ΗΜΜΥ ΕΜΠ

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Εσύ πόσο έβγαλες,αν επιτρέπεται;

Κακή ερώτηση, προδίδει άτομο που δεν ξέρει να ξεχωρίζει και να προτιμά τη συζήτηση επί των ιδεών από τη συζήτηση επί του προσωπικού. Θα σου απαντήσω παρ' όλα αυτά, 17.220, Μ.Ο. διαβάσματος 3-4 ώρες την εβδομάδα. Έπιανα, δηλαδή, όλες τις σχολές εκτός από πολιτικούς μηχανικούς που το αντικείμενό τους μου προκαλεί νύστα. Όχι όλες τις πόλεις φυσικά, αλλά τις σχολές ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RottenCrusader!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο RottenCrusader! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Ρε συ θέμη οικονομικό πέρασες?(είχα την εντύπωση οτι πέρασες μηχανικών υ/η κ πληροφορικής)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
ενα εχω να πω...
ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ for ever!
ο τυπος ειναι απλα κορυφη... στους πρωτοετης σε ποιο τμημα ειστε? αλφαβητικα παντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ribo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
fasdag:Ο αγγελοπουλος ειναι με διαφορα ο χειροτερος καθηγητης(δεν αναφερομαι στις γνωσεις του αλλα στην μεταδοτικοτητα του)
dythor:ασχετο αλλα ουτε ηλεκτρολογους επιανες(η σχολη στα χανια δεν ειναι ισοτιμη)
mitsos_312:καλα ειναι,το μονο παραπονο μου ειναι οτι δεν εχουμε μαθηματα αμεσα σχετικα με το επαγγελμα!εσενα το τμημα στο απθ πως σου φαινεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
αυτος που κανει γεωμετρια ειναι χειροτερος... τον αγγελοπουλο πρεπει να τον προσεξεις αλλα ωρες ωρες λυνεσαι στο γελιο... σε ποιο τμημα εισαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Γεωμετρία σας κάνει ο Καρανάσιος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ribo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
who:ναι
fasdag:στο 1 τμημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
α-κ? αν ναι μαζι εμαστε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Κορυφή ο Καρανάσιος και, πολύ καλός στο μάθημά του. Ακόμα καλύτερος όμως είναι ο Ψαρράκος, αν διδάσκει ακόμα στους ΗΜΜΥ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Πωπω, τι ονόματα είναι αυτά;
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
εισαι ακυρος.... ονοματα καθηγητων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Ναι δεν λέω, αλλα ακούγονται σαν χαρακτήρες στην Λάμψη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sp1oun0s

