Ερώτηση σε όσους σπουδάζουν/μένουν Πάτρα: Πού κυμαίνονται οι τιμές για εύρεση φοιτητικής στέγης;

xriiistiiinaaa

Νεοφερμένος

Η xriiistiiinaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Γεια σας! Με βάση τα μόρια μου στις φετινές πανελλαδικές εξετάσεις σε συνδυασμό με όλες τις εκτιμήσεις για τις βάσεις που έχουν δημοσιευθεί, περνάω στην ιατρική σχολή Πάτρας (είμαι από Αθήνα). Ωστόσο, επειδή δεν γνωρίζω κανέναν από την Πάτρα, δεν ξέρω σε ποια περιοχή συμφέρει να βρω σπίτι από πλευράς απόστασης (να μην είναι τοσο μακριά ούτε από την σχολή -Ριο- ούτε από το κέντρο της Πάτρας ,ώστε να μην χρειαστεί να παίρνω 2-3 λεωφορεία τη μέρα) και από πλευράς παροχών (αν και υποθέτω πως όλες οι περιοχές της Πάτρας διαθέτουν τα βασικά- καφετέριες/σουπερμάρκετ κλπ). Θα το εκτιμούσα πολύ αν κάποιος που σπουδάζει Πάτρα με βοηθούσε γιατί ψάχνω σπίτια εδώ και 1 βδομάδα, μη έχοντας καταλήξει πουθενά.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,758 μηνύματα.
Γεια σας! Με βάση τα μόρια μου στις φετινές πανελλαδικές εξετάσεις σε συνδυασμό με όλες τις εκτιμήσεις για τις βάσεις που έχουν δημοσιευθεί, περνάω στην ιατρική σχολή Πάτρας (είμαι από Αθήνα). Ωστόσο, επειδή δεν γνωρίζω κανέναν από την Πάτρα, δεν ξέρω σε ποια περιοχή συμφέρει να βρω σπίτι από πλευράς απόστασης (να μην είναι τοσο μακριά ούτε από την σχολή -Ριο- ούτε από το κέντρο της Πάτρας ,ώστε να μην χρειαστεί να παίρνω 2-3 λεωφορεία τη μέρα) και από πλευράς παροχών (αν και υποθέτω πως όλες οι περιοχές της Πάτρας διαθέτουν τα βασικά- καφετέριες/σουπερμάρκετ κλπ). Θα το εκτιμούσα πολύ αν κάποιος που σπουδάζει Πάτρα με βοηθούσε γιατί ψάχνω σπίτια εδώ και 1 βδομάδα, μη έχοντας καταλήξει πουθενά.
Καλημέρα Χριστίνα. Αν και δε σπουδάζω η ίδια Πάτρα, κολλητή που πέρασε εκει πέρυσι βρήκε σπίτι μέσω του σάιτ "χρυσή ευκαιρία". Έριξα τώρα μια ματιά και βλέπω ότι έχει αρκετά σπίτια πολύ κοντά (με τα πόδια) στην ιατρική σχολή στο Ρίο, και μάλιστα σε πολύ καλές τιμές σε σχέση με της Αθήνας.
 

Eff1e

Νεοφερμένος

Η Eff1e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Φυσικής Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Γεια σας! Με βάση τα μόρια μου στις φετινές πανελλαδικές εξετάσεις σε συνδυασμό με όλες τις εκτιμήσεις για τις βάσεις που έχουν δημοσιευθεί, περνάω στην ιατρική σχολή Πάτρας (είμαι από Αθήνα). Ωστόσο, επειδή δεν γνωρίζω κανέναν από την Πάτρα, δεν ξέρω σε ποια περιοχή συμφέρει να βρω σπίτι από πλευράς απόστασης (να μην είναι τοσο μακριά ούτε από την σχολή -Ριο- ούτε από το κέντρο της Πάτρας ,ώστε να μην χρειαστεί να παίρνω 2-3 λεωφορεία τη μέρα) και από πλευράς παροχών (αν και υποθέτω πως όλες οι περιοχές της Πάτρας διαθέτουν τα βασικά- καφετέριες/σουπερμάρκετ κλπ). Θα το εκτιμούσα πολύ αν κάποιος που σπουδάζει Πάτρα με βοηθούσε γιατί ψάχνω σπίτια εδώ και 1 βδομάδα, μη έχοντας καταλήξει πουθενά.
Καλημέρα!

