Ερωτική σχέση και πανελλήνιες

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,746 μηνύματα.
Τι σημαίνει ο όρος υψηλόβαθμες σχολές; Τα Ελληνικά μου δεν με βοηθούν. Δυο χιλιετίες και αναλύουμε τις υψηλόβαθμες σχολές.
σχολες 19000 μοριων και βαλε.δεν λεω αξιας σχολες.λεω αυτες που για τον πολυ κοσμο εχουν αξια.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Και έρωτας και διάβασμα δεν πάνε μαζί. Δύσκολα πολύ...
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,746 μηνύματα.
ενταξει υπαρχουν οι σουπερ μαγκες που τα συνδυαζουν ολα,δεν αμφιβαλλω.αλλα το κλασσικο προτυπο των πανελληνιων ειναι διαβασμα,σπιτι,διαβασμα να πιασεις τα μορια.οσοι τα κανουν ολα μαγκια τους αλλα ειναι λιγοι να μαστε λιγο σοβαροι.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Η σχέση απαιτεί χρόνο και φυσική παρουσία. Όταν έχεις να πας σχολείο, να πας φροντιστήριο, να ξεκουραστείς λίγο, να διαβάσεις πού θα βρεις ο κακομοίρης χρόνο για ερωτική σχέση. Θυμάμαι, είχα μια συμμαθήτρια ερωτεύτηκε ένα παιδί από μαθήτρια τρομερή και φουλ προετοιμασία για υψηλόβαθμη σχολή τον τελευταίο χρόνο ερωτεύτηκε ένα παιδί και έχασε το παιχνίδι...
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Εγω καλα καλα τωρα δεν τα συνδύασα ποσο μαλλον στα 17.

Βεβαια είμαι αρκετά αγχώδης άνθρωπος και στα 17 ήμουνα ακομα παιδάκι.
Τι σχέση να έκανα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μιλαω για μενα μην παρεξηγηθώ
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Εγω καλα καλα τωρα δεν τα συνδύασα ποσο μαλλον στα 17.

Βεβαια είμαι αρκετά αγχώδης άνθρωπος και στα 17 ήμουνα ακομα παιδάκι.
Τι σχέση να έκανα.
Πολύ σωστό! Κι εγώ με τον σύντροφο μου πολλές φορές τώρα δυσκολευόμαστε με τις υποχρεώσεις και ψάχνουμε χρόνο για εμάς, τότε που είσαι και μέσα στο άγχος λίγο δύσκολο να τα συνδυάσεις όλα.

Κάτι άλλο, όμως, που είχε τύχει κάποιοι είναι ζευγάρι και είχαν στόχους και πανελλήνιες και αυτό έδινε δύναμη και παρακίνηση στον άλλον να διαβάσει για να περάσουν και οι δυο μαζί σε σχολές της ίδιας πόλης! Ιατρική στην Κρήτη και τα δυο παιδιά πέρασαν τελικά.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Σχέση και πανελλήνιες ναι.
Έρωτας και πανελλήνιες, δύσκολα.
 

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ωραίο πράγμα να είσαι ασεξουαλ και να μη σε επηρεάζουν αυτά στο διάβασμα
 

Mukumbura

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mukumbura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Εάν δεν είσαι σε σχέση τότε καλύτερα να μην αρχίσεις το ψάξιμο την περίοδο των Πανελληνίων..
Εάν όμως είσαι σε μία σχέση, μια σοβαρή ειδικά, τότε το να την σταματήσεις θα σε βλάψει.
Τώρα θα μου πείτε, σοβαρή σχέση στα 17? Ωραίο αστείο Mukumbura!
Μην ξεχνάτε το οτι επειδή είναι σπάνιες δεν σημαίνει οτι δεν υπάρχουν! Λίγοι έφηβοι κουβαλάνε τα μυαλά και την ωριμότητα για κάτι τέτοιο. Ηγεμονούν οι ορμόνες σε κάτι τέτοιες ηλικίες αλλά δεν ισχύει για όλα τα παιδιά.
Η σχέση απαιτεί χρόνο και φυσική παρουσία.
Χρόνο ναι, αν και θα διαφωνίσω εν μέρη με την φυσική παρουσία.. Μην ξεχνάς σχέσεις εξ αποστάσεως!! Ενα είδος σχέσεις που χρειάζεται τεράστια υπομονή, αφοσίωση και εμπιστοσύνη στον άλλον.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Δεν αναφέρθηκα απλώς στην ύπαρξη σχέσης, αλλά στην ύπαρξη ουσιαστικής και όσο το δυνατόν πιο υγιούς/καλής σχέσης. Και τον χρόνο σου κυρίως τον διαθέτεις εποικοδομητικά στη σχέση όταν περνάτε μαζί και κάνετε πράγματα.

Εννοείται πως υπάρχουν σχέσεις εξ αποστάσεως.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ηγεμονούν οι ορμόνες σε κάτι τέτοιες ηλικίες αλλά δεν ισχύει για όλα τα παιδιά.

Σε τι ποσοστό δεν ισχύει γιατί αν μιλάμε για το 1% είναι τόσο μηδαμινό που δεν αξίζει ν΄αναφερθεί!
Οπότε καταλήγουμε στο πρώτο σκέλος της πρότασης.
Ηγεμονούν οι ορμόνες σε κάτι τέτοιες ηλικίες. Τελεία!
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Οι ορμόνες που σχετίζονται με την ερωτική έλξη, τον έρωτα και την <τρέλα>, που χάνει το άτομο το μυαλό του κατά μια έννοια, υπάρχουν σε όλες τις ηλικίες.

