Επιστήμης και Τεχνολογίας Υλικών Κρήτης (Ηράκλειο)

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Ναι την ξερω..εχει σχεση με χημεια απ'οτι γνωριζω..κατασταση στερεων και τετοια..Γιατι αυτη η σχολη ειναι 5 χρονια και οχι 4 οπως ολες οι αλλες πλην των σχολων του Πολυτεχνιου???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grobath

Νεοφερμένος

Ο grobath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Μόνο η σχολή στα Γιάννενα είναι 5ετής. Η σχολή στο Ηράκλειο και στην Πάτρα ειναι 4ετής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimakos_kos_17

Νεοφερμένος

Ο jimakos_kos_17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κως (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Πάντως για να είμαστε ειλικρινείς, δεν υπάρχει καθόλου πληροφόρηση για αυτά τα τμήματα... Εγώ πέρασα στο αντίστιχο στην πάτρα και δεν 3ερω τίποτα για αυτό, και δεδομένου οτι δεν ήταν και από τις πρώτες επιλόγες μου, αποφάσισα να ξαναδώδω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grobath

Νεοφερμένος

Ο grobath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ούτε εγώ ξέρω πολλά για τη σχολή απλά πιστεύω ότι είναι η ποιο κοντινή σχολή με το φυσικικό για τα μόριά μου. Άμα δεν έμπαινα σ' αυτή τη σχολή θα ξανάδινα αλλά τελικά όχι μόνο μπήκα αλλά μπήκα και με 2000 μόρια πάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Ούτε εγώ ξέρω πολλά για τη σχολή απλά πιστεύω ότι είναι η ποιο κοντινή σχολή με το φυσικικό για τα μόριά μου. Άμα δεν έμπαινα σ' αυτή τη σχολή θα ξανάδινα αλλά τελικά όχι μόνο μπήκα αλλά μπήκα και με 2000 μόρια πάνω.
Το κακο με αυτες τις σχολες ειναι πως δεν ειναι διαδιδομενες,δεν τις γνωριζου οι περισσοτεροι..κακως βεβαια γιατι στο εξωτερικο ειναι αλλιως..Ευχομαι καλες σπουδες παντως..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasakas

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Οσο για το τι ισχυει στο εξωτερικο,οι σχολές Μεταλλειολόγων Μηχανικών μετονομαστηκαν σε Επιστήμη και τεχνολογία υλικών και καλλουνται μηχανικοι των Υλικων. Εδω η προσεγγιση ειναι διαφορετικη. Μπορει να ηθελαν να ανηκει η σχολη στην Πολυτεχνικη σχολη,αλλα οι Χημικοι Μηχανικοι (οχι μονο σε επιπεδο φοιτητων,αλλα και καθηγητων τους) αντεδρασαν,οπως και ενας χαμος εγινε και στο ΤΕΕ (τεχνικο επιμελητήριο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimakos_kos_17

Νεοφερμένος

Ο jimakos_kos_17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κως (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Οσο για το τι ισχυει στο εξωτερικο,οι σχολές Μεταλλειολόγων Μηχανικών μετονομαστηκαν σε Επιστήμη και τεχνολογία υλικών και καλλουνται μηχανικοι των Υλικων. Εδω η προσεγγιση ειναι διαφορετικη. Μπορει να ηθελαν να ανηκει η σχολη στην Πολυτεχνικη σχολη,αλλα οι Χημικοι Μηχανικοι (οχι μονο σε επιπεδο φοιτητων,αλλα και καθηγητων τους) αντεδρασαν,οπως και ενας χαμος εγινε και στο ΤΕΕ (τεχνικο επιμελητήριο).

Τι εννοεις οταν λες οτι μετονομαστηκαν σε επιστημη και τεχνολογια υλικων? Και το αλλο που δεν καταλαβα ειναι αν αυτο εγινε εδω η στο εξωτερικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasakas

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Για παραδειγμα στο MIT το τμημα Materials Science and Engineering πριν ονομαζόταν Department of Metallurgy και μετά Department of Metallurgy. Δηλαδη αρχικα ασχολουνταν μονο με μεταλλικα υλικα και πλεον με ολα τα υλικα.
Προφανως στο εξωτερικο εγινε αυτο. Στο ΕΜΠ παραμενει Μεταλλ Μηχ/κων ενω τα τμηματα ΕπΥλ ιδρυθηκαν το 2000.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grobath

