Ερώτηση για ιστοσελίδα εκπονήσης εργασιών

Dion77

Νεοφερμένος

Ο Dion77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γνωρίζετε εάν η ιστοσελίδα best ergasia .com είναι απάτη ή όχι ;
 

Dion77

Νεοφερμένος

Ο Dion77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γνωρίζετε εάν η ιστοσελίδα best ergasia .com είναι απάτη ή όχι
Ο λόγος που ρωτάω είναι επειδή είχα συμφωνήσει με αυτό το σάιτ να μου εκπονήσουν μια εργασία για 120 ευρώ τα οποία έδωσα .Τώρα όμως που ζητάω την εργασία ,μου λένε ότι υπάρχει επιπλέον κόστος αποδέσμευσης και διεθνους βιβλιογραφίας πράγμα που δεν μου είχαν πει από την αρχή .Επίσης να αναφέρω ότι το σάιτ δεν έχει ούτε τηλέφωνο ούτε διεύθυνση και είναι πολύ ύποπτο
Έχετε ιδέα εάν είναι scammers ;
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Ο λόγος που ρωτάω είναι επειδή είχα συμφωνήσει με αυτό το σάιτ να μου εκπονήσουν μια εργασία για 120 ευρώ τα οποία έδωσα .Τώρα όμως που ζητάω την εργασία ,μου λένε ότι υπάρχει επιπλέον κόστος αποδέσμευσης και διεθνους βιβλιογραφίας πράγμα που δεν μου είχαν πει από την αρχή .Επίσης να αναφέρω ότι το σάιτ δεν έχει ούτε τηλέφωνο ούτε διεύθυνση και είναι πολύ ύποπτο
Έχετε ιδέα εάν είναι scammers ;
Δεν γνωρίζω να σου πω αν είναι απάτη, αλλά δεν φαίνονται καλά τα πράγματα. Μην διανοηθείς να δώσεις αλλά χρήματα αν δεν σου σταλεί τουλάχιστον τμήμα της εργασίας. Προσωπικά δεν θα εμπιστευόμουν τρίτο να μου κάνει εργασία αλλά αν καταφύγετε σε αυτήν την επιλογή να προσέχετε πολύ. Υπάρχουν πολλοί απατεώνες εκεί έξω καθώς και άτομα που μπορεί να παραδίδουν εργασίες αμφιβόλου ποιότητας .
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Ο λόγος που ρωτάω είναι επειδή είχα συμφωνήσει με αυτό το σάιτ να μου εκπονήσουν μια εργασία για 120 ευρώ τα οποία έδωσα .Τώρα όμως που ζητάω την εργασία ,μου λένε ότι υπάρχει επιπλέον κόστος αποδέσμευσης και διεθνους βιβλιογραφίας πράγμα που δεν μου είχαν πει από την αρχή .Επίσης να αναφέρω ότι το σάιτ δεν έχει ούτε τηλέφωνο ούτε διεύθυνση και είναι πολύ ύποπτο
Έχετε ιδέα εάν είναι scammers ;
Υποτίθεται πως εσυ όταν πλήρωσες έλαβες και μια απόδειξη.
Διάβασες τους όρους χρήσης; Υπάρχει κ ένα παραστατικό. Αναφέρεται πως μπορεί να προκύψει κόστος βιβλιογραφίας. Τα είδες αυτά; Τους ρώτησες στο τσατ;

Τωρα το αν έχεις υποψίες ότι σε κλέψαν ή είναι σκαμμερς, ε καλα να πάθεις που έδωσες χρήματα χωρίς να τους τσεκάρεις.
 

