Ερωτήσεις σχετικά με εξετάσεις, πανεπιστημια κλπ

Velissarios

Νεοφερμένος

Ο Velissarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπερα, ειμαι μαθητης της Γ Λυκείου και φετος κανονικά θα εδινα ππανελλήνιες αλλα προεκυψαν καποια πραγματα. Εχω απο τον Οκτωμβριο καποιες ψυχικές διαταραχές και καποια αλλα θεματα υγειας που δεν αφορούν εμενα. Προσπαθησα οσο μπορουσα πηγαινα και φροντιστηριο μεχρι τον Φλεβαρη αλλα μετα το σταμάτησα καθώς χειροτερευαν οι ψυχικές μου διαταραχές. Επισκεφτηκα και ψυχιατρους μου εδωσαν καποια φάρμακα τα οποια εχω αλλάξει αλλα και παλι δε βλεπω σπουδαια αποτελεσματα. Ψυχοθεραπεια δε κάνω γιατι γενικα ολο αυτο με τους ψυχολόγους μου φαίνεται καπως...Τελος παντων δυστυχώς απο οτι φαίνεται δεν θα δώσω πανελληνιες και ηθελα να ρωτησω τα εξής:
Εαν δε δώσω ουτε προαγωγικες εξετάσεις τι γίνεται; Παιρνω απολυτηριο λύκειου; ξερω οτι εξετασεις λειτουργιυν και ως συμπληρωματικα για να βγει αθροισμα 29 σε ενα μάθημα αλλα ειμακ καλυμμενος απο αυτο.Τα γραπτα και ολα αυτα με "χαλανε" και αυτη τη στιγμή εχω βάλει σε προτεραιοτητα την ψυχική μου υγεία. Σε περιπτωση που δεν δώσω ουτε πανελληνιες αλλα γινω καλα οσον αφορα στημ ψυχικη μου υγεια τι γνώμη εχετε για τα δημόσια και ιδιωτικά ιεκ και πως ειναι; Εψαξα και βρήκα επισης ενα Πανεπιστημιο στην αθηνα που λέγεται Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστημιο και φαίνεται αρκετά αξιόλογο αλλα θα ηθελα να μου πείτε τι ξερετε και για αυτό και πως είναι (ξερω οτι χρειάζεται πληρωμη). Αυτα ηθελα να ρωτησω αν χρειαστεί κατι θα επανερθω και περιμενω να διαβασω τις απαντησεις σας και να μην ξεχνατε ποτε την σωματική και ψυχική σας Υγεία! Ειναι τα πολυτιμοτερα πραγματα. Καντε Γυμναστική, κατι...Εγώ εκανα Γυμναστική οσο μπορουσα για 1-2 χρονια και το παρατησα λόγω πανελληνιων και με το που το παρατησα επαθα τις ψυχικές διαταραχές. Τώρα μετα απο 7 μήνες προσπαθω και ξανακανω γυμναστικη για να μην τρελαθω γιατί πραγματικα ανησυχω με τον ευατο μου... Ονειρο μου ηταν να μπω σε ενα πανεπιστημιο και ξαφνικα επαθα οτι επαθα που δεν ηξερα καν οτι υπαρχουν διαφορες ψυχικες αρωστιες πριν απο ενα χρονο για παραδειγμα. Καμια φορα ο χειροτερος εχθρος ειναι ο ευατος μας...Ευχομαι να στε ολοι καλά.
 

