Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο)

undead2033

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο undead2033 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
για αποριες εχουμε σελιδα στο facebook csdades.

trollαδες πες καλυτερα :whistle:

Το έχω κάνει...
Έχω φτάσει μέχρι ένα σημείο αλλά μετά κόλλησα..
Ξέρω γω έφτιαξα και το πρόγραμμα αλλά μετά δεν μου αναγνωρίζει λέει την main και την printf. Το έκανα και με διαφορετικούς editor αλλά και πάλι. Ούτε σε αυτούς τις έχει με χρώμα όπως όλες τις δεσμευμένες εντολές. Που να ξέρω γω τώρα τι να κάνω ;
Έπειτα έκανα αυτό που λέει για να φτιάξω φάκελο αλλά δεν φτιάχνεται ...!

το stdio το εκανες include?
γραψε λιγο το προγραμμα βασικα που εκανες γιατι παιζει να ναι λαθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
respect στις οδηγιες σου undead2033
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

undead2033

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο undead2033 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Τα credits πανε στην κυρια Μαμαλακη. Αυτο ειναι το μειλ που εστειλε στην λιστα ως απαντηση σε παρομοια ερωτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
το stdio το εκανες include?
γραψε λιγο το προγραμμα βασικα που εκανες γιατι παιζει να ναι λαθος.

#include <stdio.h>

int main() {
printf("Hello World");
return 0;
}
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
το τρεχεις σε linux ;
τι εντολη τρεχεις ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Το έχω κάνει...
Έχω φτάσει μέχρι ένα σημείο αλλά μετά κόλλησα..
Ξέρω γω έφτιαξα και το πρόγραμμα αλλά μετά δεν μου αναγνωρίζει λέει την main και την printf. Το έκανα και με διαφορετικούς editor αλλά και πάλι. Ούτε σε αυτούς τις έχει με χρώμα όπως όλες τις δεσμευμένες εντολές. Που να ξέρω γω τώρα τι να κάνω ;
Έπειτα έκανα αυτό που λέει για να φτιάξω φάκελο αλλά δεν φτιάχνεται ...!

Ποιον editor? Στα μηχανήματα της σχολής μόνο ο pico έχει default χρωματισμένες τις δεσμευμένες λέξεις . πχ στον vim/vi πρέπει να το γράψεις για να στις εμφανίσει χρωματισμένες (:syntax on).

Άμα στο pc σου δε μπορείς να τρέξεις το πρόγραμμα, make sure ότι έχεις gcc. (windows στο cmd: gcc --version, linux: gcc -v).

Για να φτιάξεις φάκελο γράφεις στο terminal "mkdir ονομα_φακελου", άμα κάνεις ls μετά μπορείς να δεις τον φάκελο σου. Επίσης, από προγράμματα όπως ο filezilla για windows ή στα linux όταν συνδεθείς με ssh μπορείς να το κάνεις αυτό με εικονιδιάκια για να μη δυσκολεύεσαι.

linux commands cheetsheet: https://linoxide.com/images/linux-cheat-sheet-612x792.png
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Navarro1996

