ΗΜΜΥ ΕΜΠ, ΜΜ ΕΜΠ ή Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ;

ctavros

Νεοφερμένος

Ο ctavros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλησπέρα συμforumίτες,
Με ενδιαφέρουν τα τμήματα που περιγράφονται στον τίτλο.Η σειρά προτίμησης είναι φθίνουσα.Θα ήθελα καταρχάς να γίνουν κάποιες παρατηρήσεις όσον αφορά:
α)το αντικείμενο σπουδών
β)το ενδιαφέρον αυτών
γ)το εύρος των αντικειμένων με τα οποία μπορείς να καταπιαστείς.

Τα πεδία ενδιαφέροντος μου είναι οι φυσικές επιστήμες(μαθηματικά,φυσική) και η τεχνολογία και πιστεύω πως σχολή με άρτια συνένωση των δύο θα ήταν ιδανική.Αποφεύγω σχολές που σχετίζονται μόνο με το ένα ή το άλλο(π.χ. Φυσικό,Πληροφορική(εκτός από το τμήμα που αναφέρω)

Ειδικότερα φέτος δίνοντας πανελλαδικές έρχομαι αντιμέτωπος με το ζήτημα της κατάργησης(?) των μετεγγραφών.Ωστόσο ανήκω στα άτομα που μπορούν να μπουν σε τμήμα της επιλογής τους ως επιπρόσθετοι.Αυτό μάλιστα έχει μεγάλες πιθανότητες να συμβεί εφόσον ανήκω σε μία όχι τόσο τετριμμένη κατηγορία('ορφανός').Όπως βλέπετε παρακάτω:
ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ: «Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών» ΕΜΠ, ΑΠΘ, Δημοκριτείου και «Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών» Πάτρας.
ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΩΝ: «Μηχανολόγων Μηχανικών» ΕΜΠ, ΑΠΘ, «Μηχανολόγων και Αεροναυπηγών Μηχανικών» Πάτρας, «Μηχανολόγων Μηχανικών Βιομηχανίας» Θεσσαλίας και «Μηχανικών Διαχείρισης Ενεργειακών Πόρων» Δυτικής Μακεδονίας.
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ: «Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών» ΕΚΠΑ, «Πληροφορικής» ΑΠΘ, ΟΠΑ, Πειραιά, Ιωαννίνων, Ιονίου, «Εφαρμοσμένης Πληροφορικής» Μακεδονίας, «Επιστήμης Υπολογιστών» Κρήτης, «Επιστήμης και Τεχνολογίας Υπολογιστών» Πελοποννήσου και «Πληροφορικής με Εφαρμογές στη Βιοϊατρική» Στερεάς Ελλάδας, «Πληροφορικής και Τηλεματικής» Χαροκοπείου.

η πληθώρα επιλογών είναι αν μη τι άλλο αρκετή.Ωστόσο δεδομένης της ψήφισης του νέου νομοσχεδίου το οποίο αναφέρει ρητά ότι κάποιος θα εισέρχεται ως πρόσθετος ανάλογα με τη σειρά προτίμησης της σχολής στο μηχανογραφικό και δεδομένο ότι με ενδιαφέρουν μόνο οι τρεις αυτές σχολές,πιστεύετε πως καλή ιδέα θα ήταν να δηλώσω το τμήμα που επιθυμώ και μετά το αντίστοιχο που κατά κανόνα έχει τη μικρότερη βάση?Παραδείγματος χάριν:
1.«Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών» ΕΜΠ
2.«Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών» Δημοκριτείου
3.«Μηχανολόγων Μηχανικών» ΕΜΠ
4.«Μηχανικών Διαχείρισης Ενεργειακών Πόρων» Δυτικής Μακεδονίας
5.«Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών» ΕΚΠΑ
6. «Πληροφορικής με Εφαρμογές στη Βιοϊατρική» Στερεάς Ελλάδας

δεδομένου ότι θα έχω λιγότερες πιθανότητες εισαγωγής στους Μηχανολόγους π.χ. αν δηλώσω πρώτα ΟΛΟΥΣ τους Ηλεκτρολόγους.

