Ερευνητική εργασία

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
αντε να παω Α λυκειου να κανω κι εγω την ερευνητικη εργασιαααα :) ενας φιλος μου πμπηκε στην ομαδα με κατι πηγες που εχει η περιοχη μου και ανελαβε τη φωτογραφηιση(του τοπιου, να βρει παλιες φωτογραφιες κτλ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena1234

Νεοφερμένος

Η elena1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
παιδιά εμείς δεν έχουμε αρχίσει ακόμα!την παρασκευή μας έδωσαν τα θέματα αλλά σήμερα κάναμε κατάληψη!πάντως Τάσο και εγώ ένα παρόμοιο θέμα με το φίλο σου διάλεξα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Λοιπόν, κάναμε πρώτη φορά κανονικό μάθημα! Μετά το 3ωρο με πιασε πονοκέφαλος μπορώ να πω... Θέλει πολύ δουλειά στη τάξη. Επίσης, για να γίνει σωστή δουλειά, πρέπει ΟΛΟΙ να είναι υπεύθυνοι στα καθήκοντα που τους έχουν ανατεθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nafs

Διάσημο μέλος

Η nafs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2,862 μηνύματα.
Λοιπόν, κάναμε πρώτη φορά κανονικό μάθημα! Μετά το 3ωρο με πιασε πονοκέφαλος μπορώ να πω... Θέλει πολύ δουλειά στη τάξη. Επίσης, για να γίνει σωστή δουλειά, πρέπει ΟΛΟΙ να είναι υπεύθυνοι στα καθήκοντα που τους έχουν ανατεθεί.

3ωρο κάνετε? Εμείς επειδή δεν έβγαινε το πρόγραμμα έχουμε ένα 2ωρο και ένα μονόωρο.
Την Παρασκευή στο 2ωρο χωριστήκαμε σε ομάδες και κανονίσαμε τα περι τεχνολογίας(gmail,ιστοσελίδα,κανάλι στο you tube);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cold-hearted

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Εγώ διάλεξα ρομποτική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελική!!!

Δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 727 μηνύματα.
Εμείς κάναμε το πρώτο μάθημα για το project σήμερα και εγώ είχα επιλέξει το κάπνισμα (ανάμεσα στα --> 1)Το κάπνισμα στους εφήβους 2) Η διαφήμιση στη ζωή μας 3) Το διαδίκτυο 4) Η τοπική ιστορία του νομού μας) Σήμερα χωριστήκαμε σε μικρότερες ομάδες κάθε μεγάλη ομάδα (των 4 ατόμων) και αρχίσαμε να λέμε τις ιδέες μας για το πως θα εργαστούμε και τι ακριβώς θα ερευνήσουμε!!! ΚΑΤΑΙΓΙΣΜΟΣ ιδεών έχω να σας πω!!! Πολύ ενδιαφέρον μάθημα έτσι όπως μας παρουσιάστηκε !!!Όλα τα παιδιά έχουν ενθουσιαστεί!!!:):clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Danaiz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Πολλά από τα θέματα είναι όντως ενδιαφέροντα και η όλη ιδέα μου φαίνεται καλή...θεωρητικά.
Αλλά πρακτικά,έχω μια βασική φοβία. Θα μπορέσει να λειτουργήσει αυτό στην Ελλάδα με τις παρούσες συνθήκες ή θα την πληρώσουν απλώς μια-δυο γενιές και θα καταργηθεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Ρε παιδια, ειλικρινα σας ζηλευω!! Μακαρι να ειχε το σχολειο τοσο ενδιαφερον οταν ημασταν εμεις μαθητες:(... Και κατι ΠΟΛΥ σημαντικο, που μπορει να ωφελησει οσους απο εσας θελετε να ασχοληθειτε με την εκπαιδευση: Αυτο ακριβως που κανετε εσεις τωρα, ειναι και δικο μας μαθημα στο πανεπιστημιο και συγκεκριμενα στο εξαμηνο που ειμαι τωρα:P... Η μονη διαφοροποιηση ειναι πως το θεμα το επιλεγουμε εμεις και πως συντονιστης θα ειναι καποιος φοιτητης (τον επιλεγουμε εμεις) και οχι ο καθηγητης:)!! Πραγματικα πολυ ενδιαφερον και αρκετα χρησιμο σε οσους θελησουν να ασχοληθουν με τις παιδαγωγικες επιστημες, και οχι μονο;)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Πολλά από τα θέματα είναι όντως ενδιαφέροντα και η όλη ιδέα μου φαίνεται καλή...θεωρητικά.
Αλλά πρακτικά,έχω μια βασική φοβία. Θα μπορέσει να λειτουργήσει αυτό στην Ελλάδα με τις παρούσες συνθήκες ή θα την πληρώσουν απλώς μια-δυο γενιές και θα καταργηθεί;
Εγώ πιστεύω πως θα κρατήσει.
Όπως λέει και ο foreverfreak θα είναι πολύ χτήσιμο για τους μαθητές, αλλά και ενδιαφέρον.

