ΗΜΜΥ ΕΜΠ

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
θα σου προσφερουν κατι παραπανω σε επιπεδο εργασιας οι σπουδες στο ΗΜΜΥ ΕΜΠ; γιατι απ οτι καταλαβα και εκει κατευθυνση πληροφορικης θα παρεις.
εχε υποψιν σου πως το facebook και τα windows δεν εγιναν με πτυχια....αν ηταν το πρωτο σου πτυχιο θα σου ελεγα ναι προχωρα σε ΗΜΜΥ ΕΜΠ...αν ηθελες να παρεις αλλη κατευθυνση στην σχολη αυτη ως δευτερο πτυχιο θα σου ελεγα πιθανον go for it...αλλα το να πας για την πληροφορικη μου φαινεται χασιμο χρονου...διαλεξε καλυτερα ειτε καποιον αλλο κλαδο(π.χ Ναυπηγους μηχανολογους που οπως ειπες σωστα ειναι και η πιο ενδιαφερουσα σχολη,αλλα και πολυ δυσκολη εχε υποψιν σου οπως ειναι και η ΗΜΜΥ ΕΜΠ,οι ναυπηγοι μαλιστα εχουν προαπαιτουμενα) ή τον χρονο που θα φας στην σχολη των ΗΜΜΥ αφιερωσε τον σε εξασκηση πανω σε πεδια της πληροφορικης που σου αρεσουν,αφιερωσε τον γι ανα φτιαξεις ενα γερο portfolio
για δευτερο πτυχιο εγω θα σκεφτομουνα σχολες π.χ βιολογια ή Ναυπηγων που εχουν εργαστηρια ή φυσικο που επισης εχει εργαστηρια οχι τοσα,αλλα τελος παντων ειναι κατι εντελως διαφορετικο...
αλλα δεν θελω να σε επηρεασω

θεωρω πως περισσοτερο και απο τις βασεις μια σχολης πρεπει να βλεπουμε τι πραγματικα θελουμε..διοτι αν θελουμε κατι,τοτε θα αφιερωσουμε περισσοτερο χρονο,αν αφιερωσουμε περισσοτερο χρονο,θα γινουμε καλυτεροι,αν γινουμε αριστοι τοτε θα ειμαστε περιζητητοι...ειτε για μεταπτυχιακα ή στην αγορα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dioonet

Νεοφερμένος

Ο dioonet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
φιλε aladdin (ομολογω αυτο με το χαρτζιλικι δεν το ειχα σκεφτει)αν ειχα αυριο το πτυχιο των ημμυ θα ανεβαινα μια κλιμακα στην δουλεια μου και μισθολογικα θα ειχα μια ελαχιστη αυξηση(μην ξεχναμε οτι ειναι δυσκολα τα πραγματα στην ελλαδα τοσο για τους ημμυ οσο και για αποφοιτους αλλων τμηματων.Η ανεργια παραμενει ανεργια και οι χαμηλοι μισθοι το ιδιο).Θεωρω οτι σε βαθος δεκαετιας τα πραγματα θα φτιαξουν (τι να πω,δεν φανταζομαι οτι υπαρχει και παρακατω στην κατασταση που βρισκομαστε) και οταν τα πραγματα φτιαξουν εγω θελω να εχω το εφοδιο ωστε να κανω πραγματα.Οχι μονο να παιρνω λεφτα κλπ,αλλα να εχω την γνωση να κανω πραγματα.Στους ημμυ την κερδιζεις αυτη την γνωση αρα αυτος ειναι ενας λογος γι αυτο που θελω να κανω!Κομνηνε,σαν ροη σκεφτομαι τα οικονομικα (διοικηση και αποφαση) οποτε απο την μια πλευρα μου ανοιγεται ενας νεος δρομος και σκεφτομαι και επικοινωνιες και δικτυα-κυματα κ τηλεπικοινωνιες αναλογα.Οχι παντως καθαρη πληροφορικη.Μακαρι να επαιρνα την αποφαση να δωσω για ναυπηγους αλλα θεωρω δυσκολο να βγαινεις στην αγορα εργασιας στα 32 σου χρονια.Εσσυ εχεις τελειωσει ναυπηγους?Γενικα οι ναυπηγοι εχουν εργαστηρια και υποχρεωτικες παρακολουθησεις????????(ετσι κουβεντα να γινεται)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,091 μηνύματα.
Πάντως γνωρίζω κάποια άτομα που τώρα τελειώνουν και τους έχουν προτείνει απίστευτες δουλειές στο εξωτερικό με πολλά,πολλά λεφτά και άλλους που είχαν πολλές προτάσεις με το που πήραν το πτυχίο... βρε λες να το σκεφτώ να πάω προς τα 'κει; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dioonet