Μια επιλογή ειναι η Μέσα Αγυιά. Έχει αρκετά συχνή συγκοινωνία και για το κέντρο (10' με το αστικό), αλλά και για το Πανεπιστήμιο (15'-20'). Βέβαια για την κάθε περίπτωση θα χρειαστεί να επιλέξεις διαφορετικό αστικό (μπορείς να ψάξεις αν θες τις γραμμές 1 και 9 και ποιές στάσεις περιλαμβάνουν). Η περιοχή είναι ήσυχη, υπάρχουν supermarket, κάποιες καφετέριες, φούρνοι, γυμναστήριο.

Άλλη μια επιλογή είναι η περιοχή της Αγίας Σοφίας. Είναι πιο κοντά στο κέντρο και μπορείς να πηγαίνεις και με τα πόδια (15' περίπου, οι φίλοι μου που μένουν εκεί τόσο κάνουν :P), αλλά έχει και εκεί συχνή συγκοινωνία (η γραμμή είναι το 6), με την οποία πας από Πανεπιστήμιο μέχρι και κέντρο. Και αυτή είναι ήσυχη περιοχή, με αρκετούς φοιτητές, όπως και η Αγυιά, και με τα "βασικά" να είναι αρκετά κοντά.
Βέβαια, ανάλογα με που ακριβώς θα βρεις σπίτι, άλλα πράγματα θα είναι πιο κοντά και άλλα λίγο πιο μακριά, οι αποστάσεις είναι μικρές και στις δύο περιοχές. :)

Σίγουρα θα υπάρχουν και άλλες περιοχές, αλλά για αυτές γνωρίζω κάποια πράγματα. Ελπίζω να σε βοήθησα.:happy:
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,594 μηνύματα.
μπορεις να ρωτησεις τον φοκο και σε αυτο το θεμα μιας και σπουδασε στην συγκεκριμενη σχολη
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Γεια σας! Με βάση τα μόρια μου στις φετινές πανελλαδικές εξετάσεις σε συνδυασμό με όλες τις εκτιμήσεις για τις βάσεις που έχουν δημοσιευθεί, περνάω στην ιατρική σχολή Πάτρας (είμαι από Αθήνα). Ωστόσο, επειδή δεν γνωρίζω κανέναν από την Πάτρα, δεν ξέρω σε ποια περιοχή συμφέρει να βρω σπίτι από πλευράς απόστασης (να μην είναι τοσο μακριά ούτε από την σχολή -Ριο- ούτε από το κέντρο της Πάτρας ,ώστε να μην χρειαστεί να παίρνω 2-3 λεωφορεία τη μέρα) και από πλευράς παροχών (αν και υποθέτω πως όλες οι περιοχές της Πάτρας διαθέτουν τα βασικά- καφετέριες/σουπερμάρκετ κλπ). Θα το εκτιμούσα πολύ αν κάποιος που σπουδάζει Πάτρα με βοηθούσε γιατί ψάχνω σπίτια εδώ και 1 βδομάδα, μη έχοντας καταλήξει πουθενά.