Νεοφερμένος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Κακή ερώτηση, προδίδει άτομο που δεν ξέρει να ξεχωρίζει και να προτιμά τη συζήτηση επί των ιδεών από τη συζήτηση επί του προσωπικού. Θα σου απαντήσω παρ' όλα αυτά, 17.220, Μ.Ο. διαβάσματος 3-4 ώρες την εβδομάδα. Έπιανα, δηλαδή, όλες τις σχολές εκτός από πολιτικούς μηχανικούς που το αντικείμενό τους μου προκαλεί νύστα. Όχι όλες τις πόλεις φυσικά, αλλά τις σχολές ναι.
Σε προηγούμενη δημοσίευσή σου ανέφερες ότι αρκεί κάποιος να μην είναι "τελείως ηλίθιος" για να καταφέρει να βγάλει περισσότερα από 19.000 μόρια.Αφού είπες κάτι τέτοιο,θα ξέρεις και το πως θα μπορούσε να το καταφέρει αυτό καποιός στοιχειοδώς "μη ηλίθιος".Μη έχοντας την πρόθεση να σε προσβάλω,πιστεύω πως είναι προσβλητικό να υποστηρίζεις κάτι τέτοιο γιατί πολλοί εξεταζόμενοι δεν συγκεντρώνουν τόσα μόρια.Άλλωστε από τη στιγμή που κι εσύ ο ίδιος έβγαλες λιγότερα από 19.000 μόρια,φαντάζομαι πως θα έχεις διαπιστώσει ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει.Έκτος βέβαια και αν θεωρείς τον εαυτό σου "τελείως ηλίθιο".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Μεγάλα παιδιά είστε καί συμπεριφέρεστε σαν μικρά παιδιά πού τσακώνονται ποιανού το παιχνιδάκι είναι καλύτερο.Γιατί μερικοί υποτιμάτε τα παιδιά πού συνειδητά επέλεξαν να γίνουν δάσκαλοι, οικονομολόγοι, γεωπόνοι ή δεν ξέρω τι άλλο.Φίλε ribo ποιός σού είπε ότι όλοι είχαν αυτοσκοπό στη ζωή τους να σπουδάσουν Ηλεκτρολόγοι?Γιατί αυτή η αρρωστημένη έπαρση από μέρους σου?Σκέφτηκες ότι όταν θα βγείς μπορεί να έχεις πρόβλημα στην αγορά εργασίας ενώ κάποιος άλλος όχι?Έπειτα κάπου διάβασα σε ένα μήνυμά σου να λες ότι κοίτα να δείς που οι Πολιτικοί Μηχανικοί ξεπέρασαν φέτος τούς ΗΜΜΥ.Σού έκατσε ρε παιδί μου αυτός ο ένας φτωχόςβαθμός.Τόσο νομίζω δεν ήταν η διαφορά?Απλά έλεος!Το ξέρεις ότι πολλοί δεν ξέρουν καν τι θα πούν τα αρχικά ΗΜΜΥ? Καί όταν είπα σε ένα γείτονα μου πού με ρώτησε, πού πέρασε ο Γιάννης ο ξάδερφός μου (που τού έκανα εγώ ιδιαίτερα μαθήματα) καί τού λέω στούς Ηλεκτρολόγους στην Πάτρας αυτός μού λέει το κουφό."Καί ήταν ανάγκη να πάει τόσο μακριά γιά να μάθει να κάνει ηλεκτρικές εγκταστάσεις καί δεν πήγαινε παραγυιός σε κανένα μάστορα?!!!"
Χαμήλωσε τούς τόνους καί γίνε πιό ταπεινός.Θεωρητικά είσαι, όπως καί όλοι οι φοιτητές,πνευματικά ανώτερος άνθρωπος καί είναι αταίριαστη αυτή η συμπεριφιρά.Καί αν υπάρχει ένας λόγος γιά τον οποίο εγώ θα ήθελα να τελειώσω μιά οποιαδήποτε σχολή τού Μετσόβειου είναι αποκλειστικά καί μόνο γιατί είναι ένα ίδρυμα εκπαιδευτικό σημείο αναφοράς αγώνων γιά τη δημοκρατία.Κατά τα άλλα όλα είναι ίδια.Οι άνθρωποι θέλουν να τα βλέπουν διαφορετικά γιατί έτσι τούς συμφέρει.Καί κάτι πού είπες γιά μη ισοτιμία με τη σχολή των Χανίων.Υπάρχει κάποιος...πάπυρος πού να το λέει αυτό?Μήπως είναι διαφορετικές σχολές καί έχεις πάθει σύγχιση στην αγωνία σου μη προκύψει κάποια σχολή καλύτερη από τη δική σου?
Το ξέρεις ότι το μόνο γνωστό ίδρυμα από την Ελλάδα στο εξωτερικό είναι το ΙΤΕ Ηρακλείου?(Ίδρυμα Τεχνολογίας καί Έρευνας).Δεν είναι εξ άλλου τυχαίο πού πριν αρκετά χρόνια αυτό το ίδρυμα επέλεξε να επισκευτεί γιά να δώσει διάλεξη, με την κομπιουτερίστικη φωνή του ο ανάπηρος διάσημος Φυσικός Stephen Hawking, πού είχα τη χαρά να την παρακολουθήσω κι εγώ άσχετα πού από ένα σημείο καί μετά ήταν αδύνατο να παρακολουθήσει κανείς τούς συλλογισμούς αυτού τού ανθρώπου.
Καταλαγιάστε λοιπόν εσύ καί ο Dythor καί μην αγχώνετε τα παιδιά πού ετοιμάζονται να δώσουν τον αγώνα τους.Εσείς μπήκατε στη σχολή σας καλά διαβάσματα καί όπως συνηθίζει να λέει ένας μαθητής μου όταν τον νευριάζει κάποιος."Άντε βρες γκόμενα!"
Καληνυχτα τώρα ή μάλλον καλημέρα.Αχ αυτή η εργασία δεν τελειώνει ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ήμουν έτοιμος να πω "στου κοφού την πόρτα..." αλλά μετά είδα το όνομά μου :P. Επειδή το ποστ σου κάθε άλλο παρά ανόητο είναι, μπορείς να μου υποδείξεις τις αντιδράσεις μου που σε ενόχλησαν;