Νεοφερμένος

Ο dioonet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Πάντως γνωρίζω κάποια άτομα που τώρα τελειώνουν και τους έχουν προτείνει απίστευτες δουλειές στο εξωτερικό με πολλά,πολλά λεφτά και άλλους που είχαν πολλές προτάσεις με το που πήραν το πτυχίο... βρε λες να το σκεφτώ να πάω προς τα 'κει; :P

Σκεψου το καλα μην φτασεις στην ηλικια μου και μπερδευεσαι οπως εγω!!(πωπω σαν παππους ακουστηκα τωρα)
Ειναι καλη επιλογη σαν σχολη και σου προσφερει αρκετες διεξοδους.Μπορεις να ασχοληθεις με πολλα πραγματα μετα.Ειναι μεγαλο το φασμα που ακουμπα σαν σχολη.Βεβαια καλυτερα θα στα πουν και ατομα που εχουν τελειωσει γιατι εγω τωρα σκεφοτμαι να μπω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

quintana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο quintana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
ισως η πιο δυσκολη σχολη για να παρεις το πτυχιο αμα δεν τη γουσταρεις..το μαθηματικο και το φυσικο πιστευω και αυτα πολυ δυσκολα , αλλα εχουν αρκετα λιγοτερα μαθηματα οποτε αντισταθμιζεται η δυσκολια . θα λεγα και οι ναυπηγοι ισως το ιδιο , ή περισσοτερο απο τους ημμυ δυσκολοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Χθες έπαθα ένα μεγάλο ΣΟΚ! Ο ξάδερφος μιας φίλης πήρε το δίπλωμα του από την ΣΗΜΜΥ του ΕΜΠ. Το ΣΟΚ ήρθε όταν έτυχε να πέσει στα χέρια το πιστοποιητικό αναλυτικής βαθμολογίας. Το παιδί είχε επιλέξει την κατεύθυνση τηλεπικοινωνιών και είχε κάνει τον συνδυασμό ροών Η/2+Δ/2+Τ+Σ. Με μεγάλη μου έκπληξη διαπίστωσα ότι στην αναλυτική κατάσταση βαθμολογίας υπήρχε μόνο ένα μάθημα ενεργειακού περιεχομένου το οποίο είναι μάθημα κορμού (Εισαγωγή στα συστήματα ηλεκτρικής ενέργειας-5ο εξάμηνο). Στο αντικείμενο των υπολογιστών είχε 6-7 μαθήματα.

Ο συγκεκριμένος άνθρωπος έχει δίπλωμα "Ηλεκτρολόγου Μηχανικού & Μηχανικού Υπολογιστών" με μόλις 1 μάθημα ενεργειακού περιεχομένου και 6-7 μαθήματα υπολογιστών & πληροφορικής.

Ρε παιδιά, τι γίνεται; Μόνο εγώ τα έχω χαμένα; Είναι δυνατόν να συμβαίνει αυτό; Μπορεί τώρα ο συγκεκριμένος να εκπονήσει ενεργειακή μελέτη ή να επιβλέψει την κατασκευή ενός υποσταθμού; Έχει τις γνώσεις να ασκήσει αυτές τις επαγγελματικές δραστηριότητες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