Νεοφερμένος

Ο Navarro1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Τσεκαρε τα μειλ σου ;)
1. Έχεις φτιάξει - ελέγξει την άσκηση στο προσωπικό σου μηχάνημα. Την έχεις ονομάσει -ας πούμε- myask1.c
2. Συνδέεσαι με το putty στο gate1.csd.uoc.gr. Δϊνεις την εντολή uphosts και σου δίνει πίσω τον κατάλογο με τα μηχανηματα που τώρα είναι σε λειτουργία. Επιλέγεις ένα από αυτά (ας πούμε το kerasi)
3. Δίνεις την εντολή enable kerasi. Σου ζητάει password και σου επιστρέφει εναν αριθμό port (π.χ. 15555)
4. Ανοίγεις το SSH Secure File Transfer. Πατάς την επιλογή Quick Connect. Στο παραθυράκι διαλόγου που ανοίγει δίνεις hostname: gate1.csd.uoc.gr, username: csdXXXX, Port Number: 15555 και σου ανοίγει ένα παράθυρο στο kerasi όπου βλέπεις τα αρχεία που έχεις εκεί.
5. Στο αριστερό παραθυρο βλέπεις τα αρχεία στο προσωπικό σου μηχάνημα. Μεταφέρεις με το ποντίκι το αρχείο που θέλεις στο kerasi (δεξιά)
6. Από τη επιλογή Windows του SSH Secure File Transfer διαλέγεις "New Terminal". Σου ανοίγει ένα παραθυράκι στο kerasi. Εκεί μπορείς να κάνεις compile το πρόγραμμά σου και να το δοκιμάσεις σαν να είσαι τοπικά στο τμήμα
και αν χρειαστεί να κάνεις τροποποιήσεις
7. Αφού οριστικοποιήσεις το πρόγραμμά σου μπορείς πλέον να το υποβάλλεις: Για τη συγκεκριμένη άσκηση γράφεις (πάντα στο kerasi ή όποιο μηχάνημα έχεις συνδεθεί): turnin askisi1@hy100 myask1.c Αν -στο μέλλον- χρειαστεί να υποβάλλεις περισσότερα από ένα αρχεία, τα βάζεις όλα μαζί σε ένα φάκελλο (π.χ. mydir1) και υποβάλλεις ολόκληρο το φάκελλο με τον ίδιο τρόπο:
turnin askisi1@hy100 mydir1
8. Παρατηρείς προσεκτικά τα μηνύματα που σου δίνει το turnin μέχρι να βεβαιωθείς ότι η υποβολή έγινε κανονικά. Για μεγαλύτερη σιγουριά μπορείς να δώσεις την εντολή: ls -l ~hy100/TURNIN/askisi1/csdXXXX* (όπου ΧΧΧΧ ο αριθμός μητρώου σου). Αν επιστρέψει τουλάχιστον 2 αρχεία (περισσότερα αν έχεις κάνει περισσότερες υποβολές) είσαι ΟΚ
Ίσωςς φανώ νουμπάς-τούβλο, αλλά εγώ έχω κολλήσει στο 1...Οκ, ξέρω τι να γραψω μια χαρά, αλλά ΠΟΥ το γράφω και ΠΩΣ το ελέγχω στο μηχανημά μου? Πρέπει να κατεβάσω καποιον εντιντορ? Ένα παιδί άκουσα το εγραψε στο microsoft word..γενικά υπάρχει ένα μπέρδεμα! :(
EDIT: Και επισης πως κλειδωνω την περιοχη μου?? (τα αυτονοητα ρωταω :( )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Ποιον editor? Στα μηχανήματα της σχολής μόνο ο pico έχει default χρωματισμένες τις δεσμευμένες λέξεις . πχ στον vim/vi πρέπει να το γράψεις για να στις εμφανίσει χρωματισμένες (:syntax on).

Άμα στο pc σου δε μπορείς να τρέξεις το πρόγραμμα, make sure ότι έχεις gcc. (windows στο cmd: gcc --version, linux: gcc -v).

Για να φτιάξεις φάκελο γράφεις στο terminal "mkdir ονομα_φακελου", άμα κάνεις ls μετά μπορείς να δεις τον φάκελο σου. Επίσης, από προγράμματα όπως ο filezilla για windows ή στα linux όταν συνδεθείς με ssh μπορείς να το κάνεις αυτό με εικονιδιάκια για να μη δυσκολεύεσαι.

linux commands cheetsheet: https://linoxide.com/images/linux-cheat-sheet-612x792.png

Κατέβασα από το internet τους gvim & vim και έγραψα το πρόγραμμα και στους δύο αλλά το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο...
Έχουν και αυτοί χρώματα αλλά σε κάποιες όπως οι main & printf δεν έχουν.

