Εργασία σε γραφείο τελετών

anastasia papa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η anastasia papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Ναι προφανώς! Αυτό ισχύει παντού δυστυχώς
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και για τις προτάσεις σχολών! Δεν με ενδιαφέρει τόσο το οικονομικό κομμάτι, απλά να τα βγάζω πέρα αξιοπρεπώς, οπότε δεν σκέφτομαι αυτή την δουλειά για τα χρήματα σίγουρα (εξάλλου θα μπορούσα να πάω αλλού με περισσότερα).
Σκέφτομαι όντως να σπουδάσω κοινωνική εργασία γιατί με ενδιαφέρει, αλλά δεν είμαι σίγουρη κατά πόσο θα πιάσω τα 14 μόρια (έχω πολλά κενά).
Aν δε τα καταφερεις πανε εσπερινο επαλ και δωσε απο εκει πανελληνιες.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,793 μηνύματα.
Είχε παραγιό ο Άδης;


Για τους 2-3
 

AfroChem

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AfroChem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 138 μηνύματα.

nikos nikolaou

Νεοφερμένος

Ο nikos nikolaou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Γενικά ο άνθρωπος του σήμερα αγνοεί ο,τι τον προβληματίζει σαν να έχει αλλεργία στην σκέψη. Απλά δες πόσοι απέχουν από τις εκλογές, πόσοι δηλώνουν αγνωστικιστές και πόσοι γυρνάνε άλλου το κεφάλι τους όταν βλέπουν άστεγο στον δρόμο. Επικρατεί ένας ηδονισμός που μας οδηγεί στο να μην αποδεχόμαστε την ζωή για αυτό που πραγματικά είναι.
Θεωρείται ταμπού το να κηδεύεις έναν άνθρωπο αλλά το να σκοτώνεις ένα ζώο και να το σουβλιζεις είναι πολυαγαπημένο έθιμο...τι να πω...
Κατά την άποψη μου, άνθρωποι αποσυντίθονται αυτή την στιγμή και θα συνεχίσουν να αποσυντίθονται κάνω ή δεν κάνω αυτή την δουλειά.
Εγώ πιστεύω ότι από επαγγελματική σκοπιά είναι πολύ καλή επιλογή. Σκέψου το και έτσι , το επάγγελμα αυτό θα έχει πάντα δουλειά. Και όσων αφορά τις προκαταλήψεις μην ξεχνάς ότι δεν έχουν όλοι. Εγώ δεν θα υποτιμούσα ποτέ αυτό το επαγκελμα
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,795 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι από επαγγελματική σκοπιά είναι πολύ καλή επιλογή. Σκέψου το και έτσι , το επάγγελμα αυτό θα έχει πάντα δουλειά. Και όσων αφορά τις προκαταλήψεις μην ξεχνάς ότι δεν έχουν όλοι. Εγώ δεν θα υποτιμούσα ποτέ αυτό το επαγκελμα

Θέλει μια συγκεκριμένη προσωπικότητα και ψυχικές ικανότητες νομίζω, ώστε να μπορείς να βγάζεις λεφτά με την περιποίηση νεκρών ανθρώπων για την τελετή ταφής τους. :hmm: Οι περισσότεροι άνθρωποι νομίζω σκέφτονται με το ευνοϊκό σενάριο ότι το πτώμα θα είναι πάντα σε καλή κατάσταση.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Θέλει μια συγκεκριμένη προσωπικότητα και ψυχικές ικανότητες νομίζω, ώστε να μπορείς να βγάζεις λεφτά με την περιποίηση νεκρών ανθρώπων για την τελετή ταφής τους. :hmm: Οι περισσότεροι άνθρωποι νομίζω σκέφτονται με το ευνοϊκό σενάριο ότι το πτώμα θα είναι πάντα σε καλή κατάσταση.
Μα άμα το πτώμα δεν είναι σε καλή κατάσταση τι περιποιήση να του κάνεις ; Θα το δουν οι συγγενείς μήπως και ποτέ ή θα το δείξουν στους υπόλοιπους στην κηδεία για να φρικάρουν ; :P
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,795 μηνύματα.
Μα άμα το πτώμα δεν είναι σε καλή κατάσταση τι περιποιήση να του κάνεις ; Θα το δουν οι συγγενείς μήπως και ποτέ ή θα το δείξουν στους υπόλοιπους στην κηδεία για να φρικάρουν ; :P