Απροσάρμοστη

Νεοφερμένος

Η Απροσάρμοστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Καλησπέρα, εγώ θα σε συμβούλευα να δώσεις τις ενδοσχολικές εξετάσεις του σχολείου σου γιατί είναι απαραίτητες για την απόκτηση απολυτηρίου.Απο εκεί και πέρα αφού δεν επιθυμείς τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή να δώσεις Πανελλήνιες μπορείς να ακολουθήσεις άλλους δρόμους ή να δώσεις μετέπειτα πανελλήνιες εξετάσεις .Οσον αφορά τα θέματα ψυχικής υγείας θα σου πρότεινα να κάνεις ψυχοθεραπεία ή ακόμα να κάνεις εναν συνδυασμό ψυχιατρικής με ψυχοθεραπείας .Αλλωστε και εγώ λόγω θεμάτων με αγχώδεις διαταραχές κάνω εδώ και δυο χρόνια ψυχοθεραπεία και εχω δει τα πράγματα απο μια άλλη οπτική γωνία και είμαι,μάλιστα, πολύ καλύτερα ψυχολογικά. Ελπίζω να σε βοήθησα!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.
Λυπαμαι για αυτο το αναπαντεχω αλλα ειναι κατι που μπορει να συμβει στον καθενα και συμβαινει και περισσοτρο αυτες τις εποχες.
Δυστηχως το πυροδοτουν εξωτερικα ερεθισματα και εμεις μετα ειμαστε για την αμυνα κυριως και η θεραπεια περνα μεσα απο την δικη μας θεληση.
Ειναι πολυ καλο που κανεις γυμναστικη αλλα το κυριο ειναι να κρατησεις φρεσκα την νοηση σου. Αυτη θα σου δωσει αυτοπεπιθεση για να κανεις την επιθεση σου για τα υπολοιπα.
Η νοηση σου θα κρατηθει σε φυσιολογιακα επιπεδα και η αυτοπεποίθηση σου θα αυξηθη αν ασχοληθεις με τα πανεπιστημια.
Για της ενδοσχολικες εξετασεις Γ λυκειου νομιζω οτι ειναι υποχρεωτικες , πιθανων να μπορεις να βγαλεις μεσο ορο 10 και να παρεις το χαρτι απεχοντας ή δινοντας κόλα αλλα πρεπει να ρωτησεις τους δασκαλους καλυτερα.
Για τα ιδιωτικα ιεκ 'η διεκ δεν στο συνιστω διοτι εσυ θες μια ανταγωνιστικη μορφωση για να νιωσεις καλυτερα
Σου συνιστω το ΕΑΠ , ειναι ενα ισοδυναμο πανεπιστημιο μεσα στα 23 που εχουμε και σε καλη καταταξη.
Σε αυτο διδασκουν επιλεγμενοι καθηγητες των συμβατικων πανεπιστημιων για να εχουν ενα συμπληρωμα εισοδηματος.
Δυστηχως εχει λιγα προπτυχιακα αναμεσα στα οποια ξεχωριζουν
η φυσικη
η πληροφορικη
η διοικηση επιχειρησεων
Αυτα σου δινουν τα ιδια επαγγελματικα δικαιωματα με τα αλλα πενεπιστημια , οπου φυσικα υπαρχουν.
η φυσικη σου δινει ΠΕ4.01
η διοικηση επιχειρησεων δινει ΠΕ και σε γραφει στο οικονομικο επιμελητηριο
η πληροφορικη ,τιποτα οπως και σε ολα τα αλλα, αλλα εχεις ΠΕ.
Η διαφορα με τα αλλα ειναι οτι πληρωνεις 1500 τον χρονο και σε λιωνουν σε σοβαρες εργασιες ( 3 τον μηνα) και εχεις 3 σκ τον μηνα μαθημα στο εκπα
γεγονος που το καθιστα δυσκολοτερο απο τα αλλα.

Βεβαια η ηλικα σου και η κοινωνικοποιηση που χρειαζεσαι θελουν συμβατικο πανεπιστημιο , αλλα αφου δεν το εχουμε προς το παρον τι να κανουμε.
Αρχιζουμε ΕΑΠ και βλεπουμε.
μην το βαζεις κατω και καλη τυχη.