Θα δείξει αν θα καταργηθεί, γιατί κανείς ποτέ δεν ξέρει τι θα γίνει αύριο στην Ελλάδα. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SonnY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonnY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Η ομάδα μου έχει επιλέξει στατιστική............... Εμένα μου φαίνεται πως το σχολείο αρχίζει σιγά σιγά να γίνεται ενδιαφέρον και δεν νομίζω να το αλλάξουν το Project..... Ήρθε για να μείνει!!!!!
Υ.Γ κυρία Διαμαντοπούλου προσθήκη του Project ήταν εξαίρετη κίνηση.. Τώρα μένει μόνο να διαολοστείλετε τα αρχαία και από εμένα όσους σταυρούς θέλετε......:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Σήμερα στην ώρα του project, πήγαμε σε ένα διαφημιστικό γραφείο και μας μίλησαν για τις διαφημίσεις στα φυλλάδια και στο internet. Μας είπαν πολλές και χρήσιμες πληροφορίες που θα μας χρειαστούν στην τελική μας εργασία. :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Εμεις σημερα επιλεξαμε θεμα και μπορω να πω πως ειναι ιδιαιτερα ενδιαφερον:)!!

Η θεματικη ενοτητα που θα ασχοληθουμε ειναι ο "Τριτος Κοσμος" και η υποενοτητα που προκειται να αναλαβει η ομαδα μου η εκμεταλλευση ανηλικων (παιδικη εργασια, πορνεια κ.τ.λ)!! Ενδιαφερον δεν ειναι??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Πολύ ωραίο κοινωνικό θέμα. ;)
Υπάρχουν τόσα ωραία θέματα που μπορεί να ασχοληθεί κανείς και άμα τον ενδιαφέρει κιόλας ψάχνει πληροφορίες με ευχαρίστηση και όχι με βαρεμάρα. :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Ωραία όλα τα θέματα , δε λέω, αλλά λίγο τετριμμένα (όχι πως το δικό μου είναι και πρωτότυπο...). Θα προτιμούσα κάτι πιο ξεχωριστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Σαν τι δηλαδή; Έχεις κάτι στο μυαλό σου; :hmm:

Θα μπορούσαμε να τα προτείναμε για το επόμενο τετράμηνο. ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

santwno

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η santwno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Διαβάζω όσα λέτε για την ερευνητική εργασία και μου φαίνονται πολύ ενδιαφέροντα. Η αλήθεια είναι, βέβαια, πως θα έπρεπε η ερευνητική εργασία να μην αποτελεί ξεχωριστό μάθημα αλλά να υπήρχε σε όλα τα μαθήματα. Μια μικρή εργασία (ομαδική ή ατομική) στα περισσότερα μαθήματα και σε θέματα που ενδιαφέρουν κατεξοχήν τους μαθητές. Δεν θα ήταν πιο ενδιαφέρον; Σε αρκετές χώρες του εξωτερικού το μάθημα γίνεται έτσι....
Όσο για το τι μαθαίνεις: να συνεργάζεσαι, να ψάχνεις σε πηγές, να οργανώνεις μια ομάδα, να γράφεις κείμενα για κάποιο πραγματικό σκοπό, να είσαι κριτικός ερευνητής, να συζητάς + όλα εκείνα που αφορούν το θέμα που διάλεξες.
Πιστεύω πως το μάθημα αυτό αποτελεί πιλοτικό στάδιο ώστε να εφαρμοστεί αργότερα η ερευνητική εργασία σε όλα τα μαθήματα.

Α, και για τη Wikipedia που λέγατε παραπάνω, νομίζω πως είναι ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα, αν το δει κανείς από γλωσσική άποψη. Μπορεί κανείς να μελετήσει πώς αλλάζει η έννοια του συγγραφέα (όλοι είναι συγγραφείς, όλοι γράφουν), του κειμένου (τα κείμενα ανήκουν σε όλους) και του αναγνώστη (μπορεί να γίνει άμεσα αναγνώστης). Και φυσικά, να δημιουργήσει και ένα wiki που θα ασχολείται με κάτι συγκεκριμένο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Σαν τι δηλαδή; Έχεις κάτι στο μυαλό σου;

ΕΕμ γονιδιακή θεραπεία; Μπορεί να είναι λίγο εξειδικευμένο, αλλά με την καθοδήγηση βιολόγου θα ναι μια χαρά. Άσε που μπορεί να γίνει και διαθεματικό με ηθικές και κοινωνιολογικές προεκτάσεις. Είναι ένα σχετικά φρέσκο θέμα με πολύυ υλικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rodriguez

Νεοφερμένος

Ο Rodriguez αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
μας παρουσιασαν 7 θεματα και βαζει σειρα προτιμησης των μαθητων μας χωρισαν.
καθε τμημα χωριζεται σε υποομαδες και ο καθενας εχει μια αρμοδιοτητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-guys

Νεοφερμένος

Η e-guys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σε όλη την παρέα :)
Εμάς μας παρουσίασαν 3 θέματα και από τα οποία εμείς διαλέξαμε τα δύο. Έπειτα και εμείς χωριστήκαμε σε ομάδες μεταξύ μας.
Θεωρώ πως η ερευνητική εργασία είναι ένας νέος και διαφορετικός τρόπος μάθησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Δεν ξερω εαν εχει αναφερθει αλλα ενα ωραιο θεμα κατα την γνωμη μου θα ηταν: "Να μετρησουν οι ιδιοι οι μαθητες τις διαφορες σταθερες που υπαρχουν στις επιστημες", ετσι θα εχουν κατι χειροπιαστο, και οχι εξισωσεις σε εναν πινακα, και θα μαθουν πως βρεθηκαν οι σταθερες αυτες , δεν κατεβηκαν απο τον ουρανο γραμμενες σε πετρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top