Ερευνητική εργασία

nafs

Διάσημο μέλος

Η nafs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2,862 μηνύματα.
Κι εμείς πήραμε καινούρια θέματα:
1."Τι τρελό κυνηγητό;Δίκλινη έλικα του DNA" Βιοιατρική και ηθική
2.Η καλαισθησία από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα
3.Τουρισμός και αειφορία
4.Όταν η εκπαίδευση πάει σινεμά
5.Ελληνικές λέξεις και φράσεις που ταξίδεψαν στον κόσμο
6.Διαδίκτυο:άγγελος ή διάβολος;
7.Ελεύθερο λογισμικό-μύθος ή πραγματικότητα
8.Στα ίχνη των Ινδιάνων της Β. Αμερικής


Πάντως συμφώνω ότι το προτζεκτ δε δούλεψε. Όσο κι αν το παιδέψαμε δεν...
Η έννοια της ομάδας δεν υπάρχει και ένα ή δύο άτομα δουλεύουν.
Το μόνο που θέλω να δω τώρα είναι η βαθμολογία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
το 6!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Πιο κλισέ πεθαίνεις Στέφανε!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nafs

Διάσημο μέλος

Η nafs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2,862 μηνύματα.
Το ένα θα διαλέξω. Αν και δεν τρελαίνομαι για βιολογία με ενδιαφέρει να το ψάξω από πλευρά ήθικης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Η Βιοηθική είναι πολύ επίκαιρη και ερευνητικά για διδακτορικά κλπ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
φΥΣΙΚΑ και θα επιλέξεις το 1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Κι εμείς πήραμε καινούρια θέματα:
1."Τι τρελό κυνηγητό;Δίκλινη έλικα του DNA" Βιοιατρική και ηθική
2.Η καλαισθησία από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα
3.Τουρισμός και αειφορία
4.Όταν η εκπαίδευση πάει σινεμά
5.Ελληνικές λέξεις και φράσεις που ταξίδεψαν στον κόσμο
6.Διαδίκτυο:άγγελος ή διάβολος;
7.Ελεύθερο λογισμικό-μύθος ή πραγματικότητα
8.Στα ίχνη των Ινδιάνων της Β. Αμερικής


Πάντως συμφώνω ότι το προτζεκτ δε δούλεψε. Όσο κι αν το παιδέψαμε δεν...
Η έννοια της ομάδας δεν υπάρχει και ένα ή δύο άτομα δουλεύουν.
Το μόνο που θέλω να δω τώρα είναι η βαθμολογία...

1) Xαζομάρα παραγματικά τρεις διαφορερικές λέξεις που τις ενώνει :/ ( τα παιδιά δεν έχουν τις γνώσεις για να το δουν από την βιοηθική πλευρά) όλοι θα πούνε για μεταμοσχεύσεις, κλωνοποίηση κ.ο.κ. αλλά θα ξεφύγουν από σημαντικά ζητήματα. Πέρα από την πλάκα η μισή εργασία θα λέει τι είναι ο γενετικος κώδικας και ένα μέρος θα λέει για την βιοηθική και θα ειναι εκτός θέματος.
2) 2ο φοβερό θέμα
3) χαζομάρα δε μου αρέσει
4) :D Αυτο θα διάλεγα
5) δυσκολο (ενδιαφέρον πάντως)
6) Η χαζομάρα της Χαζομαρας
7) Πάλι δε πιστεύω ότι τα παιδιά έχουν τις γνώσεις για να το κρίνουν αυτό :P τα περισσότερα δεν ξέρουν καν την λογική του opern source.
8) Μου αρέσει

Το ένα θα διαλέξω. Αν και δεν τρελαίνομαι για βιολογία με ενδιαφέρει να το ψάξω από πλευρά ήθικης.

όχι μην κάνετε το λάθος να διαλέγετε θέματα που ακούγονται μούρικα (το 1ο ακούγεται ωραίο αλλά είναι βαρετό και κοινό θέμα) .