Νεοφερμένος

Ο grobath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Η χημεία που θα κάνουμε στη αρχή είναι υψηλού επιπέδου; Γιατί μιας και προέρχομαι απο Τεχνολογική κατεύθυνση δεν ξέρω ούτε τους συμβολισμούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasakas

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Κοιταξε στην Πατρα (εκει σπουδαζω) μας χωρισαν στην αρχη σε Τεχνολογικη-Θετικη.
Παντως επειδη ημουν απο Θετικη περασα τις Χημειες με την πρωτη και με βαθμο. Βεβαια το ιδιο και λιγοι συμφοιτητες μου που διαβασαν.
Αν ασχοληθεις,δε θα εχεις προβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gerasimos

Νεοφερμένος

Ο Gerasimos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα!Έβγαλα 12.861 και θέλω να περάσω Επιστήμη και Τεχνολογία υλικών.Το 2008 είχε βάση 11137.Λέτε να ανέβει 1724 μόρια???σας παρακαλώ απαντήστε μου γιατί κοντεύω να σκάσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα!Έβγαλα 12.861 και θέλω να περάσω Επιστήμη και Τεχνολογία υλικών.Το 2008 είχε βάση 11137.Λέτε να ανέβει 1724 μόρια???σας παρακαλώ απαντήστε μου γιατί κοντεύω να σκάσω

αμφιβαλλω πολυ, δεν εχει ζητηση αυτο το τμημα ισως λογω επαγγελματικων δικαιωματων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimakos_kos_17

Νεοφερμένος

Ο jimakos_kos_17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κως (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Τοσο πολυ η σχολη δν πιστευω να ανεβει σε μορια... Εξαλλου τα μορια στα καθοριζει ο τελευταιος φοιτητης που θα μπει στην σχολη και φετος μας δινουν 120 θεσεις (στην πατρα), οποτε εχεις πολλες ελπιδες να μπεις στην σχολη μας...

Παντως για να ξερεις το τμημα της Πατρας και της Κρητης εχουν πλεον επαγγελματικα δικαιωματα ενω στα γιαννενα ακομα ψαχνονται για το τι ειναι η σχολη αυτη και το αντικειμενο (μεχρι και πολυτεχνικη την εχουν κανει)...

Τελος, αν θελεις την γνωμη μου, καλυτερα δηλωσε το τμημα της πατρας, που ειμαστε σε πολυ καλυτερη μοιρα απο τα υπολοιπα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eyriman

Νεοφερμένος

Ο Eyriman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας. Επειδή επρόκειτο να δηλώσω σε ένα από τα τρία τμήματα Επ.Υλ.(Πάτρας/Κρήτης/Ιωαννίνων) θα ήθελα να με ενημερώσετε ποιες είναι οι διαφορές των τμημάτων αυτών……Σαν πρώτη(σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει ως τώρα) θα έβαζα των Ιωαννίνων και γιατί είναι πιο κοντά στο σπίτι μου και γιατί έχει αλλάξει σε Μηχ.Υλ και θεωρείτε πλέον πολυτεχνική και λογικά, χωρίς να παίρνω και όρκο, έχει τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με της υπόλοιπες 2 ίσως και περισσότερα αν το δούμε αναλογικά, άσχετος από αυτά που λέει ο jimakos_kos_17 χωρίς να θέλω να τον προσβάλω:) …….

Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eyriman

Νεοφερμένος

Ο Eyriman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
bump.
(Γιατί συμπληρώνουμε μηχαν. σε λιγο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Χωρίς να είμαι ιδιαιτερα σχετικός με το "αντικείμενο" της συζήτησης μπορώ να επιβεβαιώσω ότι τα τμήματα στην Πάτρα και την Κρήτη έχουν κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα πλέον σε αντίθεση με το τμήμα των Ιωαννίνων.Επίσης το ότι μετονομάστηκαν σε μηχανικοί υλικών δεν έχει ιδιαίτερη σημασία αφού δεν εγγράφονται στο TEE.Εγώ θα το έβαζα τελευταίο πάντως το τμήμα στα Ιωάννινα και πρώτο μάλλον το τμήμα της Κρήτης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gerasimos

