Επιλογή σχολής

chasepaul

Νεοφερμένος

Η chasepaul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Α' λυκείου. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Καλησπέρα σας δίνω πανελλήνιες του χρόνου και θα ήθελα να ασχοληθώ με τον τομέα της βιοϊατρικής και είμαι σε δίλλημα ποιά σχολή να επιλέξω[βιοϊατρικες επιστήμες(ιατρικά εργαστήρια ή Οδοντικη τεχνολογία), μηχανικών βιοϊατρικής,πληροφορική με εφαρμογές στην βιοϊατρική] ψάχνω πληροφορίες για αυτά και παντού βρίσκω κατι που να μου άρεσει απο το καθένα. Θα μπορουσατε να μου πείτε τα αρνητικα και τα θετικά του καθενός για να έχω μια πιο σωστή κατεύθυνση στο τι να επιλέξω. Μου αρέσει η βιολογία και η φυσική στα μαθήματα της κατεύθυνσης μου.
 

chasepaul

Νεοφερμένος

Η chasepaul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Α' λυκείου. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Καλησπέρα σας δίνω πανελλήνιες του χρόνου και θα ήθελα να ασχοληθώ με τον τομέα της βιοϊατρικής και είμαι σε δίλλημα ποιά σχολή να επιλέξω[βιοϊατρικες επιστήμες(ιατρικά εργαστήρια ή Οδοντικη τεχνολογία), μηχανικών βιοϊατρικής,πληροφορική με εφαρμογές στην βιοϊατρική] ψάχνω πληροφορίες για αυτά και παντού βρίσκω κατι που να μου άρεσει απο το καθένα. Θα μπορουσατε να μου πείτε τα αρνητικα και τα θετικά του καθενός για να έχω μια πιο σωστή κατεύθυνση στο τι να επιλέξω. Μου αρέσει η βιολογία και η φυσική στα μαθήματα της κατεύθυνσης μου.
Της βιοϊατρικες επιστήμες θα σου έλεγα να μην της προτιμήσεις ειδικά τα ιατρικά εργαστήρια στην Ελλάδα θα γίνεις κατά μεγάλο ποσοστό βοηθός μικροβιολόγου και θα κάνεις μόνο αιμοληψιες και θα παίρνεις τον βασικό μισθό.Για Οδοντοτεχνίτης οσο αφορά την αποκατάσταση απο οσο ξέρω ειναι λίγο πιο δύσκολο απο τα ιατρικά εργαστηρια αλλα θα έχεις καλυτερο μισθό.Βέβαια αν έχεις Καλλιτεχνική κλίση και σου αρεσει η λεπτομέρεια η ειναι καλη επιλογή αλλα δεν θα το πρότεινα ουτε αυτό.Οσο αφορά τα αλλα δυο ειναι πολυ καλές σχολές και αλλα διαφορετικες πρέπει να βρεις τι σου αρεσει περισσότερο οι υπολογιστές και ο προγραμματισμός ή το μηχανικό κομάτι.Αν εισαι άτομο που θα θέλεις να έχεις μια παραπάνω ευελιξία αν στημ τελική δεν σου αρέσει ο κλάδος της βιοϊατρικής θα σου πρότεινα την δική μου σχολή (την πληροφόρικη δηλαδή) γιατί βγαίνεις πληροφορικός στην ουσία απλα με μια εξειδίκευση στην υγεία αλλα μαθαίνεις και αλλα σκιλς που μπορουν να χρησιμεψουν και σε αλλους κλάδους οπως η τηλεπικοινωνίες.Οι μηχανικοί πολυ καλη σχολή περιμένουν τα δικαιώματα ακόμα βέβαια αλλα θα δοθούν λογικά βέβαια θα σε αντίθεση με το πάνω δεν θα έχεις και τόση ευελιξία επικεντρώνεσαι σε αυτο το κομμάτι και μονο.Πχ αν ήσουν 2ο πεδιο γιατί απο ότι καταλαβαίνω εισαι τρίτο θα σου πρότεινα ημμυ που μπορείς να ασχοληθεις μελλοντικα με αυτόν τον κλάδο αμα το επιθυμήσεις αλλα έχεις και αλλες προοπτικές εκει.Ακόμα εχουν και διαφορετικά μαθηματα κατα πολυ.
Dib:πας να σου αρέσει η πληροφορική τα μαθηματικά και η βιολογία
Μηχανικών:αν σου αρέσουν τα μαθηματικά η φυσική και η πληροφορική
Βιοϊατρικες:αν σου αρεσει η βιολογία και η χημεία
 