Αυτό με το σινεμά πάρε και θα βάλεις μέσα ταινίες και θα αναλύεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Κι εμείς πήραμε καινούρια θέματα:
1."Τι τρελό κυνηγητό;Δίκλινη έλικα του DNA" Βιοιατρική και ηθική
2.Η καλαισθησία από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα
3.Τουρισμός και αειφορία
4.Όταν η εκπαίδευση πάει σινεμά
5.Ελληνικές λέξεις και φράσεις που ταξίδεψαν στον κόσμο
6.Διαδίκτυο:άγγελος ή διάβολος;
7.Ελεύθερο λογισμικό-μύθος ή πραγματικότητα
8.Στα ίχνη των Ινδιάνων της Β. Αμερικής
1.Ωραιοοο
2.Χμμμ..ενδιαφερον:hmm:
3.Πολυ μπλα μπλα..και για project δεν θα το συνιστουσα
4.Βαρετο
5.:whatever:
6.Τελειοοο
7.Μπα.
8.Εεεε;

Το ενα ή το εξι θα επαιρνα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
( τα παιδιά δεν έχουν τις γνώσεις για να το δουν από την βιοηθική πλευρά)
Είπε κανείς οτι τα παιδιά κατέχουν ήδη τις γνώσεις; Δε τα βγάζεις απο το κεφάλι σου, ψάχνεις και βρίσκεις και σε συμβουλεύουν και οι καθηγητές σου.
αλλά θα ξεφύγουν από σημαντικά ζητήματα
Γι αυτό υπάρχει και ο καθηγητής για να μη συμβεί αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Είπε κανείς οτι τα παιδιά κατέχουν ήδη τις γνώσεις; Δε τα βγάζεις απο το κεφάλι σου, ψάχνεις και βρίσκεις και σε συμβουλεύουν και οι καθηγητές σου.

Γι αυτό υπάρχει και ο καθηγητής για να μη συμβεί αυτό.

Mα το πρόβλημα είναι που ούτε οι καθηγητές τα ξέρουν (ούτε εγώ ο fockos τα ξέρω)
Αυτός που ξέρει είναι ο γενετιστής που δουλεύει στα εργαστήρια και μόνο αυτός.
Δε μπορείς να μιλάς και βιοηθική σε ένα αντικείμενο αν δε κατέχει αυτό το αντικείμενο (εκτός αν είσαι φιλόσοφος)

Επίσης η διπλη έλικα του dna έχει ασάφεια (μπορεί να αναφέρεται στην ταυτοποίηση, στην κλωνοποίηση).

Όμως η διπλή έλικα του dna μπορεί να έχει κάτι με το νόημα της ζωής :worry: που το πράγμα περνάει στην φιλοσοφία.


Αν η εργασία έλεγε γενετικός κώδικας και βιοηθική τότε θα ήταν πιο προσανατολισμένη τώρα όμως πραγαμτικά δε θα ήξερα πως θα αρχισω

Πραγματικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Mα το πρόβλημα είναι που ούτε οι καθηγητές τα ξέρουν (ούτε εγώ ο fockos τα ξέρω)
Αυτός που ξέρει είναι ο γενετιστής που δουλεύει στα εργαστήρια και μόνο αυτός.
Δε μπορείς να μιλάς και βιοηθική σε ένα αντικείμενο αν δε κατέχει αυτό το αντικείμενο (εκτός αν είσαι φιλόσοφος)

Θεωρητικά , ένας απόφοιτος της ΜΒΓ μπορει να πιασει δουλειά Βιολόγου και να διδάξει γενετική. Και θεωρητικά ένας απόφοιτος φιλοσοφικής μπορεί να μιλήσει για ηθική, δε χρειάζεται να σαι φιλόσοφος. Κάτι τέτοιο γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fanouria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fanouria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 261 μηνύματα.
και εμείς πήραμε καινούρια θέματα
1. Μύθοι και θρύλοι
2. Ο τραπεζίτης έρχεται...
3.οι έφηβοι και οι σχέσεις τους
3.Η πόλη μας
4. έφηβοι και διαδίκτυο
5.οικολογικά τηλεδαγκώματα
6.κάπνισμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Το 3 & το 4 θα ήταν ενδιαφέρον θέματα για τους έφηβους. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
και εμείς πήραμε καινούρια θέματα
1. Μύθοι και θρύλοι
2. Ο τραπεζίτης έρχεται...
3.οι έφηβοι και οι σχέσεις τους
3.Η πόλη μας
4. έφηβοι και διαδίκτυο
5.οικολογικά τηλεδαγκώματα
6.κάπνισμα