watson

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο watson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 151 μηνύματα.
Χθες έπαθα ένα μεγάλο ΣΟΚ! Ο ξάδερφος μιας φίλης πήρε το δίπλωμα του από την ΣΗΜΜΥ του ΕΜΠ. Το ΣΟΚ ήρθε όταν έτυχε να πέσει στα χέρια το πιστοποιητικό αναλυτικής βαθμολογίας. Το παιδί είχε επιλέξει την κατεύθυνση τηλεπικοινωνιών και είχε κάνει τον συνδυασμό ροών Η/2+Δ/2+Τ+Σ. Με μεγάλη μου έκπληξη διαπίστωσα ότι στην αναλυτική κατάσταση βαθμολογίας υπήρχε μόνο ένα μάθημα ενεργειακού περιεχομένου το οποίο είναι μάθημα κορμού (Εισαγωγή στα συστήματα ηλεκτρικής ενέργειας-5ο εξάμηνο). Στο αντικείμενο των υπολογιστών είχε 6-7 μαθήματα.
Ο συγκεκριμένος άνθρωπος έχει δίπλωμα "Ηλεκτρολόγου Μηχανικού & Μηχανικού Υπολογιστών" με μόλις 1 μάθημα ενεργειακού περιεχομένου και 6-7 μαθήματα υπολογιστών & πληροφορικής.
Ρε παιδιά, τι γίνεται; Μόνο εγώ τα έχω χαμένα; Είναι δυνατόν να συμβαίνει αυτό; Μπορεί τώρα ο συγκεκριμένος να εκπονήσει ενεργειακή μελέτη ή να επιβλέψει την κατασκευή ενός υποσταθμού; Έχει τις γνώσεις να ασκήσει αυτές τις επαγγελματικές δραστηριότητες;
Σιγουρα θα ειχε και 2ο (ηλεκτρολογικο σχεδιο) . Απο εκεί και πέρα αν ηθελε μπορούσε να επιλέξει τα ελέυθερα μαθήματά του από τις ενεργειακές ροές. Αν ήθελε να μάθει το σχετικό αντικείμενο μπορούσε. Αν δεν ηθελε , και ροές ενέργειας να ειχε πάρει μπορούσε να πάρει πτυχιο χωρίς να ξέρει και παρα πολλά( στο πρακτικό αντικείμενο αναφέρομαι, θεωρητικά θα ήξερε). Η αλήθεια είναι ότι η σχολή έχει υπερβολικά μεγάλο ευρος , και δεν μπορούν να υπάρχουν πολλά μαθήματα από κάθε αντικείμενο στο κορμό. Ειδικά , όταν υπάρχουν τόσα φυσικομαθηματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Σιγουρα θα ειχε και 2ο (ηλεκτρολογικο σχεδιο) . Απο εκεί και πέρα αν ηθελε μπορούσε να επιλέξει τα ελέυθερα μαθήματά του από τις ενεργειακές ροές. Αν ήθελε να μάθει το σχετικό αντικείμενο μπορούσε. Αν δεν ηθελε , και ροές ενέργειας να ειχε πάρει μπορούσε να πάρει πτυχιο χωρίς να ξέρει και παρα πολλά( στο πρακτικό αντικείμενο αναφέρομαι, θεωρητικά θα ήξερε). Η αλήθεια είναι ότι η σχολή έχει υπερβολικά μεγάλο ευρος , και δεν μπορούν να υπάρχουν πολλά μαθήματα από κάθε αντικείμενο στο κορμό. Ειδικά , όταν υπάρχουν τόσα φυσικομαθηματικά.

Το ηλεκτρολογικό σχέδιο κρίνοντας από το περιεχόμενο του οδηγού σπουδών, δε μου γεμίζει το μάτι για μάθημα ενεργειακού αντικειμένου εκτός από κάποια θέματα που αναγράφονται στις 3 τελευταίες γραμμές. Έστω 2 μαθήματα, να μην κολλήσω εκεί.

Το πρόβλημα είναι ότι το παλικάρι, όπως και πολλοί άλλοι, έχει δίπλωμα "Ηλεκτρολόγου Μηχανικού & Μηχανικού Υπολογιστών" ενώ δεν σπούδασε ούτε Ηλεκτρολόγος Μηχανικός, ούτε Μηχανικός Υπολογιστών αλλά Μηχανικός Τηλεπικοινωνιών & Δικτύων. Ο νόμος του δίνει δικαίωμα να εγγραφεί στην κατηγορία των ενεργειακών & βιομηχανικών έργων όσον αφορά την κατασκευή δημοσίων έργων ( Ν 3669/2008 ). Στην εκπόνηση μελετών δημοσίων έργων παίζουν ρόλο οι σπουδές (προπτυχιακές και μεταπτυχιακές) και η γνωμοδοτική επιτροπή ενδεχομένως να μην του επιτρέψει να εκπονήσει ενεργειακές μελέτες λόγω ανεπαρκούς εκπαίδευσης.