Τιπ: το 60% των αμερικανων περνουν παιρνουν ελαφρα αντικαταθλιπτικα για να αντεξουν την οικονομικη και κοινωνικη ζουγκλα που ζουμε

Συγνώμη για την σεντονα. Πως μου βγηκε? ειναι εκτος των αρχων μου
 

Velissarios

Νεοφερμένος

Ο Velissarios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπέρα, εγώ θα σε συμβούλευα να δώσεις τις ενδοσχολικές εξετάσεις του σχολείου σου γιατί είναι απαραίτητες για την απόκτηση απολυτηρίου.Απο εκεί και πέρα αφού δεν επιθυμείς τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή να δώσεις Πανελλήνιες μπορείς να ακολουθήσεις άλλους δρόμους ή να δώσεις μετέπειτα πανελλήνιες εξετάσεις .Οσον αφορά τα θέματα ψυχικής υγείας θα σου πρότεινα να κάνεις ψυχοθεραπεία ή ακόμα να κάνεις εναν συνδυασμό ψυχιατρικής με ψυχοθεραπείας .Αλλωστε και εγώ λόγω θεμάτων με αγχώδεις διαταραχές κάνω εδώ και δυο χρόνια ψυχοθεραπεία και εχω δει τα πράγματα απο μια άλλη οπτική γωνία και είμαι,μάλιστα, πολύ καλύτερα ψυχολογικά. Ελπίζω να σε βοήθησα!
Καλησπερα, ο ψυχίατρος στον οποιο πηγαινω με συμβουλεύει να κάνω αυτον τον συνδυασμό που λες δηλαδή ψυχοθεραπεια και φάρμακα. Το σκέφτομαι. Δεν μου αρέσει να πω την αλήθεια να παω σε εναν ψυχολόγο και να με κρατήσει για παρα πολυ καιρο αν και ξερω οτι το σταματας οποτε θες. Τώρα για το αν θα ξαναμπω στην διαδικασία των πανελληνιων του χρονου θα δω διότι εξαρτάται και από την ψυχική μου υγεια πως θα ειναι. Την επομενη βδομάδα κιόλας που ειναι η βδομάδα των εξετάσεων θα χειρουργηθει η μητέρα μου στο εντερο...οποτε θα η ψυχολογική μου κατάσταση κιόλας δεν ξερω πως θα ειναι...μπορω να κάνω κατι με τις ενδοσχολικες και να μην δώσω; Να συζητησω με τους καθηγητές μου ή και με την διευθηντρια για το θέμα μου αλλα και το γεγονός οτι χειρουργειται η μητέρα μου και να ειναι ως "δικαιολογητικό" για να κανουν κατι και να παρω απολυτηριο χωρίς εξετάσεις;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Λυπαμαι για αυτο το αναπαντεχω αλλα ειναι κατι που μπορει να συμβει στον καθενα και συμβαινει και περισσοτρο αυτες τις εποχες.
Δυστηχως το πυροδοτουν εξωτερικα ερεθισματα και εμεις μετα ειμαστε για την αμυνα κυριως και η θεραπεια περνα μεσα απο την δικη μας θεληση.
Ειναι πολυ καλο που κανεις γυμναστικη αλλα το κυριο ειναι να κρατησεις φρεσκα την νοηση σου. Αυτη θα σου δωσει αυτοπεπιθεση για να κανεις την επιθεση σου για τα υπολοιπα.
Η νοηση σου θα κρατηθει σε φυσιολογιακα επιπεδα και η αυτοπεποίθηση σου θα αυξηθη αν ασχοληθεις με τα πανεπιστημια.
Για της ενδοσχολικες εξετασεις Γ λυκειου νομιζω οτι ειναι υποχρεωτικες , πιθανων να μπορεις να βγαλεις μεσο ορο 10 και να παρεις το χαρτι απεχοντας ή δινοντας κόλα αλλα πρεπει να ρωτησεις τους δασκαλους καλυτερα.
Για τα ιδιωτικα ιεκ 'η διεκ δεν στο συνιστω διοτι εσυ θες μια ανταγωνιστικη μορφωση για να νιωσεις καλυτερα
Σου συνιστω το ΕΑΠ , ειναι ενα ισοδυναμο πανεπιστημιο μεσα στα 23 που εχουμε και σε καλη καταταξη.
Σε αυτο διδασκουν επιλεγμενοι καθηγητες των συμβατικων πανεπιστημιων για να εχουν ενα συμπληρωμα εισοδηματος.
Δυστηχως εχει λιγα προπτυχιακα αναμεσα στα οποια ξεχωριζουν
η φυσικη
η πληροφορικη
η διοικηση επιχειρησεων
Αυτα σου δινουν τα ιδια επαγγελματικα δικαιωματα με τα αλλα πενεπιστημια , οπου φυσικα υπαρχουν.
η φυσικη σου δινει ΠΕ4.01
η διοικηση επιχειρησεων δινει ΠΕ και σε γραφει στο οικονομικο επιμελητηριο
η πληροφορικη ,τιποτα οπως και σε ολα τα αλλα, αλλα εχεις ΠΕ.
Η διαφορα με τα αλλα ειναι οτι πληρωνεις 1500 τον χρονο και σε λιωνουν σε σοβαρες εργασιες ( 3 τον μηνα) και εχεις 3 σκ τον μηνα μαθημα στο εκπα
γεγονος που το καθιστα δυσκολοτερο απο τα αλλα.