Όχι, αλλά κάπως πρέπει να γίνει φαντάζομαι η μεταφορά της σωρού από το φορείο του νεκροτομείου στο φέρετρο. Εκεί όταν αλλάζουν τα σεντόνια οι υπάλληλοι στο γραφείο τελετών δεν βλέπουν τίποτα; :hmm:
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Όχι, αλλά κάπως πρέπει να γίνει φαντάζομαι η μεταφορά της σωρού από το φορείο του νεκροτομείου στο φέρετρο. Εκεί όταν αλλάζουν τα σεντόνια οι υπάλληλοι στο γραφείο τελετών δεν βλέπουν τίποτα; :hmm:
Ναι, κάτι θα δεις σίγουρα. Θα πρέπει να μπορείς να το αντέχεις έστω και για λίγο οπότε. Αλλά όσο να'ναι νομίζω σε αυτές τις περιπτώσεις ένα βασικό cleaning μπορεί να έχει γίνει απο κανά ιατροδικαστή πιθανότατα.

Σίγουρα δεν είναι επάγγελμα για όλους πάντως. Πρέπει να έχεις μια ιδιαίτερη φιλοσοφία. Το καλό είναι οτι σε εξοικειώνει πάντως με κάτι που για πολύ κόσμο είναι ταμπού.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,795 μηνύματα.
Όπως και του ιατροδικαστή το επάγγελμα θέλει στομάχι. Να εξετάζεις περίπτωση ακέφαλου, καμένου πτώματος, με απώλεια άκρων ή κακοποιημένων μελών και μετά, να γευματίζεις μοσχαράκι κοκκινιστό. :P Πόσους εμετούς έχουν ρίξει μέχρι να αντέξουν;
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Πόσους εμετούς έχουν ρίξει μέχρι να αντέξουν;
Όχι πολλούς. Τους γιατρούς τους πάνε από το 1ο έτος στο νεκροτομείο για να συνηθίσουν. Μετά από 2-3 χειρουργικές επεμβάσεις σε πτώματα συνηθίζουν και δεν τους κάνει πια αίσθηση. Οπότε μπορεί κάποιος φοιτητής με το ένα χέρι να ξεκοιλιάζει νεκρή γυναίκα βγάζοντας έξω τα έντερά της και με το άλλο να τρώει τυρόπιττα.

1710519876544.png
μετά, να γευματίζεις μοσχαράκι κοκκινιστό.
Και συκωταριά ακόμα.
1710519957923.png
 

Magissoni

Νεοφερμένος

Η Magissoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 16 ετών, Μαθήτρια Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Μα άμα το πτώμα δεν είναι σε καλή κατάσταση τι περιποιήση να του κάνεις ; Θα το δουν οι συγγενείς μήπως και ποτέ ή θα το δείξουν στους υπόλοιπους στην κηδεία για να φρικάρουν ; :P
Άμα είσαι καλός στην δουλειά σου μπορείς να το περιποιηθείς. Είχα δει μια συνέντευξη όπου ο ταριχευτης εξηγούσε ότι είχε παραλάβει έναν άνθρωπο με το κρανίο του κομμένο σχεδόν στα δύο και κατάφερε να το καλύψει και να τον δείξει στην οικογένεια.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Άμα είσαι καλός στην δουλειά σου μπορείς να το περιποιηθείς. Είχα δει μια συνέντευξη όπου ο ταριχευτης εξηγούσε ότι είχε παραλάβει έναν άνθρωπο με το κρανίο του κομμένο σχεδόν στα δύο και κατάφερε να το καλύψει και να τον δείξει στην οικογένεια.
Εαν θες να το "τερματήσεις" υπάρχουν ακόμα και σχολές στο εξωτερικό, και εννοώ κανονικά τμήματα έτσι όχι τρολ ή ΙΕΚ στυλ, πως λέμε εδώ ξέρω'γω ιατρική, που πας και εξειδικεύεσαι ακριβώς πάνω σε αυτό το κομμάτι που λες. Είναι κυριολεκτικά ολόκληρη επιστήμη.
 

carnage

Νεοφερμένος

Ο carnage αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν βοηθάει, αλλά μια πολύ γνωστή mortician youtuber είναι αυτή η κυρία. Εξηγεί σε πολλά βίντεο τα της δουλειάς, ταμπού κτλ κτλ. Ίσως διαφέρει από την ελληνικη πραγματικότητα, αλλά αν σε ενδιαφέρει μπορείς να παρακολουθήσεις βίντεο της.
 

