nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Παιδιά όλα τα επαγγέλματα έχουν τα μείον και τα συν τους. Σημασία έχει να σ'αρέσει αυτό που κάνεις. Προφανώς δεν υπάρχει μόνο μία επαγγελματική επιλογή για τους αποφοιτήσαντες..

Ακριβώς. Αν κάνετε μια έρευνα στον ιστότοπο εργασίας Linkedin θα δείτε πολλούς Έλληνες διαφόρων ηλικιών να εργάζονται ως καθηγητές μέσης εκπαίδευσης σε διάφορα σχολεία του κόσμου (ανάλογα τη ξένη γλώσσα που μιλάει ο καθένας). Το αναφέρω ως τυχαίο παράδειγμα. Εννοείται ότι η πλειοψηφία πάει στην Αγγλία, Αραβικά Εμιράτα ή Κίνα. Οι αποδοχές σε τέτοιες χώρες, ξεκινούν καθαρά από 2.500-3000 ευρώ περίπου ανάλογα την προϋπηρεσία και τα ακαδημαϊκά προσόντα ενώ υπάρχουν 13-14 μισθοί ετησίως συν τα bonus (ανάλογα το σχολείο) μαζί με παροχές σε σπίτι και διάφορα άλλα. Οπότε όπως καταλαβαίνετε, αν κάποιος κλαίγεται για ανεργία ή αν μια επιστήμη δεν έχει προοπτικές είναι σαν να την επιδιώκει!

Ναι, στην Ελλάδα πείτε μου με το χέρι στην καρδιά, μια δουλειά που έχει σαφή προσδιορισμό καθηκόντων θέσης;

Ας κοιταχτούμε στα μάτια μια φορά και να μιλήσουμε καθαρά.

Δηλαδή, αν αυτοί οι αξιέπαινοι Έλληνες κάθονταν στην Ελλάδα και να ήταν άνεργοι θα ήταν καλύτερα; Ή μήπως θα έπρεπε να ρωτάνε αν η μέση εκπαίδευση έχει ανεργία; Μην βλέπετε τον εαυτό σας κλεισμένο σε μια γυάλα που λέγεται Ελλάδα. Η Ελλάδα είναι υπέροχη χώρα αλλά μόνο αυτό. Προς τους 17-18χρονους, πάρτε τη ζωή στα χέρια σας και όπου Γη πατρίς. Δεν είστε μαμάκηδες και δεμένοι εργάτες των πατεράδων σας.

Πονάμε όλοι την Ελλάδα αλλά όχι την Ελλάδα της μικροπολίτευσης. Δεν πονάμε την Ελλάδα των επιδομάτων και της τεμπελιάς να σκοτώνουμε το χρόνο με δουλίτσες εδώ και εκεί ανασφάλιστοι, εκτός και αν σας αρέσει μια τέτοια ζωή ασάφειας. Το δικαίωμα στην εργασία με ένσημα το προσφέρουν άλλες χώρες όπου ερμηνεύουν σωστά τον όρο "δουλειά" και "εργασία" χωρίς κομματική ιδεοληψία και κρατική ανεπάρκεια. Μια φορά ζούμε και φυσικά όχι για να ζούμε με επιδόματα, επιμορφώσεις δεξιοτήτων της ΝΔ, φοίτηση σε διδακτορικά διαρκείας (χωρίς σαφή κίνητρα) και συντάξεις των γερασμένων γονιών στο ίδιο σπίτι. Αν σας αρέσει αυτό, καθίστε να ψάχνετε ποια σχολή έχει ανεργία και γιατί.

