Επιλογή φροντιστηρίου

anakiriak@yahoo

Νεοφερμένος

Η anakiriak@yahoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Το παιδί μου θα πάει τώρα 1η λυκείου και θέλει ιατρικές σχολές. Πρέπει να πάει από τώρα φροντιστήριο και αν ναι ποιό είναι το καλύτερο; Είναι μαθήτρια με γενικό βαθμό 20 και στις 3 τάξεις του γυμνασίου, αλλά ξέρω ότι αυτό δεν σημαίνει κάτι γιατί η σχολή που θέλει έχει πολύ ψηλές βάσεις. Μένουμε στο Αγ. Αθανάσιο Θεσνικης και προβληματίζομαι αν πρέπει να την πηγαίνω θεσνικη φροντιστήριο γιατί εδώ τα δύο φροντιστήρια που έχουμε, κρίνοντας εκ του αποτέλεσματος, δε σημειώνουν επιτυχίες σε ιατρικές σχολές. Με μια έρευνα που έκανα είμαι μεταξύ Βακάλη και Ειρμού στο κέντρο. Θα ήθελα την γνώμη σας και ως προς την επιλογή του φροντιστηρίου και ως προς την χρονική στιγμή γιατί και φέτος η χρονιά της θα είναι "γεμάτη" . Είναι η τελευταία χρονιά για πτυχίο ειδικής αρμονίας στο πιάνο και αγγλικά για proficiency. Γι'αυτό σκέφτομαι μήπως θα ήταν καλύτερα να ξεκινήσει φροντιστήριο από 2 λυκείου;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για φροντιστήρια στη Θεσσαλονίκη δεν ξέρω, θα σας πει κάποιος άλλος που πήγε εκεί. Αυτό που θέλω να σας τονίσω είναι ότι σε καμία περίπτωση δεν χρειάζεται να ξεκινήσει από Α΄Λυκείου φροντιστήριο. Λόγω υπερβάλλοντος ζήλου θα έχετε αρνητικά αποτελέσματα αντί για θετικά.΄Οσοι έκαναν αυτό το λάθος, έφτασαν στη Γ΄Λυκείου κουρασμένοι και εκεί που θα έπρεπε "να τα δώσουν όλα" είχαν ξεμείνει από δυνάμεις.΄Ισως κάποιο χαλαρό (τονίζω το χαλαρό) πρόγραμμα στη Β΄Λυκείου βοηθήσει υπό την προϋπόθεση ότι δεν θα έχει απολύτως καμία άλλη δραστηριότητα ή ακόμα καλύτερα από το καλοκαίρι τελειώνοντας τη Β΄Λυκείου.
 

Seo8

Νεοφερμένος

Η Seo8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Οσο νωριτερα ξεκινησει τοσο το καλυτερο.Ειναι σημαντικο να βγαλει την υλη αρκετες φορες και να χει πολυ χρονο μπροστα της για επαναληψεις.Θεωρω κι εγω ομως πως αμα ξεκινησει εντατικα φροντιστηριο απο Α λυκειου θα κουραστει, και ειναι σημαντικο να κρατησει δυναμεις για την 3η λυκειου.Καλυτερα απο Β λυκειου φροντιστηριο, δυο χρονιες φτανουν για να βγαλει την υλη και να κανει τις επαναληψεις της.
 

Dimitris_Gr

Νεοφερμένος

Ο Dimitris_Gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοικητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Για ποιο λόγο να υποστεί τέτοια κούραση αδίκως;

Ίσως να άρχιζε από τώρα φροντιστήριο στην Έκθεση, για τα άλλα μαθήματα νομίζω ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος.
 

fotinipapa

Νεοφερμένος

Η fotinipapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Γεια σας,λοιπόν, κι από εμένα.
Την προσεχή χρόνια θα φοίτησω στη Γ' λυκείου, στην κατεύθυνση ανθρωπιστικών σπουδών βεβαια, αλλά η σχολή στην οποία επιθυμώ να εισαχθώ είναι υψηλοβαθμη.