1) Δε μου αρέσει γενικό
2) Δε μου αρέσει στρατευμένο
3) καλό
4) Δε μου αρέσει
5) Δε καταλαβαίνω το θέμα
6) Καλό αυτό θα διάλεγα
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marialena9

Νεοφερμένος

Η marialena9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
τώρα που τελειωσε το πρώτο τετράμηνο...πως πιστεύατε πήγαν σε εσάς τα project??χάσιμο χρόνου??εγώ έχω να πω ότι στο σχολειό που πάω εγώ(κοζάνη) έχουν δουλέψει όλα ρολοι...και περάσαμε πολύ τέλεια και μάθαμε και πράγματα..αν μπορούσα θα το έκανα κάθε μέρα αυτό το μάθημα....εντωμεταξύ δεν έχουμε πάρει ακόμα καινούργια θέματα......να ρωτήσω κάτι...παρουσιάσεις έχετε κάνει??αν όχι ποτε??
ευχαριστώ..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
τώρα που τελειωσε το πρώτο τετράμηνο...πως πιστεύατε πήγαν σε εσάς τα project??χάσιμο χρόνου??εγώ έχω να πω ότι στο σχολειό που πάω εγώ(κοζάνη) έχουν δουλέψει όλα ρολοι...και περάσαμε πολύ τέλεια και μάθαμε και πράγματα..αν μπορούσα θα το έκανα κάθε μέρα αυτό το μάθημα....εντωμεταξύ δεν έχουμε πάρει ακόμα καινούργια θέματα......να ρωτήσω κάτι...παρουσιάσεις έχετε κάνει??αν όχι ποτε??
ευχαριστώ..;)
Κι εγώ πιστεύω πως δεν ήταν χάσιμο χρόνου σε καμία περίπτωση. Από τα project μαθαίνουμε πολλά πράγματα, που πολύ πιθανόν να μην έχουμε την δυνατότητα να τα μάθουμε από αλλού στα επόμενα χρόνια. Είναι πραγματικά καλή εμπειρία με την αναζήτηση των πληροφοριών, τα ημερολόγια, τις επισκέψεις σε κάποιους ειδικούς και φυσικά μάθαμε την έννοια της συνεργασίας, η οποία είναι πολύ χρήσιμη σε όλη την ζωή μας. Την παρουσίαση θα την κάνουμε την Δευτέρα και εγώ θα πω τις ευχαριστίες και θα προβάλλω ένα διαφημιστικό σποτάκι που κάναμε. :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
λοιπόν!!
Για να ακουω τα θέματα για το 2ο τετράμηνο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nafs

Διάσημο μέλος

Η nafs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2,862 μηνύματα.
Τα βάλαμε πιο πάνω;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
αα δεν μπήκα στον κόπο να κοιτάξω πιο πάνω!
Λοιπόν εμείς
1) Σύγχρονες μορφες ρατσισμού
2) Φωτογραφίζουμε, σχεδιάζουμε, τα πέτρινα σπίτια της περιοχης μας
3) Η διατροφή από την αρχαιότητα μέχρι και σήμερα
Εγώ διάλεξα το 1ο διότι το βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέρον..ειναι ένα θέμα το οποίο ανταποκρίνεται στο σημερα..ποικιλες πτυχές στις οποίες οι μαθητές θα έχουν την ευκαιρία να εντρυφησουν και μέσα από αυτή τη διαδικασία να γνωρίσουν καλύτερα το εγώ τους.. Έτσι το είδα εγώ και ομολογώ να πω ότι με εξιτάρει η ιδέα να ασχοληθω περαιτέρω με αυτό το θέμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Μην ξεχάσεις τον σπισισμό και θα 'σαι γαμάτη.

(speciesism, κι αν δεν ξέρεις τι είναι ευκαιρία να το δεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top