Ζωή στην ΣΣΑΣ

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Ναι και μενα ο παππους του φιλου του φιλου μου ειναι αστροναυτης...Οι στρατιωτες μεσα κανουν τελειως διαφορετικη ζωη και αυτα τα γνωριζουν μονο επειδη τα εχουν ακουσει απο μεσα... Οι ιδιοι τι να καταλαβουν οταν πηγαινοερχονται μεσα εξω με πολιτικα, κανουν μαλακιες και δεν εχουν ουτε στο ελαχιστο τις πιεσεις των μαθητων. Αυτα τα συμπερασματα δεν εχουν βαση, παρα μονο εαν εισαι εσυ ο ιδιος μεσα να το ζησεις... Εγω λοιπον τελειωσα την σχολη και ναι θα συμφωνησω εν μερει σε μερικα απο αυτα που λες. Αν θες να γινεις επιστημονας με αριστη ή πολυ καλη καριερα δεν πας στην ΣΣΑΣ. Ουτε επισης εαν δεν εισαι 100% σιγουρος οτι θες να υπομεινεις τις μαλακιες του στρατου για το υπολοιπο της ζωης σου ή οσο κατσεις στον στρατο που σιγουρα πιστεψε με δεν ειναι 12 χρονια... Δεν λεω οτι ειναι αδυνατον, απλα ο στρατος δεν σε διευκολυνει ουτε βαζει προτεριοτητα το μεταπτυχιακουλη σου. Δεν θα πω περισσοτερα, μην κανετε το λαθος για γρηγορες αποφασεις, ουτε να κανετε επιλογες για αλλους (γονεις που φοβουνται), ψαξτε ρωτηστε (στειλτε σε ατομα της σχολης που φοιτουν ή εχουν τελειωσει προσφατα αν και με μια επιφυλαξη γιατι η σχολη εχει πολλους γκλαβες για αυτο παρτε πολλες γνωμες για το τι γινετε οντως). Η αποζημιωση να φυγεις μετα το 1ο ετος ειναι μεγαλη και θα αναγκαστεις να παραιτηθεις πριν τελειωσεις την ειδικοτητα και να τρεχεις σε δικαστηρια. Αν δεν με πιστευεις στειλε μου να σου πω τον διοικητη και τους διμοιρητες οποιου λοχου θες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Θα σχολιασω μονο τον μισθο που μου φανηκε τερμα αστειο. Ο μισθος ειναι στανταρ και για τα 6 χρονια (λενε οτι θα αυξηθει εδω και χρονια αλλα αν γινει θα ειναι της ταξης των 15 ευρω) περιπου 143,84
Επιτέλους κι ένας που είπε τα πράγματα όπως έχουν!
Στη ΣΣΑΣ πρώτα είσαι στρατιωτικός και μετά γιατρός.
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,947 μηνύματα.
για νομική σσας πιστεύετε οτι αξίζει; δεδομένου ότι το επάγγελμα του δικηγόρου είναι κορεσμένο και η σχολή είναι 4 χρόνια
Αν εννοείς για απασχόληση έξω, δεν ξέρω τι ισχύει και αν μπορείς να το ασκήσεις.
