ΗΜΜΥ ξάνθης), και σκεφτόμουν και την οδοντιατρική (έδωσα και 10% περασα το δεύτερο χρόνο αλλά δεν ήθελα να πάω πίσω 2 χρόνια και είχα περάσει και μαθήματα στους πολιτικούς. Τελικά τελείωσα πήγα Γερμανία γύρισα έκανα μεταπτυχιακό στα αντισεισμικά και τώρα βρήκα δουλειά Αγγλία γιατί δεν μπόρεσα να βρω κάτι στη Θεσσαλονίκη. Θα σας πω τον πόνο μου εγώ δεν θέλω να φύγω εξωτερικό αλλά εδώ δεν υπάρχει καμία επαγγελματική εξέλιξη (δεν βρίσκω καν δουλειά να ξεκινήσω). Σκέφτομαι ότι έκανα τόσο λάθος επιλογή είτε αν ήμουν στην πρώτη πρώτη μου σχολή ΗΜΜΥ είτε αν πήγαινα οδοντιατρική σίγουρα θα ήμουν σε καλύτερη μοίρα τώρα. Οι πολιτικοί μηχανικοί πότε δεν μου άρεσαν ιδιαίτερα τελικά σα σχολή και το επάγγελμα τώρα δεν με ενθουσιάζει. Σκεφτόμουν να δώσω κατακτήριες για ΗΜΜΥ κυρίως γιατί έχει περισσότερες επαγγελματικές προδιαγραφές στην Ελλάδα.
Οποιος ξέρει μπορεί να μου πει αν οι ΗΜΜΥ απθ έχουν υποχρεωτικές παρακολουθήσεις? Γίνεται σε συνδιασμό με δουλειά.

Γενικά αν έχετε να μου προτείνετε ιδέες θα το εκτιμούσα. Είμαι πολύ στεναχωρημένη και μπερδεμένη.

Που τις είδες τις περισσότερες ευκαιρίες για τον ΗΜΜΥ στην Ελλάδα :P ;

Οι παρακολουθήσεις πάντως δεν είναι υποχρεωτικές σε κανένα τμήμα, για τις θεωρίες. Αλλά είναι πάντα υποχρεωτικές για τα εργαστήρια . Με εξαίρεση μόνο ορισμένα μαθήματα θεωρίας που ο καθηγητής ίσως έχει θεσπίσει υποχρεωτική την παρουσία . Ανάλογα τον τομέα πάντα και τον καθηγητή .
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Στην Ελλάδα είναι κάπως δύσκολα τα πράγματα για τις περισσότερες σπουδές. Πάντως πολύ καλή επαγγελματική αποκατάσταση με πτυχίο Πολιτικών Μηχανικών που διαθέτεις θα είχες στην Κύπρο, αλλά δεν σε ενδιαφέρει ούτε να φύγεις στο εξωτερικό πάλι ούτε να ασκήσεις το συγκεκριμένο επάγγελμα αν κατάλαβα σωστά.
Βέβαια, μέχρι να ολοκληρώσεις το πτυχίο ΗΜΜΥ σε περίπτωση που πας θα σου πάρει κάποια χρόνια (αρκετά ενδεχομένως), άρα δεν ξέρουμε πώς θα είναι ακριβώς τα πράγματα τότε. Ή μέχρι τότε μπορεί να έχεις αλλάξει γνώμη και να φύγεις από τη χώρα αν δεις και ζορίζουν επαγγελματικά πολύ οι καταστάσεις.


Σε περίπτωση που δεν τα είδες:
Πρόγραμμα Σπουδών: https://ee.auth.gr/wp-content/uploads/2020/02/ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ-ΣΠΟΥΔΩΝ-THMMY-ΑΠΘ-2019-20.pdf
Και εδώ το ωρολόγιο πρόγραμμα ώστε να πάρεις μια ιδέα για τις ώρες που διδάσκονται τα μαθήματα.
 