Το πρόβλημα είναι ότι τα επαγγελματικά δικαιώματα στον ιδιωτικό τομέα είναι τα ίδια όποια κατεύθυνση και όποιες ροές να έχει επιλέξει ο απόφοιτος. Αυτά ισχύουν και στις άλλες πολυτεχνικές σχολές αλλά σε μικρότερο βαθμό. Στους ηλεκτρολόγους βλέπω ότι το θέμα έχει ξεφύγει πέρα από κάθε πλαίσιο λογικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

watson

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο watson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 151 μηνύματα.
Το ηλεκτρολογικό σχέδιο κρίνοντας από το περιεχόμενο του οδηγού σπουδών, δε μου γεμίζει το μάτι για μάθημα ενεργειακού αντικειμένου εκτός από κάποια θέματα που αναγράφονται στις 3 τελευταίες γραμμές. Έστω 2 μαθήματα, να μην κολλήσω εκεί.Το πρόβλημα είναι ότι το παλικάρι, όπως και πολλοί άλλοι, έχει δίπλωμα "Ηλεκτρολόγου Μηχανικού & Μηχανικού Υπολογιστών" ενώ δεν σπούδασε ούτε Ηλεκτρολόγος Μηχανικός, ούτε Μηχανικός Υπολογιστών αλλά Μηχανικός Τηλεπικοινωνιών & Δικτύων. Ο νόμος του δίνει δικαίωμα να εγγραφεί στην κατηγορία των ενεργειακών & βιομηχανικών έργων όσον αφορά την κατασκευή δημοσίων έργων ( Ν 3669/2008 ). Στην εκπόνηση μελετών δημοσίων έργων παίζουν ρόλο οι σπουδές (προπτυχιακές και μεταπτυχιακές) και η γνωμοδοτική επιτροπή ενδεχομένως να μην του επιτρέψει να εκπονήσει ενεργειακές μελέτες λόγω ανεπαρκούς εκπαίδευσης.
Το πρόβλημα είναι ότι τα επαγγελματικά δικαιώματα στον ιδιωτικό τομέα είναι τα ίδια όποια κατεύθυνση και όποιες ροές να έχει επιλέξει ο απόφοιτος. Αυτά ισχύουν και στις άλλες πολυτεχνικές σχολές αλλά σε μικρότερο βαθμό. Στους ηλεκτρολόγους βλέπω ότι το θέμα έχει ξεφύγει πέρα από κάθε πλαίσιο λογικής.

Αν υπάρχει ένα μάθημα του κορμού που σε διδάσκει κάποια πρακτικά πράγματα , αυτό είναι το Ηλ. σχέδιο. Βέβαια , είναι πρώτου εξαμήνου ( και επομένως όχι ιδιαίτερα απαιτητικό ). Το εισαγωγή στα ΣΗΕ θέλει να πολύ διάβασμα , αλλά δεν έχει πολλά πρακτικά πράγματα ( βασικά , θέλει τόσο διάβασμα για να λυσει κάποιος τις ασκήσεις που βάζουν , και ουσιαστικά δεν προλαβαίνεις να κάνεις κάτι αλλο) .
Τέσπα .. Θεωρώ πως γενικά ο ενεργειακός τομέας πάσχει στη ΣΗΜΜΥ , καθώς δεν υπάρχουν και πολλά απαιτητικά μαθήματα στο κορμό . Αλλα ακόμα και στις ροές τα υποχρεωτικά μαθήματα είναι ό,τι να ναι... Απο εκεί και πέρα ο φοιτητής μπορεί να διδαχθεί τα αντίστοιχα επιλογής . Αν θέλει να μάθει, θα επιλεξει μαθήματα όπως "Βιομηχ και κτιρ. εγκαταστασεις" . Βέβαια, έτσι και αλλιώς θα έχει το κατάλληλο θεωρητικό υπόβαθρο για να κατανοήσει σε περίπτωση που θέλει να τα μελετήσει αργότερα . Τώρα ,τί λέει το ΤΕΕ και δεν ξέρω εγώ ποιος άλλος , δεν ξέρω , και μάλλον, ουτε θα με νοιάξει και ποτέ :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,935 μηνύματα.
Γενικά για μελέτες 1 μάθημα υπάρχει στη σχολή (βιομηχανικές και κτηριακές εγκαταστάσεις) άντε και στα δίκτυα διανομής και αυτά με δεδομένα του 90. Και τα δυο είναι επιλογής. Δυστυχώς στις βιομχανικές και κτηριακές εγκαταστάσεις δεν μαθαίνεις ούτε τα βασικά με αρκετά λάθη και ασάφειες.