Αλλά διαφορετικά, γιατί να μην αξίζει; Με το που βγεις αρχίζεις να δουλεύεις και να πληρώνεσαι κανονικά κάθε μήνα, αφού ανήκεις στο στράτευμα, άρα από αυτή την άποψη δε βλέπω το λόγο να μην αξίζει. Το πιο σημαντικό είναι όμως αν θες να γίνεις στρατιωτικός που ανήκει στο νομικό σώμα, γιατί όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε, μπορεί να λαμβάνεις ακαδημαϊκή εκπαίδευση, αλλά πάνω απ' όλα σε παραγωγική σχολή μπαίνεις. Στρατιωτικός είσαι, απλά ανήκεις στο νομικό σώμα.
Και τέλος, κάτι άλλο. Το αν αξίζει μια σχολή, δε θα στο πούμε εμείς, γιατί καθένας το βλέπει από διαφορετική οπτική. Άλλος εστιάζει στις δυσκολίες, άλλος στα πλεονεκτήματα που έχεις αν τελικά μπεις στον στρατό (δεν είναι μόνο ο μισθός, είναι και άλλα). Το θέμα είναι τι αξίζει για εσένα. Καλά κάνεις και ρωτάς φυσικά, όμως αν το θες πραγματικά, θα αξίζει ούτως ή άλλως :).
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 307 μηνύματα.
Αν εννοείς για απασχόληση έξω, δεν ξέρω τι ισχύει και αν μπορείς να το ασκήσεις.
Αλλά διαφορετικά, γιατί να μην αξίζει; Με το που βγεις αρχίζεις να δουλεύεις και να πληρώνεσαι κανονικά κάθε μήνα, αφού ανήκεις στο στράτευμα, άρα από αυτή την άποψη δε βλέπω το λόγο να μην αξίζει. Το πιο σημαντικό είναι όμως αν θες να γίνεις στρατιωτικός που ανήκει στο νομικό σώμα, γιατί όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε, μπορεί να λαμβάνεις ακαδημαϊκή εκπαίδευση, αλλά πάνω απ' όλα σε παραγωγική σχολή μπαίνεις. Στρατιωτικός είσαι, απλά ανήκεις στο νομικό σώμα.
Και τέλος, κάτι άλλο. Το αν αξίζει μια σχολή, δε θα στο πούμε εμείς, γιατί καθένας το βλέπει από διαφορετική οπτική. Άλλος εστιάζει στις δυσκολίες, άλλος στα πλεονεκτήματα που έχεις αν τελικά μπεις στον στρατό (δεν είναι μόνο ο μισθός, είναι και άλλα). Το θέμα είναι τι αξίζει για εσένα. Καλά κάνεις και ρωτάς φυσικά, όμως αν το θες πραγματικά, θα αξίζει ούτως ή άλλως :).
Απ'οσο ξέρω δεν γίνεται οι απόφοιτοι νομικής της σσας να ανοίξουν γραφείο αλλα δεν με πειράζει αυτό. Γενικά το έχω ψάξει με την σχόλη , μένουν τα αθλήματα και τα μόρια:wacko:
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,947 μηνύματα.
Εντάξει, μην αγχώνεσαι. Θα κάνεις το καλύτερο που μπορείς, και από εκεί και πέρα έχει ο Θεός. Πάντως αν είναι αυτό που θες πραγματικά όσο τίποτε άλλο, δώστα όλα γιατί διαφορετικά μπορεί να καταλήξεις δυστυχισμένη. Στο λέω εκ πείρας. Μπορεί να φανεί υπερβολικό σε ορισμένους αυτό που είπα, αλλά αν θες την άποψή μου, αυτή είναι.
Καλή επιτυχία και σε εσένα και σε όλα τα παιδιά εδώ μέσα!
 

