Ερώτηση σε ασκήσεις Μαθηματικά Κατεύθυνσης Β' Λυκείου

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Γειά σας, λοιπόν σήμερα γράψαμε μαθηματικά και κλασικά έκανα μια βλακεία που θα μου στερήσει το 20. Ωστόσο έχω και λίγες αμφιβολίες συγκεκριμένα στο β) το ii) οπως λεει και δίπλα στη λύση έφτασα ολόσωστα μέχρι τον τύπο που κάνει αντικατάσταση, ωστόσο εγώ -δε ξέρω γιατί- δε το έβαλα ίσο με ρίζα2/2 που είναι το συν45 αλλα =0 και βρηκα λ=1. Στη λύση έβαλα οτι εφόσον λ=1 εφω=1 άρα ω=45μοιρες. Έάν υπάρχει κάποιος που γνωρίζει θα τον ευχαριστούσα φουλ αν απαντουσε, και από τις 7 μονάδες -επειδή δε το έγραψα όλο λάθος- θα βγάλει 3-4 μονάδες;
1685019290815.png
1685019304560.png

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

2ο) Επίσης για να τα γράφω ξεχωριστά, στο β) το i) όπως φένεται και στη λύσει βρήκα τις τιμές λ=1 και λ=-7 αλλα μετά καπως σκέφτηκα ότι πρεέπι να δω αμα είναι και οι δυο δεκτές οπότε αντικατέστησα τα λ στην (ε) και βρηκα οτι μόνο το λ=1 είναι δεκτή καθώς βγαίνει =ρ=2ριζα2. Πιστεύεται θα μου βγάλει μονάδε ςκαι απο αυτό επειδή έγραψα ότι το -7 απορρίπτεται
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
στο δευτερο ερωτημα κριμα πραγματικα γτ το προσεγγισες σωστα και απλα σε χαντακωσε οτι εβαλες λαθος το συν45.απλα δεν καταλαβαινω το εφω=1 που κολλαει!!!εννοεις το συντελεστη διευθυνσης της ευθειας?αν το λ=1 ο συντελεστης ειναι -1 επομενως 135 μοιρες η γωνια που σχηματιζει με τον χ'χ η ευθεια αλλα αυτο δεν σε νοιαζει καν γτ δεν σε ρωταει αυτο.σε ρωταει να βρεις το λ που οι 2 ευθειες σχηματιζουν την γωνια 45 μοιρων.περιττο δηλαδη αυτο που γραψες στο τελος.σιγουρα θα παρεις παντως μοναδες θεωρω απο τις 7 μοναδες τις 3 μοναδες πρεπει να τις παρεις απλα γτ να γραψεις αυτο στο τελος κανει ασχημη εντυπωση.τωρα για το πρωτο ερωτημα δεν χρειαζονταν να τσεκαρεις γυρνωντας πισω γτ τα βηματα που κανεις ειναι ισοδυναμα αλλα και παλι και να τσεκαρες λογικα θα σου βγαινε το ζητουμενο οποτε καποιο λαθος σε πραξεις θα κανες.αντε 1 μοριο να σου κοψει αντε 2 το πολυ.
 

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
στο δευτερο ερωτημα κριμα πραγματικα γτ το προσεγγισες σωστα και απλα σε χαντακωσε οτι εβαλες λαθος το συν45.απλα δεν καταλαβαινω το εφω=1 που κολλαει!!!εννοεις το συντελεστη διευθυνσης της ευθειας?αν το λ=1 ο συντελεστης ειναι -1 επομενως 135 μοιρες η γωνια που σχηματιζει με τον χ'χ η ευθεια αλλα αυτο δεν σε νοιαζει καν γτ δεν σε ρωταει αυτο.σε ρωταει να βρεις το λ που οι 2 ευθειες σχηματιζουν την γωνια 45 μοιρων.περιττο δηλαδη αυτο που γραψες στο τελος.σιγουρα θα παρεις παντως μοναδες θεωρω απο τις 7 μοναδες τις 3 μοναδες πρεπει να τις παρεις απλα γτ να γραψεις αυτο στο τελος κανει ασχημη εντυπωση.τωρα για το πρωτο ερωτημα δεν χρειαζονταν να τσεκαρεις γυρνωντας πισω γτ τα βηματα που κανεις ειναι ισοδυναμα αλλα και παλι και να τσεκαρες λογικα θα σου βγαινε το ζητουμενο οποτε καποιο λαθος σε πραξεις θα κανες.αντε 1 μοριο να σου κοψει αντε 2 το πολυ.
ναι δε ξερω δε το σκέφτηκα καθόλου, ειλικρινά δε ξέρω πως τα καταφέρνω και πάντα κάνω χαζά λάθη :'(
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
ναι δε ξερω δε το σκέφτηκα καθόλου, ειλικρινά δε ξέρω πως τα καταφέρνω και πάντα κάνω χαζά λάθη :'(
ενταξει φετος κλαιν μαιν για το γοητρο ειναι οι βαθμοι που παιρνετε.του χρονου που θα δωσεις πανελλαδικες αν δωσεις μαθηματικα να εισαι προσεκτικη.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top