Dion77

Νεοφερμένος

Ο Dion77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Υποτίθεται πως εσυ όταν πλήρωσες έλαβες και μια απόδειξη.
Διάβασες τους όρους χρήσης; Υπάρχει κ ένα παραστατικό. Αναφέρεται πως μπορεί να προκύψει κόστος βιβλιογραφίας. Τα είδες αυτά; Τους ρώτησες στο τσατ;

Τωρα το αν έχεις υποψίες ότι σε κλέψαν ή είναι σκαμμερς, ε καλα να πάθεις που έδωσες χρήματα χωρίς να τους τσεκάρεις.
Πριν λίγο τους ρώτησα και μου είπαν ότι θα μου στείλουν τους όρους χρήσεις που λέει για τα επιπλέον κόστη
Το θέμα είναι ότι και να τους δώσω τα επιπλέον χρήματα δεν ξέρω εάν θα πάρω την εργασία μου ,λέω να τους ζητήσω να μου δώσουν κομμάτι της εργασίας πριν να δώσω τα άλλα χρήματα να σιγουρευτω .
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Πριν λίγο τους ρώτησα και μου είπαν ότι θα μου στείλουν τους όρους χρήσεις που λέει για τα επιπλέον κόστη
Το θέμα είναι ότι και να τους δώσω τα επιπλέον χρήματα δεν ξέρω εάν θα πάρω την εργασία μου ,λέω να τους ζητήσω να μου δώσουν κομμάτι της εργασίας πριν να δώσω τα άλλα χρήματα να σιγουρευτω .
Αν είναι οντως απάτη, δεν γνωρίζω τι μπορείς να κανεις. Τραβα σκρινσοτς την συνομιλία να τα έχεις…
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Πριν λίγο τους ρώτησα και μου είπαν ότι θα μου στείλουν τους όρους χρήσεις που λέει για τα επιπλέον κόστη
Το θέμα είναι ότι και να τους δώσω τα επιπλέον χρήματα δεν ξέρω εάν θα πάρω την εργασία μου ,λέω να τους ζητήσω να μου δώσουν κομμάτι της εργασίας πριν να δώσω τα άλλα χρήματα να σιγουρευτω .
Τους όρους χρήσης τους στέλνει μια επιχείρηση πριν την συμφωνία όχι μετά. Ελπίζω να βρεις άκρη. Πάντως ακόμη κι αν σου παραδίδουν εργασία ελπίζω να μην συνεργαστείς ξανά μαζί τους. Τι σημαίνει κόστος αποδέσμευσης; η εργασία παραγγέλθηκε από σένα και προπληρωθηκε. Θέλουν επιπλέον χρήματα για να στην στείλουν ; Τα email τζάμπα είναι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν είναι οντως απάτη, δεν γνωρίζω τι μπορείς να κανεις. Τραβα σκρινσοτς την συνομιλία να τα έχεις…
Πάντα να προτιμάτε την γραπτή από την προφορική επικοινωνία. Τα γραπτά μένουν. Ειδικά σε μια τέτοια περίπτωση που δεν μπορεί κανείς να κινηθεί νομικά γιατί ούτως η άλλως η υπηρεσία που ζητά δεν θεωρείται νόμιμη.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,592 μηνύματα.
Δεν σου κινήθηκε καθόλου η περιέργεια τι site είναι αυτό; Να το ψάξεις παραπάνω, σε άλλα φόρα, τις κριτικές του κτλ; Δηλαδή είδα φως και μπήκα; Αν είναι δυνατόν. Προφανώς και είναι τσαρλατάνοι οι άνθρωποι αλλά και εσύ να ψάχνεσαι για να μην πέφτεις θύμα απάτης. Τα λεφτά σου δεν πρόκειται να τα ξανά δεις, πρόσεχε μόνο μην σου φάνε παραπάνω. Ελπίζω να μην έδωσες στοιχεία κάρτας.

For the record, όταν πρώτο αναζήτησα το συγκεκριμένο site, βγήκε δεύτερο αυτό στα προτεινόμενα:

8726060E-6AE3-481E-8AA3-E7E920B05BA1.jpeg

που σημαίνει ότι το έχουν ψάξει άνθρωποι ήδη
 
Τελευταία επεξεργασία:

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Θέλετε που θέλετε την εύκολη λύση για να πάρετε ένα πτυχίο/μεταπτυχιακό (🤡🤡🤡🤡🤡🤡🤡) , τουλάχιστον κάντε και μία έρευνα πριν αναθέσετε σε κάποιον αυτή την δουλειά. Τα λεφτά σου πέταξαν και δεν παίζει να τα ξαναδεις , είναι συνηθισμένη τακτική δυστυχώς. Κρίμα τα 120€ , μην δώσεις παραπάνω διότι και αυτά θα γίνουν καπνός προφανώς. Και να σου γίνει μάθημα(όχι μόνο εσένα προσωπικά, αλλά σε οποιονδήποτε χαίρεται με αυτή την τακτική) οτι για αυτά δουλεύουμε εμείς , αλλιώς μην μπαίνετε στην τριτοβάθμια.
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Στην αναζήτηση βγαίνει κι αυτός ο αριθμός που απ' ότι φαίνεται σχετίζεται με το πρόσωπο πίσω από την σελίδα-απάτη. Το ενδιαφέρον(; ) είναι ότι οι περισσότερες αξιολογήσεις έχουν γίνει τον τελευταίο μήνα και αρκετές την τελευταίας εβδομάδα..
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Στην αναζήτηση βγαίνει κι αυτός ο αριθμός που απ' ότι φαίνεται σχετίζεται με το πρόσωπο πίσω από την σελίδα-απάτη. Το ενδιαφέρον(; ) είναι ότι οι περισσότερες αξιολογήσεις έχουν γίνει τον τελευταίο μήνα και αρκετές την τελευταίας εβδομάδα..
Μόλις θα έστελνα το ίδιο. Επίσης βρήκα αυτό https://www.scam-detector.com/validator/best-ergasia-com-review/
Εκτός από τον χαμηλό δείκτη αξιοπιστίας αναφέρει ότι το domain name δημιουργήθηκε τον Ιούλιο του 2022. Υποτίθεται ότι έχουν δέκα χρόνια πείρα, τώρα θυμήθηκαν να δημιουργήσουν site;Απάτη. Δημιουργήθηκε τον Ιούλιο, λογικά οι πρώτοι πελάτες θα το προσέγγισαν μετά το Σεπτέμβρη, με το νέο εξαμηνο και τώρα αρχίζουν να βλέπουν ότι κάτι δεν πάει καλά
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Μόλις θα έστελνα το ίδιο. Επίσης βρήκα αυτό https://www.scam-detector.com/validator/best-ergasia-com-review/
Εκτός από τον χαμηλό δείκτη αξιοπιστίας αναφέρει ότι το domain name δημιουργήθηκε τον Ιούλιο του 2022. Υποτίθεται ότι έχουν δέκα χρόνια πείρα, τώρα θυμήθηκαν να δημιουργήσουν site;Απάτη. Δημιουργήθηκε τον Ιούλιο, λογικά οι πρώτοι πελάτες θα το προσέγγισαν μετά το Σεπτέμβρη, με το νέο εξαμηνο και τώρα αρχίζουν να βλέπουν ότι κάτι δεν πάει καλά
yup yup! απ' όπου και να το πιάσεις είναι ξεκάθαρη απάτη.. η ΟΡ δυστυχώς δεν έκανε τον απαραίτητο έλεγχο πριν τους πληρώσει :/

γενικά όμως ποτέ δεν κατάλαβα για ποιον λόγο κάποιος να πληρώσει κάποιον άλλον για να του γράψει την εργασία του.. δηλαδή, όπως είπαν και παραπάνω, μπαίνεις στο πανεπιστήμιο και ξέρεις ότι θα έρθει αυτή η στιγμή, αν πιστεύεις πως δεν θα μπορέσεις να αντεπεξέλθεις τότε μην κάνεις καν τον κόπο..
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 538 μηνύματα.
yup yup! απ' όπου και να το πιάσεις είναι ξεκάθαρη απάτη.. η ΟΡ δυστυχώς δεν έκανε τον απαραίτητο έλεγχο πριν τους πληρώσει :/