Σε προηγούμενη δημοσίευσή σου ανέφερες ότι αρκεί κάποιος να μην είναι "τελείως ηλίθιος" για να καταφέρει να βγάλει περισσότερα από 19.000 μόρια.Αφού είπες κάτι τέτοιο,θα ξέρεις και το πως θα μπορούσε να το καταφέρει αυτό καποιός στοιχειοδώς "μη ηλίθιος".Μη έχοντας την πρόθεση να σε προσβάλω,πιστεύω πως είναι προσβλητικό να υποστηρίζεις κάτι τέτοιο γιατί πολλοί εξεταζόμενοι δεν συγκεντρώνουν τόσα μόρια.Άλλωστε από τη στιγμή που κι εσύ ο ίδιος έβγαλες λιγότερα από 19.000 μόρια,φαντάζομαι πως θα έχεις διαπιστώσει ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει.Έκτος βέβαια και αν θεωρείς τον εαυτό σου "τελείως ηλίθιο".

Κατ' αρχάς να με συγχωρείς για τον τόνο μου πριν, πρέπει να ομολογήσω ότι το ποστ σου αυτό προδίδει άνθρωπο πολύ καλύτερο απ' το προηγούμενο... Πρώτες εντυπώσεις, you know... On topic, παίρνεις σαν δεδομένο ότι εγώ (και όλοι οι υπψήφιοι) κάνουμε το δέον διάβασμα, κάτι που δεν ισχύει σε κανένα βαθμό και στην περίπτωσή μου ακόμα λιγότερο :).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.

Όχι όχι δεν έχω κάτι συγκεκριμένο μαζί σου απλά με ένα πρόχειρο πέρασμα από τα μυνήματα έχω την εντύπωση ότι κοκκορομαχείτε με τον ribo?
Αν κάνω λάθος συγγνώμη.

( Εγώ ξέρω ότι μεταξύ των φοιτητών, ανεξαρτήτου σχολής, υπάρχει αλληλεγγύη.Έτσι τουλάχιστον την έζησα εγώ την πραγματικά μοναδική φοιτητική ζωή)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Όχι όχι δεν έχω κάτι συγκεκριμένο μαζί σου απλά με ένα πρόχειρο πέρασμα από τα μυνήματα έχω την εντύπωση ότι κοκκορομαχείτε με τον ribo?
Αν κάνω λάθος συγγνώμη.

( Εγώ ξέρω ότι μεταξύ των φοιτητών, ανεξαρτήτου σχολής, υπάρχει αλληλεγγύη.Έτσι τουλάχιστον την έζησα εγώ την πραγματικά μοναδική φοιτητική ζωή)

[οφτοπικ]Μιλάτε και για τα παιδιά των γνωστών παρατάξεων? Εκεί να δείτε αλληλεγγύη :P[/οφτοπικ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ribo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
lostg την απαντηση μου θα την βρεις στο offtopic
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Όχι όχι δεν έχω κάτι συγκεκριμένο μαζί σου απλά με ένα πρόχειρο πέρασμα από τα μυνήματα έχω την εντύπωση ότι κοκκορομαχείτε με τον ribo?
Αν κάνω λάθος συγγνώμη.

