Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο)

petrosze

Νεοφερμένος

Ο petrosze αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ok φίλε...Μπορείς να μιλήσεις με πιο ωραίο τρόπο...Το σίγουρο είναι ότι εμείς θα πάρουμε μεταγραφή (αν δεν περάσουμε απο τώρα) στις ιχθυοκαλλιέργιες ενώ εσύ στο harvard....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ok φίλε...Μπορείς να μιλήσεις με πιο ωραίο τρόπο...Το σίγουρο είναι ότι εμείς θα πάρουμε μεταγραφή (αν δεν περάσουμε απο τώρα) στις ιχθυοκαλλιέργιες ενώ εσύ στο harvard....
τα ματακια μου κανουν πουλακια επειδη δεν πινω καφε το πρωι,ή φταιει κατι αλλο?Ο τροπος μου ήταν μια χαρα,αν παρεξηγησες κατι μπορεις να τα ξαναδιαβασεις.ΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ ΝΑ ΣΤΟ ΠΩ : ΠΕΡΝΑ ΚΑΙ ΙΑΤΡΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΑΠΟ ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΝΑΥΤΙΚΟ αν εχεις την ικανοτητα και μπραβο σου,δε με αφορα,αλλα την πρωτη σχολή πρεπει να την τελειωσεις πρωτα,δεν το λεω εγω,το λεει ο Ν Ο Μ Ο Σ !Τι Harvard,τι μετεγγραφες,και τι ανοησιες είναι τα υπολοιπα δεν μπορω να καταλαβω.

Δεν γίνονται τέτοια πράγματα. Η μόνη οδός είναι ή οι πανελλήνιες ή το 10% ή οι κατατακτήριες (εφόσον έχεις πτυχίο πανεπιστημίου).
Πετρο αυτο προσπαθω να σου εξηγησω τοση ωρα,κανεις δεν παιζει με την αγωνια σου εδω περα.Απλα εχε υποψην σου πως αν διαλεξεις μια σχολη πρεπει να την τελειωσεις ο,τι κι αν σκεφτεσαι να κανεις.δεν μπορεις να αλλαξεις πριν τελειωσεις εκτος κι αν ξαναδωσεις πανελληνιες!Γι'αυτο σκεψου καλα τι θα βαλεις!Αν καταλαβεις εχει καλως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

petrosze

Νεοφερμένος

Ο petrosze αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Οκ...Τότε ο καθηγητής δεν ήταν μάλλον καλά ενημερωμένος και μου τα είπε όλα αυτα λάθος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,820 μηνύματα.
Ε, ναι. Ο νόμος όπως λέει και ο gianniskeeper είναι σαφής. Ο καθηγητής ήταν μάλλον ασαφής ή μάλλον εσύ δεν κατάλαβες καλά τι θα έλεγε μάλλον.

Δεν γίνεται να περάσεις σε άλλο Τμήμα Πανεπιστημίου ενώ φοιτάς σε άλλο παράλληλα. Πρέπει να έχεις ήδη ένα πτυχίο Πανεπιστημίου και να είσαι επιτυχόντας στις κατατακτήριες εξετάσεις για να σπουδάσεις μια δεύτερη επιστήμη, μια τρίτη επιστήμη,...μια ν-οστή επιστήμη (όπου ν θετικός ακέραιος).

Αν σε κουράζει όλο αυτό, δώσε ξανά πανελλήνιες αν δεν έχεις μόρια ή αλλιώς αναίμακτα με το 10%. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

J4mes

Νεοφερμένος

Ο J4mes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
όλο ακούω πόσο δύσκολο είναι αυτό το τμήμα ... χρόνος για να πιάσει κάποιος δουλειά υπάρχει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
όλο ακούω πόσο δύσκολο είναι αυτό το τμήμα ... χρόνος για να πιάσει κάποιος δουλειά υπάρχει?
ενταξει ολες οι σχολες του ειδους ειναι απαιτητικες,κι αφου υπαρχουν παντου παιδια που δουλευουν,αν το αποφασισεις κι εσυ μπορεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ενδιαφέρομαι τώρα τελευταία για αυτήν τη σχολή.....γιατί έχει μέσα πολλά μαθηματικά και προγραμματισμό ! Σκεφτόμουν εντόνως το τμήμα Μαθηματικών ... αλλά κάτι μου λεει πως αυτό το τμήμα έχει πολλούς διεξόδους και παρα την δυσκολία που έχουν γενικά οι Θετικές Επιστήμες , είναι άκρως ενδιαφέρον.
Και Ηράκλειο πέρσι ήμουν (13 ημέρες) και είχα ξετρελαθεί :)
Πείτε μου σας παρακαλώ πληροφορίες... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ενδιαφέρομαι τώρα τελευταία για αυτήν τη σχολή.....γιατί έχει μέσα πολλά μαθηματικά και προγραμματισμό ! Σκεφτόμουν εντόνως το τμήμα Μαθηματικών ... αλλά κάτι μου λεει πως αυτό το τμήμα έχει πολλούς διεξόδους και παρα την δυσκολία που έχουν γενικά οι Θετικές Επιστήμες , είναι άκρως ενδιαφέρον.
Και Ηράκλειο πέρσι ήμουν (13 ημέρες) και είχα ξετρελαθεί :)
Πείτε μου σας παρακαλώ πληροφορίες... :P
https://www.csd.uoc.gr/ :)