Αναφορικά με το φροντιστήριο, κατά τη γνώμη μου, έχοντας περάσει από την Α και Β λυκειου ,και μάλιστα πρόσφατα, θα ήταν καλό ,δεδομένου του υψηλού στόχου της κόρης σας, να ξεκινήσει φροντιστήριο (ή αν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα, ιδιαιτερα) σε συγκεκριμένα μαθηματα κι όχι στο σύνολο αυτών. Γνωρίζω ότι πολλά φροντιστήρια έχουν εντατικό πρόγραμμα σπουδών ήδη από την Α λυκειου (10ωρα και πάνω (!)) αλλά κάτι τέτοιο κατ'εμέ θα αποβεί τελικά ολέθριο καθότι δεν θα έχει χρόνο το παιδί για να ασχοληθεί με τις άλλες δραστηριότητες που αναφέρατε, αλλά ούτε και για να διαβάζει και για το σχολείο και για το φροντιστήριο. Κατά συνέπεια, θα κουραστεί και ενδέχεται να θυσιάσει την ποιότητα του διαβασματος της.

Αντ'αυτού, θα πρότεινα να κάνει μαθήματα στα εξής μαθήματα:
1) Έκθεση (είναι μάθημα που απαιτεί βάσεις, συνέπεια κι εξάσκηση από νωρίς και "καίει" εν τέλει πολλούς υποψηφίους στις πανελλήνιες)
2) Φυσική (έχω ακούσει από πολλούς συμμαθητές μου ότι η φυσική της Α λυκειου είναι η βάση για την Φυσική της Γ')
3) Χημεία (ισχύει ό,τι και παραπάνω για τη φυσική)

Από εκεί και πέρα, να έχει καλές βα σεις στην άλγεβρα, αφού χρειάζεται στις φυσικές επιστήμες, ενώ σχετικά με τη βιολογία , η ύλη αυτής στην Α λυκειου δεν έχει καμία σχέση με αυτή της γ λυκειου.
Της Β λυκειου έχει σχέση, Όμως.
 

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Το παιδί μου θα πάει τώρα 1η λυκείου και θέλει ιατρικές σχολές. Πρέπει να πάει από τώρα φροντιστήριο και αν ναι ποιό είναι το καλύτερο; Είναι μαθήτρια με γενικό βαθμό 20 και στις 3 τάξεις του γυμνασίου, αλλά ξέρω ότι αυτό δεν σημαίνει κάτι γιατί η σχολή που θέλει έχει πολύ ψηλές βάσεις. Μένουμε στο Αγ. Αθανάσιο Θεσνικης και προβληματίζομαι αν πρέπει να την πηγαίνω θεσνικη φροντιστήριο γιατί εδώ τα δύο φροντιστήρια που έχουμε, κρίνοντας εκ του αποτέλεσματος, δε σημειώνουν επιτυχίες σε ιατρικές σχολές. Με μια έρευνα που έκανα είμαι μεταξύ Βακάλη και Ειρμού στο κέντρο. Θα ήθελα την γνώμη σας και ως προς την επιλογή του φροντιστηρίου και ως προς την χρονική στιγμή γιατί και φέτος η χρονιά της θα είναι "γεμάτη" . Είναι η τελευταία χρονιά για πτυχίο ειδικής αρμονίας στο πιάνο και αγγλικά για proficiency. Γι'αυτό σκέφτομαι μήπως θα ήταν καλύτερα να ξεκινήσει φροντιστήριο από 2 λυκείου;

Επειδή ήμουν της αντίθετης κατεύθυνσης (θεωρητική), δεν μπορὠ να μιλήσω με βεβαιότητα για τα θετικά μαθήματα. Το μόνο που μπορώ με βεβαιότητα να πω είναι ότι πρέπει να ξεκινήσει έκθεση όσο νωρίτερα μπορεί.

Η έκθεση είναι "ύπουλο" μάθημα, και θα ήταν καλό οποιαδήποτε προβλήματα αντιμετωπίζει με αυτήν να λυθούν όσο το δυνατόν πιο άμεσα, ώστε στις επόμενες τάξεις να επικεντρωθεί στη βελτίωση του λόγου της και όχι στη διόρθωση λαθών.
 

anakiriak@yahoo

Νεοφερμένος

Η anakiriak@yahoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Και εγω κάτι τέτοιο έχω στο μυαλό μου. Έκθεση και Φυσική από 1η λυκειου και τα υπόλοιπα από 2 και 3η λυκείου.