( Εγώ ξέρω ότι μεταξύ των φοιτητών, ανεξαρτήτου σχολής, υπάρχει αλληλεγγύη.Έτσι τουλάχιστον την έζησα εγώ την πραγματικά μοναδική φοιτητική ζωή)

Έχουν αλλάξει οι εποχές κι οι φοιτητές, δυστυχώς ή ευτυχώς (για 'μένα δυστυχώς).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

korineto

Νεοφερμένος

Η Κορίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Σε μία μακρινή πολυτεχνειούπολη, στο Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο, που εδώ και δεκαετίες οι απόφοιτοί του βγαίνουν πρώτοι σε όλες τις διεθνείς αξιολογήσεις, γιορτάζουν τις μέρες αυτές. Γιορτάζουν, γιατί μετά από δύο μήνες διακοπών βρέθηκαν ξανά με τους συμμαθητές και δασκάλους-φίλους τους, στη μικρή κοινότητα του πολυτεχνείου τους. Κάθε χρόνο διοργανώνονται πολλαπλά πάρτυ πρωτοετών και είναι όλοι ενθουσιασμένοι για την νέα χρονιά.

Στο ΕΜΠ, πολυθέσιο και ολοήμερο ανώτατο ίδρυμα θα βρεις παιδιά από 18 ετών έως και γέρους καθηγητές. Στη μικρή κοινότητα του πολυτεχνείου θα βρεις παιδιά με ειδικές ανάγκες, αφού, σκοπίμως, δεν υπάρχει ειδική μεταχείριση. Είναι σχεδιασμένο με υποδομή όπου τα πάντα είναι προσβάσιμα από άτομα με ειδικές ανάγκες. Στις σχολές του, θα έχεις να κάνεις με μαθητές λευκούς, κίτρινους και μαύρους, άτομα με ειδικές ανάγκες, αγόρια και κορίτσια και κάθε είδους διαφορετικότητα να συνυπάρχουν. Θα βρεις πρωτοετείς, να μαθαίνουν από μικροί να συνυπάρχουν με μεγάλους και με άτομα με ειδικές ανάγκες, όπως στην κοινωνία των μεγάλων, καλλιεργώντας το αίσθημα της ευθύνης και της αλληλεγγύης των μεγάλων παιδιών προς τα μικρότερα και προς τα διαφορετικά. Από τους μεγαλύτερους, διογανώνονται λόγου χάρη σεμινάρια υποδοχής πρωτοετών όπου τους εξηγούν τα βασικά για τους Η/Υ επειδή τα αντίστοιχα μαθήματα το απαιτούν (για όσους δεν έχουν κάποια προηγούμενη επαφή), καθώς υπάρχει και ομάδα Linux (η FOSS.NTUA) που διοργανώνει κάθε εβδομάδα κάποιες ώρες αφιερώματα για εισαγωγή στο Linux.

Στο ΕΜΠ γιορτάζουμε, γιατί βρισκόμαστε πάλι σε ένα ίδρυμα με σύγχρονα εργαστήρια και αμφιθέατρα, με γήπεδα και πράσινο, με πεζόδρομους χωρίς αυτοκίνητα, υποδομή για φοιτητικές ομάδες όπως η θεατρική ή η χορευτική, με εστιατόρια με το δωρεάν φαγητό και το σημαντικότερο, γιατί θα μάθουμε και θα δημιουργήσουμε γνώση με τους δασκάλους-φίλους μας, παίζοντας, συζητώντας και μελετώντας διάφορα βιβλία και όχι ένα υποχρεωτικό σε κάθε μάθημα. Τα συγράμματα είναι πλέον πολλαπλά, και η μεγαλύτερη επιστημονική βιβλιοθήκη της Ελλάδας έχει να μας προσφέρει τις εγκαταστάσεις της.

Στο Πολυτεχνείο, οι φοιτητές είναι εκείνοι που αναλαμβάνουν δράση μέσα στο χώρο του. Διοργανώνουν ομάδες ποικίλων ενδιαφερόντων, και δεν είναι χώρος συγκέντρωσης μόνο για μάθημα. Οι ομάδες είναι αθλητικές, όπως η ποδοσφαιρική, η ομάδα μπάσκετ, και η ομάδα βόλεϋ, η μουσική ομάδα, η χορευτική ομάδα, ομάδες που συμμερίζονται παρόμοιες πολιτικές απόψεις, ομάδες αντιομοφοβικές και αντιρατσιστικές, ομάδες φωτογραφίας, θεάτρου, και άλλων τεχνών, ομάδα ελεύθερου λογισμικού.