επεξεργασια : σε οποιον εβαλε το -1,-απο καθαρη περιεργεια-θα ηθελα να τον ρωτησω τι το χαμηλης ποιοτητας περιεχομενο βρηκε στην ιστοσελιδα του τμηματος Επιστημης των Υπολογιστων Κρητης,σχολη που ειναι το θεμα σε αυτο το τοπικ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ Γιάννη , αλλά ήδη έχω ξεψαχνίσει την ιστοσελίδα του τμήματος ... θα ήθελα εμπειρίες φοιτητών , πως ανταπεξέρχονται στη δυσκολία των μαθημάτων , αν οι καθηγητές είναι καλοί ... κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ Γιάννη , αλλά ήδη έχω ξεψαχνίσει την ιστοσελίδα του τμήματος ... θα ήθελα εμπειρίες φοιτητών , πως ανταπεξέρχονται στη δυσκολία των μαθημάτων , αν οι καθηγητές είναι καλοί ... κτλ
Απο ό,τι έχω ακούσει απο παιδια που φοιτουν εκει,το τμημα,σε σχεση με τμηματα που απαιτουν τα ιδια μόρια,για να είμαι ειλικρηνης,ειναι απαιτητικό,και για να συμβαδιζεις με το πρόγραμμα θέλει διάβασμα.Λενε πως ειναι πολυ ενδιαφερον ομως.Απο καθηγητές,εχει πανω κατω οπως σε ολα τα Τμηματα,απο "ευκολους",μεχρι εκεινους που αφηνουν ολο το τμημα.Οσο για τις εγκαταστασεις,το εχω ξαναπει: To τμημα προς το παρων στεγαζεται σε ΠΡΟΚΑΤ στην Κνωσσο.Το καινουριο του κτιριο ομως,εχει ηδη κατασκευαστει στην Πανεπιστημιουπολη των Βουτων,και θα μεταφερθουν μολις ολοκληρωθουν οι εργασιες μαζι με το τμημα Μαθηματικων.Το ποτε ακριβως δεν το ξερω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trancesistor

Νεοφερμένος

Ο trancesistor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ Γιάννη , αλλά ήδη έχω ξεψαχνίσει την ιστοσελίδα του τμήματος ... θα ήθελα εμπειρίες φοιτητών , πως ανταπεξέρχονται στη δυσκολία των μαθημάτων , αν οι καθηγητές είναι καλοί ... κτλ

Για εμπειρίες, απόψεις κτλ από φοιτητές του τμήματος πέρασε από το forum της σχολής. www.csd.uoc.gr/forum (αυτή την στιγμή έχει ένα πρόβλημα ο webserver αλλά λογικά σε λίγες ώρες θα είναι πάλι up)
Κάνε κάποιο τοπικ και αμέσως θα σου απαντήσει κάποιος-κάποιοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

J4mes

Νεοφερμένος

Ο J4mes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
πιθανών να είμαι off topic αλλά πέρασα στο Τμήμα Εφαρμοσμένων Μαθηματικών κρήτης αλλά θέλω να ασχοληθώ με CS μπορείς να πάρεις παρόμοια ειδίκευση απο εκεί και αν ναι αναγνωρίζεται έξω?
έψαξα λίγο και βρήκα οτι έχει αυτη την ειδικοτητα ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΕΣ ΜΕΘΟΔΟΙ & ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ πόσο κατώτερος θα είμαι απο κάποιον που τέλειωσε CS και με ένα μεταπτυχιακό θα είμαι σε θέση να συναγωνιστώ έναν απο CS ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kwnstantina K.

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντίνα - Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Συγγνωμη π εισβαλλω ετσι στη συζητηση αλλα μηπως ξερετε ρε σεις τιποτα για το επιστημης και τεχνολογιας υπολογιστων στην τριπολη???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emma-2-

Νεοφερμένος

Η Emma-2- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
πιθανών να είμαι off topic αλλά πέρασα στο Τμήμα Εφαρμοσμένων Μαθηματικών κρήτης αλλά θέλω να ασχοληθώ με CS μπορείς να πάρεις παρόμοια ειδίκευση απο εκεί και αν ναι αναγνωρίζεται έξω?
έψαξα λίγο και βρήκα οτι έχει αυτη την ειδικοτητα ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΕΣ ΜΕΘΟΔΟΙ & ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ πόσο κατώτερος θα είμαι απο κάποιον που τέλειωσε CS και με ένα μεταπτυχιακό θα είμαι σε θέση να συναγωνιστώ έναν απο CS ?