Καλησπερα οταν σπουδαζα εγω στην ιατρικη πατρας ειχα νοικιασει στο ριο σπιτι το οποιο ειναι πολυ βολικο για να πηγαινεις στην σχολη καθως πηγαινα καθε μερα με τα ποδια 10 λεπτα υποθεση. Ωστοσο αν θες να πηγαινεις πατρα για διασκεδαση η οτιδηποτε αλλο τοτε θα χρειαστει να παιρνεις λεωφορειο. Ομως σκεψου για διασκεδαση θα πηγαινεις φανταζομαι ιγοτερες φορες το μηνα απο οτι σχολη οποτε η ταλαιπωρια με τα λεωφορεια και τα εξοδα θα ειναι λιγοτερα αν μενεις ριο σε σχεση με πατρα. Ειδικα αν εχεις καποιο δικο σου μεσο μεταφορας το ριο για εμενα ειναι μονοδρομος. Αν θες μια ενδιαμεση λυση κοιτα την περιοχη αγια σοφια εκει μενουν πολλοι φοιτητες και τοσο ριο οσο πατρα θα χρειαζεται να πηγαινεις με λεωφορειο ωστοσο επειδη η περιοχη βρισκεται καπου στην μεση η διαδρομη με το λεωφορειο ειναι πολυ μικροτερη. Τελος να ξερεις οσο πιο μακρια απο πατρα δηλαδη οσο πιο κοντα στη σχολη σου τοσο φθηνοτερα τα ενοικια. Οποτε για εμενα κοιταξε Αγια Σοφια η Ριο θυσιαζοντας τις αντιστοιχες διευκολυνσεις. Αν εχεις καποια αλλη απορρια στειλε μου γιατι και εγω σπουδαζα μεχρι προτινος εκει και τα εχω φρεσκα.
 

nucomer

Νεοφερμένος

Ο nucomer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Παίζει ρόλο αν στο μέλλον θα έχεις αυτοκίνητο για τις μετακινήσεις σου. Αν ναι, συμφέρει να βρεις κάτι στην περιοχή του Ρίου γιατί τα ενοίκια είναι πολύ καλά για το είδος των σπιτιών, αλλά χρειάζεσαι μεταφορικό μέσο για να πας Πάτρα όπου θα είναι οι περισσότεροι συμφοιτητές σου και θα κανονίζετε εξόδους. Διαφορετικά προτείνω περιοχές κοντά στην Αγία Σοφία όπου το κέντρο είναι δέκα δεκαπέντε λεπτά ή για πιο τολμηρούς η Αγυιά ( όχι έξω Αγυιά, είναι μακριά). Λεωφορείο θα σου γίνει συνηθεια προκειμένου να ανεβαίνεις σχολή αλλά υπάρχει και η εναλλακτική του προαστιακού που έχει καλύτερες τιμές αλλά λίγο αυστηρά δρομολόγια. Τέλος η περιοχή γύρω από το ΤΕΙ δεν είναι για σένα αν δεν έχεις αυτοκίνητο.
 

xriiistiiinaaa

Νεοφερμένος

Η xriiistiiinaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Παίζει ρόλο αν στο μέλλον θα έχεις αυτοκίνητο για τις μετακινήσεις σου. Αν ναι, συμφέρει να βρεις κάτι στην περιοχή του Ρίου γιατί τα ενοίκια είναι πολύ καλά για το είδος των σπιτιών, αλλά χρειάζεσαι μεταφορικό μέσο για να πας Πάτρα όπου θα είναι οι περισσότεροι συμφοιτητές σου και θα κανονίζετε εξόδους. Διαφορετικά προτείνω περιοχές κοντά στην Αγία Σοφία όπου το κέντρο είναι δέκα δεκαπέντε λεπτά ή για πιο τολμηρούς η Αγυιά ( όχι έξω Αγυιά, είναι μακριά). Λεωφορείο θα σου γίνει συνηθεια προκειμένου να ανεβαίνεις σχολή αλλά υπάρχει και η εναλλακτική του προαστιακού που έχει καλύτερες τιμές αλλά λίγο αυστηρά δρομολόγια. Τέλος η περιοχή γύρω από το ΤΕΙ δεν είναι για σένα αν δεν έχεις αυτοκίνητο.
Μάλλον δεν θα βγάλω δίπλωμα οδήγησης σύντομα, θέλω πρώτα να προσαρμοστώ στην πολη και τη σχολή.Μπορεί από του χρόνου. Και εγώ είχα σκεφτει την περιοχή του Ριου, καθώς εκεί βρίσκεται η σχολη, αλλά έπειτα κατάλαβα πως δεν συμφερει γιατί πιθανώς να βγαίνω που και που στο κέντρο (εξαρταται από τις απαιτήσεις της σχολής προφανως) με αποτέλεσμα να είναι πολύ δύσκολο (από ότι έχω καταλάβει) να γυρνάω βράδυ μόνη μου ως κοπέλα (δυστυχώς οι κίνδυνοι για εμάς είναι περισσότεροι)
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,758 μηνύματα.
Μάλλον δεν θα βγάλω δίπλωμα οδήγησης σύντομα, θέλω πρώτα να προσαρμοστώ στην πολη και τη σχολή.Μπορεί από του χρόνου. Και εγώ είχα σκεφτει την περιοχή του Ριου, καθώς εκεί βρίσκεται η σχολη, αλλά έπειτα κατάλαβα πως δεν συμφερει γιατί πιθανώς να βγαίνω που και που στο κέντρο (εξαρταται από τις απαιτήσεις της σχολής προφανως) με αποτέλεσμα να είναι πολύ δύσκολο (από ότι έχω καταλάβει) να γυρνάω βράδυ μόνη μου ως κοπέλα (δυστυχώς οι κίνδυνοι για εμάς είναι περισσότεροι)
Πιστεύω οι φοιτητές ιατρικης με τις κλινικές δεν έχουν και πολύ χρόνο για νυχτερινή ζωή. Θα σου έλεγα να βρεις στο Ρίο. Δεν μπορείς να φανταστείς την βαβούρα με τα λεωφορεία καθημερινά. Τρώνε πολύ χρόνο και, θα σε κουράσουν. Βέβαια αυτό εξαρτάται κατά πόσο εσύ θέλεις να βγαίνεις.
 

