Εργασία εν μέσω σπουδών. Αξίζει ή θα επηρεάσει αρνητικά τις σπουδές;

Γιαννουλάκης

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος Γιαννούλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Σαν μαθητής β λυκείου έχω αρχίσει σιγά-σιγά να σκέφτομαι κάποια πράγματα για την μετέπειτα ζωή μου. Σκέφτομαι να σπουδάσω πληροφορική που είναι γενικά ζόρικη και θέλει αφωσίωση, αξίζει να εργάζομαι κάπου εν μέσω αυτής? Θέλω απόψεις.
 

tsiobieman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 803 μηνύματα.
Καλησπέρα , είχα συναδελφο που δούλευε και σπούδαζε παράλληλα , τα έβγαλε πέρα αλλά είναι τρομερή εξαίρεση. Αξίζει να δουλεύεις παράλληλα με σπουδές με την έννοια ότι θα έχεις ένα καλό εισόδημα για να στηρίξεις τον εαυτό σου και να μη στηρίζεσαι πλήρως στους γονείς σου αλλά θα χάνεις κάποιες ώρες από την ημέρα σου που μπορούν να δωθούν σε πρότζεκτ της σχολής. Προσωπικά , αν δεν έχεις και οικονομικό θέμα σοβαρό, προτείνω να αφοσιωθείς στις σπουδές γιατί η Πληροφορική απαιτεί κανονικά full time ενασχόληση λόγω των projects που θα έχει το κάθε μάθημα και στο τελευταίο έτος αν είσαι οκ με τα περασμένα μαθήματα να βρεις μια δουλειά είτε κανονικά είτε μέσω πρακτικής στον τομέα μας. Αν τα έχεις ΠΟΛΥ ανάγκη τα λεφτά δούλεψε και νωρίτερα. :)
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Λοιπόν για τις σχολές πληροφορικής ισχύουν τα παραπάνω

Εγώ είμαι σε οικονομική σχολή και τα πράγματα δεν είναι τόσο πιεστικά ΑΛΛΑ αν θες να παίρνεις καλούς βαθμούς -να έχεις σημειώσεις-να μην χρωστάς και να μην αναγκάζεσαι να παίρνεις 3ο-4ο έτος μαθήματα βλακώδη και εύκολα μπας και τελείωσεις...αν δεν είσαι σούπερ στενά οικονομικά...θα μπορούσες και να μην εργάζεσαι...
Εγώ πχ εργάζομαι τα σκ αλλά διαβάζω φουλ όταν είμαι σπίτι και έχω έναν αξιοπρεπέστατο ΜΟ ( 7,81/10 ) και χρωστάω μόνο 1 μάθημα!!
Υπάρχουν βέβαια και εξαιρέσεις ή οι γνωστοί άγνωστοι που γίνονται μέλη σε παρατάξεις μπας και έχουν και την ανάλογη συμπεριφορά στις εξετάσεις από συγκεκριμένους καθηγητές...αλλά ας μην επεκταθούμε παραπάνω στο εν λόγω ζήτημα!!
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.

Γιαννουλάκης

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος Γιαννούλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 116 μηνύματα.

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 252 μηνύματα.

