Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο)

InF3XioN

Νεοφερμένος

Ο InF3XioN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
και γω θελω να περασω σ αυτο το τμημα(καθως μ αρεσει πολυ η πληροφορικη) αλλα ο πολυ μεγαλος αριθμος φοιτητων π τελειωνουν σχολες πληροφορικης καθε χρονο σε συνδυασμο με τις ελαχιστες επιλογες εργασιας και εξελιξης στην Ελλαδα με αποτρεπουν

Η πληροφορική είναι εξελισσόμενος κλάδος και η ζήτηση αυξάνεται εκθετικά. Αν είσαι καλός μπορείς να είσαι σίγουρος ότι αποκλείεται να πας χαμένος. Οι καλοί είναι αυτοί που ασχολούνται με αυτό που θέλουν να ασχοληθούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

darkn1ck

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Σητεία (Λασιθίου). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Η πληροφορική είναι εξελισσόμενος κλάδος και η ζήτηση αυξάνεται εκθετικά. Αν είσαι καλός μπορείς να είσαι σίγουρος ότι αποκλείεται να πας χαμένος. Οι καλοί είναι αυτοί που ασχολούνται με αυτό που θέλουν να ασχοληθούν.

Δυστυχώς φίλε μου στην Ελλάδα οι περισσότεροι χάνονται η συμβιβάζονται με άθλιες συνθήκες εργασίας (Μισθός,ωράριο κτλ,κτλ) ειδικά απ οτι έχω ακούσει στην πληροφορικη(δεν μιλάω για την σχολη σου που δεν ασχολείται αποκλειστικά με την πληροφορικη και λογικά θα έχει μεγαλύτερη εππαγγελματικη Αποκατάσταση).Μόνο το εξωτερικό είναι η λυση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Η πληροφορική είναι εξελισσόμενος κλάδος και η ζήτηση αυξάνεται εκθετικά. Αν είσαι καλός μπορείς να είσαι σίγουρος ότι αποκλείεται να πας χαμένος. Οι καλοί είναι αυτοί που ασχολούνται με αυτό που θέλουν να ασχοληθούν.

Μ΄αρέσει που βλέπω νέα παιδιά με αισιοδοξία για το μέλλον. Εγώ δε θέλω να στο χαλάσω. Για ρίξε μια ματιά εδώ https://www.computer-engineers.gr/modules.php?name=Magazine&pa=ShowColumn&column=1&eid=29

Είναι το επίσημο Site της ΕΜηΠΕΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Μ΄αρέσει που βλέπω νέα παιδιά με αισιοδοξία για το μέλλον. Εγώ δε θέλω να στο χαλάσω. Για ρίξε μια ματιά εδώ https://www.computer-engineers.gr/modules.php?name=Magazine&pa=ShowColumn&column=1&eid=29

Είναι το επίσημο Site της ΕΜηΠΕΕ.

Μάλιστα. Φαίνεται τα προηγούμενα χρόνια που οι θέσεις σε unis και ΤΕΙ αύξαναν μαζικά, ενώ αντίστοιχα σε σχολές πληροφορικής μειώνονταν (αθροιστικά) σιγά-σιγά, να είχε τη βάση του. Άλλωστε στη χώρα μας ουδέποτε είχαμε σοβαρή μηχανοργάνωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
θα ηθελα να ρωτησω καποιον που βρισκεται στην σχολη τις απαιτησεις σε αγγλικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
γενικά στις θετικές επιστήμες απαιτείται μια καλή εξοικείωση κειμένου μέτριας δυσκολίας σε αγγλικά...συνεπώς θα έλεγα περίπου ένα επίπεδο advanced
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
κοιταξε εγω εφτασα μεχρι την τριτη ταξη και μετα τα σταματησα..Περιπου μεχρι πιο εξαμξνο μπορω να τα καταφερω χωρις αγγλικα (δηλαδη δεν θα ειναι απαραιτητο για να συμβαδιζω με τα αλλα παιδια) ; Σε ευχαριστω για την απαντηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
κοιταξε εγω εφτασα μεχρι την τριτη ταξη και μετα τα σταματησα..Περιπου μεχρι πιο εξαμξνο μπορω να τα καταφερω χωρις αγγλικα (δηλαδη δεν θα ειναι απαραιτητο για να συμβαδιζω με τα αλλα παιδια) ; Σε ευχαριστω για την απαντηση