Το gcc πρέπει να το κατεβάσω; Δεν έχω κάνει κάτι τέτοιο...
Επίσης την εντολή που μου είπες την δίνω στο putty ή στο SSH... ;
Στο putty μου έβγαλε "
gcc: Command not found." ενώ στο άλλο "gcc (Debian 4.7.2-5) 4.7.2
Copyright (C) 2012 Free Software Foundation, Inc.
This is free software; see the source for copying conditions. There is NO
warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE."

Μάλλον δεν το έχω, που μπορώ να το κατεβάσω όμως ;;
Φάκελο έχω κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Ίσωςς φανώ νουμπάς-τούβλο, αλλά εγώ έχω κολλήσει στο 1...Οκ, ξέρω τι να γραψω μια χαρά, αλλά ΠΟΥ το γράφω και ΠΩΣ το ελέγχω στο μηχανημά μου? Πρέπει να κατεβάσω καποιον εντιντορ? Ένα παιδί άκουσα το εγραψε στο microsoft word..γενικά υπάρχει ένα μπέρδεμα! :(
EDIT: Και επισης πως κλειδωνω την περιοχη μου?? (τα αυτονοητα ρωταω :( )

Στα μηχανήματα της σχολής πρέπει να συνδεθείς απομακρυσμένα με ένα πρόγραμμα πχ. putty

Αφού συνδεθείς, ουσιαστικά είσαι σε κάποιο terminal, μπορείς να αρχίσεις να γράφεις ανοίγοντας κάποιο πρόγραμμα (pico, vim, vi etc). Για παράδειγμα αν γράψεις την εντολή pico hello.c θα σου ανοίξει τον κειμενογράφο pico και θα σου ανοίξει ένα αρχείο hello.c. Από εκεί και πέρα μπορείς να αρχίσεις να γράφεις το πρόγραμμα σου.Αφού τελειώσεις μπορείς με την εντολή gcc hello.c να κάνεις compile το πρόγραμμα σου, εκεί θα εμφανιστούν τυχών λάθη που έχεις. Άμα δεν εμφανιστούν γράφωντας ./a.out μπορείς να εκτελέσεις το πρόγραμμα σου,

Στον υπολογιστή σου, μπορείς να κατεβάσεις κάποιον editor πχ devc, codeblocks για windows ή emacs, etc για linux. Στα windows κάνεις compile πατώντας το αντίστοιχο button. :p Στα linux πρέπει να μπεις στο terminal, να μπεις στον αντίστοιχο φάκελο και να κάνεις gcc όπως πριν.

Την περιοχή σου την κλειδώνεις με την εντολή chmod. Ουσιαστικά υπάρχουν 9 bit κλειδώματος 3 τριάδες, μια για τον file user, μια για την ομάδα και μια για other users. rwx - rwx - rwx. όπου r = read, w = write, x = execute. Αυτό που θες είναι να έχεις μόνο εσύ πρόσβαση στη περιοχή σου, άρα να κάνεις την 1η τριάδα 1 και τα υπόλοιπα 0 Συνεπώς 111-000-000. Το 111 είναι ο 8δικος 7 και τα υπόλοιπα είναι 0. Οπότε με το chmod 700 κλειδώνεις την περιοχή σου σε άλλους χρήστες και έχεις δικαιώματα μόνο εσύ. Δε σας τα εξήγησαν αυτά απορώ. :P

Κατέβασα από το internet τους gvim & vim και έγραψα το πρόγραμμα και στους δύο αλλά το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο...
Έχουν και αυτοί χρώματα αλλά σε κάποιες όπως οι main & printf δεν έχουν.

Το gcc πρέπει να το κατεβάσω; Δεν έχω κάνει κάτι τέτοιο...
Επίσης την εντολή που μου είπες την δίνω στο putty ή στο SSH... ;
Στο putty μου έβγαλε "
gcc: Command not found." ενώ στο άλλο "gcc (Debian 4.7.2-5) 4.7.2
Copyright (C) 2012 Free Software Foundation, Inc.
This is free software; see the source for copying conditions. There is NO
warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE."