ευχαριστώ εκ των προτέρων :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

InF3XioN

Νεοφερμένος

Ο InF3XioN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Αν θες να γίνεις Ηλεκτρολόγος, δήλωσε Ηλεκτρολόγος. Αν θες να γίνεις Μηχανολόγος, δήλωσε Μηχανολόγος. Αν θες να γίνεις Πληροφορικός, δήλωσε Πληροφορική. Το «Πληροφορικής με Εφαρμογές στη Βιοϊατρική» καλύτερα να το βγάλεις από τη λίστα, να ξεχάσεις ότι υπάρχει σαν επιλογή στο Μηχανογραφικό, και γενικά να ξεχάσεις ότι υπάρχει, γιατι είναι πιο ανύπαρκτο κι από τα ανύπαρκτα. Από εκεί και πέρα, τι σχέση έχει το ένα με το άλλο? Και αφού είσαι τόσο αναποφάσιστος, γιατί δε δηλώνεις ΟΛΗ την Τριτοβάθμια Εκπαίδευση? Θα μπορούσες βέβαια να ψάξεις τα ήδη υπάρχοντα threads που έχουν ανοίξει με αντίστοιχα θέματα ή να προσδιορίσεις περισσότερο το αντικείμενο που σε ενδιαφέρει για να σε βοηθήσουμε.

Εγώ πάντως θέλοντας να προστατεύσω τον κλάδο μου, θα σε συμβούλευα να μη δηλώσεις εν γένει Πληροφορική. Αν έπρεπε να δηλώσεις Πληροφορική θα το γνώριζες ήδη, χωρίς να ρωτάς αν είναι προτιμότερο να δηλώσεις πρώτα «Μηχανικών Διαχείρισης Ενεργειακών Πόρων». Επίσης είναι κρίμα να στερούνται θέσεις εισακτέων από άτομα που ήθελαν πραγματικά να μπουν σε κάποιο τμήμα πληροφορικής, από άτομα που δεν κατάφεραν να μπουν σε ένα Τμήμα Ηλεκτρολόγων ή Μηχανολόγων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ctavros

Νεοφερμένος

Ο ctavros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Αν θες να γίνεις Ηλεκτρολόγος, δήλωσε Ηλεκτρολόγος. Αν θες να γίνεις Μηχανολόγος, δήλωσε Μηχανολόγος. Αν θες να γίνεις Πληροφορικός, δήλωσε Πληροφορική. Το «Πληροφορικής με Εφαρμογές στη Βιοϊατρική» καλύτερα να το βγάλεις από τη λίστα, να ξεχάσεις ότι υπάρχει σαν επιλογή στο Μηχανογραφικό, και γενικά να ξεχάσεις ότι υπάρχει, γιατι είναι πιο ανύπαρκτο κι από τα ανύπαρκτα. Από εκεί και πέρα, τι σχέση έχει το ένα με το άλλο? Και αφού είσαι τόσο αναποφάσιστος, γιατί δε δηλώνεις ΟΛΗ την Τριτοβάθμια Εκπαίδευση? Θα μπορούσες βέβαια να ψάξεις τα ήδη υπάρχοντα threads που έχουν ανοίξει με αντίστοιχα θέματα ή να προσδιορίσεις περισσότερο το αντικείμενο που σε ενδιαφέρει για να σε βοηθήσουμε.

Εγώ πάντως θέλοντας να προστατεύσω τον κλάδο μου, θα σε συμβούλευα να μη δηλώσεις εν γένει Πληροφορική. Αν έπρεπε να δηλώσεις Πληροφορική θα το γνώριζες ήδη, χωρίς να ρωτάς αν είναι προτιμότερο να δηλώσεις πρώτα «Μηχανικών Διαχείρισης Ενεργειακών Πόρων». Επίσης είναι κρίμα να στερούνται θέσεις εισακτέων από άτομα που ήθελαν πραγματικά να μπουν σε κάποιο τμήμα πληροφορικής, από άτομα που δεν κατάφεραν να μπουν σε ένα Τμήμα Ηλεκτρολόγων ή Μηχανολόγων.