Eπίσης υπάρχει και ένα άλλο που αναφέρεται σε νοσοκομειακές εγκαταστάσεις στη ροή Ι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Γενικά για μελέτες 1 μάθημα υπάρχει στη σχολή (βιομηχανικές και κτηριακές εγκαταστάσεις) άντε και στα δίκτυα διανομής και αυτά με δεδομένα του 90. Και τα δυο είναι επιλογής. Δυστυχώς στις βιομχανικές και κτηριακές εγκαταστάσεις δεν μαθαίνεις ούτε τα βασικά με αρκετά λάθη και ασάφειες.

Κι όλα αυτά τα μαθήματα της ροής Ε τι ρόλο παίζουν; Μιλάω για ενεργειακές μελέτες (κατηγορία 14), όχι για μελέτες ηλεκτρομηχανολογικών εγκαταστάσεων (κατηγορία 9).

Ένα ενεργειακό μάθημα είναι αρκετό για να χαρακτηριστεί ο απόφοιτος ηλεκτρολόγος μηχανικός και να εκπονεί ενεργειακές μελέτες; Ένα μάθημα βιομηχανικών-κτιριακών εγκαταστάσεων είναι αρκετό για την εκπόνηση ηλεκτρομηχανολογικών μελετών;

Μιας και είσαι akiko απόφοιτος της σχολής θα μπορείς να διαφωτίσεις και η γνώμη σου έχει άλλη βαρύτητα από τη δική μου. Η γνώμη μου είναι πως ο τίτλος "Σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών" είναι άστοχος και παραπλανητικός καθώς δεν περιγράφει το πρόγραμμα σπουδών με ακρίβεια. Θα έπρεπε να ονομάζεται "Σχολή Ηλεκτρολόγων-Ηλεκτρονικών Μηχανικών & Μηχανικών Τηλεπικοινωνιών, Υπολογιστών & Δικτύων" (κάτι σαν σχολή τα πάντα όλα). Από περιέργεια και μόνο θα ψάξω και τα υπόλοιπα τμήματα ηλεκτρολόγων μηχανικών & μηχανικών/τεχνολογίας υπολογιστών των πανεπιστημίων της ημεδαπής. Νομίζω ότι το θέμα είναι πολύ περισσότερο σοβαρό από ότι συμβαίνει με τις υπόλοιπες πολυτεχνικές σχολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,935 μηνύματα.
Tα μαθήματα της Ε μελετά περισσότερο το σύστημα από τη παραγωγή μέχρι να φτάσει στη κατανάλωση τελείως θεωρητικά μετατρέποντας το σύστημα σε μαθηματικό μοντέλο και μελετώντας την απόκριση του συστήματος πειράζονται κάποιες παραμέτρους. Είναι γνώσεις που θα χρειαστούν αν γίνεις μηχανικός στη ΔΕΗ καθώς αυτή έχει την εποπτία του όλου συστήματος και είναι αποκλειστική υπεύθυνη για τη διανομή.

Όταν αποφοίτησα δεν ήξερα τι ήταν ο ΚΕΝΑΚ και από ηλεκτρομηχανολογικές μελέτες θερμομόνωση/θέρμανση/ψύξη/εξαερισμό/υδραυλικά/ανελκυστήρες/πυρασφάλεια/φυσικό αέριο δεν είχα ιδέα.

H σχολή ονομάστηκε έτσι στα πρότυπα ξένων πανεπιστημίων (ece) με αντίστοιχα προγράμματα σπουδών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
H σχολή ονομάστηκε έτσι στα πρότυπα ξένων πανεπιστημίων (ece) με αντίστοιχα προγράμματα σπουδών.

Που είναι 3ετή ή 4ετή, δηλαδή κάθε ροή της ΗΜΜΥ και διαφορετικό τμήμα στο εξωτερικό και όχι όλα μαζί μαθηματα επαγγελματικα δικαιωματα κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
παντως για ηλεκτρικη ενεργεια ,ηλεκτρικους κινητηρες(και καποια ανανεωσιμης ενεργειας) ειναι μια χαρα συγκρινομενη με αλλες,εχει αβανταζ...

