Επιπλέον προσόντα στο βιογραφικό!

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Για ποιο πράγμα θα κάνεις το βιογραφικό;


Προσπαθώ να φτιάξω ένα "πρότυπο" για να στέλνω σε αγγελίες εργασίας που με ενδιαφέρουν και το χρειάζομαι και για μια αίτηση μεταπτυχιακού που θα κάνω..

Ωστόσο, ο υπεύθυνος στη συμβουλευτική δεν μου ανέφερε αν χρειάζεται ξεχωριστό βιογραφικό για κάθε περίπτωση (όπως πιστεύω)..
Επίσης, στο δεύτερο έτος έχω βάλει πως δούλευα σε μία καφετέρια για ένα χρόνο (αλλά χωρίς να αναφέρω ότι ήταν μόνο μία φορά την εβδομάδα) και τον ρώτησα αν πρέπει να το σβήσω και μου είπε όχι..
περισσότερο με μπέρδεψε η αλήθεια είναι :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Τα ακαδημαϊκά βιογραφικά (βλ. μεταπτυχιακό) δεν έχουν σχέση με τα επαγγελματικά, της αγοράς εργασίας.

Οι εργασίες, πτυχιακές κλπ μετράνε πολύ στα θέματα μεταπτυχιακών εκτός αν κάποια πολύ συγκεκριμένη εργασία που έκανες, είναι σε κάποιο αντικείμενο που αφορά την εταιρεία που θες να πας να δουλέψεις.

Θα κάνεις λοιπόν δύο διαφορετικά: στο ένα θα δώσεις βάρος σε οτιδήποτε έχει σχέση με το πανεπιστήμιο, γνώσεις, σπουδές και στο άλλο θα δώσεις βάρος σε εργασιακή εμπειρία και μεμονωμένα ακαδημαϊκά που θεωρείς ότι έχουν σχέση με το εργασιακό αντικείμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Τα ακαδημαϊκά βιογραφικά (βλ. μεταπτυχιακό) δεν έχουν σχέση με τα επαγγελματικά, της αγοράς εργασίας.

Οι εργασίες, πτυχιακές κλπ μετράνε πολύ στα θέματα μεταπτυχιακών εκτός αν κάποια πολύ συγκεκριμένη εργασία που έκανες, είναι σε κάποιο αντικείμενο που αφορά την εταιρεία που θες να πας να δουλέψεις.

Θα κάνεις λοιπόν δύο διαφορετικά: στο ένα θα δώσεις βάρος σε οτιδήποτε έχει σχέση με το πανεπιστήμιο, γνώσεις, σπουδές και στο άλλο θα δώσεις βάρος σε εργασιακή εμπειρία και μεμονωμένα ακαδημαϊκά που θεωρείς ότι έχουν σχέση με το εργασιακό αντικείμενο.


Και εγώ έτσι ήξερα και εκεί με μπέρδεψαν περισσότερο που μου είπαν ότι θα φτιάξω ένα για παντού...:/

Υπάρχει κάποιο πρότυπο βιογραφικού που προτιμάνε περισσότερο;
Αν το κάνω στη φόρμα του europass θα είναι εντάξει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ναι, αυτός είναι ένας καλός μπούσουλας, αν και δεν είναι ωραίο εμφανισιακά και με πρώτη ματιά δεν είναι πολύ κατανοητό...
Μπορείς όμως να κάνεις ένα google και να δεις διάφορα templates, ακόμα και στο word έχει ωραία πρότυπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Ναι, αυτός είναι ένας καλός μπούσουλας, αν και δεν είναι ωραίο εμφανισιακά και με πρώτη ματιά δεν είναι πολύ κατανοητό...
Μπορείς όμως να κάνεις ένα google και να δεις διάφορα templates, ακόμα και στο word έχει ωραία πρότυπα.


Οκ ευχαριστώ πολύ!!

Τελικά αξίζει να αναφέρω την σειρά κατάταξης 23η στους 270; Και αν ναι με ποιο τρόπο θα ήταν καλύτερα;
Πχ εκει που γραφω το πτυχιο μου να γραψω "Σειρά κατάταξης 23η/270";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Στο βιογραφικό για το μεταπτυχιακό, ναι.
Αν έχεις καλό βαθμό πτυχίου, να το βάλεις, αλλιώς άστο, δεν έχει νόημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Στο βιογραφικό για το μεταπτυχιακό, ναι.
Αν έχεις καλό βαθμό πτυχίου, να το βάλεις, αλλιώς άστο, δεν έχει νόημα.

