Ζήλεια

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
εγω παλι μονο στις σχεσεις ζηλευω, αλλα αρκετα, σε σημειο να μου τη σπαω κι να μη μπορω να το ελγξω και ιεναι πολυ σπαστικο και κατανταει κουραστικο , αλλα στους αλλους μ' αρεσει οταν ζηλευουν :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hydra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
E λιγακι :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3ik0

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3ik0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Δεν ζηλευω καθολου..Ισα ισα συχενομαι την ζηλια..ειδικα στην σχεση..ειναι απαισιο και ενοχλητικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ChRistiNOulaa..

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
ειναι κατι φυσιολογικο να ζηλευεις σε μια σχεση και εγω ζηλευω αλλα δεν το δειχνω ουτε κανω ανακρισεις και τετοια οταν μιλαμε για ερωτικη σχεση σε φιλους τι να ζηλεψω μη μου τους φαει οποιος τους πλησιασει... καλη ειναι η ζηλια αλλα σε λογικα πλαισια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilint_ntara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Τα καλά πράγματα, τα καλά στιχεία κάποιου πρέπει να τα ζηλεύουμε, έτσι ώστε να προσπαθούμε να τα αποκτήσουμε και εμείς.
Όχι όμως με την κακή έννοια της ζήλιας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

.:aLeX:.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. :aLeX:. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Α κι εγω ζηλευω, και αρκετα μαλιστα. Προσπαθω οσο γινεται βεβαια να μην το βγαζω προς τα εξω..:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Η δημιουργική ζήλεια είναι οκ,αλλα η ζήλεια που κρύβει μίσος και κακία ειναι υπερβολικη:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Ζηλεύω ναι,αλλά δεν το εκδηλώνω αν δεν μου δοθεί αφορμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μικρή Αννούλα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Όπως θα καταλάβατε απο τον τίτλο το παρόν θέμα αφορά την ζήλεια και τους ζηλιάρηδες/ζηλιάρες :whistle:
Για πείτε λοιπόν...
Ζηλεύετε;(τους συντρόφους σας κυρίως)
Και αν ναι,πώς αντιδράτε;Τι ποιο ακραίο έχετε κάνει τυφλωμένοι απο την ζήλεια;

Νομίζω θα έχει ενδιαφέρον αυτή τη συζήτηση.
Ξεκινάω εγώ..:D
Ζηλεύω αρκετά :redface: Αλλά καταφέρνω να το κρύβω πολύ καλά...Κάποιες φορές φτάνω στο άλλο άκρο,να φαίνομαι αδιάφορη.
Ξέρω πως η ζήλεια δηλώνει έλλειψη αυτοπεποίθησης αλλά κάπου πιστεύω πως είναι και ένα φυσιολογικό συναίσθημα.Αρκεί να μην αγγίζει τα όρια της παράνοιας ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Και εγώ ζηλεύω.. .Σε λογικά πλαίσια όπως είπες και εσύ.
Χμ.. Όταν ζηλεύει ο άλλος όμως... Μου την βαράει από ένα σημείο και μετά... Και πολλές φορές φτάνω στο σημείο να κάνω καβγά, επειδή ζηλεύει ο άλλος:redface:
Είναι κολακευτικό αλλά ώρες ώρες(και κυρίως) απίστευτα κουραστικό.. Και φτάνει να γίνεται και παρανοϊκό!