Αν γνωρίζει κάποιος μεταξύ βακάλη και ειρμός για ιατρικές σχολές θα με βοηθούσε. Άκουυσα εξίσου καλά λόγια και έχουν και οι δύο επιτυχίες.
 

Evcathy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evcathy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Το παιδί μου θα πάει τώρα 1η λυκείου και θέλει ιατρικές σχολές. Πρέπει να πάει από τώρα φροντιστήριο και αν ναι ποιό είναι το καλύτερο; Είναι μαθήτρια με γενικό βαθμό 20 και στις 3 τάξεις του γυμνασίου, αλλά ξέρω ότι αυτό δεν σημαίνει κάτι γιατί η σχολή που θέλει έχει πολύ ψηλές βάσεις. Μένουμε στο Αγ. Αθανάσιο Θεσνικης και προβληματίζομαι αν πρέπει να την πηγαίνω θεσνικη φροντιστήριο γιατί εδώ τα δύο φροντιστήρια που έχουμε, κρίνοντας εκ του αποτέλεσματος, δε σημειώνουν επιτυχίες σε ιατρικές σχολές. Με μια έρευνα που έκανα είμαι μεταξύ Βακάλη και Ειρμού στο κέντρο. Θα ήθελα την γνώμη σας και ως προς την επιλογή του φροντιστηρίου και ως προς την χρονική στιγμή γιατί και φέτος η χρονιά της θα είναι "γεμάτη" . Είναι η τελευταία χρονιά για πτυχίο ειδικής αρμονίας στο πιάνο και αγγλικά για proficiency. Γι'αυτό σκέφτομαι μήπως θα ήταν καλύτερα να ξεκινήσει φροντιστήριο από 2 λυκείου;


Για τον ειρμό δεν ξέρω να σας πω καθόλου. Απ ότι βλέπω δεν έχουν και ιδιαίτερα ενημερωμένο σάιτ για τις επιτυχίες τους τα τελευταία χρόνια. Ο Βακάλης ήταν κι εμένα στις επιλογές μου. Ωραίοι οι καθηγητές εκει και όντως πολύ καλό φροντιστήριο. Το θεωρώ τόσο καλό όσο το ελιξ που τελικά επέλεξα και ήμουν σε ειδικό τμήμα αποφοίτων με στόχο ιατρική. Αυτα τα τμήματα υπάρχουν μόνο για τους αποφοίτους βέβαια. Στις προηγούμενες τάξεις γίνεται κατανομή των παιδιών δεν τμήματα με κριτηρίο την βαθμολογία. Μπορώ να σας πω κάποια παραπάνω πράγματα γι αυτό το φροντιστήριο αν θέλετε.

Το να κάνει την διαδρομή αγ.αθανασιο-κέντρο επι 3 χρόνια νομίζω είναι παρα πολύ κουραστικό για την ίδια όμως.
 

anakiriak@yahoo

Νεοφερμένος

Η anakiriak@yahoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Πήγαινες στο έλιξ από κάποια τάξη του λυκείου ή ως απόφοιτη;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ παιδιά είμαι αρκετά παλαιότερη αλλά ειδικά από σας που τα έχετε πρόσφατα, ειλικρινά μου κάνουν μεγάλη εντύπωση οι απαντήσεις σας στο θέμα! Τώρα αλήθεια πιστεύετε ότι ένα παιδί Α΄Λυκείου με σχολείο, τελευταία χρονιά αρμονίας, προετοιμασία για Proficiency και τόσο μεγάλη διαδρομή πήγαινε-έλα για το φροντιστήριο, έχει έστω και μια ελπίδα να μην κλατάρει; Αν όπως αναφέρθηκε, είναι τόσο καλή μαθήτρια και συνεχίσει να είναι συνεπής όπως μέχρι τώρα στο διάβασμά της (άρα δεν θα έχει κενά) γιατί να μην ξεκινήσει προετοιμασία στη Β΄Λυκείου ή έστω το καλοκαίρι της Α΄προς Β΄Λυκείου; Τότε θα έχει ξεμπλέξει από όλες τις άλλες υποχρεώσεις της και θα μπορέσει να διαθέσει τον χρόνο που αφιέρωνε γι αυτές, στο φροντιστήριο. Ο σκοπός είναι να δίνουμε συμβουλές με βάση τις εμπειρίες μας και τα στοιχεία που μας δίνονται και όχι να προτείνουμε στον άλλον ένα πρόγραμμα που είναι αδύνατον να βγει και μάλλον κακό παρά καλό θα του κάνει!
 

