Εσπερινό ή ημερήσιο ΕΠΑ.Λ.;

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,817 μηνύματα.
Γεια!
Είμαι σε ένα δίλημμα..
Γράφτηκα σε εσπερινό Επαλ, για να ξανά δώσω πανελλαδικές από τον τομέα υγείας. (έδωσα σαν μαθήτρια από ΓΕΛ το 2018, αλλά δεν βγήκε σε καλό). Εγώ γράφτηκα στο εσπερινό καθώς ξέρω ότι αυτό της περιοχής μου είναι αρκετά καλό, πιο εύκολο γενικότερα κι ότι σε βοηθάνε πολύ στην προετοιμασία. Πολλοί βέβαια μου είπαν ότι το πρωινό είναι καλύτερο γιατί έχει περισσότερους εισακτέους στα πανεπιστήμια κτλ.
Εσείς τι πιστεύετε;
Υπάρχει δυνατότητα να κάνω αλλαγή τώρα γιατί είναι η αρχή, αλλά με συμφέρει εν τέλει; :hmm:
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
Γεια!
Είμαι σε ένα δίλημμα..
Γράφτηκα σε εσπερινό Επαλ, για να ξανά δώσω πανελλαδικές από τον τομέα υγείας. (έδωσα σαν μαθήτρια από ΓΕΛ το 2018, αλλά δεν βγήκε σε καλό). Εγώ γράφτηκα στο εσπερινό καθώς ξέρω ότι αυτό της περιοχής μου είναι αρκετά καλό, πιο εύκολο γενικότερα κι ότι σε βοηθάνε πολύ στην προετοιμασία. Πολλοί βέβαια μου είπαν ότι το πρωινό είναι καλύτερο γιατί έχει περισσότερους εισακτέους στα πανεπιστήμια κτλ.
Εσείς τι πιστεύετε;
Υπάρχει δυνατότητα να κάνω αλλαγή τώρα γιατί είναι η αρχή, αλλά με συμφέρει εν τέλει; :hmm:
Απ'όσο ξέρω οι βάσεις από τα εσπερινά ΕΠΑΛ είναι πολύ ευνοϊκες. Μια χαρά είσαι κάτσε εκεί.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,817 μηνύματα.
Απ'όσο ξέρω οι βάσεις από τα εσπερινά ΕΠΑΛ είναι πολύ ευνοϊκες. Μια χαρά είσαι κάτσε εκεί.

Ναι από όσο είδα ισχύει αυτό για τις βάσεις, αν και φέτος που έπεσαν εύκολα θέματα από ο,τι είδα ανέβηκαν πολύ και μαθητές που έγραψαν από 14.000 μόρια και κάτω δεν πέρασαν κι σε εσπερινά και σε ημερήσια πουθενά, αλλά εντάξει, πας για το καλύτερο. Σε ευχαριστώ!
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
Ναι από όσο είδα ισχύει αυτό για τις βάσεις, αν και φέτος που έπεσαν εύκολα θέματα από ο,τι είδα ανέβηκαν πολύ και μαθητές που έγραψαν από 14.000 μόρια και κάτω δεν πέρασαν κι σε εσπερινά και σε ημερήσια πουθενά, αλλά εντάξει, πας για το καλύτερο. Σε ευχαριστώ!
Πιστεύω θα τα πας πολύ καλά μιας και η δυσκολία μαθημάτων επαλ και ΓΕΛ δεν συγκρίνεται ΚΑΝ. Για ποια σχολή ενδιαφέρεσαι;
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,817 μηνύματα.
Πιστεύω θα τα πας πολύ καλά μιας και η δυσκολία μαθημάτων επαλ και ΓΕΛ δεν συγκρίνεται ΚΑΝ. Για ποια σχολή ενδιαφέρεσαι;