κατ' αρχάς...Συγχαρητήρια! :D
Το μόνο που γνωρίζω για το μεταπτυχιακό που αναφέρεις είναι ότι δίνεται κι απο το ΤΕΜ κ απο το Τμημα του Μαθηματικού Κρήτης, συνεργαζόμενοι με το Ινστιτούτο Υπολογιστικών Μαθηματικών (ΙΥΜ) και το Ινστιντούτο Πληροφορικής του ΙΤΕ. Όπως φαίνεται και στη σελίδα του ΙΥΜ στοπό έχει "την ανάπτυξη και την εφαρμογή μαθηματικών μεθόδων και εργαλείων για την μοντελοποίηση και επίλυση σύνθετων και πολύπλοκων προβλημάτων στις επιστήμες και στην τεχνολογία."
Δεν ξέρω το κατα πόσο μπορεί να θεωρηθεί βάση για cs. Μπορεί πχ να κάνει κρυπτογραφία και τα λοιπά ,αλλα αυτό κατα πόσο, εν τέλει, σε κάνει computer scientist; :/: :hmm:
Γενικά τώρα, να θυμάσαι ότι στις ιδιωτικές εταιρείες στέκονται στην ουσία και στις γνώσεις και όχι στους τύπους. Στο δημόσιο όμως στέκονται στους τύπους. Δες διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ για να δεις σε κάθε θέση τι πτυχία θέλουν.
Αα και μιας και ανέφερα το δημόσιο, που μπορεί να μη σε ενδιαφέρει αλλα ποτέ δε ξέρεις, να ξέρεις ότι για εκπαιδευτικός μετράει πάντα το πρώτο πτυχίο σου. Δλδ τελειώνεις μαθηματικός; μαθηματικά θα διδάξεις ακόμη κι αν έχεις μεταπτυχιακό στο cs απο το Ηarvard (που λέει ο λόγος)
Καλή σου τύχη!

Αρχική Δημοσίευση από Kwnstantina K.;:
Συγγνωμη π εισβαλλω ετσι στη συζητηση αλλα μηπως ξερετε ρε σεις τιποτα για το επιστημης και τεχνολογιας υπολογιστων στην τριπολη???

μάλλον καλύτερα ρίξε μια ματιά εδώ ή σε κανένα άλλο topic. ;)
Δυστυχώς δε ξέρω κάτι συγκεκριμένο για το τμήμα αυτό για να σε 'διαφωτίσω'!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kwnstantina K.

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντίνα - Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Σ ευχαριστω παντως .. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zaxosm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χαρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Συγγνωμη π εισβαλλω ετσι στη συζητηση αλλα μηπως ξερετε ρε σεις τιποτα για το επιστημης και τεχνολογιας υπολογιστων στην τριπολη???

Πες μου τι ακριβως θες να μαθεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

J4mes

Νεοφερμένος

Ο J4mes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
thanks emma
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Άκουσα πως στο τμήμα το μεγαλύτερο μέρος της βιβλιογραφίας είναι ξενόγλωσση..ιδιαίτερα μετά το 2-3 έτος νομίζω..

Αληθεύει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Αυτό ισχύει σε οποιαδήποτε σχολή Πληροφορικής. Μέχρι πέρυσι όλα τα συγγράμματα ήταν υποχρεωτικά στα Ελληνικά, αλλά αυτό δεν εμπόδιζε πολλούς καθηγητές να έχουν σημειώσεις στα Αγγλικά και να συστήνουν Αγγλική βιβλιογραφία για περαιτέρω διάβασμα. Θεωρητικά τα ελληνικά βιβλία σε καλύπτουν, το θέμα είναι πως η ορολογία της Πληροφορικής είτε έχει μεταφραστεί άθλια, είτε απλά δε χρησιμοποιείται από κανέναν στα ελληνικά με αποτέλεσμα κι εσύ ο ίδιος να αναγκάζεσαι να καταφύγεις σε αγγλικά. Πάντως μη σε τρομάζει. Εγώ μπήκα με Lower και πήρα Proficiency με σχεδόν μηδενικό διάβασμα επειδή αναγκάστηκα να τα χρησιμοποιώ. Χωρίς Αγγλικά δεν πας μπροστά σε αυτήν την επιστήμη, έχε το υπόψιν σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

darkn1ck

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Σητεία (Λασιθίου). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
και γω θελω να περασω σ αυτο το τμημα(καθως μ αρεσει πολυ η πληροφορικη) αλλα ο πολυ μεγαλος αριθμος φοιτητων π τελειωνουν σχολες πληροφορικης καθε χρονο σε συνδυασμο με τις ελαχιστες επιλογες εργασιας και εξελιξης στην Ελλαδα με αποτρεπουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top