Επιστροφή βιβλίων

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Δεν ξέρω άμα σας δώσανε και εσάς χαρτί από το υπουργείο, πάντως εμάς σήμερα μας δώσαν την εξής απόφαση:

ΘΕΜΑ: Επιστροφή βιβλιών

Έχει παρατηρηθεί ότι στο τέλος κάθε σχολικής χρονιάς πολλοί μαθητές προβαίνουν στην καταστροφή των βιβλίων τους (σκίσιμο, διασκορπισμός σελίδων, κάψιμο) στον προαύλιο χώρο του σχολείου. Ένα τέτοιο "έθιμο" αντίκειται στο δημοκρατικό ιδεώδες, καθώς υποδηλώνει την έλλειψη ευαισθησίας για την ελεύθερη διακίνηση ιδεών και αποκαλύπτει την απουσία σεβασμού στο έντυπο λόγο και, εν γένει , στην πνευματική αξία που εμπεριέχουν τα βιβλία.
Επιπλέον, γίνεται σαφές ότι οι μαθητές δεν έχουν αντιληφθεί το δυσβάστακτο οικονομικό βάρος που αποτελεί η έκδοση των σχολικών εγχειριδίων, ετησίως, για τους φορολογούμενους γονείς τους. Παράλληλα, καθίσταται αισθητή η έλλειψη οικολογικής παιδείας και ευαισθησίας με αποτέλεσμα την επιβάρυνση του φυσικού περιβάλλοντος , λόγω της κατασπάλησης φυσικών πόρων.
Άλλωστε, η πρόκληση φθορών στα σχολικά βιβλία υποβαθμίζει την αισθητική αντίληψη των μελών της σχολικής κοινότητας και αντιβαίνει στην πολιτιστική καλλιέργεια, που πρέπει να διέπει τους εμπλεκόμενους στην εκπαιδευτική διαδικασία.
Δεδομένων των δυσάρεστων συνεπειών αυτού του φαινομένου, καλούνται οι Διευθυντές των σχολικών μονάδων, με δική τους ευθύνη, να ενημερώσουν τους εκπαιδευτικούς, τους γονείς και τους μαθητές , για την ανάγκη επιστροφής των βιβλίων στα σχολεία, στο τέλος της φετινής χρονιάς 2007-2008. Τα επιστρεφόμενα βιβλία προορίζονται για ανακύκλωση προκειμένου να εξοικονομηθούν χρήματα , τα οποία και θα διατεθούν στις σχολικές επιτροπές για τη βελτίωση των σχολικών υποδομών.
Με την έναρξη της σχολικής χρονιάς 2008-2009 οι διευθυντες των σχολικών μενάδων καλούνται να ενημερώσουν εκπαιδευτικούς, γονείς και μαθητές για την εφαρμογή του συστήματος της επιστροφής και επαναχρησιμοποίησης των βιβλίων σε άριστη κατάσταση. Αναλυτικότερα, οι μαθητές οφείλουν να διατηρούν καθαρά τα σχολικά εγχειρίδια, τα οποία θα επιστραφούν με τη λήξη του σχολικού έτους και θα διανεμηθούν στους μαθητές που θα τους διαδεχθούν. Εξαιρούνται μόνο εκείνα τα σχολικά εγχειρίδια που προορίζονται για χρήση μεγαλύτερη του ενός έτους. (πχ βιβλία πληροφορικής, βιβλία αναφοράς και άλλα)
Με την εφαρμογή του συστήματος της επιστορφής βιβλίων θα γίνεται εξοικονόμηση χρημάτων ,αφού θα επαναχρησιμοποιούνται τα καθαρά αντίτυπα και θα ανακυκλώνονται τα φθαρμένα. Κατά αυτό τον τρόπο, θα αποφεύγεται η κατασπάληση χαρτιού, που είναι οικολογικά επιζήμια, και θα εμπεδώνεται ο σεβασμός των μαθητών στην πνευματική αξία των σχολικών βιβλίων, γεγονός που θα έχει άλλωστε τεράστια παιδαγωγική αξία.


(το αντέγραψα ακριβώς από το φυλλάδιο που μας εδωσαν)

Με λίγα λόγια λέει ότι φέτος θα επιστρέψουμε τα βιβλία για ανακύκλωση και από του χρόνου θα τα επιστρέφουμε όπως τα πήραμε για να τα πάρουν οι προηγούμενοι...
Σας το δώσαν και εσάς? Συμφωνείται με αυτό το μέτρο? Μουτζουρώνεται-καίτε- σκίζετε ή σημειώνετε πάνω στα βιβλία ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eliza04

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελισαβετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 136 μηνύματα.
συμφωνω απολυτα, καθε χρονο τοσο χαρτι παει τσαμπα. εγω γενικα δεν τα μουτσουρωνα δεν μ'αρεζε:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinaki!!

