Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσ. Επιστημών ΕΜΠ

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,859 μηνύματα.
μηχανολόγων μηχανικών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shark.0wNz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jimakos R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
λέτε για αυτό το μάθημα μηχανολόγικο σχέδιο; αλήθεια ποια η διαφορά άμα πάω σε τει μηχανλογίας απο ότι σε αει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,859 μηνύματα.
ρε παιδιά απλά επεξήγησα το "μηχ μηχ" γιατί μου βάλατε -1;

εδώ κάποιοι πουλάνε και την μάνα τους που λέει ο λόγος για περάσουν Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΕΙ (και πόσο μάλλον ΕΜΠ)
συν το γεγονός ότι εδώ μέσα το 99,9999999 % θέλουν να περάσουν ΕΜΠ ή σε κάποιο Πολυτεχνείο για μούρη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
ρε παιδιά απλά επεξήγησα το "μηχ μηχ" γιατί μου βάλατε -1;

εδώ κάποιοι πουλάνε και την μάνα τους που λέει ο λόγος για περάσουν Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΕΙ (και πόσο μάλλον ΕΜΠ)
συν το γεγονός ότι εδώ μέσα το 99,9999999 % θέλουν να περάσουν ΕΜΠ ή σε κάποιο Πολυτεχνείο για μούρη...
Σου το εκανα +1 , don't worry ! :D
Πρεπει να σε μισει πολυ καποιος για να σου κανει -1 σε ενα τοσο αγνο post :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,859 μηνύματα.
Σου το εκανα +1 , don't worry ! :D
Πρεπει να σε μισει πολυ καποιος για να σου κανει -1 σε ενα τοσο αγνο post :P

ναι είναι παρθένο το post...:D :lol:

κατάλαβα ότι θα είναι καμία που με γουστάρει για να μου έβαλε -1...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
λέτε για αυτό το μάθημα μηχανολόγικο σχέδιο; αλήθεια ποια η διαφορά άμα πάω σε τει μηχανλογίας απο ότι σε αει;
Καλά, μηχανολογικό σχέδιο διδάσκεται και στη δική μου σχολή. Αλλά αφού σε ενδιαφέρουν οι κατασκευές όπως λες γιατί δεν επιλέγεις κανένα Μηχανολόγο ή Ναυπηγό (για σχέδιο και κατασκεύη πλοίων); Η ΣΕΜΦΕ έχει κατεύθυνση Μηχανικής αλλά σχολές συγκεκριμένα για αυτά που σκέφτεσαι είναι οι Μηχ Μηχ και οι Ναυπ. Μηχ Μηχ :P...

Παρακαλείται ο Dominator και κάποιος Μηχανολόγος της παρέας να εξηγήσουν τις όποιες διαφορές του ΤΕΙ από το ΑΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shark.0wNz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jimakos R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
σε ποιες άλλες σχολές διδάσκεται το μηχανολογικό σχέδιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
σε ποιες άλλες σχολές διδάσκεται το μηχανολογικό σχέδιο;
Φίλε, το μηχανολογικό σχέδιο διδάσκεται σίγουρα στη Σχολή Μηχανολόγων Μηχανικών, Ναυπηγών (δεν γνωρίζω για τα σχετικά ΤΕΙ) και στην δική μου. Σε όλες τις πολυτεχνικές υπάρχει σχέδιο αλλά είναι διαφορετικό (Αρχιτεκτονικό, Ηλεκτρολογικό, Τεχνικό..κλπ) αλλά δεν ξέρω αν είναι ίδιο από άποψη περιεχομένου (προφανώς δεν θα είναι). Αυτά αφορούν μόνο το ΕΜΠ, για τις υπόλοιπες πολυτεχνικές δεν γνωρίζω καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SotosA

