Ιστορία - Εργασία: Εύρεση των οικονομικών στοιχείων της περιοχής κατά τον 19ο αιώνα. Βοήθεια!

Sotiris_Toumpa

Νεοφερμένος

Ο !Είδομεν τα πάντα όλα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πυλαία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Όταν λες συνέπειες πολέμου Ελένης τί ενοείς???Της Τροίας ή κάτι άλλο που δν κατάλαβα???:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SONIA14

Νεοφερμένος

Η ΣΟΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
π.χ << στη πολεμικη ιστορια>> να βρω τις συνεπειες του πολέμου που εκφράζονται μέσα στο κείμενο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sotiris_Toumpa

Νεοφερμένος

Ο !Είδομεν τα πάντα όλα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πυλαία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Κατάλαβα τι ενοείς σε αυτό το θέμα αλλά δν καταλαβα αν λέγοντας τον πόλεμο της Ελένης ενοείς τν τρωικό πόλεμο!!!!:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SONIA14

Νεοφερμένος

Η ΣΟΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Τον τρωικό εννοώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mizz_Mpempa

Νεοφερμένος

Η Mizz_Mpempa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
παιδια εχω μια εργασια στην πληροφορικη με θεμα τα τροχαια ατυχηματα....οποιοσ μπορει να βοηθησει ας μου δώσει κάποιες πηγές (όχι έτοιμη εργασία)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sotiris_Toumpa

Νεοφερμένος

Ο !Είδομεν τα πάντα όλα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πυλαία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Αν ψάξω και σου βρω άσχετες ή γενικές πληροφορίες θα είσαι ok???:xixi:
-----------------------------------------
Αυτό βρήκα μόνο που είναι καλό:(....Ελπίζω να σου κάνει (για αρχή τουλάχιστον):iagree::jumpy:

Tο σύνολο των θανάτων από τροχαία ατυχήματα θα αυξηθεί κατά 66% τα επόμενα είκοσι χρόνια, παρουσιάζοντας τη μεγαλύτερη άνοδο στις αναπτυσσόμενες χώρες, γεγονός που θα επιβαρύνει σημαντικά το οικονομικό και το κοινωνικό κόστος, προειδοποιούν οι επιστήμονες.
Την άμεση αντιμετώπιση των τροχαίων ατυχημάτων, που αποτελούν την 11η αιτία θανάτου στον κόσμο με 1,2 εκατομμύρια νεκρούς το 2002, ζητούν οι επιστήμονες τονίζοντας πως τα ατυχήματα αυτά είναι πιθανόν να γίνουν η 3η αιτία θανάτου μέχρι το 2020, ειδικά στις φτωχές ή λιγότερο πλούσιες χώρες.

Ο αριθμός των νεκρών από τα τροχαία ατυχήματα μειώνεται στις πλούσιες χώρες, αλλά «για την πλειοψηφία του πληθυσμού της Γης το οικονομικό και κοινωνικό κόστος των ατυχημάτων αυτών αυξάνεται σημαντικά», προειδοποιούν οι ειδικοί σε άρθρο που δημοσιεύεται στη βρετανική ιατρική επιθεώρηση «Lancet».

Σύμφωνα με εκτιμήσεις της Παγκόσμιας Τράπεζας, το σύνολο των θανάτων από τροχαία ατυχήματα θα αυξηθεί κατά 66% τα επόμενα είκοσι χρόνια: μείωση 28% αναμένεται στις πλούσιες χώρες, αλλά παράλληλα προβλέπεται άνοδος 92% στην Κίνα και 147% στην Ινδία, αποκαλύπτει ο Σάντι Αμερατούνκα από το πανεπιστήμιο του Οκλαντ στη Νέα Ζηλανδία.
Στις ευρωπαϊκές χώρες με υψηλά εισοδήματα, στους 100.000 κατοίκους οι 11 χάνουν τη ζωή τους στους δρόμους, ενώ η αναλογία στην Αφρική είναι 28 στους 100.000, σύμφωνα με στοιχεία της Παγκόσμιας Οργάνωσης Υγείας (ΠΟΥ). Ακόμα μεγαλύτερη είναι η αναλογία στο Σαλβαδόρ και στη Δομινικανή Δημοκρατία (42 στους 100.000).