Τώρα όσο για το τι έχω κάνει.. Μια φορά που ζήλευα πολύυυ(και είχα δίκιο να σημειωθεί αυτό), είχα αρχίσει να φωνάζω πολύ:redface: Αλλά μετά από λίγο συνήλθα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Κορίτσια ζηλεύετε. Και μάλιστα ζηλεύετε και πολύ. Ας προσπαθείτε να το κρύψετε. Και επειδή ζηλεύετε κάνετε και καυγάδες. Ωραία μέχρι εδώ.
Σας κολακεύει να ζηλεύει ο άλλος. Μεταξύ μας τον κάνετε και επίτηδες να ζηλέψει. Αλλά άμα ζηλεύει θυμώνετε. Τώρα τα χαλάμε.
Και ποια είναι τα λογικά πλαίσια? Μήπως αυτά που κάθε φορά εσείς νομίζετε?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
ε ναι λοιπον το παραδεχομαι!!! Ζ Η Λ Ε Υ Ω!!!πολυ!!!!! απλα δεν φταινω σε ακρατοτητες!!! δεν μου εχει δωσει βεβαια κανενα δικαιωμα! απλα εγω ως περιεργη και ζηλιαρογατα εχω βρει ολες τις πρωην στο φεισμπουκ!!κανονικη ερευνα!!ουτε ο πουαρο ετσι!!!χαχαχα:whistle::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Πολυ ωραιο θεμα!-μπορει και να φιλοσοφηθει:P
Παλιοτερα "ζηλευα"(δεν μαρεσει η λεξη, δεν ξερω γιατι)και μαλιστα συχνα,αλλα κυριως πολυ ανωτερους.Ομως μετα απο καμποσο καιρο πεισθηκα πως δεν ειναι δυνατον να υπαρχει ζηλεια-εκ μερους μου-διοτι πιστευω πως συνολικα κανεις δεν ειναι ανωτερος απο κανεναν(δεν εννοω οτι π.χ. ειναι το ιδιο εξυπνοι,αλλα οπως ειπα το κοιταω συνολικα)...
Ετσι λοιπον μονο προτυπα εχω πλεον σε εκεινο το οποιο υστερω και θελω να αναπτυξω...
Παντως δεν την κατακρινω,καθως ειναι φυσιολογικο "φαινομενο.
Αυτα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Και γω ζηλεύω πολύ. :redface:
Και ζηλεύω τα πάντα όλα. Τα παίρνω συνέχεια, ειδικά όταν το κάνετε επίτηδες τα αγόρια είναι το χειρότερό μου. Ενώ θέλω να το παίξω ανώτερη και κουλ μετά από μερικά λεπτά ξεσπάω, πετάω κρυάδες, σπόντες, ξενερώνω (κι ας είναι φαντασία μου). Μάλιστα πολύ συχνά επειδή γενικά δε το ξεχνάω εύκολα, το χτυπάω συνέχεια στον άλλον με αποτέλεσμα να φτάνει στα όριά του και να μαλώνουμε. Το χειρότερό μου;; Ε νομίζω πάντα τα ίδια κάνω και πάντα καταλήγω να ψιλοβρίζω.:redface:

Επίσης, θέλω το αγόρι μου ΝΑ ΖΗΛΕΥΕΙ, γιατί είμαι της άποψης ότι άμα δε ζηλεύεις δεν υπάρχει κάτι στον ορίζοντα, και γενικά μ' αρέσει, πώς να το κάνομεν δηλαδή; Από την άλλη είναι κι αυτό που λέει ο Δίας. Άμα ζηλεύει πολύ καταντάει κουραστικό και ξενερωτικό.

Οπότε δε ξέρω.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μικρή Αννούλα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Κορίτσια ζηλεύετε. Και μάλιστα ζηλεύετε και πολύ. Ας προσπαθείτε να το κρύψετε. Και επειδή ζηλεύετε κάνετε και καυγάδες. Ωραία μέχρι εδώ.
Σας κολακεύει να ζηλεύει ο άλλος. Μεταξύ μας τον κάνετε και επίτηδες να ζηλέψει. Αλλά άμα ζηλεύει θυμώνετε. Τώρα τα χαλάμε.
Και ποια είναι τα λογικά πλαίσια? Μήπως αυτά που κάθε φορά εσείς νομίζετε?
Δια δεν είμαστε οι μόνες που κάνουμε καυγάδες για την ζήλεια.Το κάνετε και εσείς(Έλα,μεταξύ μας είμαστε :P)Απ'την δική μου εμπειρία τουλάχιστον,τα αγόρια κάνουν περισσότερους καυγάδες.Εμείς κάνουμε άλλα :whistle:
Λογικά πλαίσια για εμένα είναι να μην ταράζεται η σχέση απο ζήλειες.Να μην φτάνουμε σε υπερβολές (πχ.''δεν θα πας εκεί γιατί θα κοιτάξεις άλλους/ες'',''αυτός που πέρασε σε κοίταξε'',''θα πάω να πλακώσω τον κολλητό σου γιατί σε κοιτάει με άλλο μάτι''...και άλλα χαριτωμένα).Εντάξει ένα μικρό καυγαδάκι(να ξεβαλτώνουμε κιόλας :P)αλλά να μην φτάνει το ζεύγος στα άκρα.Θα μου πεις,αν υπάρχει το τερατάκι με τα πράσινα μάτια,κάπου έχει χαθεί η εμπιστοσύνη.Ή πολύ απλά είσαι πολύ ερωτευμένος.Και άντε μετά να βρεις άκρα και μέση και τέλος :/:

ε ναι λοιπον το παραδεχομαι!!! Ζ Η Λ Ε Υ Ω!!!πολυ!!!!! απλα δεν φταινω σε ακρατοτητες!!! δεν μου εχει δωσει βεβαια κανενα δικαιωμα! απλα εγω ως περιεργη και ζηλιαρογατα εχω βρει ολες τις πρωην στο φεισμπουκ!!κανονικη ερευνα!!ουτε ο πουαρο ετσι!!!χαχαχα:whistle::D

Τστστστς...κατινιές!:whistle:
(Και δεν είσαι η μόνη:P:P:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Λάουρα είσαι το άλλο μου μισό. Ζηλεύω υπερβολικά, τον τελευταίο χρόνο το έχω περιορίσει αρκετά και το αγόρι μου ησύχασε, αλλά γενικά βγάζω νύχια αν δω κάποια γύρω, χεχε:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Δεν έχω ζηλέψει ποτέ φίλες.Ποτέ όμως.Το έχω ως απαράβατο "κανόνα" στη ζωή μου να μην μπώ ποτέ στο τρυπάκι της κόντρας και της ζήλειας που συχνά συναντούνται σε πολλές παρέες γυναικών. (και όχι μόνο.)

Θεωρώ πως η ζήλεια ως έννοια και ως συναίσθημα εμπεριέχει μέσα της σε μεγάλο βαθμό την κτητικότητα.

Θεωρούμε δηλαδή ότι κάποιος μας "ανήκει" ή ότι είναι κτήμα μας κατά κάποιο λανθασμένο τρόπο γι'αυτό και ζηλεύουμε όταν κάποιος μας "απομακρύνει" από αυτόν.

Δεν νομίζω πως υπάρχει κάποια άλλη εξήγηση για το ότι ζηλεύουμε,είναι κάτι το τελείως εγωιστικό.

Ωστόσο παραμένει ένα συναίσθημα και η ζήλεια.
Δεν υπάρχουν κατά τη γνώμη μου "καλά" ή "άσχημα" συναισθήματα.
Άσχημος μπορεί να είναι ο τρόπος με τον οποίον τα διαχειριζόμαστε και τα αντιμετωπίζουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Λάουρα είσαι το άλλο μου μισό. Ζηλεύω υπερβολικά, τον τελευταίο χρόνο το έχω περιορίσει αρκετά και το αγόρι μου ησύχασε, αλλά γενικά βγάζω νύχια αν δω κάποια γύρω, χεχε:redface:

Έτσι πρέπει! :pfff:

(Αγόρια μη τρομάζετε:redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μικρή Αννούλα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Καλά,Έλενα έχεις πολύ δίκιο!+1
Συμφωνώ απόλυτα.Αλλά σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να μην είσαι κτητικός σαν χαρακτήρας αλλά να μετατραπείς λόγω έρωτα.Δηλαδή να νιώθεις τον άλλον σαν το άλλο σου μισό και συγχρόνως να φοβάσαι μην χάσεις ένα κομμάτι του εαυτού σου,ουσιαστικά...
Προσπαθώ να μην καταδικάσω τους ζηλιάρηδες!:D
Είναι και αυτό ένα συναίσθημα...:whistle:


Λάουρα....λες? :D:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Εάν ελεγα πως δεν ζηλεύω,θα μουν ψεύτης :P
Αλλα,τουλάχιστον το κρύβω.Έαν δω ύποπτη ενέργεια αντιπάλου,αυτόματα ενεργοποιειται radar :P Κάθομαι σε μια γωνίτσα,διαβάζοντας και καλα εφημερίδα(ανάποδα) :D και κοιτάω με μισό μάτι τον εισβολέα.
Σκέφτομαι να μάθω ράψιμο και να παω σπίτι της και να ράψω ολα τα μίνι και τα κοντά σορτσάκια,σε ενα ωραιότατο φόρεμα :D

Πάντως,περα απο την πλάκα,έτσι οπως δεν θέλω να μου γίνονται σκηνές για το συγκεκριμένο θέμα,ετσι δεν κάνω και εγω. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top