Νεοφερμένος

Ο SotosA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Και εμείς κάνουμε μηχανολογικό (!) σχέδιο στο 1ο εξάμηνο. Αλλά σε μας είναι ένα γενικό μάθημα και ουσιαστικά αχρείαστο. Οι μηχανολογοι εμβαθυνουν πολύ περισσότερο (λογικό) και προσέχουν περισσότερη λεπτομέρεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shark.0wNz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jimakos R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
δηλαδή αν δεν καταφέρω να περάσω μηχανολόγος σε αει στη κοζάνη (18000),μετά πρέπει να πάω σε τει; δεν υπάρχει κάποια σχολή που να μοιάζει με μηχανολόγους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
δηλαδή αν δεν καταφέρω να περάσω μηχανολόγος σε αει στη κοζάνη (18000),μετά πρέπει να πάω σε τει; δεν υπάρχει κάποια σχολή που να μοιάζει με μηχανολόγους;
Υπάρχουν και οι Ναυπηγοί Μηχανολόγοι (18.891) στο ΕΜΠ. Αν σου αρέσει η Μηχανολογία ποιος ο λόγος να πας σε μια σχολή που μοιάζει, αν μπορείς να πας στο αντίστοιχο τμήμα του ΤΕΙ; (Βέβαια δεν γνωρίζω τι διαφορές έχουν μεταξύ τους αλλά από το πας σε κάτι που ίσως δεν σου αρέσει...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shark.0wNz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jimakos R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
ρε συ φοβάμαι πως το τει είναι υποβαθμισμένα..αν γράψω 17800 ας πουμε και δεν πιάσω μηχανολόγος σε αει κριμα δεν έιναι να σπαταλήσω 3000-3500 μόρια και να πάω σε τει μηχανολογίας με 13000;; εγώ τη λατρεύω τη μηχανολογία και ειδικά το μηχανολογικό-τεχνικό σχέδιο αλλά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
ρε συ φοβάμαι πως το τει είναι υποβαθμισμένα..
Πρώτον, πού ξέρεις ότι το ΤΕΙ Μηχανολογίας είναι υποβαθμισμένο. Ένας συμμαθητής μου πέρασε σε ΤΕΙ Μηχανικών και απ' ότι μου έλεγε το επίπεδο σπουδών ήταν πολύ ανεβασμένο. Επίσης, ρώτα και παιδιά που βρίσκονται στο ΤΕΙ Μηχανολογίας να σου πουν τη γνώμη τους. (Ρε Dominator πού είσαι;;;;;;;;:P)
αν γράψω 17800 ας πουμε και δεν πιάσω μηχανολόγος σε αει κριμα δεν έιναι να σπαταλήσω 3000-3500 μόρια και να πάω σε τει μηχανολογίας με 13000;;
Τι πάει να πει θα τα σπαταλήσεις;;; Ξεκαθάρισε αν θες να σπουδάσεις αυτό που γουστάρεις ή αν θα σπουδάσεις για μούρη.
εγώ τη λατρεύω τη μηχανολογία και ειδικά το μηχανολογικό-τεχνικό σχέδιο αλλά..
Ξεκαθάρισε επίσης αν αγαπάς τη Μηχανολογία και όχι μόνο το Μηχανολογικό σχέδιο. Στη σχολή θα διδαχτείς κι άλλα πράγματα εκτός από σχέδιο. Αν είναι μόνο για το σχέδιο υπάρχουν κι άλλες σχολές που θα το βρεις. Αλλά για να επιλέξεις μία σχολή πρέπει να το ψάξεις περισσότερο. Σου προτείνω να μπεις και να διαβάσεις το πρόγραμμα σπουδών των σχολών Μηχανολόγων της χώρας και τα αντίστοιχα τμήματα Μηχανολογίας των ΤΕΙ. Ψάξε τα μαθήματα, τα μεταπτυχιακά, τις επαγγελματικές προοπτικές..κλπ.

Και κυρίως μην επιλέγεις με κριτήριο το κύρος για να μην καταλήξεις να κάνεις κάτι που δεν γουστάρεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shark.0wNz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jimakos R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
ναι συμφωνώ μαζί σου απόλυτα!αλλά αν υπάρχει μία σχολή κοντά στο αντικείμενο της μηχανολογίας παραπάνω απο τει γιατί να μην πάω εκεί; το τει δεν μου αρέσει και για πολλούς λόγους.Γιατί διαβάζω όλη τη χρονιά και δν γουστάρω να πάω σε τει ρε φίλε.Επίσης δεν θα αρέσει στους γονείς μου! αν υπάρχει κάποιος να μου πει για σχολές κοντά στο αντικείμενο της μηχανολογίας ή σχολές από τις οποίες θ αμπορέσω να κάνω μεταπτυχιακό πάνω στη μηχανοογία;!;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Σου έστειλα π.μ γιατί είμαστε off topic, το θέμα αφορά τη Σχολή Ε.Μ.Φ.Ε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakaros

Νεοφερμένος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Ως φοιτητης μηχανολογιας,ΚΑΝΟΥΜΕ μηχανολογικο σχεδιο 3 εξαμηνα(στο 1 εξαμηνο Μηχανολογικο σχεδιο 1,στο 2 εξαμηνο εισαγωση στο autocad(sχεδιαση σε υπολογιστη) και στο 3 εξαμηνο σχεδιαση σε υπολογιστη.Αυτα για το παλικαρι που δεν ηξερε αν τα αντιστοιχα τμηματα μηχανολογων μηχανικων των ΤΕΙ κανουν σχεδιο..Αν δεν εισαι εξοικιωμενος με το σχεδιο ,θα τα βρεις μπαστουνι..για μενα προσωπικα ηταν το δυσκολοτερο μαθημα του 1 εξαμηνου,οποως επισης και για πολλους αλλους...Κ επισης συγκρινε το προγραμμα σπουδων των τει μηχανολογιας με αυτο των αει να δεις ΠΟΣΕΣ ειναι οι ομοιοτητες..ας το επιβεβαιωσει και ενας πολυτεχνιτης αυτο..Εγω προσωπικα πιστευω ειναι αναλογα στην σχολη που θα πεσεις..Υ παρχουν τει που εχουν ενα πολυ καλο επιπεδο απο αποψη επιπεδου μαθηματων και υπαρχουν και αλλα τει που το επιπεδο ειναι χαμηλοτερο λυκειου..αυτα τα λεω εχοντας δει καταστασεις απο γνωστους μου,δενβ ειναι λογια του αερος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Ως φοιτητης μηχανολογιας,ΚΑΝΟΥΜΕ μηχανολογικο σχεδιο 3 εξαμηνα(στο 1 εξαμηνο Μηχανολογικο σχεδιο 1,στο 2 εξαμηνο εισαγωση στο autocad(sχεδιαση σε υπολογιστη) και στο 3 εξαμηνο σχεδιαση σε υπολογιστη.Αυτα για το παλικαρι που δεν ηξερε αν τα αντιστοιχα τμηματα μηχανολογων μηχανικων των ΤΕΙ κανουν σχεδιο..Αν δεν εισαι εξοικιωμενος με το σχεδιο ,θα τα βρεις μπαστουνι..για μενα προσωπικα ηταν το δυσκολοτερο μαθημα του 1 εξαμηνου,οποως επισης και για πολλους αλλους...Κ επισης συγκρινε το προγραμμα σπουδων των τει μηχανολογιας με αυτο των αει να δεις ΠΟΣΕΣ ειναι οι ομοιοτητες..ας το επιβεβαιωσει και ενας πολυτεχνιτης αυτο..Εγω προσωπικα πιστευω ειναι αναλογα στην σχολη που θα πεσεις..Υ παρχουν τει που εχουν ενα πολυ καλο επιπεδο απο αποψη επιπεδου μαθηματων και υπαρχουν και αλλα τει που το επιπεδο ειναι χαμηλοτερο λυκειου..αυτα τα λεω εχοντας δει καταστασεις απο γνωστους μου,δενβ ειναι λογια του αερος..
Φίλε γιατί θίχτηκες; Δεν σπουδάζω Μηχανολογία και δεν γνωρίζω τι διδάσκεται στα ΤΕΙ γι' αυτό και απέφυγα να δώσω πληροφορίες για κάτι που δεν γνωρίζω επαρκώς. Γι' αυτό είπα ότι δεν ξέρω και άφησα έναν φοιτητή Μηχανολογίας να απαντήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakaros

Νεοφερμένος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Εσυ αδερφε απο οσα εγραψα καταλαβες οτι θιχτηκα?αμα αισθανομουν θιγμενος θα σου ειχα μιλησει σε προσωπικο επιπεδο..Απλα διαβαζα το θεμα και θυμομουν οτι καποιος δεν ηξερε αν κανουν τα ΤΕΙ μηχανολογικο σχεδιο για αυτο απαντησα ετσι.Δεν το ειπα με κακια,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixariti

Νεοφερμένος

Η mixariti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Λοιπόν, περασα στη σχολη φετος απο θετικη. θα χρειαστει να κανω προγραμματισμο απο πριν, ή οτι χρειαζομαι θα το μαθω μεσα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
μαλλον σεμφιτες φετος δεν εχουμε πολλους στ ischool:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top