το θεμα που θιγει ο civilaras ειναι κλασικο προβλημα των πολυτεχνικων σχολων,που θυμιζουν και λιγο βεγγο..στυλ"ολα τα σφαζω ολα τα μαχαιρωνω "
λιγοτερο ή περισσοτερο(οπου περισσοτερο βλεπε πολιτικοι μηχανικοι που μονο επαγγελματικα χειρουργου δεν τους δωσαν) επομενως ολες σχεδον οι πολυτεχνικες σχολες πασχουν απο αυτην την ασθενεια,ειναι το πρωτο που πρεπει να διορθωθει

παντως μιλωντας για την ΗΜΜΥ ΕΜΠ υπαρχει και η αλλη οψη του νομισματος..οπως ηδη εχω πει ειναι η μοναδικη πολυτεχνικη σχολη στην ελλαδα που μπορεις να παρεις πολλα μαθηματα φυσικης..ετσι καποιος που επιλεγει ροη φυσικης και τα μαθηματα τα σχετικα επιλογης εχει ακομα και 14 μαθηματα φυσικη μαζι με τα μαθηματικα τα καθαρα 21 στο συνολο,χωρια οση φυσικη και μαθηματικα χρειαζονται ροες τυπου ηλεκτρονικη...ετσι οι αποφοιτοι που επιλεγουν αυτο το μονοπατι εχουν ισχυροτατο υποβαθρο στην φυσικη και γινονται δεκτοι τοσο στο εσωτερικο οσο στο εξωτερικο σε μεταπτυχιακα και διδακτορικα φυσικης,δεν ειναι λιγοι οσοι τελικα γινονται και καθηγητες πανεπιστημιων στην ελλαδα σε τμηματα φυσικης..παρολαυτα η ελλαδα που μπορει να πληρωνει καθηγητη πανεπιστημιου σε σχολη φυσικης με βασικο πτυχικο ΗΜΜΥ ΕΜΠ δεν του αναγνωριζει την ικανοτητα(!)να διδαξει σε δευτεροβαθμια,δεν του παρεχει αυτο το δικαιωμα...εντελως παλαβες καταστασεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
και επειδη θελω να ειμαι ειλικρινης...μιλώντας από άποψη κύρους,προγράμματος σπουδών είναι η καλύτερη σχολή all around στην Ελλάδα....τώρα για τους καθηγητές έχουν ακουστεί τα παραπάνω