valentina¡

Νεοφερμένος

Η valentina¡ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Μια ερώτηση. στις πανελλήνιες , έχουν σημασία οι σχολές που έχεις επιλέξει στο μηχανογραφικό; Δλδ άμα γράψεις περισσότερα/ λιγότερα μόρια από όσο περίμενες και αποφασίσεις να πας σε σχολή την οποία δεν έχεις δηλώσει, θα υπάρχει πρόβλημα;
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 305 μηνύματα.
Μια ερώτηση. στις πανελλήνιες , έχουν σημασία οι σχολές που έχεις επιλέξει στο μηχανογραφικό; Δλδ άμα γράψεις περισσότερα/ λιγότερα μόρια από όσο περίμενες και αποφασίσεις να πας σε σχολή την οποία δεν έχεις δηλώσει, θα υπάρχει πρόβλημα;
το μηχανογραφικό γίνεται αφού δεις τα αποτελέσματα οποτέ θα ξέρεις ποσα μόρια έχεις , αν δεν έχεις δηλώσει τη σχολή στο μηχανογραφικό δεν μπορεις να περάσεις
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,590 μηνύματα.
Μια ερώτηση. στις πανελλήνιες , έχουν σημασία οι σχολές που έχεις επιλέξει στο μηχανογραφικό; Δλδ άμα γράψεις περισσότερα/ λιγότερα μόρια από όσο περίμενες και αποφασίσεις να πας σε σχολή την οποία δεν έχεις δηλώσει, θα υπάρχει πρόβλημα;
Ναι μεγαλο προβλημα ..σχολη που δεν δηλωθηκε δεν υπαρχει για σενα και δεν εχεις και το δικαιωμα μετακινησης...
Βεβαια στο μηχανογραφικο δεν θα εχεις ολες τις σχολες για να δηλωσεις ..θα εχεις μονο αυτες που περνας τον μεσο ορο (ΕΒΕ)... οι αλλες κρυβονται αυτοματα
 

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Η σχολή Πληροφορικής για Βιοϊατρικές Επιστήμες στην Λαμία είναι μια πολύ ποιοτική επιλογή, η οποία σε βγάζει πληροφικάριο με μία επιπλέον εξειδίκευση. Σε αντίθεση με τις άλλες που ανέφερες επίσης, αυτή είναι και η παλαιότερη με ίδρυση το 2004.

Η σχολή Μηχανικών Βιοϊατρικής είναι μία που έχω ψάξει αρκετά από προσωπικό ενδιαφέρον. Η μόνη σχολή σε όλη την Ελλάδα που σε βγάζει biomedical engineer, ακόμα δεν είναι εγγεγραμμένοι στο Τεχνικό Επιμελητήριο αλλά θα γίνει και αυτό σύντομα. Η σχολή είναι ναι μεν καινούρια, αλλά το ΠΑΔΑ μου εμπνέει μία εμπιστοσύνη από τότε που έγινε ΑΕΙ.

Για τις βιοϊατρικές επιστήμες, όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω στο thread αν θες την κατεύθυνση ιατρικών εργαστηρίων, θα είσαι βοηθός βιολόγου. Για την οδοντική τεχνολογία, έχει χρήματα, αλλά θέλει να πιάνει το χέρι σου.


Όλες οι σχολές, καλές είναι και θα έχεις δουλειά, να διαλέξεις αυτό που σου αρέσει περισσότερο.
 

valentina¡

Νεοφερμένος

Η valentina¡ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Ναι μεγαλο προβλημα ..σχολη που δεν δηλωθηκε δεν υπαρχει για σενα και δεν εχεις και το δικαιωμα μετακινησης...
Βεβαια στο μηχανογραφικο δεν θα εχεις ολες τις σχολες για να δηλωσεις ..θα εχεις μονο αυτες που περνας τον μεσο ορο (ΕΒΕ)... οι αλλες κρυβονται αυτοματα
Και μετά , πώς γίνεται η επιλογή του σε ποια σχολή θα πας από όλες αυτές που δήλωσες;
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,478 μηνύματα.
Με αυτά που διάβασα παραπάνω οριακά δε μου έπεσαν τα μαλλιά, είναι φρικτό που δε μαθαίνουν στα παιδιά του λυκείου τα βασικά των πανελλαδικών.

Υ.Γ Με έχουν ρωτήσει παιδιά της Γ λυκείου αν παίζουν ρόλο οι περσινές βάσεις, δεν ήξερα αν πρέπει να γελάσω ή να κλάψω.
 