Για το θέμα, η Ψυχολογία στον δυτικό κόσμο συνδυάζεται με πολλά αντικείμενα. Οπότε προσφέρει επιλογές ανάλογα τη σωστή επιλογή κατευθύνσεων και συνδυασμών. Προπάντων, κάντε αυτό που σας κάνει ευτυχισμένους.
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επίσης είναι σημαντικό οποίος θέλει να πάει ιατρική να έχει οικονομική στήριξη από την οικογένεια μέχρι τα 30 περίπου αν λάβεις υπόψην την αναμονή για τις ειδικότητες που είναι συνήθως από 2-3 χρόνια μέχρι και 7-8 σε κάποιες ειδικότητες
Όχι 200 χρόνια είναι. Τι παραπληροφόρηση είναι αυτή; 1 χρόνο αναμονή έχει οφθαλμολογια στον ευαγγελισμό που ειανι τοπ σε αυτό. Το 90% των νοσοκομείων δεν έχει καθόλου αναμονή. Τώρα αν ο άλλος θέλει να πάει σε τοπ νοσοκομείο για τοπ ειδικότητα σε αυτό εννοείται θα περιμένει 1-2 χρόνια
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Όχι 200 χρόνια είναι. Τι παραπληροφόρηση είναι αυτή; 1 χρόνο αναμονή έχει οφθαλμολογια στον ευαγγελισμό που ειανι τοπ σε αυτό. Το 90% των νοσοκομείων δεν έχει καθόλου αναμονή. Τώρα αν ο άλλος θέλει να πάει σε τοπ νοσοκομείο για τοπ ειδικότητα σε αυτό εννοείται θα περιμένει 1-2 χρόνια
Ίσως να έχεις δίκιο μιας και είσαι του αντικειμένου πάντως οικογενειακός μου φίλος μου λέγε κάτι για παθολογία 6-7 χρόνια και δερματολογια 8 χρόνια
Αν δεν ισχύουν και μου λέει ψέματα δεκτό !
Και λέω για καλά νοσοκομεία προφανώς γιατί ο σκοπός είναι να μάθετε
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ίσως να έχεις δίκιο μιας και είσαι του αντικειμένου πάντως οικογενειακός μου φίλος μου λέγε κάτι για παθολογία 6-7 χρόνια και δερματολογια 8 χρόνια
Αν δεν ισχύουν και μου λέει ψέματα δεκτό !
Και λέω για καλά νοσοκομεία προφανώς γιατί ο σκοπός είναι να μάθετε
Αν ήταν έτσι τα νοσοκομεία της περιφέρεια δε θα είχαν ιατρούς. Αρχικά μπορείς να πας σε κάποιο περιφερειακό και μετά στο κεντρικό για όσα χρόνια σπυ απομένουν. Έτσι με το που τελειώσεις το αγροτικό κανεις διακοπαρες και μετά από 1 μήνα έχεις δουλειά
Τέλος αυτό που λέει ο οικογενειακοσ σου φίλος ούτε μαθηαμτικα δε βγαίνει. Οι θέσεις ειδικότητας είναι συγκεκριμένες με 5 ετη οι πιο πολλές. Πως γίνεται η ειδικότητα να είναι 8 έτη όταν δεν έχει αλλάξει κάτι προς αυτό όπως η αύξηση των αριθμό των εισακτέων στις ιατρικές; Ποσό μάλλον δε αν αναλογιστούμε και το κύμα μετανάστευσης από της αρχές της κρίσης που αφορά φυσικά και νέους ιατρούς που ψάχνουν ειδικότητα έξω
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Αν ήταν έτσι τα νοσοκομεία της περιφέρεια δε θα είχαν ιατρούς. Αρχικά μπορείς να πας σε κάποιο περιφερειακό και μετά στο κεντρικό για όσα χρόνια σπυ απομένουν. Έτσι με του που τελειώσεις το αγροτικό κανεις διακοπαρες και μετά από 1 μήνα έχεις δουλειά
Ναι σε περιφερειακά οκ δεν έχει αναμονές δεν διαφωνώ απλώς δεν θα δεις πολλά περιστατικά
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Αν ήταν έτσι τα νοσοκομεία της περιφέρεια δε θα είχαν ιατρούς. Αρχικά μπορείς να πας σε κάποιο περιφερειακό και μετά στο κεντρικό για όσα χρόνια σπυ απομένουν. Έτσι με το που τελειώσεις το αγροτικό κανεις διακοπαρες και μετά από 1 μήνα έχεις δουλειά
Τέλος αυτό που λέει ο οικογενειακοσ σου φίλος ούτε μαθηαμτικα δε βγαίνει. Οι θέσεις ειδικότητας είναι συγκεκριμένες με 5 ετη οι πιο πολλές. Πως γίνεται η ειδικότητα να είναι 8 έτη όταν δεν έχει αλλάξει κάτι προς αυτό όπως η αύξηση των αριθμό των εισακτέων στις ιατρικές; Ποσό μάλλον δε αν αναλογιστούμε και το κύμα μετανάστευσης από της αρχές της κρίσης που αφορά φυσικά και νέους ιατρούς που ψάχνουν ειδικότητα έξω
Ειναι και αυτοι ομως που σπουδαζουν Ιατρικη σε Βουλγαρια, Ρουμανια, Σλοβακια, Τσεχια κτλ. που εχουν αυξηθει τα τελευταία χρονια και πολλοι απο αυτους (αν οχι περισσότεροι) ερχονται για ειδικοτητα στην Ελλαδα αφου ουτε απο συνεντευξη δε χρειαζεται να περασουν. Και επισης δερματολογια ακομα και τωρα καπου στα 7 8 χρονια παραμενει η αναμονη.
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ειναι και αυτοι ομως που σπουδαζουν Ιατρικη σε Βουλγαρια, Ρουμανια, Σλοβακια, Τσεχια κτλ. που εχουν αυξηθει τα τελευταία χρονια και πολλοι απο αυτους (αν οχι περισσότεροι) ερχονται για ειδικοτητα στην Ελλαδα αφου ουτε απο συνεντευξη δε χρειαζεται να περασουν. Και επισης δερματολογια ακομα και τωρα καπου στα 7 8 χρονια παραμενει η αναμονη.
Μόνο η δερματολογικά και σε καλά νοσοκομεία. Αλλά αυτό έχει να κάνει με την ζήτηση. Ολοι θέλουν να γίνουν δερματολόγοι να ανοίξουν ένα γραφεία και να πέφτουν τα 50αρικα βροχή με το να δίνουν αντιβιωσεις και αλοιφές
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάλι καλά που υπάρχουν οι ιατρικές των ευρωπαϊκών χωρών και αρχίζουν να ξεκαβαλάνε λίγο οι των ιατρικών στην Ελλάδα. Μάλλον εκεί μεταξύ των διακοπάρων θα το καταλαβαίνουν.
 