Yiorgosk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος Αγησίλαος Κουφαλιτάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Κατά την ταπεινή μου άποψη, το καλύτερο θα ήταν να ξεκινήσει με μερικά μαθήματα έκθεσης στην Α' λυκείου, αφενός επειδή είναι ένα μάθημα το οποίο απαιτεί ιδιάζουσα εξοικείωση με την γλώσσα και ευφράδεια λόγου, αφετέρου διότι τα τελευταία χρόνια παρατηρούμε ότι γίνονται ουκ ολίγες αλλαγές στο εκπαιδευτικό σύστημα. Αυτά που έχουμε ως δεδομένα τώρα, δεν πρέπει να τα θεωρούμε εγγυημένα. Μιλώ για το μάθημα της έκθεσης, καθώς δεν έχω ιδιαίτερη επαφή με τα μαθήματα της θετικής, όντας θεωρητικός. Η έκθεση είναι ένα μάθημα όντως ύπουλο, και η μηχανιστική λύση ασκήσεων ή η παπαγαλία δεν βοηθάει, αλλα οδηγεί σε αδιέξοδο. Χρειάζεται οργανωμένη σκέψη, γνώση των γεγονότων και μια άνεση στο λόγο. Όλοι γνωρίζουμε πως το ελληνικό σχολείο σε μερικά σημεία πάσχει.
 

Evcathy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evcathy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.

Jowanna

Νεοφερμένος

Η Jowanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Το παιδί μου θα πάει τώρα 1η λυκείου και θέλει ιατρικές σχολές. Πρέπει να πάει από τώρα φροντιστήριο και αν ναι ποιό είναι το καλύτερο; Είναι μαθήτρια με γενικό βαθμό 20 και στις 3 τάξεις του γυμνασίου, αλλά ξέρω ότι αυτό δεν σημαίνει κάτι γιατί η σχολή που θέλει έχει πολύ ψηλές βάσεις. Μένουμε στο Αγ. Αθανάσιο Θεσνικης και προβληματίζομαι αν πρέπει να την πηγαίνω θεσνικη φροντιστήριο γιατί εδώ τα δύο φροντιστήρια που έχουμε, κρίνοντας εκ του αποτέλεσματος, δε σημειώνουν επιτυχίες σε ιατρικές σχολές. Με μια έρευνα που έκανα είμαι μεταξύ Βακάλη και Ειρμού στο κέντρο. Θα ήθελα την γνώμη σας και ως προς την επιλογή του φροντιστηρίου και ως προς την χρονική στιγμή γιατί και φέτος η χρονιά της θα είναι "γεμάτη" . Είναι η τελευταία χρονιά για πτυχίο ειδικής αρμονίας στο πιάνο και αγγλικά για proficiency. Γι'αυτό σκέφτομαι μήπως θα ήταν καλύτερα να ξεκινήσει φροντιστήριο από 2 λυκείου;

Γεια σας!
Έδωσα φέτος πανελλήνιες στο 4ο πεδίο και θέλω να σας εκφράσω την γνώμη μου για κάποια πράγματα :give_rose:

Επειδή ξέρω ότι στις ιατρικές σχολές υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός πιστεύω καλό θα ήταν από την Α' λυκείου το παιδί σας να κάνει κάποια μαθήματα στην έκθεση (και μια φορά το μήνα θα έχει διαφορά πιστεύω) και στη φυσική/άλγεβρα(οπωσδήποτε!).