Χωρίς αγγλικά στην πληροφορική δε μπορείς να κανείς σχεδόν τίποτα. Ένας ραγδαια αναπτυσσομενος κλάδος όπως η πληροφορικη απαιτεί να ενημερωνεσαι πλήρως και να συμβαδιζεις με την εποχη. Τα ελληνικά βιβλία κατα μέσο όρο είναι 5χρονια πίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
θα ηθελα να ρωτησω παιδια που φοιτουν στην σχολη ποια ειναι η αναγκαιοτητα κατοχης ενος φορητου ηλεκτρονικου υπολογιστη σε αυτ το τμημα...Γνωριζω απο ατομα οτι εμμεσα ειναι αναγκαια η κατοχη ενος laptop και αν οντως ισχυει υπαρχει καποια βοηθεια-επιδοτηση (λεμε τωρα) απο την σχολη;Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Αναγκαστική δεν είναι η κατοχή φορητού υπολογιστή, αλλά υπολογιστή γενικότερα σε οποιαδήποτε σχολή Πληροφορικής. Μέχρι πέρυσι το 20% περίπου (δε θυμάμαι ακριβές ποσοστό) των νεοεισαχθέντων φοιτητών με τα περισσότερα μόρια έπαιρναν επιδότηση για λάπτοπ. Στην ουσία ήταν μια έκπτωση σε συμβεβλημένα καταστήματα ηλεκτρονικών. Αν διαθέτεις σταθερό ΗΥ μην προβείς σε αγορά φορητού αυτή τη στιγμή. Αν όχι, σε περίπτωση που είσαι Ηρακλείωτης πάρε ένα δυνατό σταθερό μηχάνημα. Αν κατάγεσαι από άλλο μέρος πρέπει να σκεφτείς αν σε βολεύει φορητός ή σταθερός βάση κόστους, βάρους, ευχρηστίας, δυνατοτήτων του μηχανήματος κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
θα ηθελα να ρωτησω παιδια που φοιτουν στην σχολη ποια ειναι η αναγκαιοτητα κατοχης ενος φορητου ηλεκτρονικου υπολογιστη σε αυτ το τμημα...Γνωριζω απο ατομα οτι εμμεσα ειναι αναγκαια η κατοχη ενος laptop και αν οντως ισχυει υπαρχει καποια βοηθεια-επιδοτηση (λεμε τωρα) απο την σχολη;Ευχαριστω

Δεν ισχύει απο΄ότι ξερω φέτος η επιδότηση. Σου προτείνω να πάρεις κανέναν μεταχειρισμένο υπολογιστή χαμηλόυ κόστους να κάνεις την δουλειά σου σε πολλά eshop θα βρεις. Aν δυσκολεύεσαι να βρεις μπορώ να σου προτείνω κάποιο αξιόλογο με τιμή κάτω των 500ευρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Ευχαριστω ρε παιδια...Καποιοι μου ειπαν οτι στα εργαστηρια θα χρειαστει..Στο σπιτι εχοντας μια παλιατζουρα και ubuntu θεωρω οτι θα μπορω να κανω καποια πραγματα,Ηρακλειωτης ειμαι γι αυτο και στεκομαι στις αποψεις που προανεφερα μιας και τα παιδια τα ξερω.Γνωριζω οτι με 500-600 ευρω μπορεις να παρεις ενα λαπτοπ μεσαιας δυναμικοτητας ή να επιλεξεις ενα σταθερο (κουτι μονο) που πεταει προβαινοντας και σε καποιες μικροαλλαγες μετεπειτα...Αλεξανδρα εσυ εισαι σε προχωρημενο ετος ενδεχομένως και ξερεις τις απαιτησεις της πρωτης χρονιας και οχι μονο..την δουλεια σου την κανεις με εναν μονοπυρηνο (την πρωτη τουλ. χρονια) ή να ψαχνομαι για κατι καλυτερο; Και κατι τελευταιο και ασχετο, τι προοπτικες βλεπεις για το software στην Ελλαδα;Ευχαριστω εκ των προτέρων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Δε μπορώ να ξέρω τι παίζει στα εργαστήρια του τμήματός σου, μου φαίνεται πάντως περίεργο να μη διαθέτουν σταθερούς στο πανεπιστήμιο. Άποψη μου είναι τουλάχιστον για το 1ο εξάμηνο να την κουτσοπαλέψεις με αυτόν που έχεις και βλέπεις μετά αν όντως είναι απαραίτητο να αναβαθμίσεις είτε σε κάποιον καλύτερο σταθερό είτε να αγοράσεις κάποιο λάπτοπ. Για το 1ο έτος αρκεί νομίζω ο μονοπύρηνος. Μπορεί και γενικά να αρκεί αν δεν παρακολουθείς μαθήματα με απαιτητικά σε ισχύ projects.
Για το τελευταίο σκέλος μακάρι να ήξερα. Δεν ενδιαφέρθηκα γι'αυτό το κομμάτι ποτέ, οπότε δεν έχω μεγάλη πείρα ούτε από τις απαιτήσεις της αγοράς ούτε για το τι είναι trendy. Σε 4 χρόνια το λιγότερο που θα αποφοιτήσεις με το καλό, πολλά θα έχουν αλλάξει, είτε προς το καλό είτε προς το κακό. Εσύ κοίτα να εμπλουτίζεις το βιογραφικό σου όσο μπορείς και με καθαρές γνώσεις και με πιστοποιητικά και όταν έρθει ο καιρός να εργασθείς βλέπεις, δεν αξίζει από τώρα να πονοκεφαλιάζεις. Ασχολήσου επαρκώς με τα μαθήματα σου, κοίτα να παίρνεις πάντα βαθμούς από τους μέτριους και πάνω ώστε να έχεις έναν αξιοπρεπή Μ.Ο. και ψάξου και εκτός σχολής. Αν όντως συνεχίσεις να ενδιαφέρεσαι αποκλειστικά με software τότε πρέπει οπωσδήποτε να κυνηγήσεις περισσότερες γλώσσες προγραμματισμού, μοντέρνες πλατφόρμες κλπ. Δες μερικές αγγελίες για (jr) developers και σημείωσε τι ζητάει η πλειοψηφία τώρα. Ανάλογα κινήσου προς αυτήν την κατεύθυνση. Και οπωσδήποτε ξεκίνα να βελτιώσεις τα αγγλικά σου, εκτός κι αν είσαι ήδη σε επίπεδο ECPE και πάνω. Θα είναι απαραίτητα και στη σχολή αλλά και σε εταιρείες. Στην Αθήνα τουλάχιστον, υπάρχουν θέσεις προγραμματιστών από διεθνείς εταιρείες που θέλουν πολύ καλή γνώση Αγγλικών. Μέχρι και συνεντεύξεις στα Αγγλικά κάνουν...
Καλή επιτυχία, όλα θα πάρουν το δρόμο τους :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Οντως πρεπει να κοιταξω τα Αγγλικα διοτι δεν το εχω δυστυχως...Λογω οικονομικων τα σταματησα.Ευχαριστω και καλη επιτυχια οτι και να κανεις !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Betadine