Magissoni

Νεοφερμένος

Η Magissoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 16 ετών, Μαθήτρια Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Εαν θες να το "τερματήσεις" υπάρχουν ακόμα και σχολές στο εξωτερικό, και εννοώ κανονικά τμήματα έτσι όχι τρολ ή ΙΕΚ στυλ, πως λέμε εδώ ξέρω'γω ιατρική, που πας και εξειδικεύεσαι ακριβώς πάνω σε αυτό το κομμάτι που λες. Είναι κυριολεκτικά ολόκληρη επιστήμη.
Έχω βρει ένα στην Κύπρο και το σκέφτομαι, βέβαια προφανώς και έχει δίδακτρα αλλά δεν είναι και τρελά ακριβό (2.500 τον χρόνο για 2 έτη αν θυμάμαι καλά)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μόλις είδα ότι το τμήμα κοινωνικής εργασίας του ΔΠΘ προσφέρει μεταπτυχιακό στην: «Διοίκηση και Οργάνωση Υπηρεσιών Υγείας και Κοινωνικής Φροντίδας» ! Μιλάμε για μεγάλη τύχη :)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ως γκοθ επιβεβαιώνω ότι θα υπάρχει η πρόρμηση να τους κάνω έτσι, αλλά θα την συγκρατώ:angel:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Έχω βρει ένα στην Κύπρο και το σκέφτομαι, βέβαια προφανώς και έχει δίδακτρα αλλά δεν είναι και τρελά ακριβό (2.500 τον χρόνο για 2 έτη αν θυμάμαι καλά)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μόλις είδα ότι το τμήμα κοινωνικής εργασίας του ΔΠΘ προσφέρει μεταπτυχιακό στην: «Διοίκηση και Οργάνωση Υπηρεσιών Υγείας και Κοινωνικής Φροντίδας» ! Μιλάμε για μεγάλη τύχη :)
Τα όποια έξοδα θεωρώ οτι θα τα βγάλεις και μάλιστα πολύ γρήγορα.
Αρκεί να το γουστάρεις πολύ, απο εκεί και πέρα μην ανησυχείς για κάτι άλλο. Ενδεχομένως να ακούσεις και μπούρδες απο διάφορους αλλά τουλάχιστον εγώ το βλέπω ιδιαίτερο καθώς δεν είναι κάτι που ακούς συχνά, ούτε δουλειά που μπορούν να την κάνουν οι περισσότεροι, οπότε όλα αυτά είναι υπέρ σου.

Υ.Γ. Τα μεταπτυχιακά απαιτούν να έχεις κάποιο προπτυχιακό + δεν ξέρω κατά πόσο αυτό που λες αφορά το μετά θάνατον κομμάτι.

Μια εναλλακτική πάντως είναι να σπουδάσεις πάντως σε κανά άλλο τμήμα στυλ θεολογίας ξέρω'γω και παράλληλα να εργαστείς σε κάποιο γραφείο κηδειών.
 

nikos nikolaou

Νεοφερμένος

Ο nikos nikolaou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Κατά την άποψη μου αν το βασικό πρόβλημα είναι η αδυναμία εργασίας με παραμορφωμένα πτώματα τότε η καλύτερη λύση είναι ο ρόλος του αφεντικού. Μπορεί να αγοράσεις την επιχείρηση (εάν δεν έχεις κεφάλαιο με δανεισμό ίσως?) και τα φρικτά παραμορφωμένα πτώματα τα αναλαμβάνουν οι υπάλληλοι σου.
 

Magissoni

Νεοφερμένος

Η Magissoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 16 ετών, Μαθήτρια Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Σωστό κι αυτό (και πιο κερδοφόρο) αλλά το αφεντικό εργάζεται ουσιαστικά;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top