Μάλλον δεν το έχω, που μπορώ να το κατεβάσω όμως ;;
Φάκελο έχω κάνει.


Στο putty αποκλείεται να μην έχει gcc - όλα τα μηχανήματα της σχολής έχουν. Μπορείς να βγάλεις κάποιο screenshot?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Στο putty αποκλείεται να μην έχει gcc - όλα τα μηχανήματα της σχολής έχουν. Μπορείς να βγάλεις κάποιο screenshot?

https://prntscr.com/4t8gin
Τι να σου πω, έβαλα την εντολή που είπες αλλά οι απαντήσεις του δεν μου δίνουν την εντύπωση πως έχει...

ΟΚ, τώρα κατάλαβα το πρόγραμμα πρέπει να το γράψω μέσω κάποιου editor του συστήματος όπως είπες με την εντολή που έδωσες πιο πάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
https://prntscr.com/4t8gin
Τι να σου πω, έβαλα την εντολή που είπες αλλά οι απαντήσεις του δεν μου δίνουν την εντύπωση πως έχει...

ΟΚ, τώρα κατάλαβα το πρόγραμμα πρέπει να το γράψω μέσω κάποιου editor του συστήματος όπως είπες με την εντολή που έδωσες πιο πάνω.

Ωραία το διατύπωσα λάθος :P

το cmd, είναι το command line των windows. (Έναρξη->(στο search γράφεις cmd) και ανοίξει ένα παράθυρο terminal. ) Εκεί γραφεις gcc --version

Στα linux το αντίστοιχο είναι το terminal ή shell.

Δεν είμαι σίγουρη αν έχεις συνδεθεί σωστά στο putty, though.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Τέλεια!!
Όλα είναι εντάξει. Χάρης την πολύτιμη πραγματικά βοήθεια σου κατάφερα να καταλάβω πως να τα κάνω όλα αυτά..
https://prntscr.com/4t8jop

Έχω κλειδώσει την περιοχή, έχω κάνει φάκελο, το αρχείο εκτελείτε κανονικά άρα εντάξει νομίζω πως είμαι. :clapup:
Σ'ευχαριστω πάρα πάρα πολύ :)

Μια απορία όμως.
Με την εντολή ./a.out εμφάνισε αυτό που έπρεπε. Τι γίνεται όμως όταν έχω περισσότερα προγράμματα ; Πως θα εμφανίσω αυτό που θέλω ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Τέλεια!!
Όλα είναι εντάξει. Χάρης την πολύτιμη πραγματικά βοήθεια σου κατάφερα να καταλάβω πως να τα κάνω όλα αυτά..
https://prntscr.com/4t8jop

Έχω κλειδώσει την περιοχή, έχω κάνει φάκελο, το αρχείο εκτελείτε κανονικά άρα εντάξει νομίζω πως είμαι. :clapup:
Σ'ευχαριστω πάρα πάρα πολύ :)

Μια απορία όμως.
Με την εντολή ./a.out εμφάνισε αυτό που έπρεπε. Τι γίνεται όμως όταν έχω περισσότερα προγράμματα ; Πως θα εμφανίσω αυτό που θέλω ;

Όταν κάνεις gcc hello.c ουσιαστικά φτιάχνεις ένα ανώνυμο εκτελέσιμο αρχείο. Μπορείς με την εντολή gcc -o hello hello.c να ονοματίσεις το αρχείο σου ως hello και να τρέξεις το ./hello. To -ο ονομάζεται flag (more info in hy255 :P )

Δες και αυτό για περισσότερες λεπτομέρειες: https://en.wikibooks.org/wiki/C_Programming/A_taste_of_C
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Ωραία
Κάτι τελευταίο.
Έκανα turnin το αρχείο μου και μου λέει τα παρακάτω. Τώρα είναι εντάξει ή όχι ;

https://prntscr.com/4t8q7l
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Ωραία
Κάτι τελευταίο.
Έκανα turnin το αρχείο μου και μου λέει τα παρακάτω. Τώρα είναι εντάξει ή όχι ;

https://prntscr.com/4t8q7l

Θεωρώ ότι είναι εντάξει.