Στις αναπτυσσόμενες χώρες οι πεζοί και οι οδηγοί δικύκλων είναι τα πρώτα θύματα. «Από τους 1,2 εκατομμύρια νεκρούς το 2002, οι περισσότεροι δεν βρίσκονταν μέσα σε αυτοκίνητα», επισημαίνουν οι ερευνητές.
Τα τροχαία δυστυχήματα έχουν προκαλέσει τον τραυματισμό 50 εκατομμυρίων ανθρώπων σε όλον τον κόσμο το 2002 και στοίχισαν συνολικά 518 δισεκατομμύρια δολάρια, σύμφωνα με έκθεση της ΠΟΥ του 2004 που οδήγησε τον ΟΗΕ στη υιοθέτηση νέας απόφασης για την οδική ασφάλεια.

Οι επιστήμονες στο άρθρο της «Lancet» καλούν τις φτωχές χώρες να εφαρμόσουν μέτρα πρόληψης που να στηρίζονται στον τοπικό χαρακτήρα και τις πλούσιες χώρες να επικεντρώσουν τις προσπάθειες τους στην καλύτερη εκπαίδευση των οδηγών.
Πεζοδρόμια για τους πεζούς και ειδικές διαδρομές για τα δίκυκλα θα προσφέρουν μεγαλύτερη ασφάλεια σε όλους, αλλά πάνω απ’ όλα τονίζει ο Δρ Αμερατούνκα πρέπει να υπάρξει ευαισθητοποίηση σε παγκόσμια κλίμακα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jfire

Δραστήριο μέλος

Ο Jfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
παιδια εχω μια εργασια στην πληροφορικη με θεμα τα τροχαια ατυχηματα....οποιοσ μπορει να βοηθησει ας μου στειλει!!!ειναι τεραστια αναγκη!!!!!!!ευχαρστω
google it;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mizz_Mpempa

Νεοφερμένος

Η Mizz_Mpempa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
ευχαριστώ πάρα πολυ!!!!:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alantin

Νεοφερμένος

Ο Αλαντιν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
παιδεία χρειάζομαι γρήγορα αν γίνετε την βοήθεια σάσ στα αρχαία η καθηγήτρια μας έβαλε μια άσκηση στα αρχαία για το πως τιμωρούσαν τους θνητούς οι θεοί στην οδύσσεια:mad: είναι για αύριο "γιαυτο" αν μπορείτε λιγουλάκι γρήγορα ευχάριστο πολύ (η άσκηση είναι στην σελίδα 10 του προτού κεφαλαίου στο κείμενο η ελένη και η καταστροφή τις τροίας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christidim

Νεοφερμένος

Η Dimitra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξάνδρεια (Ημαθία). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
εχουμε ως εργασια για το βουνο Βορας. Θα μου ηταν ιδιαιτερα χρησιμο εαν καποιος μπορουσε να μου δωσει ορισμενες πληροφοριες και ειδικα φωτογραφιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
γιατι δεν βλεπεις στο google?
εχει αρκετα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Natalaki95

Νεοφερμένος

Η Natalaki95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Κοιταξε, απο οτι ξερω απο γενικες γνωσεις δεν αφηναν την ψυχουλα τους να αναπαυτει! Αλλα μην τον γραψεις γιατι μπορει να λεω και βλακειες!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
ο νεκρος δεν γινεται να τιμωρηθει.δεν μπορει να νοιωσει οποιαδηποτε τιμωρια εφοσον δεν νοιωθει ουτε καν την ιδια του την ψυχη.