Σε ευχαριστώ πολύ κι πάλι! :D Δεν είμαι 100% σίγουρη, αλλά έχω σταμπάρει Λογοθεραπεία, προσχολικής εκπαίδευσης και ίσως μαιευτική!
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,914 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ κι πάλι! :D Δεν είμαι 100% σίγουρη, αλλά έχω σταμπάρει Λογοθεραπεία, προσχολικής εκπαίδευσης και ίσως μαιευτική!
Μην αγχώνεσαι καθόλου τότε. Θα τα καταφέρεις. Όρεξη θέλει μόνο και προσπάθεια.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Γι αυτες τις σχολες ενδεικνυται ακομη το εσπερινο επαλ! Συνεχισε εκει!!
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Γεια!
Είμαι σε ένα δίλημμα..
Γράφτηκα σε εσπερινό Επαλ, για να ξανά δώσω πανελλαδικές από τον τομέα υγείας. (έδωσα σαν μαθήτρια από ΓΕΛ το 2018, αλλά δεν βγήκε σε καλό). Εγώ γράφτηκα στο εσπερινό καθώς ξέρω ότι αυτό της περιοχής μου είναι αρκετά καλό, πιο εύκολο γενικότερα κι ότι σε βοηθάνε πολύ στην προετοιμασία. Πολλοί βέβαια μου είπαν ότι το πρωινό είναι καλύτερο γιατί έχει περισσότερους εισακτέους στα πανεπιστήμια κτλ.
Εσείς τι πιστεύετε;
Υπάρχει δυνατότητα να κάνω αλλαγή τώρα γιατί είναι η αρχή, αλλά με συμφέρει εν τέλει; :hmm:

Εγώ θα διαφωνήσω με τους υπόλοιπους πιστεύω ότι είναι καλύτερο να δώσεις από ημερήσιο. επειδή φέτος ανέβηκαν πάρα πολύ οιβάσεις στο ημερήσιο πάρα πάρα πολλά παιδιά θα πάνε στο εσπερινό ήδη πήγαν πολλά φέτος που είδαν τις χαμηλές βάσεις του εσπερινού άρα του χρόνου θα γίνει χαμός
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Κανεις μεγαλο λαθος. Ανεβηκαν στο εσπερινο οι βασεις αλλα στις υψηλης ζητησης. Κι αυτο γιατι εδιναν αρκετοι προφορικα κ επιασαν παρα πολλες μοναδες. Οπως και στο ημερησιο επαλ.

Η κοπελα ομως θελει σχολες μετριας βαθμολογιας οπως λεει, οποτε ειναι σοφη κινηση να συυνεχισει στο εσπερινο επαλ που ειναι πιο ευκολακι εχει ξεχωριστη ποσοστωση θεσεων, ειδικα εαν εχει ηδη φαει τη μια χρονια.

Αν παλι ξεκιναει φετος εσπερινο, να δωσει και φετος ταυτοχρονα μεσω γελ, κανοντας προετοιμασια.

Δυστυχως το παρτι του επαλ τελειωσε οσοι περασαν περασαν
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Κανεις μεγαλο λαθος. Ανεβηκαν στο εσπερινο οι βασεις αλλα στης υψηλης ζητησης. Κι αυτο γιατι εδιναν αρκετοι προφορικα κ επιασαν παρα πολλες μοναδες. Οπως και στο ημερησιο.

Η κοπελα ομως θελει σχολες μετριας βαθμολογιας οπως λεει, οποτε ειναι σοφη κινηση να συυνεχισει στο εσπερινο γελ που ειναι πιο ευκολακι εχει ξεχωριστη ποσοστωση θεσεων, ειδικα εαν εχει ηδη φαει τη μια χρονια.

Αν παλι ξεκιναει φετος εσπερινο, να δωσει και φετος ταυτοχρονα μεσω γελ, κανοντας προετοιμασια.

Δυστυχως το παρτι του επαλ τελειωσε οσοι περασαν περασαν
Ναιαλλά τα παιδιά που μπαίνουν ιατρική από εσπερινά ΕΠΑΛ είναι 7 σίγουρα είναι περισσότερα που θα πάνε για να μπουν από εκεί. Μετά θα βάλουν όλες τις υπόλοιπες σχολές συνεπώς όλες θα ανέβουν όχι μόνο οι υψηλής ζήτησης
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Οχι. Οσοι πανε για ιατρικη θα βαλουν μετα οδοντιατρικη φαρμακευτικη κτηνιατρικη. Τελος βιολογικο.

