Εργασία στο εξωτερικό

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Μπορείς να μου πεις γιατί;Να πω θέλω οικονομικά επαγγέλματα πχ Τραπεζίτης.

Στην ελβετια θα βρεις αρκετες τραπεζες επισης ο μισθος που θα εχεις ειναι τερμα ικανοποιητικος και γενικοτερα το χρονικο διαστημα που εζησα εκει με εντυποσιασε η οργανοση της χωρας. Γενικα σπιτι μπορεις να βρεις με περιπου 1000-1500 φραγκα και να μενεις μονο σου αλλα θελει ψαξιμο η ολη ιστορια και παιζει ρολο και η περιοχη. Εγκληματικοτητα ειναι κατι αγνωστο στην ελβετια . να φανταστεις πραματα που δεν θα τολμουσα να κανω στην ελλαδα πχ να παω απο ενα σκοτεινο δρομο κτλ εκει τα εκανα καθημερινα. Επισης ειναι δικαια χωρα θα ελεγα. Στην γερμανια δεν εχω ζησει αλλα μονο επισκευτη την χωρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Unicorn30

Νεοφερμένος

Η Unicorn30 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά! Πρόσφατα αποφοίτησα από το τμήμα εκπαιδευτικής και κοινωνικής πολιτικής του Παμακ και ενδιαφέρομαι για εργασία στο εξωτερικό. Δεν έχω ιδέα από που πρέπει να ξεκινήσω να ψάχνω και γενικά είμαι πολύ άσχετη με το θέμα. Θα μπορούσε κάποιος που ξέρει να με κατευθύνει; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Linkedin, καλές συνεντεύξεις εύχομαι και προσδιόρισε τι θες από τη ζωή σου. Στο εξωτερικό ουδείς...αναντικατάστατος. Σου χαμογελάνε όσο σε έχουν ανάγκη.
 

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Linkedin, καλές συνεντεύξεις εύχομαι και προσδιόρισε τι θες από τη ζωή σου. Στο εξωτερικό ουδείς...αναντικατάστατος. Σου χαμογελάνε όσο σε έχουν ανάγκη.
Απο οσο καταλαβα ειχες κανει χρηση του linkdin για να βρεις δουλεια . Παιζει να μπορεις να γραψες μερικες γραμμες με συμβουλες κτλ . Πχ ειχε το προφιλ ανοιχτω για τους ατζεντιδες πως δουλευει αυτο ; κτλ
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απο οσο καταλαβα ειχες κανει χρηση του linkdin για να βρεις δουλεια . Παιζει να μπορεις να γραψες μερικες γραμμες με συμβουλες κτλ . Πχ ειχε το προφιλ ανοιχτω για τους ατζεντιδες πως δουλευει αυτο ; κτλ
Προφίλ στο linkedin, πόσο μάλλον να μάθεις να το διαχειρίζεσαι δεν τα μαθαίνεις μέσα από μια συζήτηση σε φόρουμ. Αν είσαι από τους τύπους που τα θέλουν έτοιμα, άστο μην πας έξω.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Kαλά λέει ο Vask. Το προφίλ στο Linkedin δεν λέει μόνο του τίποτα. Σημασία έχει να ψάχνεις σε ανοιχτές αγγελίες για δουλειά και να υπάρχει καλό CV, motivation letter και πιθανόν συστατικές επιστολές. Στο εξωτερικό περνούν από κόσκινο τις αιτήσεις και ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος. Σκεφτείτε κατά πόσο μπορείτε να παίξετε μπαλίτσα σε ένα τέτοιο γήπεδο.
 