xriiistiiinaaa

Νεοφερμένος

Η xriiistiiinaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Πιστεύω οι φοιτητές ιατρικης με τις κλινικές δεν έχουν και πολύ χρόνο για νυχτερινή ζωή. Θα σου έλεγα να βρεις στο Ρίο. Δεν μπορείς να φανταστείς την βαβούρα με τα λεωφορεία καθημερινά. Τρώνε πολύ χρόνο και, θα σε κουράσουν. Βέβαια αυτό εξαρτάται κατά πόσο εσύ θέλεις να βγαίνεις.
Εννοείται πως πρωταρχικό μου μέλημα είναι η σχολή, να είμαι συνεπής, να περναω τα μαθήματα κλπ..και για τις πανελληνιες διάβαζα πολύ αλλά προλάβαινα να βγω 1-2 φορες τη βδομάδα για λίγο. Ακόμα, γνωρίζω παιδιά από την ιατρική Αθήνας και βλέπω πως περισσεύει χρόνος ακόμα και στα τελευταία έτη. Για αυτό θα ήθελα ιδανικά κάποια περιοχή που να τα συνδυάζει όλα. Σε ευχαριστώ πάντως!
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,758 μηνύματα.
Εννοείται πως πρωταρχικό μου μέλημα είναι η σχολή, να είμαι συνεπής, να περναω τα μαθήματα κλπ..και για τις πανελληνιες διάβαζα πολύ αλλά προλάβαινα να βγω 1-2 φορες τη βδομάδα για λίγο. Ακόμα, γνωρίζω παιδιά από την ιατρική Αθήνας και βλέπω πως περισσεύει χρόνος ακόμα και στα τελευταία έτη. Για αυτό θα ήθελα ιδανικά κάποια περιοχή που να τα συνδυάζει όλα. Σε ευχαριστώ πάντως!
Ισχύει αυτό ότι και στην ιατρική Αθήνας στα πρώτα έτη υπάρχει ελεύθερος χρόνος. Η αλήθεια είναι ότι σε καμία περιοχή δεν είσαι ασφαλής ως γυναίκα. Εκτός αν μιλάμε για πολύ πολύ κεντρικούς δρόμους (π.χ εσύ που είσαι και από Αθήνα ξέρεις ότι σε κάποιους δρόμους δεν υπάρχει περίπτωση να σε πειράξει κανείς, οπως στην Πανόρμου και 9-10 το βράδυ είχε φουλ αυτοκίνητα και κόσμο). Συμβουλή της φίλης μου από Πάτρα πάντως, είναι όπου και αν βρεις σπίτι , προφανώς ή να έχει άμεση πρόσβαση σε λεωφορείο, ή να είναι αρκετά κοντά στη σχολή. Και στο λεωφορείο αν γίνεται να είναι στις πρώτες στάσεις ώστε να χωράς (σε κάποιες ώρες όπως και στην Αθήνα δεν χωράει ψυχή στις τελευταίες στάσεις)
 

χημεια4λαιφ

Νεοφερμένος

Ο χημεια4λαιφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Υπάρχει και η περιοχή που ονομάζεται Μποζαιτικα, είναι κοντά στο πανεπιστήμιο (15 λεπτά με τα πόδια) και έχει τη γραμμή 6 που σε 15 λεπτά είσαι κέντρο Πάτρας. Φτηνά ενοίκια επίσης.
 

