Επιλογή σχολής που να σχετίζεται με ευπαθείς ομάδες

Imelda82

Νεοφερμένος

Η Imelda82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γεια σας!τον σεπτεμβρη θα ξεκινησω την τριτη λυκειου ,εχω επιλεξει την θεωρητικη κατευθυνση και θα ηθελα να επιλεξω μια σχολη που να επιτεπει να ασχοληθω με ατομα που ανηκουν σε ευπαθεις ομαδες (θα ηθελα να εχει να κανει με προσφυγες ,αλλα δεν εχω ιδιαιτερη προτιμηση)...σκεφτομαι σοβαρα τις σχολες κοινωνικης εργασιας αλλα θα ηθελα αν καποιος γνωριζει να με πληροφορησει οχι μονο για τις παραπανω σχολες αλλα και για καποιες ακομη που θα μου επετρεπαν να ακολουθησω εναν παρομοιο δρομο..ειμαι λιγο μπερδεμενη οπως καταλαβαινετε..
Ευχαριστω εκ'των προτέρων 😄
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Γεια σου !

Ψυχολογία, Κοινωνική εργασία, Κοινωνιολογία :)

Αυτές οι σχολές σίγουρα σού επιτρέπουν να ασχοληθείς με ευπαθείς ομάδες! Και ορισμένες άλλες παρεμφερείς αυτών (π.χ. Κοινωνική Ανθρωπολογία).

Προσωπικά, θα πρότεινα Ψυχολογία ή Κοινωνική Εργασία να στοχεύσεις. Ειδικά Ψυχολογία, επειδή έχει πολλά παρακλάδια και μπορείς να την συνδυάσεις με πάρα πολλούς τομείς.
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Καλησπέρα, εκτός απο το τμήμα Κοινωνικής Εργασίας που είναι λογικά η καλύτερη επιλογή για εσένα, υπάρχει και το τμήμα Ειδικής Αγωγής που ουσιαστικά εκπαιδεύεις ΑμεΑ , υπάρχει φυσικά η Ψυχολογία που βοηθάς ανθρώπους να ξεπεράσουν τα ψυχικά τους προβλήματα και τέλος από τμήματα τύπου Κοινωνιολογίας/Πολιτικών Επιστημών ,αν δεν κάνω λάθος, μπορείς να κάνεις αίτηση σε ΜΚΟ και να εργάζεσαι στις μονάδες φιλοξενίας με τους πρόσφυγες.
 

Imelda82

Νεοφερμένος

Η Imelda82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ψυχολογία ή Κοινωνική Εργασία
Ευχαριστω για την απαντηση σου😄θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζεις ποια ειναι η διαφορα μεταξυ των δυο τμηματων...απο οσο εχω ψαξει το μονο που εχω καταλαβει ειναι οτι η ψυχολογια εχει περισσοτερη θεωρια και η κοινωνικη εργασια πρακτικη προσεγγιση
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.
καταρχας(ην) δεν ειναι σωστο να λες θελω σχολη για ευπαθεις ομαδες.ακουγεται καπως ρατσιστικο.δηλαδη με την ευρεια εννοια του ορου και η ιατρικη σχολη για ευπαθεις ομαδες ειναι.απο οτι καταλαβα θες μια σχολη για να βοηθας παιδια με μαθησιακες δυσκολιες.μια καλη επιλογη ειναι η λογοθεραπειας
 

Imelda82

Νεοφερμένος

Η Imelda82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
καταρχας(ην) δεν ειναι σωστο να λες θελω σχολη για ευπαθεις ομαδες.ακουγεται καπως ρατσιστικο.δηλαδη με την ευρεια εννοια του ορου και η ιατρικη σχολη για ευπαθεις ομαδες ειναι.απο οτι καταλαβα θες μια σχολη για να βοηθας παιδια με μαθησιακες δυσκολιες.μια καλη επιλογη ειναι η λογοθεραπειας
Ευχαριστω για την απαντηση σου..μαλλον δεν εθεσα σωστα την ερωτηση μου γι'αυτο και παρερμηνευτηκε συγγνωμη γι'αυτο...η σχολη λογοθεραπειας ειναι ενδιαφερουσα ομως ανηκει σε διαφορετικο πεδιο νομιζω με τις αλλαγες που εγιναν
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Συμφωνώ με ευκλειδη

λογοθεραπεια, εργοθεραπεία , φυσικοθεραπεια , κοινωνική εργασία , ιατρική (ψυχιατρική , νευρολογια, φυσιατρικη), ψυχολογία , δασκαλος . δακσαλος ειδικής αγωγής, μεταφραστής-διερμηνέας
 

Imelda82

Νεοφερμένος

Η Imelda82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Αν καποιος γνωριζει ή σπουδαζει στην σχολη κοινωνικης εργασιας θα μπορουσε να μου δωσει λιγες πληροφορίες παραπανω σχετικα με το αντικειμενο ,τη διαφορα με την ψυχολογια ή την κοινωνικη ανθρωπολογια/κοινωνιολογια και σχετικα με την επαγγελματικη αποκατασταση και με τι μπορει να ασχοληθει καποιος?
 

Serotonin

Νεοφερμένος

Η Χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Αν καποιος γνωριζει ή σπουδαζει στην σχολη κοινωνικης εργασιας θα μπορουσε να μου δωσει λιγες πληροφορίες παραπανω σχετικα με το αντικειμενο ,τη διαφορα με την ψυχολογια ή την κοινωνικη ανθρωπολογια/κοινωνιολογια και σχετικα με την επαγγελματικη αποκατασταση και με τι μπορει να ασχοληθει καποιος?

Δεν σπουδάζω στην προαναφερθείσα σχολή αλλά με μια γρήγορη αναζήτηση βρήκα αυτά:
https://sw.uniwa.gr/epaggelmatika-dikaiomata-ton-ptychioychon-koinonikon-leitoyrgon/ (Επαγγελματικά δικαιώματα)

https://www.teicrete.gr/koinerg/el/υποσελίδες/γνωστικό-αντικείμενο (Γνωστικό Αντικείμενο)

https://presmarymethuen.org/el/dictionary/what-is-the-difference-between-sociology-and-social-work/ (Διαφορά κοινωνιολογίας-κοινωνικής εργασίας)

Ελπίζω να βοηθάνε :)
 
Top