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Προφίλ στο linkedin, πόσο μάλλον να μάθεις να το διαχειρίζεσαι δεν τα μαθαίνεις μέσα από μια συζήτηση σε φόρουμ. Αν είσαι από τους τύπους που τα θέλουν έτοιμα, άστο μην πας έξω.
Νομιζω τα φορουμ ειναι χωρος κουβεντας αν κανω σε κατι λαθος μπορεις να ξανα γραψεις την αποψη σου ... και ερωτηση που εκανα δεν νομιζω να ειναι εκτος απο τα ορια ενος φορουμ. Αν δεν την καταλαβες δικο σου θεμα αλλα για να σε βοηθησω θα την ξανα γραψω '' Πως θεωρει οτι τον βοηθησε το προφιλ που μαλλον ειχε στο linkedin στην ερευση της θεσης εργασιας που εχει αυτη την στιγμη και αν επισης εκανε χρηση της ειπλογης οτι ειναι ανοιχτος σε προτασεις και τι αποτελεσματα ειχε αυτη.''
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νομιζω τα φορουμ ειναι χωρος κουβεντας αν κανω σε κατι λαθος μπορεις να ξανα γραψεις την αποψη σου ... και ερωτηση που εκανα δεν νομιζω να ειναι εκτος απο τα ορια ενος φορουμ. Αν δεν την καταλαβες δικο σου θεμα αλλα για να σε βοηθησω θα την ξανα γραψω '' Πως θεωρει οτι τον βοηθησε το προφιλ που μαλλον ειχε στο linkedin στην ερευση της θεσης εργασιας που εχει αυτη την στιγμη και αν επισης εκανε χρηση της ειπλογης οτι ειναι ανοιχτος σε προτασεις και τι αποτελεσματα ειχε αυτη.''
Εγώ βλέπω :Παιζει να μπορεις να γραψες μερικες γραμμες με συμβουλες κτλ . Πχ ειχε το προφιλ ανοιχτω για τους ατζεντιδες πως δουλευει αυτο ; κτλ

Δεν σου απαγόρευσα να κάνεις οτιδήποτε. Το μόνο που σου λέω ότι τέτοια συμπεριφορά, δηλώνει σημάδια χαρακτήρα που ξεσκαρτάρεται γρήγορα, γιατί δεν είσαι ο μόνος που ψάχνεις εργασία.

Προφίλ στο linkedin δεν γίνεται μέσα από μια συζητησούλα σε φόρουμ. Η ερώτησή σου είναι τόσο γενική, που πιθανώς δεν έκανες καν κάποια αναζήτηση πριν, ίσως και να μην έχεις καν δημιουργήσει προφίλ ή έχεις ένα ανενεργό από τότε που το έφτιαξες.
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Απο οσο καταλαβα ειχες κανει χρηση του linkdin για να βρεις δουλεια . Παιζει να μπορεις να γραψες μερικες γραμμες με συμβουλες κτλ . Πχ ειχε το προφιλ ανοιχτω για τους ατζεντιδες πως δουλευει αυτο ; κτλ

αφού δεν παίρνεις απάντηση ας πεταχτώ κι εγώ σαν τη βούρτσα

ένα social network όπως όλα τα άλλα είναι απλά αντί να ανεβάζεις τη μάπα σου και πού πήγες για διακοπές όπως στο instagram με φωτό προφιλ εσένα αγκαλιά με ένα πιγκουίνο, ανεβάζεις μια πιο formal/casual φωτό, κάνεις share motivational posts περί εργασίας, δήθεν καινοτόμες τεχνικές στο χώρο σου κι ό,τι άλλο κρίνεις πως σε κάνει να φαίνεσαι επιτυχημένος και cool.

βέβαια that provided πως το χρησιμοποιείς σαν social network. Αν απλά θες να βρεις δουλειά θα γράψεις στο προφίλ σου κάνονικά τι θέλεις να ξέρει ο άλλος για σένα, (σπουδές, προϋπηρεσία, τεχνικά skills), βοηθά να κάνεις add κάναν άκυρο από σχολή/συνάδελφο whatever για να σε βρίσκουν πιο εύκολα οι recruiters κι από κει κι έπειτα όπου βλέπεις ανοιχτές θέσεις απλά κάνεις apply (πολλές έχουν φόρμα μέσω linkedin).

εκεί που όντως θες λίγο φροντιστήριο είναι πιο πολύ στο CV κι όχι στο linkedin. γκούγκλαρέ το αυτό καλύτερα αν θες κάποια πιο ειδική συμβουλή υπάρχουν κάποια events εύρεσης εργασίας όπου κλείνεις συνάντηση με άτομα από HR και σε κατευθύνουν αναλόγως.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,548 μηνύματα.
εκεί που όντως θες λίγο φροντιστήριο είναι πιο πολύ στο CV κι όχι στο linkedin. γκούγκλαρέ το αυτό καλύτερα αν θες κάποια πιο ειδική συμβουλή υπάρχουν κάποια events εύρεσης εργασίας όπου κλείνεις συνάντηση με άτομα από HR και σε κατευθύνουν αναλόγως.