Στην ουσια εχει να ανταγωνιστει μονο τις μαμαδες του επαλ που θα δηλωσουν αυτες τις σχολες που θελει η ιδια, αλλα αυτες εχουν να φτιαξουν κ φαι το μεσημερι
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,817 μηνύματα.
Κανεις μεγαλο λαθος. Ανεβηκαν στο εσπερινο οι βασεις αλλα στις υψηλης ζητησης. Κι αυτο γιατι εδιναν αρκετοι προφορικα κ επιασαν παρα πολλες μοναδες. Οπως και στο ημερησιο επαλ.

Η κοπελα ομως θελει σχολες μετριας βαθμολογιας οπως λεει, οποτε ειναι σοφη κινηση να συυνεχισει στο εσπερινο επαλ που ειναι πιο ευκολακι εχει ξεχωριστη ποσοστωση θεσεων, ειδικα εαν εχει ηδη φαει τη μια χρονια.

Αν παλι ξεκιναει φετος εσπερινο, να δωσει και φετος ταυτοχρονα μεσω γελ, κανοντας προετοιμασια.

Δυστυχως το παρτι του επαλ τελειωσε οσοι περασαν περασαν


Φέτος γράφτηκα. Αν είχα λεφτά για φροντιστήρια θα έδινα μέσω ΓΕΛ. Αυτό το σενάριο όμως δεν παίζει, για αυτό κιόλας κινούμαι μέσω Επαλ..

.
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Οχι. Οσοι πανε για ιατρικη θα βαλουν μετα οδοντιατρικη φαρμακευτικη κτηνιατρικη. Τελος βιολογικο.

Στην ουσια εχει να ανταγωνιστει μονο τις μαμαδες του επαλ που θα δηλωσουν αυτες τις σχολες που θελει η ιδια, αλλα αυτες εχουν να φτιαξουν κ φαι το μεσημερι
Ναι και μετά τις άλλες είναι ένα παιδί σε κάθε σχολή μόνο ένα παιδί.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Τοτε εκανες πολυ σοφη επιλογη που κατευθυνθηκες στο εσπερινο επαλ.
Παραλληλα ομως επειδη στη Βεπαλ απλα δν κανετε κ τιποτα ουσιωδες και οι ωρες ειναι λιγες, θα μπορουσες παραλληλα να διαβαζεις τη θεωρια απο τα μαθηματα του γελ και να δωσεις, βασιζομενη σε αυτη! Ποτε δεν ξερεις, ουτε εχεις κατι να χασεις (για φετος , του χρονου δινεις τις εξετασεις του επαλ)

@Drglitterstar ναι και στο γελ εχει να συναγωνιστει παιδια που ξεσκιζονται στα φροντιστηρια πληρωνει ο μπαμπας και μπορουν να πανε οπουδηποτε να σπουδασουν, ο ενηλικας αν δεν ειναι στην πολη του η σχολη δεν θα παει δεν θα δηλωσει οπου να ναι
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Τοτε εκανες πολυ σοφη επιλογη που κατευθυνθηκες στο εσπερινο επαλ.
Παραλληλα ομως επειδη στη Βεπαλ απλα δν κανετε κ τιποτα ουσιωδες και οι ωρες ειναι λιγες, θα μπορουσες παραλληλα να διαβαζεις τη θεωρια απο τα μαθηματα του γελ και να δωσεις, βασιζομενη σε αυτη! Ποτε δεν ξερεις, ουτε εχεις κατι να χασεις (για φετος , του χρονου δινεις τις εξετασεις του επαλ)

@Drglitterstar ναι και στο γελ εχει να συναγωνιστει παιδια που ξεσκιζονται στα φροντιστηρια πληρωνει ο μπαμπας και μπορουν να πανε οπουδηποτε να σπουδασουν, ο ενηλικας αν δεν ειναι στην πολη του η σχολη δεν θα παει δεν θα δηλωσει οπου να ναι
Μα δεν είπα να δώσει από ΓΕΛ είπα να δωσει από ημερήσιο ΕΠΑΛ
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Θα ηταν απλα ηλιθιο να παει στο ημερησιο με αυτο που εγινε φετος, και τα αλλα 500 παιδια που μονο στην πολη μου θα πανε στο επαλ φετος.