Νεοφερμένος

Ο Gerasimos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Φίλε jimako σε ευχαριστώ πολύ.Πάτρα θέλω.Το θέμα είναι ότι φοβάμαι πως δεν θα την πιάσω γιατί σκέφτομαι πως θα ανέβει 1725 μόρια.Μήπως μπορείς να μου πεις πόσους εισακτέους είχε το 2006?Πιστεύεις δηλαδή οτι είναι δύσκολο να ανέβει τόσο πολύ ε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μακης21389

Νεοφερμένος

Ο jacob αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας φιλοι!!!!!!!!!! Ειμαι καινουριος στην παρεα. Θελω να κανω καποιες ερωτησεις σε οσους ειναι γνωστες του θεματος!!!! Εχω περασει(ισως 98%) στο ΠΚ. Ειμαι αθηναιος και δεν εχω καμια σχεση απο Κρητη........Μηπως θα μπορουσε καποιος να μου πει , που ειναι καλα να μεινω Ηρακλειο ή Κνωσο? Ακομη τα σπιτια σε τι τημες κειμενονται περιπου, τη ζωη εκει περα και αν πρεπει να ρχισω απο τωρα να ψαχνω για σπιτι???? Τελος ποιος ο βελτιστος τροπος προσεγγισης του νησιου τησ Κρητης(πλοιο ή αεροπλανο)????? Θα σας ειμαι ευγνωμον αν μπορουσατε να μου απαντησετε!!!!!!!!:):bye::bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimakos_kos_17

Νεοφερμένος

Ο jimakos_kos_17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κως (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παντως αν θελετε να συγκρινουμε το τμημα της πατρας με αυτο της κρητης, της πατρας ειναι πολυ καλυτερο.... Πολλα παιδια της κρητης που περασαν με την χρονια μου, τωρα ευχονται να ειχαν δηλωσει πατρα και αυτο γιατι το επιπεδο σπουδων του τμηματος της κρητης ειναι αρκετα χαμηλο... Παντως αν θελετε ν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Γεια σας φιλοι!!!!!!!!!! Ειμαι καινουριος στην παρεα. Θελω να κανω καποιες ερωτησεις σε οσους ειναι γνωστες του θεματος!!!! Εχω περασει(ισως 98%) στο ΠΚ. Ειμαι αθηναιος και δεν εχω καμια σχεση απο Κρητη........Μηπως θα μπορουσε καποιος να μου πει , που ειναι καλα να μεινω Ηρακλειο ή Κνωσο? Ακομη τα σπιτια σε τι τημες κειμενονται περιπου, τη ζωη εκει περα και αν πρεπει να ρχισω απο τωρα να ψαχνω για σπιτι???? Τελος ποιος ο βελτιστος τροπος προσεγγισης του νησιου τησ Κρητης(πλοιο ή αεροπλανο)????? Θα σας ειμαι ευγνωμον αν μπορουσατε να μου απαντησετε!!!!!!!!:):bye::bye:


Η Κνωσσος ειναι καπως μακρυα αν εχεις περασει στο τμημα Υλικων καλυτερα να μενεις κεντρο ή προς τη μερια του πανεπιστημιου (Βούτες). Χμ τα σπιτια απ'οσο θυμαμαι ηταν απο 200-380Ε, συνηθως γυρω στα 300-350 ομως στο Κεντρο. Εγω περυσι 2 μερες αφου εμαθα για τις βασεις κατεβηκα να βρω σπιτι και πιστευω οτι προλαβα πριν ερθει πολυς κοσμος.
Κοιτα, συμφερει σιγουρα να κλεινεις εισητηριο για αεροπλανο μερικους μηνες πριν, βγαινει λιγο ακριβοτερα απο το πλοιο αλλα μειωνει τις ωρες ταξιδιου απο 7 ωρες σε 1 (2 το πολυ) ωρα κ κατι (μαζι με τα διαδικαστικα για την πτηση κ να φτασεισ σπιτι σου- η πτηση διαρκει 35 λεπτα).
Τωρα αν δεν εχεις προβλημα τις πολλες ωρες στο πλοιο (βγαινουν πιο ανετα αν παρεις θεσεις VIP ή καμπινα κ φυσικα αν μπορεις να κοιμηθεις) ειναι 20-26Ε το φοιτητικο εισητηριο αναλογα την εταιρια. Προσωπικα δυσκολευομαι πολυ να κοιμηθω το βραδυ στο πλοιο οποτε χρησιμοποιω περισσοτερο αεροπλανο. Τωρα το καλοκαιρι εχουν ομως και ημερησια δρομολογια οποτε καπως παλευεται καλυτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top