Avocadomaster

Νεοφερμένος

Ο Avocadomaster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Δεν γνωριζω προσωπικα, αλλα απο αυτα που ξερω δεν γινεσαι δικηγορος και ουτε εχεις την δυνατοτητα να ανοιξεις γραφειο. Ασχολεισαι με κατι διαφορετικο, σε θεση υπαλληλου. Καλυτερα να επικοινωνησεις με καποιον νομικο που φοιτα τωρα στην σχολη για να σου πει σε ποιον να μιλησεις (για να εχεις εγκυρες πληροφοριες απο καποιον αμεσα του επαγγελματος).
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν εννοείς για απασχόληση έξω, δεν ξέρω τι ισχύει και αν μπορείς να το ασκήσεις.
Αλλά διαφορετικά, γιατί να μην αξίζει; Με το που βγεις αρχίζεις να δουλεύεις και να πληρώνεσαι κανονικά κάθε μήνα, αφού ανήκεις στο στράτευμα, άρα από αυτή την άποψη δε βλέπω το λόγο να μην αξίζει. Το πιο σημαντικό είναι όμως αν θες να γίνεις στρατιωτικός που ανήκει στο νομικό σώμα, γιατί όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε, μπορεί να λαμβάνεις ακαδημαϊκή εκπαίδευση, αλλά πάνω απ' όλα σε παραγωγική σχολή μπαίνεις. Στρατιωτικός είσαι, απλά ανήκεις στο νομικό σώμα.
Και τέλος, κάτι άλλο. Το αν αξίζει μια σχολή, δε θα στο πούμε εμείς, γιατί καθένας το βλέπει από διαφορετική οπτική. Άλλος εστιάζει στις δυσκολίες, άλλος στα πλεονεκτήματα που έχεις αν τελικά μπεις στον στρατό (δεν είναι μόνο ο μισθός, είναι και άλλα). Το θέμα είναι τι αξίζει για εσένα. Καλά κάνεις και ρωτάς φυσικά, όμως αν το θες πραγματικά, θα αξίζει ούτως ή άλλως :).
Ο μισθος του στρατου σιγουρα ΔΕΝ ειναι δελεαστικος και προσωπικα δεν το θεωρω πλεονεκτημα ουτε απο την αποψη σταθεροτητας . Ζουμε εποχες πλεον που το 1000ρικο που μπαινει στο τελος του μηνα δεν επαρκει. Στην καλυτερη να μεινει στο σπιτι των γονιων του/της στην Αθηνα και να εξοικονομησει το νοικι (γιατι εκει πας ως νομικος ή γιατρος ναυτικου κλπ). Οι περισσοτεροι σσασιτες (και γιατροι) κανουν και 2η δουλεια για να τα βγαλουν περα. Για να συνοψισω, τα λεφτα στον στρατο δεν ειναι πολλα και αν καποιος ονειρευεται να κανει κατι παραπανω θα δυσκολευτει αρκετα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,947 μηνύματα.
Ο μισθος του στρατου σιγουρα ΔΕΝ ειναι δελεαστικος και προσωπικα δεν το θεωρω πλεονεκτημα ουτε απο την αποψη σταθεροτητας . Ζουμε εποχες πλεον που το 1000ρικο που μπαινει στο τελος του μηνα δεν επαρκει. Στην καλυτερη να μεινει στο σπιτι των γονιων του/της στην Αθηνα και να εξοικονομησει το νοικι (γιατι εκει πας ως νομικος ή γιατρος ναυτικου κλπ). Οι περισσοτεροι σσασιτες (και γιατροι) κανουν και 2η δουλεια για να τα βγαλουν περα. Για να συνοψισω, τα λεφτα στον στρατο δεν ειναι πολλα και αν καποιος ονειρευεται να κανει κατι παραπανω θα δυσκολευτει αρκετα.
Σίγουρα δεν είναι δελεαστικός ο μισθός. Αν θες να γίνεις πλούσιος άλλωστε δε θα πας να γίνεις στρατιωτικός. Γενικά πληρώνεσαι αρκετά ώστε να τα βγάζεις πέρα, όμως κίνητρο για να παραμείνει κάποιος, δεν είναι (διαφορετικά ίσως και να μην υπήρχαν και τόσες παραιτήσεις).
Τώρα αυτά που λες, για δεύτερη δουλειά και για το ότι δεν επαρκεί ο μισθός (μιλάω πάντα για την περίπτωση μένω μόνος και όχι έχω οικογένεια και τα συναφή), να σου πω την αλήθεια δεν τα έχω ξανακούσει, όμως δεν είμαι σε αυτή τη θέση για να εκφέρω άποψη, οπότε δέχομαι ότι τα ξέρεις καλύτερα.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,683 μηνύματα.
για νομική σσας πιστεύετε οτι αξίζει; δεδομένου ότι το επάγγελμα του δικηγόρου είναι κορεσμένο και η σχολή είναι 4 χρόνια
Oι νομικες δυνατοτητες που εχεις ειναι περιορισμενες ,κυριως ειναι στρατολογοι. Μαλλον θα πρεπει να φυγεις για να γινεις δικηγορος .
Εδω καποιες απαντησεις που δινει η σχολη.

1704290297209.png

1704290334114.png


1704290379636.png
 

Συνημμένα

  • 1704290216663.png
    1704290216663.png
    18 KB · Εμφανίσεις: 55
Τελευταία επεξεργασία:

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,159 μηνύματα.
@Kate1914 @smarw @Avocadomaster πολλές διευκρινήσεις για να μην χαντακώσετε παιδιά:

  1. Από ΣΣΑΣ Νομικό δεν βγαίνεις στρατιωτικός δικηγόρος ούτε δικαστής, βγαίνεις στρατολόγος.
  2. Τα καθήκοντά σου δηλαδή θα είναι να διαχειρίζεσαι τα ζητήματα του στρατεύσιμου δυναμικού όπως: ποιοί και πότε κατατάσσονται και με ποιά ΕΣΣΟ, απαλλαγές, μείωση θητείας και άλλα γραφειοκρατικά.
  3. Δεν γίνεσαι δικηγόρος, παίρνεις όμως πτυχίο νομικής. Αυτό σημαίνει πως για να γίνεις δικηγόρος πρέπει να φύγεις από το σώμα (δηλαδή μετά από 12 έτη) και να κάνεις 18μηνη πρακτική σε δικηγορικό σύλλογο --πάει αλλού η κουβέντα.
  4. Στρατιωτικός δικαστής δεν βγαίνει κανένας από παραγωγική σχολή, παρά μόνο από σχετικό διαγωνισμό που έχει να προκηρυχθεί από το 2018.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top