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Πόσα παίρνεις
Βρε ειλικρινά, εκτός αν οι γονείς σου θα κόψουν κάθε επαφή και δεν θα σου δίνουν τίποτα για τις σπουδές, ΤΙ ΣΕ ΤΡΩΕΙ να παίρνεις χρήμα καλό από τοσο μικρή ηλικία; Ειδικά από part time job το σκ.
Ίσα ίσα για χαρτζιλίκι είναι.
Αν θέλεις 8 ωρη δουλειά μέσα στην σχολή που μας λες, ζορικα τα πράγματα.
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Βρε ειλικρινά, εκτός αν οι γονείς σου θα κόψουν κάθε επαφή και δεν θα σου δίνουν τίποτα για τις σπουδές, ΤΙ ΣΕ ΤΡΩΕΙ να παίρνεις χρήμα καλό από τοσο μικρή ηλικία; Ειδικά από part time job το σκ.
Ίσα ίσα για χαρτζιλίκι είναι.
Αν θέλεις 8 ωρη δουλειά μέσα στην σχολή που μας λες, ζορικα τα πράγματα.
Κάτι τέτοια διαβάζω και μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι, πραγματικά...
Τι πάει να πει "τι σε τρώει να παίρνεις χρήμα καλό από τόσο μικρή ηλικία";;; Που δεν είπε καν το παιδί πως θέλει να παίρνει τρελά λεφτά, απλά ρώτησε πόσα... Δηλαδη τι; Ως φοιτητής κάποιος θα πρέπει να δουλεύει για την ψυχή της μάνας του; Ο δικός του κόπος δεν έχει σημασία να ανταμοιφτεί επειδή (πιθανώς) έχει βοήθεια και από γονείς και τα βγάζει πέρα; Άρα τι; Να πάει όπου βρει και σιγά μώρε αφού ένα χαρτζιλίκι είναι, ας μην παίρνει και τα νόμιμα, ας μην του βάζουν και ένσημα, ας πάρει και λίγο κάτω από τον βασικό, θα ζήσει τι πειράζει; μικρός δεν είναι; και ένσημα θα μαζέψει...
Δεν ξέρω για εσάς, εγώ βλέπω δυστυχώς παντού να μην βάζουν τα νόμιμα και νέα παιδιά να δουλεύουν υπό άθλιες συνθήκες. Συμβαίνει, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν πρέπει να διεκδικούμε τουλάχιστον αυτά που ορίζει ο νόμος και να μην προσπαθούμε για το καλύτερο που μπορούμε. Οι μισθοί είναι πλέον μισθοί πείνας, τα ενοίκια είναι στον Θεό και όλο και περισσότεροι νέοι ή φοιτητές αναγκάζονται να συγκατοικούν. Φυσικά και έχει σημασία πόσα θα παίρνει. Και αν όντως έχει στήριξη από γονείς, ας βάλει και κάτι στην άκρη δεν είναι πως δεν θα τα χρειαστεί. Πόσοι και πόσοι δυσκολεύονται να πάρουν και ένα μεταχειρισμένο αυτοκόκίνητο.
Για να απαντήσω πάντως και στην ερώτηση, τα έκανα και τα δύο και σπουδές χωρίς να δουλεύω και σπουδές με δουλειά και αν μπορείς να μην δουλεέυεις έχεις την δυνατότητα να εστιάσεις περισσότερο στις σπουδές σου ή κάποια έξτρα δραστηριότητα που μπορεί να σου χρησιμεύσει πχ ξένη γλώσσα. Υπάρχουν όμως και δουλειές που μπορούν να συνδυαστούν κάπως και με δουλειά, αρκεί θεωρώ να μην είναι υπερβολικά πολλές ώρες, ιδανικά κάτι το καλοκαίρι ή σκ.
 

Γιαννουλάκης

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος Γιαννούλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Σωστά τα λες! Πάντως αν περάσω δεν θα μπορώ να έχω βοήθεια από τους γονείς μου πάνω από 500 ευρώ το μήνα, και σκέψου πως τόσο κοστίζει το μέσο ενοίκιο στην Αθήνα. Δε βγαίνει χωρίς δουλειά δυστυχώς...:/:
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Σωστά τα λες! Πάντως αν περάσω δεν θα μπορώ να έχω βοήθεια από τους γονείς μου πάνω από 500 ευρώ το μήνα, και σκέψου πως τόσο κοστίζει το μέσο ενοίκιο στην Αθήνα. Δε βγαίνει χωρίς δουλειά δυστυχώς...:/:

Θα σου πρότεινα Πάτρα ή μια πόλη που έχει πολύ πιο χαμηλό κόστος ζωής.

Νοικιάζω διαμέρισμα Πάτρα δίπλα στην Αγία Σοφιά ανακαινισμένο, επιπλωμένο, στούντιο 210€
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Κάτι τέτοια διαβάζω και μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι, πραγματικά...
Τι πάει να πει "τι σε τρώει να παίρνεις χρήμα καλό από τόσο μικρή ηλικία";;; Που δεν είπε καν το παιδί πως θέλει να παίρνει τρελά λεφτά, απλά ρώτησε πόσα... Δηλαδη τι; Ως φοιτητής κάποιος θα πρέπει να δουλεύει για την ψυχή της μάνας του; Ο δικός του κόπος δεν έχει σημασία να ανταμοιφτεί επειδή (πιθανώς) έχει βοήθεια και από γονείς και τα βγάζει πέρα; Άρα τι; Να πάει όπου βρει και σιγά μώρε αφού ένα χαρτζιλίκι είναι, ας μην παίρνει και τα νόμιμα, ας μην του βάζουν και ένσημα, ας πάρει και λίγο κάτω από τον βασικό, θα ζήσει τι πειράζει; μικρός δεν είναι; και ένσημα θα μαζέψει...
Δεν ξέρω για εσάς, εγώ βλέπω δυστυχώς παντού να μην βάζουν τα νόμιμα και νέα παιδιά να δουλεύουν υπό άθλιες συνθήκες. Συμβαίνει, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν πρέπει να διεκδικούμε τουλάχιστον αυτά που ορίζει ο νόμος και να μην προσπαθούμε για το καλύτερο που μπορούμε. Οι μισθοί είναι πλέον μισθοί πείνας, τα ενοίκια είναι στον Θεό και όλο και περισσότεροι νέοι ή φοιτητές αναγκάζονται να συγκατοικούν. Φυσικά και έχει σημασία πόσα θα παίρνει. Και αν όντως έχει στήριξη από γονείς, ας βάλει και κάτι στην άκρη δεν είναι πως δεν θα τα χρειαστεί. Πόσοι και πόσοι δυσκολεύονται να πάρουν και ένα μεταχειρισμένο αυτοκόκίνητο.
Για να απαντήσω πάντως και στην ερώτηση, τα έκανα και τα δύο και σπουδές χωρίς να δουλεύω και σπουδές με δουλειά και αν μπορείς να μην δουλεέυεις έχεις την δυνατότητα να εστιάσεις περισσότερο στις σπουδές σου ή κάποια έξτρα δραστηριότητα που μπορεί να σου χρησιμεύσει πχ ξένη γλώσσα. Υπάρχουν όμως και δουλειές που μπορούν να συνδυαστούν κάπως και με δουλειά, αρκεί θεωρώ να μην είναι υπερβολικά πολλές ώρες, ιδανικά κάτι το καλοκαίρι ή σκ.
Δεν καταλαβαίνετε μάλλον τι εννοώ.
Σε μια σχολή όπως η πληροφορική, δεν αρκεί μόνο να πας στην σχολή να βλέπεις τις διαλέξεις. Πρέπει να ασχοληθείς μόνος σου και στο σπίτι , να μάθεις νέες γλώσσες προγραμματισμού, να πειραματιστείς μόνος σου. Ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος και μόνο αυτοί που ασχολούνται πολύ με την επιστήμη θα μπορούν να ανταπεξέλθουν.