Magigi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Magigi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Πατρών. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Και μετά , πώς γίνεται η επιλογή του σε ποια σχολή θα πας από όλες αυτές που δήλωσες;
Δηλώνεις εσυ όσες σχολές θέλεις με σειρά προτίμησης από όσες πιανεις την εβε και στη συνέχεια ανάλογα τον βαθμό σου μπαίνεις στην πρωτη σχολή που έχει βαση ίση η μικρότερη από τα μόρια σου
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,590 μηνύματα.
Και μετά , πώς γίνεται η επιλογή του σε ποια σχολή θα πας από όλες αυτές που δήλωσες;
Καθε σχολη που δηλωνεις παιρνει ενα αριθμο ..απο το 1 μεχρι το οποιο τελος πχ 100
Το συστημα ξερει τα μορια σου και εξεταζει μονο εσενα αν μπορει να σε βαλει στην νο 1 σχολη που παιρνει 200 παιδια ....αν εσυ εχεις πιο πολλα μορια απο τους 200 σε βαζει,,,, αν οχι παει να δει αν μπορει να σε βαλει στην νο 2 σχολη...κλπ.. και ετσι καταληγει σε καποια απο τις επιλογες σου...
ή δεν καταληγει πουθενα και δεν σε βαζει...
Πχ αν εγραψες 12000 μορια και εχεις δηλωσει 15 σχολες που οι βαση της τελευταιας σταματα στο 12025 ..δεν θα μπεις πουθενα.
Η υποθεση μηχανογραφικο ειναι παζλ για δυνατους λύτες...καθολου ευκολη υποθεση και την κανουν παιδια χωρις καποια εμπειρια .
Με την ανεύθυνη προτροπη του υπουργειου και του σχολειου κλπ..
''Ελα μωρε δηλωσε τα ολα σαν να εχεις 20.000 μορια και καπου θα μπεις''
Και μετα εχουμε τα κλαματα
Κανω μηχανογραφικα ισως 6-7 χρονια ( απο 2α λυκειου) ...το δικο μου μεσο μυαλο δεν μπορει να χειριστει πανω απο 5-6 σχολες με σοβαροτητα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,596 μηνύματα.
Με αυτά που διάβασα παραπάνω οριακά δε μου έπεσαν τα μαλλιά, είναι φρικτό που δε μαθαίνουν στα παιδιά του λυκείου τα βασικά των πανελλαδικών.

Υ.Γ Με έχουν ρωτήσει παιδιά της Γ λυκείου αν παίζουν ρόλο οι περσινές βάσεις, δεν ήξερα αν πρέπει να γελάσω ή να κλάψω.
Ναι. Είναι τρομερός ο αριθμός μαθητών Γ’ Λυκείου, που δεν ξέρουν τι παίζει με τις πανελλαδικές.

Φαντάσου, εγώ όταν πήγαινα Γ’, το μακρινό 2021 (:P), δεν ασχολιόμουν καθόλου, ούτε με βάσεις, ούτε με τίποτα. Από όταν ξεκίνησα την σοβαρή προετοιμασία ψάχτηκα σε όλα μόνη μου.

Ας ρωτάνε. Τουλάχιστον αυτό σημαίνει ότι τους ενδιαφέρει, εν αντιθέσει με άλλους που πάνε, δίνουν, και τα μαθαίνουν εκ των υστέρων.
 

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Ναι. Είναι τρομερός ο αριθμός μαθητών Γ’ Λυκείου, που δεν ξέρουν τι παίζει με τις πανελλαδικές.

Φαντάσου, εγώ όταν πήγαινα Γ’, το μακρινό 2021 (:P), δεν ασχολιόμουν καθόλου, ούτε με βάσεις, ούτε με τίποτα. Από όταν ξεκίνησα την σοβαρή προετοιμασία ψάχτηκα σε όλα μόνη μου.

Ας ρωτάνε. Τουλάχιστον αυτό σημαίνει ότι τους ενδιαφέρει, εν αντιθέσει με άλλους που πάνε, δίνουν, και τα μαθαίνουν εκ των υστέρων.
Εγώ όταν πήγαινα γ Λυκείου, που με τα δικά σου δεδομένα ήταν στην εποχή των παγετώνων 😂, είχα συμμαθητές που ήταν θεωρητική και όταν συνειδητοποιήσαν ότι δεν είχαν πολλές επιλογές σε χαμηλοβαθμες σχολές (δεν υπήρχε η βάση του 10) ,έλεγαν τι κάναμε .
 

Giorgkalo

Νεοφερμένος

Ο Giorgkalo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Και μετά , πώς γίνεται η επιλογή του σε ποια σχολή θα πας από όλες αυτές που δήλωσες;
Θα πας αναγκαστικα αυτην που δηλωσες στην πρωτη θεση με βαση τις προτιμησεις σου απο αυτες τις σχολες που περνας τις εβε τους..
 