Νεοφερμένος

Η χριστινα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Δάφνη (Αττική). Έχει γράψει 91 μηνύματα.
δεν συμφονω ειναι απαραδεχτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
δεν συμφονω ειναι απαραδεχτο


Ενώ η καταστροφή της δημόσιας περιουσίας δεν είναι;;;

Φυσικά και συμφωνώ με το μέτρο, καθώς επίσης και με όλες τις πτυχές που η απόφαση αναλύει. Στο εξωτερικό που τα βιβλία αγοράζονται με κόστος του μαθητή δεν συμβαίνουν αυτά τα καφριλίκια. Ας καταλάβουμε λοιπόν οτι από τη στιγμή που τα πληρώνει το κοινωνικό σύνολο ούτε καν μας ανήκουν.
Οι μαθητές των ιδιωτικών μπορούν να κάνουν ό,τι θέλουν αφού τα πληρώνουν τα βιβλία τους. Φυσικά, ομοίως με όλους τους άλλους μαθητές, αυτό δείχνει πνευματική φτώχια, οικολογική αναισθησία κ.ο.κ Απλά δεν παίζει το θέμα της καταστροφής δημόσιας περιουσίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KaufenMan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KaufenMan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Εμάς δε μας έδωσαν τίποτα τέτοιο. Φέτος μουντζούρωσα πολύ τα βιβλία. Και ότι δε μου άρεσε το έσκισα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Αν και συμφωνώ με το μέτρο (για τους λόγους που 'πε ο miv), είναι φάουλ στη χρονική στιγμή που το ανακοίνωσαν. Ας το ανακοίνωναν στην αρχή της σχολικής χρονιάς, πού να το ξέρει ο μαθητής;

Όχι πως τους δικαιολογώ όσους τα έσκιζαν, αλλά έτερον εκάτερον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Εγώ πάντως ζωγραφίζω πάνω στα βιβλία και σημειώνω πολλά πράγματα. Ειδικά σε μαθήματα όπως αρχαία, μαθηματικά, ιλιάδα και κείμενα. Εκεί όλα τα γράφω πάνω στο βιβλίο. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω εγώ είναι που στο καλό θα γράφουμε όλες τις ασκήσεις με κενά, αντιστοιχίσεις κλπ κλπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angel123456

Νεοφερμένος

Η Μαριέλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
εγω παντα κραταω υπερβολικα πολλες σημειωσεις...βεβαια σε μερικα βιβλια δν γραφω καθολου..πχ αγγλικα...αλλα αυτα τα αγοραζω εγω κ δν σημειωνω επειδη βαριεμαι!
συμφωνω ομως απολυτα με το μετρο αυτο...ειδικα αν εφαρμοστει οπως ειπατε παραπανω την καταλληλη χρονικη στιγμη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Ρε δεν κοιτάνε να κλείσουν καμια οικονομική τρύπα στα υπουργεία τους που γίνεται χαμός από κονδύλια που χάνονται, τα βιβλία τους έφταιξαν τώρα??

Ου να μου χαθούνε οι μπακάληδες του κερατά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ρε δεν κοιτάνε να κλείσουν καμια οικονομική τρύπα στα υπουργεία τους που γίνεται χαμός από κονδύλια που χάνονται, τα βιβλία τους έφταιξαν τώρα??

Ου να μου χαθούνε οι μπακάληδες του κερατά.


Ό,τι μπορεί να κοπεί πρέπει να κοπεί. Δε σημαίνει οτι επειδή έχουνε μεγάλες τρύπες δεν θα πρέπει να κλείσουν τις μικρές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pablito

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
και εγω συμφωνω και επαυξανω.δεν ειναι δυνατον να βλεπεις αυτα τα καραγκιοζιλικια στις αυλες μετα το τελος της σχολικης χρονιας!μακαρι να το υιοθετησουν οι μαθητες.ετσι θα σκεφτονται 2 φορες την σπαταλη χαρτιου και θα εχουμε καλυτερη οικολογικη συμπεριφορα..

off-topic.. Βαλια οι πηγες μου μου αναφερουν για κατι περιεργα σχηματακια στα βιβλια σου...κατι καρδουλες και τετοια...τι εχεις να πεις?:):xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Θες να μιλήσουμε με επιχειρήματα του αέρα? Οκ τότε.
ΕΕ λοιπόν εγώ κρατάω βιβλιοθήκη. Έχω όλες τις ιστορίες και τις γεωγραφίες απο δημοτικό, γυμνάσιο, λύκειο, καθώς και όλα τα μαθήματα της θετικής από το λύκειο. Γιατί με αναγκάζουν να πάω να τα αγοράσω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Γιατί δεν τα χρειάζεσαι πλέον. Οι νέοι μαθητές, προφανώς, τα χρειάζονται πολύ περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από nikosl:
Ου να μου χαθούνε οι μπακάληδες του κερατά.
μόλις είδα το χαρτάκι αυτό σκέφτηκα και εγώ:P...Αλλά μετά εντάξει κάνουν ότι μπορούν... φασούλι το φασούλι γεμίζει το σακούλι λέει ο σοφός λαός....