διαλέγετε και παίρνετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Καλησπέρα.Θα ήθελα τη βοήθεια σας για ένα θέμα πολύ σημαντικό ,το οποίο μπορεί να κρίνει τη μετέπειτα ζωή μου.
Είμαι μαθητής Γ' Λυκείου και δίνω ενδοσχολικές εξετάσεις,μέσω των οποίων κρίνεται η παρουσία μου σε όποια σχολή επιθυμώ.Αν πχ γράψω σε όλα 20,τότε μπορώ να κάνω μηχανογραφικό και στην ανώτατη σχολή της Ελλάδας.Και αν αναρωτιέστε γιατί,η απάντηση είναι λόγω μίας ασθένειας(Ν.Ηοdgkin) που μου στέρησε το σχολείο για ένα ν χρόνο(έχασα την 3η γυμνασίου).Έτσι ανήκω στην ειδική κατηγορία του 5% και παλεύω για μία θέση αντιμέτωπος με άλλα παιδιά με παρόμοιες δυσάρεστες εμπειρίες
Το προφίλ μου:Είμαι καλός μαθητής.Από το δημοτικό(σημαιοφόρος) μέχρι το γυμνάσιο(βραβεία,αριστεία).Πήγα πρώτη λυκείου έχοντας ξεπεράσει την ασθένεια και τότε άρχισε να μειώνεται η απόδοση μου μέχρι και το τέλος της δευτέρας λυκείου,όπου πήγα φροντιστήριο μόνο στη φυσική και μόνο για μισή χρονιά.Έτσι τελείωσα με Μ.Ο 16,5.Φέτος,τα πράγματα άλλαξαν.Ξεκινώντας προετοιμασία από το καλοκαίρι σε ρυθμούς πανελληνίων(παρόλο που ήξερα πως οι ενδοσχολικές θα είναι γελοίες),διάβασα αρκετά θέλοντας να μετρήσω τις δυνατότητες μου.Στο σχολείο έβγαλα 19,8 στο πρώτο τετράμηνο,που οκ ελάχιστη σημασία έχει και στις ενδοσχολικές γράφω μέχρι τώρα γράφω 20άρια.Έτσι ο δρόμος προς ένα μεγάλο πανεπιστήμιο είναι πιο ορατός από ποτέ.Τι θα γινόταν όμως αν έδινα πανελλήνιες;Τότε, υπολογίζω σύμφωνα με τα θέματα που έχουν πέσει και τα διαγωνίσματα στο φροντιστήριο μου θα έβγαζα κάπου στα 16.000 μόρια.Πιο αναλυτικά:
Έκθεση:Ο φιλόλογος μου,μου είπε ότι από την πρώτη έκθεση που έγραψα το καλοκαίρι είχα τεράστια βελτίωση και θα έγραφα γύρω στο 75-80 πανελλήνιες
Βιολογία:Διάλεξα τη Βιολογία,φοβούμενος τα μαθηματικά(μάλλον κακώς),αλλά και πάλι τα διαγωνίσματα μου ήταν άριστα.Και θα έγραφα 95+
ΑΟΔΕ:Απαράδεκτο μάθημα,που όμως(σύμφωνα και με τα αποτελέσματα των υποψηφίων) δίνει μπόνους πόντους για πολλούς μάθητες.Το 100ρι το είχα.
ΑΕΠΠ:Ξεκίνησα τον Σεπτέμβρη με κενά,γιατί δεν ακολούθησα το τμήμα από το καλοκαίρι και δεν μπήκα ποτέ στο πνεύμα του,αν και ενδιαφέρον μάθημα.70-75
Μαθηματικά:Με φροντιστήριο από το καλοκαίρι δεν περίμενα να τα πάω τόσο καλά.Εξαιρουμένου ενός διαγωνίσματος,έγραφα πολύ καλά και ένα 70-80 το είχα.
Φυσική:Από αγαπημένο μάθημα έγινε εφιάλτης με δύο διαγωνίσματα κάτω από τη βάση και ένα μόνο πάνω από 80.Με το ζόρι 65-70.Θα δούμε και αύριο τα θέματα.
Η σχολή που με ενδιαφέρει πιο πολύ είναι αυτή των ημμυ και δη στο εμπ.Νομίζω είναι στο τοπ 3 των ελληνικών σχολών.Έχει ενδιαφέρον περιεχόμενο και πολλές μελλοντικές επαγγελματικές επιλογές..Αν περάσω πάντως θα πηγαίνω σε ΟΛΑ τα μαθήματα,καθώς η παρακολούθηση είναι κλεδί για την επιτυχία.Θα διαβάζω κάθε μέρα 3-4 ώρες.Τόσο μου είπε ο φιλόλογος μου αρκεί.Και μου είπε και ότι θα έχω και φοιτητική ζωή(με ανακούφισε,όχι γιατί έχω σκοπό να ξενυχτάω κάθε βράδυ στα μπαρ,αλλά γιατί μία έξοδος που και που είναι απαιραίτητη).