γενικά όμως ποτέ δεν κατάλαβα για ποιον λόγο κάποιος να πληρώσει κάποιον άλλον για να του γράψει την εργασία του.. δηλαδή, όπως είπαν και παραπάνω, μπαίνεις στο πανεπιστήμιο και ξέρεις ότι θα έρθει αυτή η στιγμή, αν πιστεύεις πως δεν θα μπορέσεις να αντεπεξέλθεις τότε μην κάνεις καν τον κόπο..
Ούτε εγώ θα ανέθετα εργασία σε τρίτο, εδώ δεν εμπιστευομουν να πάρω σημειώσεις από άλλον στο πανεπιστήμιο. Ωστόσο, κακά τα ψέματα, το φαινόμενο έχει πάρει μεγάλες διαστάσεις. Παρακολουθούσα μεταπτυχιακό του ΕΑΠ προ κοβιντ και στην είσοδο του ΕΑΠ στην Πάτρα μας μοίραζαν χαρτάκια με τηλέφωνα από φροντιστήρια κλπ. για εκπόνηση εργασιών.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,784 μηνύματα.
Είναι πλέον ξεκάθαρο ότι μιλάμε για απάτη, μόνον τα σχόλια να δεις από τον αριθμό τηλεφώνου. Τα άτομα ομιλούν περί επώνυμης καταγγελίας. Δεν ξέρω βέβαια τι θα πετύχουν καθώς πράγματι η όλη κατάστασις είναι ο κλέφτης έκλεψε τον κλέφτη. Άσε που τα άτομα που θα καταγγείλουν θα γίνουν και ρεζίλι εις το τμήμα σπουδών των αλλά σίγουρα μιλάμε για κύκλωμα το οποίο πρέπει να εξαρθρωθεί και να μπει φυλακή.

Τους προδίδει ένα όνομα για τραπεζικούς λόγους, Χρήστος Μ...τζης ( αποφεύγω να το γράψω όλο για σε περίπτωση μήνυσης για συκοφαντία ), είναι ένας από αυτούς που κρύβονται πίσω. Το λέω για να έχουν το νου τους και οι υπόλοιποι επειδή το εν λόγω άτομο καλεί και αγνώστους όπως φαίνεται ή αυτοπαρουσιάζεται ως καθηγητής.

Τα λεφτά σου δυστυχώς θεματοθέτη έκαναν φτερά. Μη περιμένεις εργασία και μην εμπιστευτείς ξανά τέτοια άτομα. Εσύ προσπάθησες να κλέψεις το τμήμα σου και αυτοί εσένα. Απλά στο τέλος μόνον αυτοί κατόρθωσαν αυτό που ήθελαν.
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Είναι πλέον ξεκάθαρο ότι μιλάμε για απάτη, μόνον τα σχόλια να δεις από τον αριθμό τηλεφώνου. Τα άτομα ομιλούν περί επώνυμης καταγγελίας. Δεν ξέρω βέβαια τι θα πετύχουν καθώς πράγματι η όλη κατάστασις είναι ο κλέφτης έκλεψε τον κλέφτη. Άσε που τα άτομα που θα καταγγείλουν θα γίνουν και ρεζίλι εις το τμήμα σπουδών των αλλά σίγουρα μιλάμε για κύκλωμα το οποίο πρέπει να εξαρθρωθεί και να μπει φυλακή.

Τους προδίδει ένα όνομα για τραπεζικούς λόγους, Χρήστος Μ...τζης ( αποφεύγω να το γράψω όλο για σε περίπτωση μήνυσης για συκοφαντία ), είναι ένας από αυτούς που κρύβονται πίσω. Το λέω για να έχουν το νου τους και οι υπόλοιποι επειδή το εν λόγω άτομο καλεί και αγνώστους όπως φαίνεται ή αυτοπαρουσιάζεται ως καθηγητής.

Τα λεφτά σου δυστυχώς θεματοθέτη έκαναν φτερά. Μη περιμένεις εργασία και μην εμπιστευτείς ξανά τέτοια άτομα. Εσύ προσπάθησες να κλέψεις το τμήμα σου και αυτοί εσένα. Απλά στο τέλος μόνον αυτοί κατόρθωσαν αυτό που ήθελαν.
Αν διαβάσει τα σχόλια στο white pages μπορεί να αισθανθεί και τυχερός. Σε άλλους έφαγαν περισσότερα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,784 μηνύματα.
Αν διαβάσει τα σχόλια στο white pages μπορεί να αισθανθεί και τυχερός. Σε άλλους έφαγαν περισσότερα.
ο άλλος είπε και για χιλιάρικο. Α καλά... Οι τύποι θησαύρισαν με τις ανοησίες τους. Τουλάχιστον, ας ευχηθούμε με τόσα ονόματα που μαζεύτηκαν τις τελευταίες μέρες η αστυνομία να προχωρήσει σε εξάρθρωση και στη σύλληψη τους. Καλό είναι να γίνει επικοινωνία με το τμήμα διώξεως ηλεκτρονικού εγκλήματος.