Η δουλειά δεν είναι ντροπή, αλλά για τους συγκεκριμένους...μάλλον είναι.
Άνθρωποι μη σχετικοί με το χώρο, που πολλές φορές δεν γνωρίζουν και το αντικείμενο της θέσης. Απλά υπάρχουν για να υπάρχουν.
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η δουλειά δεν είναι ντροπή, αλλά για τους συγκεκριμένους...μάλλον είναι.
Άνθρωποι μη σχετικοί με το χώρο, που πολλές φορές δεν γνωρίζουν και το αντικείμενο της θέσης. Απλά υπάρχουν για να υπάρχουν.
Γουάτ; Αναιρείς έναν κλάδο που υφίσταται ως επί το πλείστον στο σύνολο των μεγάλων επιχειρήσεων. Διδάσκεται από τα πιο μικρά μέχρι τα μεγαλύτερα πανεπιστήμια στα rankings. Τουλάχιστον θλιβερό...
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,548 μηνύματα.
Γουάτ; Αναιρείς έναν κλάδο που υφίσταται ως επί το πλείστον στο σύνολο των μεγάλων επιχειρήσεων. Διδάσκεται από τα πιο μικρά μέχρι τα μεγαλύτερα πανεπιστήμια στα rankings. Τουλάχιστον θλιβερό...
Μάλλον δεν έχεις στείλει ποτέ βιογραφικό σε εταιρεία να δεις πώς συμπεριφέρεται το HR (εν Ελλάδι ) . Ααα και τις περισσότερες φορές είναι άσχετοι με το αντικείμενο

Τι κάνει ένα τμήμα HR τις περισσότερες φορές όταν βάζει συνεντεύξεις για μη υπαρκτές θέσεις :
1. Να δειχνει ότι δουλευει και δεν τα ξυνει

2. Να φοβηθουν οι εργαζόμενοι για τις θεσεις τους (ειτε γνωρίζοντας τη θεση που εχει προκυρηχθει, ειτε απλα διαρρέοντας ότι θα γινουν προσληψεις γενικα και αοριστα) και να δουλευουν περισσοτερο

3. Εχουν καποιο πρόβλημα σε καποιο τμημα, φωναζουν ατομα σε υποτιθέμενες συνεντεύξεις με και καλα υποτιθεμενα προβλήματα (τα οποια όμως είναι αληθινα), ώστε να αντλησουν ιδεες για την επιλυση τους
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Η δουλειά δεν είναι ντροπή, αλλά για τους συγκεκριμένους...μάλλον είναι.
Άνθρωποι μη σχετικοί με το χώρο, που πολλές φορές δεν γνωρίζουν και το αντικείμενο της θέσης. Απλά υπάρχουν για να υπάρχουν.

εντάξει μην είσαι τόσο απόλυτος, σε κάποια πράματα ισχύει πως μπαίνουν μες στη μέση αλλά γενικά είναι ένας τομέας που έχει το πεδίο του. Αν πιάσουμε τι ρόλο βαρά ο καθένας άστο δε καταλήγουμε κάπου.
 

Unicorn30

Νεοφερμένος

Η Unicorn30 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Linkedin, καλές συνεντεύξεις εύχομαι και προσδιόρισε τι θες από τη ζωή σου. Στο εξωτερικό ουδείς...αναντικατάστατος. Σου χαμογελάνε όσο σε έχουν ανάγκη.
Ευχαριστώ για την απάντηση. Έχω LinkedIn ενημερωμένο σχετικά με τα πτυχία μου και τη λιγοστή εμπειρία μου. Είναι δυνατόν να βρω δουλειά και χωρίς να έχω μεταπτυχιακό προς το παρόν;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση. Έχω LinkedIn ενημερωμένο σχετικά με τα πτυχία μου και τη λιγοστή εμπειρία μου. Είναι δυνατόν να βρω δουλειά και χωρίς να έχω μεταπτυχιακό προς το παρόν;

Ναι. Σημασία έχει πως μπορείς να "πουλήσεις" τον εαυτό σου στην αγορά χιλιάδων ομοειδών πτυχίων από τη στιγμή που κάνεις άνοιγμα στην Ευρώπη. Έξω δεν μετράνε μόρια και ειδικές κατηγορίες. Ή τους κάνει αυτό που βλέπουν ή όχι. Αν τους κάνει, θα σε καλέσουν για συνέντευξη συνήθως πριν από την ημερομηνία προθεσμίας των αιτήσεων για τη συγκεκριμένη θέση επειδή έχουν προ-αποφασίσει ποιον θα επιλέξουν για τη θέση, απλά θέλουν να επιβεβαιωθούν με μια συνέντευξη ότι τους κάνεις 100% αλλά και να σε γνωρίσουν ως πρώτη εικόνα. Μετά από αυτή τη φάση αν είσαι η τυχερή, θα σου προτείνουν θέση εργασίας με επόμενο e-mail που συνήθως πάει στη δευτερεύουσα αλληλογραφία. Οπότε να τσεκάρεις και εκεί.