Catherine3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Catherine3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Που τις είδες τις περισσότερες ευκαιρίες για τον ΗΜΜΥ στην Ελλάδα :P ;

Οι παρακολουθήσεις πάντως δεν είναι υποχρεωτικές σε κανένα τμήμα, για τις θεωρίες. Αλλά είναι πάντα υποχρεωτικές για τα εργαστήρια . Με εξαίρεση μόνο ορισμένα μαθήματα θεωρίας που ο καθηγητής ίσως έχει θεσπίσει υποχρεωτική την παρουσία . Ανάλογα τον τομέα πάντα και τον καθηγητή .
Από φίλους μου ΗΜΜΥ αμέσως βρίσκουν κάτι είτε σε εταιρίες είτε στο ΕΚΕΤΑ.
Τα εργαστήρια είναι υποχρεωτικά? Είναι και πολλά.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,227 μηνύματα.
Από φίλους μου ΗΜΜΥ αμέσως βρίσκουν κάτι είτε σε εταιρίες είτε στο ΕΚΕΤΑ.
Τα εργαστήρια είναι υποχρεωτικά? Είναι και πολλά.

Εγώ το βρίσκω πολύ ουτοπικό αυτό καθώς για την πλειοψηφία των αποφοίτων δεν ισχύει . Άσε που το να σπουδάσεις κάτι απο την αρχή απλά και μόνο για να βρεις δουλειά είναι inefficient . Ανεξάρτητα πόσο σου άρεσαν οι πολιτικοί μηχανικοί, εξακολουθεί να είναι ένα χαρτί μηχανικού που κατέχεις και είναι δυνατό . Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω εννοείται,εαν πραγματικά σε εξιτάρει το πρόγραμμα και πιστεύεις οτι θα το αγαπήσεις go for it by all means ;) .

Απλά καλό είναι να γνωρίζεις οτι πάρα πολλά απο αυτά που θα ασχοληθείς στην στην σχολή,στην Ελλάδα δεν υφίσταται σε επίπεδο εργασίας ή βιομηχανίας παρά μόνο σε επίπεδο έρευνας,και αυτές οι δουλειές είναι ελάχιστες και θέλουν πολύ δουλειά & γνωριμίες για να τις αποκτήσεις . Οπότε εαν είναι να κάνεις το βήμα, ας είναι κυρίως επειδή εσύ το θες .