8,1 έχω. Καλά δεν είναι ότι αποφοίτησα και 1η αλλά σε σχεδόν 300 άτομα κάπως καλό μου φαίνεται το 23 :smartass:
(Εδώ είναι που παινεύεις το σπίτι σου πριν πέσει να σε πλακώσει χεχε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μια χαρά είναι τότε, να το βάλεις. Το νόημα είναι ότι και μπήκες σε καλή σειρά και διατηρήθηκες καλή μέσα στη σχολή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Μια χαρά είναι τότε, να το βάλεις. Το νόημα είναι ότι και μπήκες σε καλή σειρά και διατηρήθηκες καλή μέσα στη σχολή!


Ναι δυστυχώς για κάτι χαζομαθήματα και κάτι ιδιότροπους καθηγητές έχασα 4 μονάδες για το άριστα...
Όμως θέλω να πιστεύω ότι δεν θα μου σταθεί αυτό εμπόδιο για κάτι.
Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Τίποτα! :)
Καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olympea ragnar

Νεοφερμένος

Η olympea ragnar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καταρχάς καλό θα ήταν και μέσω των αγγελιών εργασίας να δεις ποια "προσόντα" θεωρούνται απαραίτητα ώστε να ξεκινήσεις από εκεί. Το μεταπτυχιακό είναι χρόνος και κόπος και λεφτά, οπότε καλό θα ήταν να το σκεφτείς πριν επιλέξεις με τι θα ασχοληθείς σύμφωνα με το τι θέλεις και τι θα σε βοηθήσει επαγγελματικά.

Σύμφωνα με τη δική μου εμπειρία, το ECDL δεν μού το ζήτησαν πουθενά. Για αιτήσεις στο δημόσιο έχω μια βεβαίωση που μού παρήχε το τμήμα μου. Αν σού έχουν δώσει κι εσένα, τότε για εκεί μαλλον αρκεί.

Το δίπλωμα οδήγησης σε πρώτη φάση, και το αυτοκίνητο σε δεύτερη, είναι σημαντικά. Γελάω και κλαίω λίγο που διάβασα οτι είναι άχρηστο γιατί όχι απλά το ζητούν πολλοί, αλλά προσωπικά έχει τύχει τρεις φορές να μην προσπαθήσω για θέση, γιατί "πώς πάω μέχρι εκεί;!". Και μιλάμε για αποστάσεις 30'-40' οδικώς, αλλά οι συγκοινωνίες ένα χάλι, να μην φτάσεις ποτέ στην ώρα που πρέπει.


Συμφωνώ απόλυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Ο σύμβουλος σπουδών του πανεπιστημίου μου είπε πέρα από την πτυχιακή εργασία να βάλω και άλλες εργασίες που τυχον εχω κάνει...
Εγώ λοιπόν έχω κάνει κάπου 13 (καλές) εργασίες στο 3ο και 4ο έτος...
1) Να τις αναφέρω όλες;
2) Να βάλω και βαθμό; (σε 2 είχα πάρει 9 (δεν έβαλαν σε κανέναν 10) και σε κάποιες δεν ξέρω το βαθμό γιατί αν και εργασία 30-40 σελίδων ήταν απλά πριμοδοτική ή υποχρεωτική για να μπορέσεις να δώσεις τις εξετάσεις...)
3) Να αναφέρω απλά τον τίτλο; ή πρεπει να γραφω και σε ποιο μαθημα ήταν τον καθηγητή κλπ;

Επίσης, στη σχολή είχα κάνει 2 εξάμηνα μαθήματα Παιδαγωγικής Επάρκειας τα οποία εμφανίζονται και στην αναλυτική μου βαθμολογία δίχως βαθμό ( και δίχως να μετράνε ουσιαστικά ως παιδαγωγική επάρκεια αφού πλέον χρειάζεσαι έξτρα βεβαίωση της ΑΣΠΑΙΤΕ)....να το αναφέρω στο βιογραφικό;;

Τέλος, επειδή στο έτος που αποφοίτησα είχα σειρά κατάταξης 23η σε 270 άτομα θεωρείται ότι πρέπει να το αναφέρω;;


13 εργασίες είναι υπερβολικά πολλές για ένα βιογραφικό. Ξεχώρισε εκείνες που έχουν τη μεγαλύτερη ερευνητική πρωτοτυπία και βάλε αυτές. Βαθμός/μάθημα/καθηγητής περιττές πληροφορίες μου φαίνονται, δεν θες να γίνει δυσανάγνωστο το κείμενό σου.