Φτιάξε το βιογραφικό σου ώστε τα κενά σου, να μην είναι το αδύναμο σημείο σου. Όλα θέλουν μια διπλωματία χειρισμού. Επίσης δώσε βάση στο seniority level της κάθε θέσης εργασίας, όταν ψάχνεις για δουλειά:

internship < entry < senior < associate

internship = τελευταίο εξάμηνο σπουδών ή μόλις πτυχιούχος (συνήθως μπορεί να δηλώνεται και ως practice)
entry = πτυχιούχος με προϋπηρεσία μικρότερη του 1 χρόνου ή από 1-3 χρόνια ανάλογα τη θέση ή την εταιρία
senior = πτυχιούχος με προϋπηρεσία 3-5 χρόνια και εκτενή εργασιακή εμπειρία know-how skills
associate = πτυχιούχος με προϋπηρεσία τουλάχιστον 15 χρόνια

Mετράνε αρνητικά:

  • η συμμετοχή σε ημερίδες / συνέδρια / συμπόσια ... ως απλός θεατής ειδικά όταν το θέμα δεν συνδέεται με την θέση εργασίας που έχεις κάνει αίτηση
  • υπερβολική έμφαση σε εργασίες με ανύπαρκτη πρακτική σημασία ή θέματα που έγιναν καθαρά στο πλαίσιο κάποιας εξεταστικής
  • πληροφορίες που δείχνουν επιστημονική άγνοια / ασάφεια με το τι σπούδασες γι' αυτό να είσαι πολύ προσεχτική και σαφής ως προς την ορολογία και τους επιστημονικούς τομείς στην αγγλική ή άλλη ξένη γλώσσα
  • κουραστική γραμματοσειρά ή έλλειψη στοιχειοθεσίας που να βοηθάει την ανάγνωση (προτίμησε να βάζεις βούλες λίστας ώστε να είναι διακριτή η παράθεση των πληροφοριών)
  • προσωπικές πληροφορίες για την ζωή του υποψηφίου και εξήγηση πιθανών αποτυχιών σε σπουδές

Μετράει θετικά η ειλικρίνεια ας είναι και φτωχή γιατί σε πιθανές ερωτήσεις, μπορεί ο υποψήφιος να στηρίξει την άποψή του.
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν δεν έχεις προϋπηρεσία δεν έχεις καμία ελπίδα με την απάτη του linkedin, δεν είναι για νέους πτυχιούχους αυτό. Λίγο πολύ αγορά διεθνοποιείται ακόμα και στην εργασία, ιδίως δε σε χώρες που θέλεις εσυ που προφανώς δεν είναι το Πακιστάν
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Γιατί είναι απάτη το linkedin;
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν δεν έχεις προϋπηρεσία δεν έχεις καμία ελπίδα με την απάτη του linkedin, δεν είναι για νέους πτυχιούχους αυτό. Λίγο πολύ αγορά διεθνοποιείται ακόμα και στην εργασία, ιδίως δε σε χώρες που θέλεις εσυ που προφανώς δεν είναι το Πακιστάν
3 παραδείγματα φίλων μου χωρίς να έχουν ολοκληρώσει το μάστερ τους βρήκαν δουλειά μέσω linkedin
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
^ έχω κι εγώ παραδείγματα. Μια χαρά βρίσκεις και από linkedin και με πολλούς άλλους τρόπους. Αρκεί να χεις λίγο σωστό mentality να φέρεσαι έξυπνα και να μην περιμένεις να σου προσγειωθεί το συμβόλαιο εξ ουρανού.
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση. Έχω LinkedIn ενημερωμένο σχετικά με τα πτυχία μου και τη λιγοστή εμπειρία μου. Είναι δυνατόν να βρω δουλειά και χωρίς να έχω μεταπτυχιακό προς το παρόν;
Εγώ προτείνω επίσης να δικτυωθείς με συμφοιτητές σου και άλλους γνωστούς σου που δουλεύουν στο ίδιο αντικείμενο με εσένα, ώστε να δεις τι σκέφτονται αυτοί, πως εχουν κινηθεί κτλ. Είναι πολύ motivational να κανεις παρέα με άτομα που έχουν τους ίδιους στόχους και τα ίδια ενδιαφέροντα με εσένα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top