Τα παιδιά στο Πολυτεχνείο μπορούν ήδη από το πρώτο εξάμηνο, να επιλέξουν ακόμη και το ημερήσιο πρόγραμμά τους. Ένα παιδί του τρίτου εξαμήνου, μπορεί μια ημέρα να επισκεφτεί κάποιο μάθημα του επόμενου έτους ή ακόμη και του πρώτου εξαμήνου, αν νομίζει πως αυτό χρειάζεται περισσότερο. Μάλιστα, οι παρακολουθήσεις είναι ελεύθερες για παιδιά και άλλων σχολών, άλλων πανεπιστημίων, ή ακόμα και ατόμων που δεν είναι καν φοιτητές! Επίσης ο καθένας μπορεί να επιλέξει να μην παρακολουθήσει για κάποιο χρονικό διάστημα αν το επιθυμεί, ή και να αρχίσει ένα ή δύο χρόνια αργότερα από τους συμμαθητές του αν δεν νιώθει άτοιμος. Τα παιδιά στο ΕΜΠ, όταν έχουν εξεταστική στα μαθηματικά, φυσική, χημεία, ακόμη και στον προγραμματισμό, επιτρέπεται συχνά να έχουν μαζί τους βοήθημα (όχι απλά βιβλίο με τους τύπους, αλλά όποιο βιβλίο θέλουν και επιλέγουν οι ίδιοι οι μαθητές).

Οι παιδαγωγοί τους δεν έχουν κανένα λόγο να απαιτήσουν από τα παιδιά να μάθουν απ' έξω πράγματα, που μετά από μερικές εβδομάδες δε θα θυμούνται. Αυτό που τους ενδιαφέρει είναι να μάθουν τα παιδιά τους να σκέπτονται λογικά, με κριτική αναλυτική σκέψη, κατανοώντας περίπλοκα νοήματα και αλληλοσυσχετισμούς. Με λίγα λόγια, τους ενδιαφέρει να αγαπήσουν τα παιδιά τη μάθηση και το βιβλίο για να συνεχίσουν να μαθαίνουν μόνα τους. Με το ζόρι δε μαθαίνει κανείς. Με το ζόρι μπορείς μόνο να αποστηθίσεις ξένη γνώση, για λίγο καιρό.

Η διδακτέα ύλη στις σχολές προπτυχιακές σχολές του ΕΜΠ είναι ευρύτερη και καλύτερης ποιότητας από αυτή σε παγκοσμίως γνωστά πανεπιστήμια. Λόγου χάρη η ύλη που διδάσκεται σε μαθηματικά, φυσική, και αλγοριθμική στο προπτυχιακό πρόγραμμα των Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών του ΕΜΠ είναι σαφέστατα ευρύτερη και πιο προχωρημένη, ως σύνολο, από την αντίστοιχη της σχολής Electrical & Computer Engineering του πανεπιστημίου του MIT (με κόστος συχνά πάνω από 50.000? το χρόνο)

Η παρακολούθηση των μαθημάτων δεν είναι υποχρεωτική. Οι μαθητές ελεύθερα μπαίνουν και βγαίνουν στα αμφιθέατρα όποτε θελήσουν. Οι καθηγητές δεν παρακαλάνε για ησυχία ούτε "βγάζουν" μαθητές έξω, καθώς δεν υπάρχει λόγος. Αν στο ακροατήριο γίνεται υπερβολική φασαρία, οι καθηγητές απλώς αποχωρούν.

Στο ΕΜΠ επίσης υπάρχει άσυλο, που σημαίνει μεγάλη πολιτική δύναμη και επιροή των φοιτητών όσων αφορά την εσωτερική λειτουργία του Πολυτεχνείου, με γενικές συνελεύσεις που οι αποφάσεις που λαμβάνονται είναι ουσιαστικές και εφαρμόζονται, και μπορούν να αποτελούν παρέμβαση ακόμη και στην καθολική λειτουργία κάποιας σχολής. Όλα αυτά συμβάλλουν στο να είναι το πολυτεχνείο ένας χώρος όπου κυριαρχεί η θέληση των φοιτητών, και όλα τα προβλήματα μπορούν να λυθούν εσωτερικά από τους ίδιους.

Πάνω απ' όλα, όλα αυτά είναι δημόσια και δωρεάν...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top