αυτο να γραψεις,να δουμε τι θα πει.(χαλια η θεματολογια των αρχαιων,παρεπιμπτοντως)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,830 μηνύματα.
ο νεκρος δεν γινεται να τιμωρηθει.δεν μπορει να νοιωσει οποιαδηποτε τιμωρια εφοσον δεν νοιωθει ουτε καν την ιδια του την ψυχη.

αυτο να γραψεις,να δουμε τι θα πει.(χαλια η θεματολογια των αρχαιων,παρεπιμπτοντως)
Αυτό έλεγε η Οδύσσεια; :what:


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Αυτό έλεγε η Οδύσσεια; :what:


-petros
οχι βεβαια.εγω ειμαι η φωνη της λογικης.δεν ξερω τι ελεγε η οδυσσεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
οι θεοί τιμωρούσαν , κατα τον όμηρο , τους θνητούς όταν οι θνητοί έφταναν στην ύβρι.
Η ύβρις είναι με οποιονδήποτε τρόπο το ξεπέρασμα του μέτρου , και η αλαζονεία των ανθρώπων, που τους τύφλωνε.
Από όσα ξέρω σχετικά με συγγράματα , οι Θεοί ρίχναν κατάρες στις οικογένειες όσων φτάναν στην ύβρι , που σημαίνει ότι η τιμωρία δεν πήγαινε άμεσα σε όσους ξεπερνούσαν το μέτρο , αλλά και στα παιδιά τους ή τις οικογένειές τους.
Συχνά εμφάνιζαν προβλήματα υγείας ή πέθαιναν απο κατάρες Θεών οι ίδιοι ή τα παιδιά τους , ή καμια φορά δεν είχαν καλή σοδειά στα χωράφια τους, ή χάναν μάχες αν ήταν στρατηγοί.
Συχνά χάνονταν στο πέλαγος , ή πνίγονταν αν ταξίδευαν μέσω θαλάσσης λόγω θαλασσοταραχών. (βλ. τιμωρίες Ποσειδώνα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,830 μηνύματα.
οχι βεβαια.εγω ειμαι η φωνη της λογικης.δεν ξερω τι ελεγε η οδυσσεια.
παιδεία χρειάζομαι γρήγορα αν γίνετε την βοήθεια σάσ στα αρχαία η καθηγήτρια μας έβαλε μια άσκηση στα αρχαία για το πως τιμωρούσαν τους θνητούς οι θεοί στην οδύσσεια:mad: είναι για αύριο "γιαυτο" αν μπορείτε λιγουλάκι γρήγορα ευχάριστο πολύ (η άσκηση είναι στην σελίδα 10 του προτού κεφαλαίου στο κείμενο η ελένη και η καταστροφή τις τροίας)
Δεν είναι λογική απάντηση από τη στιγμή που δεν απαντά στο ερώτημα της θεματοθέτριας.


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Δεν είναι λογική απάντηση από τη στιγμή που δεν απαντά στο ερώτημα της θεματοθέτριας.


-petros
εχεις δικιο.(αν θες μπορεις να σβησεις τα μηνυματα,εφοσον ειμαι οφ τοπικ.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Juvenile

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Τους εστελναν στον αδη?
Δν γνωριζω για μεταθανατο τιμωρια. Εγω το μονο που ξερω ειναι το τριαδικο σχημα εκεινο με την υβρι την ατη και την τιμωρια που κατοπιν ερχεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

klarita

Νεοφερμένος

Η klarita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Καλησπέρα:D
Αύριο έχουμε λογοτεχνία και η καθηγήτρια μας έχει αναθέσει να κάνουμε μια εργασία για τον Αλέξη Ζορμπά. Παρουσίαση του συγγραφέα και το κείμενο.
Τι μπορώ να προσθέσω στην εργασία μου; (αν μπορείτε να βρείτε και πηγές θα ήμουν ευγνώμων!)
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.
ΥΓ Δεν είναι πως δεν θέλω να ψάξω απλώς δεν ξέρω τι να βάλω....:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top