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Υπάρχει και η περιοχή που ονομάζεται Μποζαιτικα, είναι κοντά στο πανεπιστήμιο (15 λεπτά με τα πόδια) και έχει τη γραμμή 6 που σε 15 λεπτά είσαι κέντρο Πάτρας. Φτηνά ενοίκια επίσης.
Ξερεις που περιπου κυμαινονται οι τιμες στα Μποζαιτικα?
 

nucomer

Νεοφερμένος

Ο nucomer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
Μια χαρά χρόνο έχεις για εξόδους. Στην απαρτιωση σφίγγουν τα λουριά και στα πτυχιακα του 6ου. Αυτό που ειπώθηκε για τα λεωφορεία ισχύει. Όσοι ανεβαίνουν μετά από την Αγία Σοφία περίπου δυσκολεύονται να βρουν θέση στο λεωφορείο οπότε και περιμένουν. Σχεδόν όλες οι στάσεις στην Πανεπιστημίου έχουν αυτό το θεμα.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,594 μηνύματα.
Εννοείται πως πρωταρχικό μου μέλημα είναι η σχολή, να είμαι συνεπής, να περναω τα μαθήματα κλπ..και για τις πανελληνιες διάβαζα πολύ αλλά προλάβαινα να βγω 1-2 φορες τη βδομάδα για λίγο. Ακόμα, γνωρίζω παιδιά από την ιατρική Αθήνας και βλέπω πως περισσεύει χρόνος ακόμα και στα τελευταία έτη. Για αυτό θα ήθελα ιδανικά κάποια περιοχή που να τα συνδυάζει όλα. Σε ευχαριστώ πάντως!
χριστινα σου ξαναλεω ρωτα το φοκο.θα σου δωσει αναλυτικοτατες οδηγιες για τα παντα,για τη σχολη για ολα.μην εμπιστευτεις κανεναν αλλον μονο τον φοκο
 

xriiistiiinaaa

Νεοφερμένος

Η xriiistiiinaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,594 μηνύματα.

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Καλησπέρα, επειδή είμαι από πάτρα μπορώ να σου πω κάποια πράγματα για να σε κατατοπίσω. Γνώμη μου να νοικιάσεις κέντρο μέχρι αγία σοφία ή αλλιώς πολύ κοντά στο πανεπιστήμιο. Από αγία σοφία και μετά θα παιδευτείς για να πάρεις το 6 να πας στη σχολή καθώς θα είναι πάντα φουλ και θα χρειαστεί να περιμένεις πολύ. Μπορεί να έχει κάθε 5-7 λεπτά το 6 στην περίοδο σεπτέμβρη έως ιούνιο (εκτός των διακοπών χριστουγέννων και πάσχα που είναι κάθε 20-30 λεπτά). μια άλλη λύση για μετακίνηση είναι και ο προαστιακός οπού εκεί βολεύει και η αγυιά και τα μποζαϊτικα αλλά πάλι να ξέρεις ότι θα είναι φουλ γιατί είναι από τις τελευταίες στάσεις πριν αυτή του πανεπιστημίου. Σε περίπτωση που δεν μένεις κοντά στο κέντρο ώστε να πας με τα πόδια να ξέρεις ότι το τελευταίο δρομολόγιο είναι 10.40 (κάποια στιγμή είχαν βάλει και ένα τελευταίο στις 12 αλλά δεν ξέρω αν ισχύει πάντα) οπότε θα χρειαστείς ταξί για την επιστροφή. για τη σχολή δεν μπορώ να σου πω κάτι καθώς δεν γνωρίζω κάτι. αν θες να ρωτήσεις κάτι άλλο που μπορώ να σε βοηθήσω πες μου.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top