Τώρα, στην εφηβεία λόγω κάποιων άλλων ηλικιακών παραγόντων που συνδέονται με κάποιες άλλες ορμόνες και διεργασίες του εγκεφάλου ίσως να οδηγούν σε διαφορετική αντιμετώπιση της κατάστασης.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι ορμόνες που σχετίζονται με την ερωτική έλξη, τον έρωτα και την <τρέλα>, που χάνει το άτομο το μυαλό του κατά μια έννοια, υπάρχουν σε όλες τις ηλικίες.

Σωστό είναι αυτό αλλά στην εφηβεία δεν μπορείς να το διαχειριστείς.
Είναι σαν ένα κύμα που παρασύρει τα πάντα και εσύ αφήνεσαι να σε πάει όπου θέλει χωρίς να προβάλλεις καμία αντίσταση.
Πώς είναι δυνατόν να μπορείς να δεις αυτόν/ήν που θεωρείς ότι είναι το κέντρο του κόσμου σου και εσύ να προτιμήσεις να στρωθείς να διαβάσεις για τις πανελλαδικές;
 

Mukumbura

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mukumbura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Βασικά, οι ορμόνες πάντα παίζουν ρόλο ώστε να υπάρξει η αρχική έλξη. Το θέμα είναι το άτομο να μην κυριαρχηθεί απο αυτές και να τις ελέγχει. Γιάυτό αυτές οι ηλικίες χαρακτηρίζονται από πολλές και βραχύχρονες 'σχέσεις'. Βέβαια κάποιοι έφηβοι μπαίνουν σε μία σχέση η οποιά κρατάει για χρόνια. Αυτό συμβαίνει επειδή υπάρχει αγάπη μεταξυ τους, κάτι παραπάνω από σωματική έλξη.
Το συμπέρασμα που βγαίνει είναι πως έρωτας υπάρχει και θα υπάρχει, γι'αυτό οι έφηβοι να έχουν τους στόχους τους πάνω από αυτόν.
Ομως εάν είναι σε μία σχέση που υπάρχει αγάπη τότε να μείνουν σε αυτή γιατί δεν είναι τόσο απλό πράγμα να πετάς το ταίρι σου (για κάποιους ίσως να είναι) και το ψυχολογικό κόστος θα είναι βαρύ και για τους δύο.
Βέβαια αυτά που λέω ίσως να είναι πολύ υποκειμενικά γιατι πάντα είχα τον άνθρωπο και τις σχέσεις μου (φιλικές, συγγενικές, ρομαντική) πάνω απο κάθε άλλο πράγμα. Το σίγουρο είναι πως για αυτά που έγραψα στις Πανελλήνιες δεν έφταιγε κάποιος άνθρωπος αλλά ο αιθουσαίος ίλιγγος που είχα αυτές τις μέρες :laugh:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σωστό είναι αυτό αλλά στην εφηβεία δεν μπορείς να το διαχειριστείς.
Είναι σαν ένα κύμα που παρασύρει τα πάντα και εσύ αφήνεσαι να σε πάει όπου θέλει χωρίς να προβάλλεις καμία αντίσταση.
Πώς είναι δυνατόν να μπορείς να δεις αυτόν/ήν που θεωρείς ότι είναι το κέντρο του κόσμου σου και εσύ να προτιμήσεις να στρωθείς να διαβάσεις για τις πανελλαδικές;
Από εμπειρία μου δεν έχω δει ποτέ να συμβαίνει κάτι τέτοιο στο λύκειο.. Γνωρίζω άτομα που ερωτεύονταν κάθε εβδομάδα και διαφορετικό άτομο αλλά αυτό δεν τους είχε βλάψει τους βαθμούς ούτε τους αποπροσανατόλιζε. If anything, αυτά το πολύ πολύ να συμβαίνουν στο γυμνάσιο γιατι εκεί ήταν η τελευταία φορά που είδα κάτι τέτοιο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
If anything, αυτά το πολύ πολύ να συμβαίνουν στο γυμνάσιο γιατι εκεί ήταν η τελευταία φορά που είδα κάτι τέτοιο.

Το ίδιο λέμε!
Απλά αυτά που συνέβαιναν όταν πήγαινα εγώ στο Λύκειο, συμβαίνουν τώρα σ΄αυτούς που πηγαίνουν Γυμνάσιο!
Στα δικά σου παιδιά θα συμβαίνουν στο Δημοτικό!
Ε, σωστά αν ξεκινήσεις να έχεις ερωτικές σχέσεις από το Δημοτικό, μέχρι να φτάσεις στο Λύκειο θα είσαι πεπειραμένος και θα μπορείς να θέσεις προτεραιότητες!
Δεν συμφωνώ καθόλου μ΄αυτήν την βιασύνη!
 

Mukumbura

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mukumbura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Ε, σωστά αν ξεκινήσεις να έχεις ερωτικές σχέσεις από το Δημοτικό, μέχρι να φτάσεις στο Λύκειο θα είσαι πεπειραμένος και θα μπορείς να θέσεις προτεραιότητες!
Ερωτικές σχέσεις στο Δημοτικό?! :scare2::no: Πραγματικά φοβάμε για τις επόμενες γενιές...
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ερωτικές σχέσεις στο Δημοτικό?! :scare2::no: Πραγματικά φοβάμε για τις επόμενες γενιές...

΄Οπως φοβάσαι εσύ για τις επόμενες γενιές έτσι φοβάμαι εγώ μ΄ αυτά που λες ότι συμβαίνουν στο Γυμνάσιο!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top