Τα εργαστήρια ναι είναι όλα υποχρεωτικά στην παρακολούθηση.
Αλλά δεν είναι στάνταρ ώρες και μπορείς να τα προσαρμόσεις σε συνεννόηση με τους καθηγητές για να μην συμπέσουν με τις ώρες εργασία σου .
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Από φίλους μου ΗΜΜΥ αμέσως βρίσκουν κάτι είτε σε εταιρίες είτε στο ΕΚΕΤΑ.
Τα εργαστήρια είναι υποχρεωτικά? Είναι και πολλά.
Λοιπόν μιας και ενδιαφέρεσαι για ημμυ απθ υποχρεωτικές παρακολουθήσεις έχουν μόνο τα εργαστήρια τα οποία είναι πολύ λίγα ανά εξάμηνο. Ωστόσο θεωρώ πολύ δύσκολο να βγάλεις την σχολή δουλεύοντας παράλληλα σε 5 χρόνια πχ. Ξέρω και γω αποφοίτους που με το που βγήκαν απ'την σχολή όντως βρήκαν κατευθείαν δουλειά είτε σε κάποια εταιρεία είτε στο ΕΚΕΤΑ ωστόσο ήταν όλοι τους άτομα που τελείωσαν την σχολή στα 5-5.5 χρόνια με ΜΟ 8+. Χωρίς να μετράει για την μετέπειτα επαγγελματική σου εξέλιξη αργότερα είναι πολύ σημαντικό όμως να εχεις καλο βαθμό πτυχίου για το να βρεις κατευθείαν απασχόληση. Που στο κάτω κάτω είναι και ο στόχος σου. Γνώμη μου είναι να κάτσεις κάτω και να τα ζυγίσεις. Είσαι έτοιμη να αντέξεις 5 χρόνια με πολύ διάβασμα ημμυ για να πετύχεις αυτό που θες; Μήπως θα ήταν πιο απλό να μην ασχοληθείς με το ημμυ και να συνεχίσεις επαγγελματικα από εκεί που βρίσκεσαι τώρα;
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
Eπιτελους καποιος στο φορουμ που εδωσε πανελληνιες το 2008!!Επιτελους!!Απο οτι ειδα στο προφιλ σου ειχες πολλα μορια και το 2009 και εμπαινες οδοντιατρικη ακομα ακομα και ιατρικη!!Κατα τη γνωμη μου δεν εχει και αρκετο νοημα να μεταπηδησεις απο πολιτικους μηχανικους σε ημμυ.Εφοσον λες οτι το αφησες σημαινει δεν σε ψηνε και πολυ.Θα σε συμβουλευα να ασχοληθεις δινοντας κατατακτηριες για ιατρικη ετσι και αλλιως καλυτερα να πας ιατρικη απο οδοντιατρικη
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Eπιτελους καποιος στο φορουμ που εδωσε πανελληνιες το 2008!!Επιτελους!!Απο οτι ειδα στο προφιλ σου ειχες πολλα μορια και το 2009 και εμπαινες οδοντιατρικη ακομα ακομα και ιατρικη!!Κατα τη γνωμη μου δεν εχει και αρκετο νοημα να μεταπηδησεις απο πολιτικους μηχανικους σε ημμυ.Εφοσον λες οτι το αφησες σημαινει δεν σε ψηνε και πολυ.Θα σε συμβουλευα να ασχοληθεις δινοντας κατατακτηριες για ιατρικη ετσι και αλλιως καλυτερα να πας ιατρικη απο οδοντιατρικη
Σε λάθος θέμα μάλλον έγραψες για ξανα δες το :P
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Σωστά δικό μου το λάθος, ανέφερε κάτι η φίλη για οδοντιατρική. Θυμήθηκα το άλλο θέμα που λέγανε για ιατρική-ημμυ χθες και προχθές :P
 

Catherine3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Catherine3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Eπιτελους καποιος στο φορουμ που εδωσε πανελληνιες το 2008!!Επιτελους!!Απο οτι ειδα στο προφιλ σου ειχες πολλα μορια και το 2009 και εμπαινες οδοντιατρικη ακομα ακομα και ιατρικη!!Κατα τη γνωμη μου δεν εχει και αρκετο νοημα να μεταπηδησεις απο πολιτικους μηχανικους σε ημμυ.Εφοσον λες οτι το αφησες σημαινει δεν σε ψηνε και πολυ.Θα σε συμβουλευα να ασχοληθεις δινοντας κατατακτηριες για ιατρικη ετσι και αλλιως καλυτερα να πας ιατρικη απο οδοντιατρικη
Βασικά οδοντιατρική σίγουρα δεν με ενδιαφέρει, ανάμεσα στις δύο σίγουρα την ιατρική. Απλώς το θέμα είναι ότι ημμυ θα μπω στο τρίτο έτος και τα μαθήματα τα 2 από τα 3 τα έχω ήδη διδαχτεί. Η ιατρική θα είναι 6 χρόνια και είμαι 30 ετών και τελείως διαφορετικό διάβασμα.

Γενικά είμαι πάρα πολυ προβληματισμένη.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
Βασικά οδοντιατρική σίγουρα δεν με ενδιαφέρει, ανάμεσα στις δύο σίγουρα την ιατρική. Απλώς το θέμα είναι ότι ημμυ θα μπω στο τρίτο έτος και τα μαθήματα τα 2 από τα 3 τα έχω ήδη διδαχτεί. Η ιατρική θα είναι 6 χρόνια και είμαι 30 ετών και τελείως διαφορετικό διάβασμα.