Στο εσπερινο ειναι πιο ελεγχομενα τα πραγματα για το ποιος παει δεν παει οποιος να ναι εντελως
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,817 μηνύματα.
Μα δεν είπα να δώσει από ΓΕΛ είπα να δωσει από ημερήσιο ΕΠΑΛ
Ναι το άλλο το παιδί μου είπε να δώσω
Θα ηταν απλα ηλιθιο να παει στο ημερησιο με αυτο που εγινε φετος, και τα αλλα 500 παιδια που μονο στην πολη μου θα πανε στο επαλ φετος.

Στο εσπερινο ειναι πιο ελεγχομενα τα πραγματα για το ποιος παει δεν παει οποιος να ναι εντελως

Επειδή κι εγώ είμαι από Θεσσαλονίκη, όντως επιλέγουν πολλοί το επαλ, βλέπω στο αστικό το πρωί κατεβαίνουν πολλοι και κατευθονται προς εκεί..
Έχετε και οι δύο σωστά point πάντως!
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Καλη επιτυχια παντως κ κουραγια... μπορεις!!

Δυστυχως πλεον θα περνανε μονο οι ντεμεκ δυσλεκτικοι.
Σε λιγο τοσοι που δηλωνουν επαλ δεν θα εχουν που να τους βαλουν😅
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,817 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ!
Το κουράγιο το έχω, αλλιώς δεν θα αποφάσιζα να μπω στο τέλος σε άλλη σχολή στα 22 μου 😂

Από το εσπερινό επειδή είχα ρωτήσει και μια υπεύθυνη εκεί, μου είπε πως πολλοί γράφονται εσπερινό αλλά δεν δίνουν όλοι, πανε για να πάρουν μια έξτρα ειδικότητα κι εν τέλει πτυχίο απλώς. Ο ανταγωνισμός να είναι μέσα στα 100 παιδιά σε σοβαρό επίπεδο, έτσι με είπε 🤷🏼‍♀️ Γιατί την είχα ρωτήσει όταν πήγα να γραφτώ, καθώς και τότε ήμουν με την ίδια απορία. Με επεισε με αυτά που με είπε και γράφτηκα εκεί..
Απλά ακόμα εχώ ενδοιασμούς για αυτό κι ρωτησα και εδώ 😅
Το συγκεκριμένο εσπερινό και γενικα ΕΠΑΛ (Σταυρούπολης, σε περίπτωση που ενδιαφέρει κάποιον) γνωρίζω από γνωστούς ότι είναι πολύ καλό και βοηθάνε τα παιδιά που το βλέπουν πιο σοβαρά με το διάβασμα.

Τι να πω, μακάρι να βγει σε καλό όλο αυτό
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οντως ; Παλιότερα που υπήρχαν τα ΤΕΕ οι περισσότεροι πήγαιναν Ενιαίο Λύκειο πάντως.

Ακόμα πάνε πολλοί από ΓΕΛ, αλλά επιλεγουν οι πιο αδύναμοι μαθητές συνήθως την κατεύθυνση των οικονομικών. Τουλάχιστον μέχρι το 2018 που πήγαινα εγώ σχολείο.
Δηλαδή εννοείται ο μεγαλύτερος αριθμός παιδιών είναι από ΓΕΛ, απλά τα τελευταία χρόνια προσωπικά βλέπω μια αύξηση ενδιαφέροντος στα ΕΠΑλ
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top