Αρχική Δημοσίευση από pablito:
off-topic.. Βαλια οι πηγες μου μου αναφερουν για κατι περιεργα σχηματακια στα βιβλια σου...κατι καρδουλες και τετοια...τι εχεις να πεις?:):xixi:
1) Να αλλάξεις πηγές
2) ΔΗΛΩΝΩ ΑΘΩΑ κύρια δικαστά:P
Οι καρδούλες είναι ένθετες, μπορώ να τις κόψω, δεν σου είπα μόνο για καρδούλες και ζωγραφιές κύριε pablito μου:PΤο θέμα είναι οι σημειώσεις, που δύσκολα κόβονται.

Μιβ, δεν ξέρω κατα πόσο θα εφαρμοστεί αυτό το μέτρο...Και πράγματι συμφωνώ με τον nikosl για το ότι τα χρειάζεται. Και εγώ τα χρειάζομαι τα βιβλία...πχ αρχαία, μαθηματικά. Και πες εγώ οκ τα αγοράζω να πάει στο διάολο. Υπάρχουν μαθητές που ούτε αυτά δεν μπορούν να αγοράσουν. Η παιδεία υποτείθεται ότι είναι δημόσια και δωρεάν.

Συμφωνώ με το μέτρο αλλά έχω κάποιες επιφυλλάξεις για κάποια ζητήματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Aν και θέλω να κρατήσω τα βιβλία φυσικής και μαθηαμτικών αλλά συμφώνω απολύτα με το να ανακυκλώνονατι ;).
Πιστεύω το ίδιο πρέπει να γίνεται και με τα θέματα των πανελληνιών όπως και με τα διαγωνίσματα. Άποψη μου πάντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το μέτρο γίνεται βασικά για να σταματήσει η αθλιότητα με τα βιβλία που οι ανεγκέφαλοι καταστρέφουν κάθε χρόνο λες και τους σκότωσαν τη μάνα. Δεν εφαρμόζεται για άλλο λόγο. Εντάξει, υπάρχουν και οι παράπλευρες απώλειες, δεν πειραζει. Άλλωστε μερικά βιβλία που χρειάζονται σε βασικά μαθήματα κοστίζουν το πολύ 4-6 ευρώ στο βιβλιοπωλείο, δεν είναι και κανένα μεγάλο έξοδο για την πλειοψηφία των μαθητών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από miv:
Το μέτρο γίνεται βασικά για να σταματήσει η αθλιότητα με τα βιβλία που οι ανεγκέφαλοι καταστρέφουν κάθε χρόνο λες και τους σκότωσαν τη μάνα. Δεν εφαρμόζεται για άλλο λόγο. Εντάξει, υπάρχουν και οι παράπλευρες απώλειες, δεν πειραζει. Άλλωστε μερικά βιβλία που χρειάζονται σε βασικά μαθήματα κοστίζουν το πολύ 4-6 ευρώ στο βιβλιοπωλείο, δεν είναι και κανένα μεγάλο έξοδο για την πλειοψηφία των μαθητών.
Μέχρι και αυτά τα 6 ευρώ είναι πρόβλημα. Πάντως θα έπρεπε ίσως να περιοριστεί το μέτρο στην ανακύκλωση. Και εγώ βλέπω ότι πολλές φορές τα παιδιά πηγαίνουν και καιν τα βιβλία σαν μανιασμένοι. Μου λένε να το κάνω και εγώ αλλά προτιμώ να τα ανακυκλώνω. Δεν μου αρέσουν οι αναρχισμοί αυτοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Για την πλειοψηφία το κόστος αυτό είναι αστείο και επιμένω. Ας μη μιλάμε θεωρητικά...Όποιος θέλει να αγοράσει το βιβλίο κι έχει πια τόσο τεράστιο πρόβλημα μην πάρει μια Τετάρτη πίτσες να τα αγοράσει. Δεν τρέχει και τίποτα. Κι αν ούτε αυτό δε μπορεί να γίνει, να ζητήσει από το διευθυντή να του επιτρέψει, για οικονομικούς λόγους, να κρατήσει το βιβλίο. Δεν θα του το αρνηθεί κανένας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Μέχρι και αυτά τα 6 ευρώ είναι πρόβλημα. Πάντως θα έπρεπε ίσως να περιοριστεί το μέτρο στην ανακύκλωση. Και εγώ βλέπω ότι πολλές φορές τα παιδιά πηγαίνουν και καιν τα βιβλία σαν μανιασμένοι. Μου λένε να το κάνω και εγώ αλλά προτιμώ να τα ανακυκλώνω. Δεν μου αρέσουν οι αναρχισμοί αυτοί.
Αναρχισμοί και Βανδαλισμοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Γιατί εγώ τι είπα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top