Γενικά είμαι πάρα πολυ προβληματισμένη.
Τι να σου πω ενα δικιο το εχεις.Kαι για ημμυ παντως δεν ακουγονται καλα λογια οσον αφορα την αποκατασταση.Τριτο ετος μπαινεις ημμυ με ποια πτυχια?
 

Catherine3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Catherine3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Με πτυχίο πολυτεχνείου μπαίνεις στις άλλες σχολές της πολυτεχνικής στο 3ο έτος. Με μαθηματικό μπαίνεις στο 2ο έτος. Βέβαια θα πρέπει να καλύψεις και τα μαθήματα που δεν διδάχτηκες. Με ημμυ μπορείς να βρεις και εξαποστάσεως δουλειά. Φίλη μου δουλεύει Αθήνα για αμερικάνικη εταιρία με αμερικάνικο μισθό. Δεν της άρεσει καθόλου η σχολή αλλα τώρα αποδέχτηκε ότι της εξασφαλίζει καλά λεφτά και όσο έχει πέραση θα το εκμεταλλευτεί
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Βασικά οδοντιατρική σίγουρα δεν με ενδιαφέρει, ανάμεσα στις δύο σίγουρα την ιατρική. Απλώς το θέμα είναι ότι ημμυ θα μπω στο τρίτο έτος και τα μαθήματα τα 2 από τα 3 τα έχω ήδη διδαχτεί. Η ιατρική θα είναι 6 χρόνια και είμαι 30 ετών και τελείως διαφορετικό διάβασμα.

Γενικά είμαι πάρα πολυ προβληματισμένη.


Για να πω κι εγω την αλήθεια μου μπήκα και εγω στο προφίλ σου και το θεώρησα επιεικώς τραγικο που ήσουν σε δίλλημα πολιτικών/ οδοντιατρικής και σε συμβούλευαν να βάλεις πολιτικών επειδή αυτό "ηθελες εξαρχής"
Οκ δεν ξέραμε τι κρίση έρχεται αλλα οχι και να συμβουλεύουμε τον αλλο με τέτοια κριτήρια.
Γενικά πάντως πολυτεχνείο και εξ αποστάσεως πολυ χλωμό .
Ίσως για αρχή να έβλεπες τι μπορούσες να βρεις στον τομέα σου εδω και να το τελειώσεις οσο μπορείς παράλληλα με δουλειά...
Θα μπορούσες ακομα να σκεφτείς γενικότερα παραιατρικες σχολές..εργοθεραπεια πχ.
λιγότερα χρόνια και σχετικά σίγουρη απόκατασταση.
Οχι οτι για την αποκατάσταση των ΗΜΜΥ εχω κάποια αρνητική εικονα.Εμένα όλοι μου οι γνωστοί / φιλοι που τελείωσαν αυτη τη σχολή η μηχ/μηχ ειναι πολυ καλα για τα δεδομεβα της Ελλάδας, απλα εδω πέρα ακούω αντίθετες γνώμες :/
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,227 μηνύματα.
Με πτυχίο πολυτεχνείου μπαίνεις στις άλλες σχολές της πολυτεχνικής στο 3ο έτος. Με μαθηματικό μπαίνεις στο 2ο έτος. Βέβαια θα πρέπει να καλύψεις και τα μαθήματα που δεν διδάχτηκες. Με ημμυ μπορείς να βρεις και εξαποστάσεως δουλειά. Φίλη μου δουλεύει Αθήνα για αμερικάνικη εταιρία με αμερικάνικο μισθό. Δεν της άρεσει καθόλου η σχολή αλλα τώρα αποδέχτηκε ότι της εξασφαλίζει καλά λεφτά και όσο έχει πέραση θα το εκμεταλλευτεί