aggorf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aggorf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Θράκης. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Της βιοϊατρικες επιστήμες θα σου έλεγα να μην της προτιμήσεις ειδικά τα ιατρικά εργαστήρια στην Ελλάδα θα γίνεις κατά μεγάλο ποσοστό βοηθός μικροβιολόγου και θα κάνεις μόνο αιμοληψιες και θα παίρνεις τον βασικό μισθό.Για Οδοντοτεχνίτης οσο αφορά την αποκατάσταση απο οσο ξέρω ειναι λίγο πιο δύσκολο απο τα ιατρικά εργαστηρια αλλα θα έχεις καλυτερο μισθό.Βέβαια αν έχεις Καλλιτεχνική κλίση και σου αρεσει η λεπτομέρεια η ειναι καλη επιλογή αλλα δεν θα το πρότεινα ουτε αυτό.Οσο αφορά τα αλλα δυο ειναι πολυ καλές σχολές και αλλα διαφορετικες πρέπει να βρεις τι σου αρεσει περισσότερο οι υπολογιστές και ο προγραμματισμός ή το μηχανικό κομάτι.Αν εισαι άτομο που θα θέλεις να έχεις μια παραπάνω ευελιξία αν στημ τελική δεν σου αρέσει ο κλάδος της βιοϊατρικής θα σου πρότεινα την δική μου σχολή (την πληροφόρικη δηλαδή) γιατί βγαίνεις πληροφορικός στην ουσία απλα με μια εξειδίκευση στην υγεία αλλα μαθαίνεις και αλλα σκιλς που μπορουν να χρησιμεψουν και σε αλλους κλάδους οπως η τηλεπικοινωνίες.Οι μηχανικοί πολυ καλη σχολή περιμένουν τα δικαιώματα ακόμα βέβαια αλλα θα δοθούν λογικά βέβαια θα σε αντίθεση με το πάνω δεν θα έχεις και τόση ευελιξία επικεντρώνεσαι σε αυτο το κομμάτι και μονο.Πχ αν ήσουν 2ο πεδιο γιατί απο ότι καταλαβαίνω εισαι τρίτο θα σου πρότεινα ημμυ που μπορείς να ασχοληθεις μελλοντικα με αυτόν τον κλάδο αμα το επιθυμήσεις αλλα έχεις και αλλες προοπτικές εκει.Ακόμα εχουν και διαφορετικά μαθηματα κατα πολυ.
Dib:πας να σου αρέσει η πληροφορική τα μαθηματικά και η βιολογία
Μηχανικών:αν σου αρέσουν τα μαθηματικά η φυσική και η πληροφορική
Βιοϊατρικες:αν σου αρεσει η βιολογία και η χημεία
Χωρίς παρεξήγηση αλλά έχει bugαρει ο υπολογιστής μου η το έγραψες αυτό ως απάντηση στην ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ερώτηση?
 

Συνημμένα

  • Screenshot 2023-09-24 014046.png
    Screenshot 2023-09-24 014046.png
    164.9 KB · Εμφανίσεις: 118
  • Screenshot 2023-09-24 014056.png
    Screenshot 2023-09-24 014056.png
    192.3 KB · Εμφανίσεις: 116

valentina¡

Νεοφερμένος

Η valentina¡ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Καθε σχολη που δηλωνεις παιρνει ενα αριθμο ..απο το 1 μεχρι το οποιο τελος πχ 100
Το συστημα ξερει τα μορια σου και εξεταζει μονο εσενα αν μπορει να σε βαλει στην νο 1 σχολη που παιρνει 200 παιδια ....αν εσυ εχεις πιο πολλα μορια απο τους 200 σε βαζει,,,, αν οχι παει να δει αν μπορει να σε βαλει στην νο 2 σχολη...κλπ.. και ετσι καταληγει σε καποια απο τις επιλογες σου...
ή δεν καταληγει πουθενα και δεν σε βαζει...
Πχ αν εγραψες 12000 μορια και εχεις δηλωσει 15 σχολες που οι βαση της τελευταιας σταματα στο 12025 ..δεν θα μπεις πουθενα.
Η υποθεση μηχανογραφικο ειναι παζλ για δυνατους λύτες...καθολου ευκολη υποθεση και την κανουν παιδια χωρις καποια εμπειρια .
Με την ανεύθυνη προτροπη του υπουργειου και του σχολειου κλπ..
''Ελα μωρε δηλωσε τα ολα σαν να εχεις 20.000 μορια και καπου θα μπεις''
Και μετα εχουμε τα κλαματα
Κανω μηχανογραφικα ισως 6-7 χρονια ( απο 2α λυκειου) ...το δικο μου μεσο μυαλο δεν μπορει να χειριστει πανω απο 5-6 σχολες με σοβαροτητα
Γιατί κανείς μηχανογραφικό από β λυκείου;
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 305 μηνύματα.

valentina¡

Νεοφερμένος

Η valentina¡ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
όχι ,το μηχανογραφικό γίνεται στη γ λυκείου αφού έχεις δώσει πανελλήνιες και έχεις δει τα αποτελέσματα
ναι απλώς είπε κάνει μηχανογραφικό από β λυκείου και μπερδεύτηκα ..
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,590 μηνύματα.

valentina¡

Νεοφερμένος

Η valentina¡ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 118 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top