Τα μαθήματα παιδαγωγικής επάρκειας καλό είναι να τα βάλεις, ειδικά αν ψάχνεις δουλειά σε κάτι σχετικό με τη διδασκαλεία.

Όσον αφορά τη σειρά κατάταξης, μπορείς να βάλεις ότι ήσουν στο τοπ 10% για να γλιτώσεις το κάπως άχαρο 23/270!

Να θυμάσαι το πολύ δύο σελίδες, ιδανικά μία. Λογικά ο σύμβουλος σου είπε να φτιάξεις ένα βιογραφικό γιατί σκέφτηκε ότι αν κάνεις 2 ξεχωριστά θα είναι κάπως άδεια, ειδικά το επαγγελματικό, αφού δεν έχεις ακόμα εμπειρία. Μέχρι να αποκτήσεις, λοιπόν, επαγγελματική εμπειρία, μπορείς να στέλνεις ένα λίγο πιο "ακαδημαϊκό" βιογραφικό και στη συνέχεια το αλλάζεις και το προσαρμόζεις κατάλληλα.

Το europass κατά τη γνώμη μου είναι άθλιο, αν και δυστυχώς υπάρχουν φορείς που το προτιμούν. Δοκίμασε να φτιάξεις μόνη σου στο word, ή να βρεις template σε σάιτ όπως το canva!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Γνώση ξένων γλωσσών και 2-3 καλές εργασίες δείχνουν κάποια στόχευση σε συγκεκριμένα ερευνητικά ενδιαφέροντα. Οι περισσότεροι γεμίζουν σελίδες με δεξιότητες και όταν έρχεται η ώρα της δουλειάς, τα περισσότερα είναι για πέταμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Ο σύμβουλος σπουδών του πανεπιστημίου μου είπε πέρα από την πτυχιακή εργασία να βάλω και άλλες εργασίες που τυχον εχω κάνει...
Εγώ λοιπόν έχω κάνει κάπου 13 (καλές) εργασίες στο 3ο και 4ο έτος...
1) Να τις αναφέρω όλες;
2) Να βάλω και βαθμό; (σε 2 είχα πάρει 9 (δεν έβαλαν σε κανέναν 10) και σε κάποιες δεν ξέρω το βαθμό γιατί αν και εργασία 30-40 σελίδων ήταν απλά πριμοδοτική ή υποχρεωτική για να μπορέσεις να δώσεις τις εξετάσεις...)
3) Να αναφέρω απλά τον τίτλο; ή πρεπει να γραφω και σε ποιο μαθημα ήταν τον καθηγητή κλπ;

Επίσης, στη σχολή είχα κάνει 2 εξάμηνα μαθήματα Παιδαγωγικής Επάρκειας τα οποία εμφανίζονται και στην αναλυτική μου βαθμολογία δίχως βαθμό ( και δίχως να μετράνε ουσιαστικά ως παιδαγωγική επάρκεια αφού πλέον χρειάζεσαι έξτρα βεβαίωση της ΑΣΠΑΙΤΕ)....να το αναφέρω στο βιογραφικό;;

Τέλος, επειδή στο έτος που αποφοίτησα είχα σειρά κατάταξης 23η σε 270 άτομα θεωρείται ότι πρέπει να το αναφέρω;;

Νομιζω οτι ειναι καλο γενικα να αναφερεις οτιδηποτε σχετιζεται με την δουλεια για την οποια στελνεις βιογραφικο και θα ελκυσει το ενδιαφερον του εργοδοτη οτι εισαι καταλληλη για την θεση. Εαν εχει και συνεντευξη εκει μπορεις να δειξεις την αναλογη ανεση και αυτοπεποιθηση εφοσον ησουν καλη σε κατι,που ειναι καλυτερη εγγυηση ακομα και απο εναν βαθμο,για τις γνωσεις σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top