Για ρώτα την τι είναι αυτό που κάνει όμως .
Μήπως κατέληξε software developer ; Γιατί εαν ναι ,σου εγγυώμαι οτι δεν χρειάζεται
να βγάλεις ημμύ για να το κάνεις αυτό(εξαρτάται βέβαια τι κάνεις develop αλλά) . Και εαν κάνει embedded
πάλι δεν ξέρω πια σοβαρή εταιρία θα προτιμούσε να έχει την ομάδα της στην άλλη άκρη του ατλαντικού.
Το πιο πιθανό είναι οτι κάνει κάποιου είδους freelance software developing .
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
Για να πω κι εγω την αλήθεια μου μπήκα και εγω στο προφίλ σου και το θεώρησα επιεικώς τραγικο που ήσουν σε δίλλημα πολιτικών/ οδοντιατρικής και σε συμβούλευαν να βάλεις πολιτικών επειδή αυτό "ηθελες εξαρχής"
Οκ δεν ξέραμε τι κρίση έρχεται αλλα οχι και να συμβουλεύουμε τον αλλο με τέτοια κριτήρια.
Γενικά πάντως πολυτεχνείο και εξ αποστάσεως πολυ χλωμό .
Ίσως για αρχή να έβλεπες τι μπορούσες να βρεις στον τομέα σου εδω και να το τελειώσεις οσο μπορείς παράλληλα με δουλειά...
Θα μπορούσες ακομα να σκεφτείς γενικότερα παραιατρικες σχολές..εργοθεραπεια πχ.
λιγότερα χρόνια και σχετικά σίγουρη απόκατασταση.
Οχι οτι για την αποκατάσταση των ΗΜΜΥ εχω κάποια αρνητική εικονα.Εμένα όλοι μου οι γνωστοί / φιλοι που τελείωσαν αυτη τη σχολή η μηχ/μηχ ειναι πολυ καλα για τα δεδομεβα της Ελλάδας, απλα εδω πέρα ακούω αντίθετες γνώμες :/
δεν νομιζω οτι οφελει να λεμε στην κοπελα τραγικο για την επιλογη που εκανε τοτε και οτι ηταν τραγικο που την συμβουλευανε ετσι!Γουστο και καπελο της!Τωρα ειναι το θεμα τι θα κανει αυτο ρωταει
 

Catherine3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Catherine3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Για ρώτα την τι είναι αυτό που κάνει όμως .
Μήπως κατέληξε software developer ; Γιατί εαν ναι ,σου εγγυώμαι οτι δεν χρειάζεται
να βγάλεις ημμύ για να το κάνεις αυτό(εξαρτάται βέβαια τι κάνεις develop αλλά) . Και εαν κάνει embedded
πάλι δεν ξέρω πια σοβαρή εταιρία θα προτιμούσε να έχει την ομάδα της στην άλλη άκρη του ατλαντικού.
Το πιο πιθανό είναι οτι κάνει κάποιου είδους freelance software developing .
Νομίζω embedded
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,227 μηνύματα.

Guest 237551

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γενικά είμαι πάρα πολυ προβληματισμένη.

Μην προβληματίζεσαι.
Ναι μεν έχει κάποιες υποχρεωτικές, αλλά το αβαντάζ του 3ου έτους απ'τη στιγμή που ενδιαφέρεσαι σοβαρά, είναι μεγάλο συν.
Μαζί σου, αρκεί να τα βάλεις σε μια ζυγαριά, να δεις τι πραγματικά μπορεί να σου προσφέρει το Τμήμα και αν όντως αξίζει τον κόπο, (γιατί έχει πολύ κόπο πίστεψέ με).
ΥΓ: Τελείωσα το Φυσικό του ΕΚΠΑ (τρελό ζόρι) και μετά έδωσα κατατακτήριες στην Ιατρική Πατρών και την τελείωσα και αυτήν (στο ρελαντί).

Όλα γίνονται.

Φιλικά,
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top