ΔΕΝ είπα να πάει να δουλέψει με μαύρα. Ούτε να πάει να δουλέψει χωρίς να τον πληρώσουν ανάλογα, αυτά δεν ξέρω πως το συμπεραίνεται.

Εγώ απάντησα στην ερώτηση του απλά.
Σπουδές πληροφορικής και δουλειά ταυτόχρονα μέσα στο εξάμηνο είναι ΑΡΚΕΤΑ δύσκολο.
Όσο για το σχόλιο που είπα " τι σε νοιάζει πόσα παίρνει", ξέρω γιατί το λέω. Και εγώ όταν ήμουν 16 όπως το παιδί ρωτούσα κάτι τέτοια και νόμιζα ότι με λίγη δουλειά θα έβγαζα 800€+. Τελείως μη ρεαλιστικο όταν πρόκειται για δουλειά το Σαββατοκύριακο.
Σωστά τα λες! Πάντως αν περάσω δεν θα μπορώ να έχω βοήθεια από τους γονείς μου πάνω από 500 ευρώ το μήνα, και σκέψου πως τόσο κοστίζει το μέσο ενοίκιο στην Αθήνα. Δε βγαίνει χωρίς δουλειά δυστυχώς...:/:
Να κάνεις αίτηση για εστία αν έχεις μεγάλη ανάγκη. 500€ το μήνα μια χαρά είναι, θα μαζευτείς όπως θα κάνουμε όλοι μας και θα προσπαθείς να τρως από την λέσχη και να κάνεις οικονομία στις εξόδους. Θα νοικιάσεις μικρό σπίτι και όχι πολυτελειες. Για μένα να μην πας Αθήνα καθόλου. Η επαρχία είναι πιο οικονομική.

Α και, από το να τραβιεσαι στις δουλειές, γιατί δεν αποφασίζεις να είσαι "σκύλος" στην σχολή και να πάρεις υποτροφία ΙΚΥ (αν βέβαια πληρεις τις προϋποθέσεις). Έτσι και θα συγκεντρωθείς στην σχολή και θα έχεις 300€ εξτρα το μηνα.
 

Γιαννουλάκης

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος Γιαννούλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Νταξει δε θα χρειαστεί και εστία
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θα σου πρότεινα Πάτρα ή μια πόλη που έχει πολύ πιο χαμηλό κόστος ζωής.

Νοικιάζω διαμέρισμα Πάτρα δίπλα στην Αγία Σοφιά ανακαινισμένο, επιπλωμένο, στούντιο 210€
Μένω ήδη Πάτρα αλλά δε έχει καθαρά πληροφορική και δε θέλω να μπλέξω με πολυτεχνεία φυσικές κτλ...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Νταξει δε θα χρειαστεί και εστία
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Μένω ήδη Πάτρα αλλά δε έχει καθαρά πληροφορική και δε θέλω να μπλέξω με πολυτεχνεία φυσικές κτλ...
Not to disappoint you but

Θα έχεις πολλά μαθηματικά και λιγότερο σίγουρα φυσική (στο μάθημα των κυμάτων),οπότε δεν μπορείς να την αποφύγεις τελείως.
 
Top