Ερώτηση για μετεγγραφή σχετικά με τα μόρια πανελληνίων

mikegia256

Νεοφερμένος

Ο mikegia256 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας, εγώ χτες μπήκα να κάνω την αίτηση για μετεγγραφή και διαπίστωσα ότι τα μόρια π συγκεντρώνω με βάση τους συντελεστές της σχολής που πέρασα δεν βρίσκονται στο όριο των 2750 μορίων έτσι ώστε να διεκδικήσω μετεγγραφή στην Αθήνα. Με βάση όμως τους συντελεστές της σχολής του Αιγαλεου βρίσκομαι στο όριο των 2750 μορίων. Υπάρχει περίπτωση να ζητήσω κάποια ειδική άδεια έτσι ώστε να μπορέσω να δηλώσω την Αθήνα ως πρώτη επιλογή η αποκλείεται οριστικά?
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Γεια σας, εγώ χτες μπήκα να κάνω την αίτηση για μετεγγραφή και διαπίστωσα ότι τα μόρια π συγκεντρώνω με βάση τους συντελεστές της σχολής που πέρασα δεν βρίσκονται στο όριο των 2750 μορίων έτσι ώστε να διεκδικήσω μετεγγραφή στην Αθήνα. Με βάση όμως τους συντελεστές της σχολής του Αιγαλεου βρίσκομαι στο όριο των 2750 μορίων. Υπάρχει περίπτωση να ζητήσω κάποια ειδική άδεια έτσι ώστε να μπορέσω να δηλώσω την Αθήνα ως πρώτη επιλογή η αποκλείεται οριστικά?
Όσες σχολές σου βγάζει το σύστημα μπορείς να δηλώσεις,αν σου τη βγάζει μπορείς ειδάλλως όχι
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,732 μηνύματα.
Γεια σας, εγώ χτες μπήκα να κάνω την αίτηση για μετεγγραφή και διαπίστωσα ότι τα μόρια π συγκεντρώνω με βάση τους συντελεστές της σχολής που πέρασα δεν βρίσκονται στο όριο των 2750 μορίων έτσι ώστε να διεκδικήσω μετεγγραφή στην Αθήνα. Με βάση όμως τους συντελεστές της σχολής του Αιγαλεου βρίσκομαι στο όριο των 2750 μορίων. Υπάρχει περίπτωση να ζητήσω κάποια ειδική άδεια έτσι ώστε να μπορέσω να δηλώσω την Αθήνα ως πρώτη επιλογή η αποκλείεται οριστικά?
Δυστηχως δεν μπορεις να κανεις κατι...
Αποφασισαν βλακωδώς οτι τα μορια σου προς συγκριση ειναι αυτα, με συντελεστες της αρχικης σχολης που μπηκες
Αυτο βολευει αλλους αλλα οχι εσενα.
Εδω και το σχετικη αναφορα στην φετινη εγκυκλιο..

ε) Ως «βάση μετεγγραφής» νοείται ο αριθμός των μορίων, ο οποίος προκύπτει από τον αριθμό των μορίων της βάσης εισαγωγής κάθε Τμήματος Α.Ε.Ι./Α.Ε.Α., όπως ορίζεται στην περ. δ΄, αφαιρουμένου του αριθμού των δύο χιλιάδων επτακοσίων πενήντα (2.750) μορίων. Διευκρινίζεται ότι η σύγκριση με τη βάση μετεγγραφής γίνεται με το σύνολο μορίων με το οποίο ο φοιτητής εισήχθη στο Τμήμα Α.Ε.Ι./Α.Ε.Α.

Εχω μια ερωτηση για να μαθαινω: Oi σχολες για τις οποιες δεν πιανεις τον κοφτη 2750, σου εμφανιζονται για να τις επλεξεις?

Τωρα ελπιζεις με το 10% του χρονου σε καλυτερο συνδυασμό.
 

mikegia256

Νεοφερμένος

Ο mikegia256 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Δεν πειράζει... Σας ευχαριστώ πάντως παρά πολύ!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top