Νεοφερμένος

Ο Betadine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Το τμήμα έχει ολόκληρη πτέρυγα με υπολογιστές . Ακόμα και να μην έχεις λάπτοπ (προσπάθησε να βρεις μια άκρη όσον αφορά της δυνατότητες που σου δίνει το τμήμα να πάρεις ). Η περίφημη πτέρυγα Γ είναι σαν μύθος στο πανεπιστήμιο και από ότι ξέρω μπορείς να πας όλο το 24/7 . Θυμάμαι παλαιότερα που γίνονταν πάρτυ στις παλιές εγκαταστάσεις του πανεπιστημίου (εκεί που έχει έδρα τώρα το επιστήμης υπολογιστών ), ήταν 2 - 3 η ώρα και κατεβαιναν σποραδικά τα "φαντάσματα" της Γ , να πάρουν ένα ποτό και να συνεχιστούν την δουλιά στον υπολογιστη τους :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Το τμήμα έχει ολόκληρη πτέρυγα με υπολογιστές . Ακόμα και να μην έχεις λάπτοπ (προσπάθησε να βρεις μια άκρη όσον αφορά της δυνατότητες που σου δίνει το τμήμα να πάρεις ). Η περίφημη πτέρυγα Γ είναι σαν μύθος στο πανεπιστήμιο και από ότι ξέρω μπορείς να πας όλο το 24/7 . Θυμάμαι παλαιότερα που γίνονταν πάρτυ στις παλιές εγκαταστάσεις του πανεπιστημίου (εκεί που έχει έδρα τώρα το επιστήμης υπολογιστών ), ήταν 2 - 3 η ώρα και κατεβαιναν σποραδικά τα "φαντάσματα" της Γ , να πάρουν ένα ποτό και να συνεχιστούν την δουλιά στον υπολογιστη τους :P
Γνωριζεις ποιες ειναι αυτες οι δυνατοτητες οπως λες που σου δινει το τμημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Παιδια γνωριζει κανενας πληροφοριες για το τμημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Κανείς για το τμήμα; Καμιά πληροφορία; Έχει φορουμ το τμήμα ή το πανεπιστημιο;

Α και μια γενική ερώτησης: Καμια πληροφορία για τις εστίες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Κανείς για το τμήμα; Καμιά πληροφορία; Έχει φορουμ το τμήμα ή το πανεπιστημιο;

Α και μια γενική ερώτησης: Καμια πληροφορία για τις εστίες;

Επιτελους ενας για αυτο το τμημα...Για τις εστιες καλυτερα να παρεις τηλ. την γραματεια του τμματος. Οσον αφορα το forum νομιζω οτι ειναι αυτο https://www.csd.uoc.gr/forum/ Τι αλλη πληροφορια θες...;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Παιδια γνωριζει κανενας πληροφοριες για το τμημα;
Έχει φτιαχτεί με τούβλα, μπετόν και τσιμέντο και είναι στο Ηράκλειο Κρήτης.


Πες και τι πληροφορίες θες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top