Κάνε ls -l ~hy100/blah blah:P | grep csdxxxx για να δεις αν έχεις στείλει όντως την άσκηση σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Ωράια. Επιτέλους τέλος με αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Για όσους δυσκολεύονται να συνδεθούν απομακρυσμένα στα μηχανήματα της σχολής:

[Απομακρυσμένη σύνδεση στα μηχανήματα της σχολής με χρήση του putty | Windows ]

To πρόγραμμα θα το βρείτε εδώ: https://www.chiark.greenend.org.uk/~sgtatham/putty/download.html

Όταν ανοίξετε το πρόγραμμα θα σας εμφανιστεί η παρακάτω εικόνα. Μπορείτε να συνδεθείτε είτε από το gate1.csd.uoc.gr ή gate2.csd.uoc.gr


Αφού πατήσετε open θα ανοίξει ένα παράθυρο και θα σας ζητήσει τους κωδικούς σας από το τμήμα. δηλαδή ως login το csdxxxx και pass, αυτό που έχετε ορίσει.


Θα σας εμφανιστεί το παρακάτω μήνυμα. Δεν έχετε τελειώσει ακόμα, δεν είστε στη περιοχή σας!


Το επόμενο βήμα είναι να συνδεθείτε με κάποιο μηχάνημα.


Τώρα μπορείτε να αρχίσετε να γράψετε το πρόγραμμα σας χρησιμοποιώντας κάποιον κειμενογράφο πχ vim hello.c

[Απομακρυσμένη σύνδεση & μεταφορά αρχείων από τον υπολογιστή στην περιοχή σας | WinSCP ]

Προσωπική προτίμηση το πρόγραμμα. Μπορείτε να το βρείτε εδώ: https://winscp.net/eng/docs/free_ssh_client_for_windows
Αντίστοιχα δουλεύουν όλα τα προγράμματα τέτοιου είδους.

Αρχικά ανοίγετε το putty, και βάζετε τους κωδικούς σας. Προσοχή, μη κάνετε ssh. Εδώ θα χρησιμοποιήσουμε την εντολή enable για να φτιάξουμε tunnel. Αφού πατήσετε enable ονομα_μηχανηματος και γράψετε τον κωδικό σας θα σας βγάλει κάτι πληροφορίες: Username, Hostname & port. Όταν ανοίξετε το WINScp θα σας ανοίξει ένα παράθυρο που πάνω γράφει host, εδώ θα βάλετε το HostName. Στο port, το port που δώθηκε από το putty. Και Username/pass τα στοιχεία σας από τη σχολή.





Μπορείτε να μεταφέρετε αρχεία είτε από το pc σας -> στη περιοχή και vice versa κάνωντας είτε drag and drop ή πατώντας το κουμπί upload.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Πήγε κάποιος Φυσική την Τετάρτη; Βασικά είπε τίποτα για τις ασκήσεις; Παρατήρησα ότι οι εκφωνήσεις που δίνονται στο e-learn είναι αυτές που λύθηκαν τη Παρασκευή & τη Δευτέρα, wtf; :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Πήγε κάποιος Φυσική την Τετάρτη; Βασικά είπε τίποτα για τις ασκήσεις; Παρατήρησα ότι οι εκφωνήσεις που δίνονται στο e-learn είναι αυτές που λύθηκαν τη Παρασκευή & τη Δευτέρα, wtf; :S


Φυσικη με τον Κομηνεα κανετε;gl
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Ναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top