 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Ο λόγος που ρωτάω είναι επειδή είχα συμφωνήσει με αυτό το σάιτ να μου εκπονήσουν μια εργασία για 120 ευρώ τα οποία έδωσα .Τώρα όμως που ζητάω την εργασία ,μου λένε ότι υπάρχει επιπλέον κόστος αποδέσμευσης και διεθνους βιβλιογραφίας πράγμα που δεν μου είχαν πει από την αρχή .Επίσης να αναφέρω ότι το σάιτ δεν έχει ούτε τηλέφωνο ούτε διεύθυνση και είναι πολύ ύποπτο
Έχετε ιδέα εάν είναι scammers ;
Και έδωσες λεφτά σε κάτι που δεν είχε καν αριθμό τηλεφώνου;;
Έλα παραδεξου ότι είσαι τρολακι.
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Και έδωσες λεφτά σε κάτι που δεν είχε καν αριθμό τηλεφώνου;;
Έλα παραδεξου ότι είσαι τρολακι.
Μπορεί όντως να είναι τρολ αλλά η συγκεκριμένη σελίδα είναι πράγματι απάτη, οπότε όσοι ενδιαφέρονται για κάτι τέτοιο ας το σκεφτούν καλά.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Ο λόγος που ρωτάω είναι επειδή είχα συμφωνήσει με αυτό το σάιτ να μου εκπονήσουν μια εργασία για 120 ευρώ τα οποία έδωσα .Τώρα όμως που ζητάω την εργασία ,μου λένε ότι υπάρχει επιπλέον κόστος αποδέσμευσης και διεθνους βιβλιογραφίας πράγμα που δεν μου είχαν πει από την αρχή .Επίσης να αναφέρω ότι το σάιτ δεν έχει ούτε τηλέφωνο ούτε διεύθυνση και είναι πολύ ύποπτο
Έχετε ιδέα εάν είναι scammers ;
Ας σταθούμε πρώτα στο κομμάτι ότι έδωσες 120 ευρώ σε μια ιστοσελίδα που και λίγο να τσεκάρεις, καταλαβαίνεις ότι κάτι δε πάει και τόσο καλά με την πάρτυ της. Με βάση τις δικαιολογίες που σου λένε ειδικά, δε νομίζω πως θα βγάλεις και μεγάλη άκρη. Δε θέλω να σε δυσαρεστήσω, αλλά τα λεφτά με μαθηματική ακρίβεια παίζει να μη τα δεις και ποτέ ξανά στη ζωή σου οπότε... προσπάθησε να το χωνέψεις, να συνειδητοποιήσεις ότι ένα τέτοιο ποσό έκανε φτερά και να κάνεις την υποχρέωση σου χωρίς να κλέβεις.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι: Κάτσε και κάνε την εργασία μόνος σου. Για να έδωσες και 120 ευρώ, λογικά καμιά πτυχιακή ή διπλωματική τους ζήτησες να σου κάνουν. Και έχω ερώτημα. Εμείς κορόιδα ήμασταν που την κάναμε χωρίς βοήθεια; Είναι τραγικό αυτό το πράγμα με την αναξιοκρατία σε αυτή τη χώρα. Είναι τόοοοσο δύσκολο να ψάξεις βιβλιογραφία και να αρχίσεις να γράφεις το θέμα της πτυχιακής σου; Δεν είναι δα και πυρηνική φυσική. Ακόμα και αν δουλεύεις, ακόμα και αν έχεις κάποιο θέμα και δε μπορείς, αυτό δεν είναι δικαιολογία. Αύριο μεθαύριο θα σου πουν να μιλήσεις για το θέμα της πτυχιακής σου, σε μια εργασία, κάπου. Τι θα πεις; ότι δε ξέρεις τι έγραψες; Αυτά δε τα λέω για να σε μαλώσω αλλά γιατί το θεωρώ ανήθικο σαν πράξη κάποιοι να μοχθούν και κάποιοι άλλοι επειδή έχουν χρήματα να περνάνε ζωή και κότα. Ελπίζω να καταλαβαίνεις.
 
Top