δεν είχα σκοπό να σπουδάσω «Πληροφορικής με Εφαρμογές στη Βιοϊατρική» αλλά να επιλέξω το τμήμα αυτό λόγω της μετεγγραφής που δικαιούμαι στο τμήμα 'Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών'.Μηχανολόγοι-Ηλεκτρολόγοι δεν λες ότι είναι και εκ διαμέτρου αντίθετα αφού επιλέγοντας συγκεκριμένες ροές λαμβάνεις όμοια εκπαίδευση σε ποσοστό 80%.Δε με ενδιαφέρει να δηλώσω 'ΟΛΗ την Τριτοβάθμια Εκπαίδευση'.Είπα τα ενδιαφεροντά μου πιο πάνω στο post,διάβαζε πιο προσεκτικά.Α ναι βέβαια γιατί όλοι οι εισακτέτοι στην Πληροφορική/οποιαδήποτε άλλο τμήμα το ξέρουν ΗΔΗ ότι αυτό θέλουν,τσ τσ τσ.
'Επίσης είναι κρίμα να στερούνται θέσεις εισακτέων από άτομα που ήθελαν πραγματικά να μπουν σε κάποιο τμήμα πληροφορικής, από άτομα που δεν κατάφεραν να μπουν σε ένα Τμήμα Ηλεκτρολόγων ή Μηχανολόγων'Γιατί είναι κρίμα?Διεκδίκησε την ελεύθερη πρόσβαση στις σχολές και την αποκοπή πανεπιστημίου-σχολείου,αν το θεωρείς κρίμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

InF3XioN

Νεοφερμένος

Ο InF3XioN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
δεν είχα σκοπό να σπουδάσω «Πληροφορικής με Εφαρμογές στη Βιοϊατρική» αλλά να επιλέξω το τμήμα αυτό λόγω της μετεγγραφής που δικαιούμαι στο τμήμα 'Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών'.
Οι μετεγγραφές καταργήθηκαν.

Μηχανολόγοι-Ηλεκτρολόγοι δεν λες ότι είναι και εκ διαμέτρου αντίθετα αφού επιλέγοντας συγκεκριμένες ροές λαμβάνεις όμοια εκπαίδευση σε ποσοστό 80%.
Δεν ξέρω αν το ποσοστό σύγκλισης είναι 80%, αλλά το σημείο σύγκλισης είναι ο ενεργειακός τομέας. Και ο ενεργειακός τομέας απέχει χιλιόμετρα από τον τομέα της Πληροφορικής. Τη διαφοροποίηση των δυο ειδικοτήτων την έκανα ως προς την Πληροφορική.

Δε με ενδιαφέρει να δηλώσω 'ΟΛΗ την Τριτοβάθμια Εκπαίδευση'.Είπα τα ενδιαφεροντά μου πιο πάνω στο post,διάβαζε πιο προσεκτικά.Α ναι βέβαια γιατί όλοι οι εισακτέτοι στην Πληροφορική/οποιαδήποτε άλλο τμήμα το ξέρουν ΗΔΗ ότι αυτό θέλουν,τσ τσ τσ.
Υπάρχει τεράστια διαφοροποίηση μεταξύ των Τμημάτων που αναφέρεις, οπότε δε νομίζω αυτά να είναι τα ενδιαφέροντά σου αλλά οι περιορισμοί λόγω μορίων, πόλεων και επιστημονικών πεδίων. Το δεύτερο δε συμβαίνει, αλλά ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να συμβαίνει. Διαβάζετε προγράμματα σπουδών πριν κάνετε Μηχανογραφικό.

'Επίσης είναι κρίμα να στερούνται θέσεις εισακτέων από άτομα που ήθελαν πραγματικά να μπουν σε κάποιο τμήμα πληροφορικής, από άτομα που δεν κατάφεραν να μπουν σε ένα Τμήμα Ηλεκτρολόγων ή Μηχανολόγων'Γιατί είναι κρίμα?Διεκδίκησε την ελεύθερη πρόσβαση στις σχολές και την αποκοπή πανεπιστημίου-σχολείου,αν το θεωρείς κρίμα.
Το πιστεύω κι εγώ αυτό. Ωστόσο με την υπάρχουσα κατάσταση, και με τη εμπειρία μου από τα χρόνια μου στο Πανεπιστήμιο, όφειλα να σου το υποδείξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top