Ερώτηση 1:Σε αυτήν τη σχολή μπαίνουν μαθητές με 95-100 σε μαθηματικά-φυσική-αεππ.Πως εγώ θα σταθώ αντάξιος απέναντι τους;
Ερώτηση 2:Οι συμφοιτητές μου θα με σνομπάρουν;Εγώ έχω ανάγκη τη βοήθεια τους...
Ερώτηση 3:Όταν τελειώσω τη σχολή μετά από 5 χρόνια,δεν θα παίζει ρόλο ο βαθμός;Δηλαδή οφείλω να περάσω και με καλούς βαθμούς,όχι μόνο με τη βάση.
Ερώτηση 4:Οι καθηγητές αν τους εξηγήσω την κατάσταση θα με βοηθήσουν λίγο ή στα τέτοια τους.Στο σχολείο ήταν πάντα δίπλα μου.
Ερώτηση 5:Υπάρχουν καθηγητές ή βιβλία που θα με βοηθούσαν;(όπως φέτος,δλδ φροντιστήρια και βοηθήματα)
Ερώτηση 6:Χρειάζεται γνώση του επαγγέλματος από τώρα;Επειδή δεν έχω επειχηρήσει να ανοίξω ένα λαπτοπ και να δω το εστωτερικό του ή δεν γννωρίζω να διορθώνω κινητά.Κάποιοι τα κάνουν από τώρα αυτά
Όσον αφορά τα μαθήματα και τις ροές μπορεί κάποιος να μου δώσει ένα λινκ,ώστε να ξέρω ποιες ροές να επιλέξω;
Από λινκ ξέρω το σημμυ wiki και αυτόν τον ψωνάρα που αναλύει ωραία όμως τα μαθήματα :https://discrete.gr/why/
Επίσης έχω κάνει επαγγελματικό προσανατολισμό και μου έβγαλε ήμμυ 60%.Καλό είναι μου είπαν..
Αυτά σε πρώτη βάση...Οι απαντήσεις σας θα με βοηθήσουν τρομερά.Ξοδέψτε λίγη ώρα για να μου απαντήσετε.Θα βοηθήσετε έναν άνθρωπο να βρει το δρόμο του.Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Το θεμα ειναι οτι δεν ξερεις τι δουλεια θες να κανεις. Διαλεγεις τη σχολη επειδη εχει ονομα κ οχι επειδη εισαι τρελαμενος με το αντικειμενο. Μηπως σ αρεσει κατι αλλο καλυτερα? Παντως η αληθεια ειναι οτι και να μην εισαι καλος σε κατι, μετα αμα στρωθεις γινεται. Παντως να ξερεις οτι αυτα που σου πε ο φιλολογος δεν ισχυουν. Θα πηξεις αμα πας εμπ και αν δεν εισαι διατεθειμενος να γινεις καλογερος, να μην πας. Αλλωστε το προγραμμα ειναι σχολη καθε μερα απο 8και45 μεχρι το απογευμα, γυρνας σπιτι καθεσαι λιγακι, διαβαζεις μεχρι τις 11-12 κ υπνο μετα για να αντεξεις την αλλη μερα. Οι πανελληνιες ειναι παιχνιδακι μπροστα σ αυτα που θ αντιμερωπισεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Κοίτα,πρώτα απ'όλα με καμία σχολή δεν ξετρελάθηκα!!!Η ημμυ ήταν πρώτη στη λίστα μου από ενδιαφέρον.Ευχαριστώ για αυτήν την πληροφορία.Αυτό ισχύει και για ΑΠΘ,ΔΠΦ;Ή μόνο για ΕΜΠ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Eνταξει αμα θες τοσο πολυ να πας πηγαινε. Για τις αλλες πολεις δεν ξερω πως ειναι το ωραριο, αλλα και εκει μικροδιαφορες θα εχεις. Μια διαφορα ειναι οτι στην αθηνα προσθετεις και το χρονο για τη μετακινηση ενω στην επαρχια ειναι ολα κοντα σχετικα. Το μαθημα λοιπον δεν ειναι μεχρι το μεσημερι οπως στο σχολειο, αλλα μπορει να παρει κ μεχρι το βραδυ. Δεν εχεις λοιπον πολυ χρονο μεσα στις καθημερινες για να διαβασεις και ουτε πρεπει να ξενυχτας γτ θα τα φτυσεις, δε θ αντεξεις την αλλη μερα. Και φυσικα καθε μερα προχωρανε με ρυθμο πολυβολου. Σε ενα μηνα θα χεις κανει οσα εκανες σε ολη τη χρονια στο σχολειο. Αρα πιστευω πρεπει να παει μονο οποιος ειναι αποφασισμενος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stefanos-20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stefanos-20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Κοίτα,πρώτα απ'όλα με καμία σχολή δεν ξετρελάθηκα!!!Η ημμυ ήταν πρώτη στη λίστα μου από ενδιαφέρον.Ευχαριστώ για αυτήν την πληροφορία.Αυτό ισχύει και για ΑΠΘ,ΔΠΦ;Ή μόνο για ΕΜΠ;
Καταρχας,συγχαρητηρια που δε σε εχει παρει απο κατω η ασθενεια σου,και σου προτεινω να διαλεξεις αυτο που θεωρεις οτι θα σου αρεσει περισσοτερο,να ταιριαζει με τα ενδιαφεροντα σου..Απλως να σου πω οτι το Ημμυ ειναι πολυ δυσκολο τμημα,και 5ετες.Επισης,ψαξε στο ιντερνετ για το τι ειναι το επαγγελμα του ηλεκτρολογου και του ηλεκτρονικου,του μηχανικου υπολογιστων,δες και το site του ημμυ εμπ,δες τον οδηγο σπουδων,τις ροες,τις κατευθυνσεις που δυναται να ακολουθησεις και σιγουρα θα καταλαβεις αμα σαρεσει.Τελος,πρεπει να κατεχεις σε πολυ καλο βαθμο μαθηματικα και φυσικης κατευθυνσης για να μπορεις να το παρακολουθησεις .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top