---

Άλλοι για πολυτεχνικές σχολές ξεκινάνε να κάνουν στα παιδιά τους μαθήματα από την Γ' γυμνασίου!Να ξέρετε παίζει μεγάλο ρόλο και το σχολείο για το αν χρειάζεται το παιδί σας φροντιστήριο ή όχι.Αν στο σχολείο γίνεται δουλειά ίσως να μην χρειάζεται επιπλέον βοήθεια. (σχόλιο)

-----

Θα πρότεινα λοιπόν να έκανε ιδιαίτερα σε αυτά τα μαθήματα ώστε να είναι σπίτι της και να μην υπάρχει το θέμα της μεταφοράς.Δυο-τρεις ώρες για άλγεβρα και φυσική την εβδομάδα πιστεύω θα είναι καλά και ίσως να μην κοστίσει και τόσο όσο με τα συνολικά έξοδα του φροντιστηρίου (αρκεί βέβαια να βρείτε κάποιον που να μην είναι τόσο ακριβός την ώρα).

•••••Γενικά μπορώ να σας γράψω πάρα πολλά πάνω σε αυτό το θέμα άμα θέλετε να με ρωτήσετε κάτι θα είμαι εδώ για να σας βοηθήσω!••••••

Πιστεύω όμως έχετε υπερφόρτωσει το παιδί σας με πολλά και δεν θα μπορέσει να ανταπεξέλθει σε όλα αυτά και το περιμένουν δύο δύσκολες χρονιές...
Θεωρώ αναγκαίο πάντως για αυτή την σχολή που στοχεύει η κόρη σας να κάνει κάποια προετοιμασία από την Α' λυκείου για να έχει ένα καλό επίπεδο για τις επόμενες χρονιές!
(Δεν μιλάμε να καλύψει τα κενά που έχει,μιλάμε για ένα παραπάνω επίπεδο που το σχολείο γενικά δεν το προσφέρει αφού κάνει τα αναγκαία και αν σε μερικές περιπτώσεις...)

Θέλω να σας ρωτήσω κάτι ειλικρινά. Πιστεύετε ότι είναι αναγκαία να πάρει και τα δύο πτυχία (αγγλικά + αρμονία ) φέτος;
Δεν μπορεί να αφήσει τα αγγλικά για όταν τελειώσει το λύκειο;
Δεν έγινε κάτι άμα πάρει ένα από τα δύο πτυχία μετά...

Δεν νομίζω ένα παιδι να μπορεί να άντεξει αυτή την πίεση...Θέλετε να καταφέρει να πάρει τα δύο πτυχία,άμα μπορεί να κάνει μαθήματα σε φροντιστήριο στην Α' λυκείου (άμα το αποφασίσετε),να βγάλει καλό βαθμό σε αυτή την τάξη (λογικά αφού έβγαζε 20 σε όλο το γυμνάσιο θα θέλετε να βγάλει και φέτος καλό βαθμό) και μετά από αυτή την κουραστική χρόνια θα πρέπει να διαβάζει εντατικά για δύο χρόνια για να περάσει στην σχολή που επιθυμεί.Επιπλεον οι περισσότεροι που πάνε για ιατρική διαβάζουν στην γ λυκείου μέρα-νύχτα γιατί πρέπει να γράψουν άριστα σχεδόν παντού...
Με ποια ψυχικά αποθέματα το παιδί σας θα αντέξει όλη αυτή την πίεση και την κούραση;
Έστω ότι αντέξει και καταφέρει να κάνει όλα αυτά και περνάει και ιατρική.Νομιζω μετά για ένα μεγάλο διάστημα θα είναι ψυχολογικά εξαντλημένη και δεν θα μπορεί να ανταπεξέλθει στην σχολή της αφού δεν θα έχει ενέργεια για να το κάνει...
Είναι και εκείνη άνθρωπος και κάποια στιγμή δεν θα αντέξει όλη αυτή την ατέλειωτη κούραση,που θα είναι συσσώρευμενη...

Σας τα γράφω όλα αυτά για να σκεφτείτε πόσες υποχρεώσεις έχετε φορτώσει στο παιδί σας...Θα σας συμβούλευα να μιλήσετε στην κόρη σας και να την ρωτήσετε ειλικρινά άμα μπορεί να αντέξει όλες αυτές τις υποχρεώσεις.Ρωτηστε την τι θέλει να κάνει από όλα αυτά άμα όντως θέλει να δώσει και τα δύο πτυχία και άμα θέλει να παρακολουθήσει μαθήματα σε φροντιστήριο.Ρωτηστε την άμα όντως της αρέσει η ιατρική και θέλει να κάνει θυσίες για να κερδίσει τον στόχο της.Δεν νομίζω ότι θέλει να κάνει όλα αυτά που θα έχει το πρόγραμμα της.