Βεβαια η ηλικα σου και η κοινωνικοποιηση που χρειαζεσαι θελουν συμβατικο πανεπιστημιο , αλλα αφου δεν το εχουμε προς το παρον τι να κανουμε.
Αρχιζουμε ΕΑΠ και βλεπουμε.
μην το βαζεις κατω και καλη τυχη.

Τιπ: το 60% των αμερικανων περνουν παιρνουν ελαφρα αντικαταθλιπτικα για να αντεξουν την οικονομικη και κοινωνικη ζουγκλα που ζουμε

Συγνώμη για την σεντονα. Πως μου βγηκε? ειναι εκτος των αρχων μου
Καλησπερα, με βοηθησες παρα πολυ με οσα ανεφερες. Εγώ να πω την αλήθεια πιστευα οτι το ΕΑΠ θα ηταν πιο εύκολο απο τα υπολοιπα χαχα. Ισχύει επισης οτι τα μαθήματα γίνονται εξ αποστασεως; Για τα ιεκ χωρίς να τα υποτιμησω βέβαια μονο που πλεον ειναι στις επιλογες μου για το μελλον μου ενω περυσι στοχευα για χημικο Αθηνάς μου ραγιζει η καρδιά...να μπω στο ΕΚΠΑ, ή στο ΕΜΠ ή στο ΠΑΠΕΙ και να κάνω μια ονειρεμενη φοιτικη ζωή...τελος παντων δυστυχώς καμία φορα συμβαινουν καποια πραγματα δυσάρεστα σε ανθρωπους που δε το αξίζουν (γενικά αναφερομαι οχι μονο σε εμένα). Τώρα για τις ενδοσχολικες θα δω αν και δεν ξερω πως θα ειμαι ψυχολογικά γιατι την επομενη βδομάδα θα χειρουργηθει η μητέρα μου στο εντερο...οποτε δεν ξερω αν μπορω να συζητησω με τους καθηγητές μου για το θέμα που περναω και οτι την εβδομάδα που ειναι οι ενδοσχολικες η μητέρα μου θα ειναι στο νοσοκομείο... Δεν ξερω μακαρι να βρω εναν τροπο για να μην γράψω εξετάσεις γιατι δεν μπορω να εχω το κεφάλι μου και εκει....ας ειναι και 10 ο μέσος ορός του απολυτηριου δυστυχώς...Ντρεπομαι τωρα κιόλας να παω εκει και να γράψω 5 φορες απλα το ονομα μου και να φύγω, ενω ολοι οι αλλοι θα γράφουν...γιατι δεν ειμαι σε ψυχολογική κατάσταση να συμπληρωσω και τα υπολοιπα αν και δεν στερουμαι σε μαθησιακα θέματα. Τελος παντων ελπιζω να βρεθεί μια λύση για την υγεία, τις εξετάσεις, ολα... Αν υπαρχουν και αλλες πληροφοριες οσον αφορά το ΕΑΠ ή τα ιεκ θα ηθελα να τις διαβασω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top