Κάτι τελευταίο να θυμάστε ότι ένας μαθητής δύσκολα μπορεί να είναι σωστός σε τόσα μαζεμένα...Το πολύ σε δύο-τρεις υποχρεώσεις να είναι εντάξει μετά δεν γίνεται απλά λόγο χρόνου και κούρασης...
Το ένα είναι το σχολείο το οποίο θέλει χρόνο και στο σπίτι (διάβασμα).Τα αλλά δύο θα τα αποφασίσει η κόρη σας ποια θα είναι,άμα θα είναι τα δύο πτυχία ή το ένα και το φροντιστήριο.Να ξέρετε πάντως ότι θα παίξει σημαντικό ρόλο για αυτή την σχολή η επιλογή για το άμα θα κάνει η κόρη σας φροντιστήριο ή όχι σε αυτή την τάξη.

Ελπίζω να μην σας ενόχλησε κάτι από αυτά που ανέφερα!
Το έκανα πιο πολύ για να σας βάλω σε σκέψη και να σας οδηγήσω στην πιο σωστή απόφαση για την κόρη σας!
Μιλήστε μαζί της και θα καταλάβετε τι πρέπει να κάνετε!

Ευχαριστώ για τον χρόνο που δώσατε για να διαβάσετε την απάντηση μου!

Με εκτίμηση,από Ιωάννα
 

anakiriak@yahoo

Νεοφερμένος

Η anakiriak@yahoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Ιωάννα σ'ευχαριστώ πραγματικά που αφιέρωσες τόσο χρόνο και έγραψες ένα τόσο εκτενές κείμενο. Τα διαβάζω όλα με πολλή προσοχή. Όλα αυτά με τα οποία ασχολείται η κόρη μου (και άλλα τόσα, κάνει χορό, παίρνει μέρος σε διαγωνισμούς φυσικης και μαθηματικων με διακρίσεις, έχει πάρει το κρατικό πτυχίο γαλλικών ....) είναι καθαρά δική της επιλογή. Και δεν είναι παιδί "μονόχνωτο" που δε βγαίνει ή δεν έχει φίλους, ούτε διαβάζει πολλές ώρες, προς το παρόν. Έχω κατά νου ότι το βασικό είναι να μην κουραστ

Ιωάννα σ'ευχαριστώ που αφιέρωσες τόσο χρόνο και μου απάντησες εκτενώς. Διαβάζω με πολλή προσοχή όλα αυτα που γράφετε και ξέρω πολύ καλά ότι είναι βασικό να μην κουραστεί το παιδί από την 1η λυκείου. Όλα αυτά με τα οποία ασχολείται η κόρη μου ( και άλλα τόσα, παίρνει μέρος σε διαγωνισμούς φυσικής και μαθηματικών με διακρίσεις, κάνει χορό, έχει πάρει το πτυχίο Α2 στα γαλλικά.....) είναι δική της επιλογή. Πάντα οι αποφάσεις είναι δικές της. Και ειναι ενα παιδί που βγαίνει και προς το παρόν δεν διαβάζει πολύ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Καλησπέρα και από εμένα.

Εγώ καταρχήν να πω ότι έδωσα φέτος, οπότε έχω μια άποψη για το θέμα αυτό.

Με όλο το θάρρος, έχω να σας πω ότι η κόρη σας με όλες αυτές τις δραστηριότητες, και τα αγγλικά της, άμα κάνει και φροντιστήριο (που πολλά φροντιστήρια βάζουν στα παιδιά πρόγραμμα 10+ ωρών μάθημα τη βδομάδα) θα κουραστεί και θα αμελήσει το διάβασμα της επίσης.. Δεν θεωρώ πως είναι απαραίτητο να ξεκινήσει από τώρα.. Εγώ προσωπικά είμαι κατά των φροντιστηριων από την Α λυκείου...

Εφόσον είναι καλή μαθήτρια και διαβάζει, μπορεί να διαβάζει μόνη της.

Καλή συνέχεια.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top