Panos_02

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Panos_02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Τσοτίλι (Κοζάνη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Σκεφτομαι για λιμενικο
Τοτε πρεπει να βιαστεις να κανεις αιτηση να την υπογραψεις, να βγαλεις φωτο και να τα στειλεις μεχρι τις 25/5
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για την ημερομηνια δν ειμαι και τοσο σιγουρος να το κοιταξεις
 

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
συγγνωμη το μηνυμα μου ειναι καπως ασχετο με το θεμα (που συζητηθηκε τελευταιο δλδ οχι το γενικο) αλλα η σχολη που φαινεται στ προφιλ σου ειναι μια που μ ενδιαφερει οποτε μηπως θα μπορουσες ν μου πεις μερικα λογια για τα μαθηματα, το περιβαλλον, τους καθηγητες, κλπ; ειτε εδω ειτε σε πμ δεν εχω θεμα ^^

Καλησπέρα με συγχωρείς που άργησα να σου απαντήσω!!
Σου παραθέτω το λινκ μίας και το έχω απαντήσει και σε άλλο παιδί που το ενδιέφερε και εάν δεν σε έχει καλύψει, φυσικά μπορείς να μου στείλεις πμ!!

Επιλογή Σχολής: Βοήθεια
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Καλησπέρα με συγχωρείς που άργησα να σου απαντήσω!!
Σου παραθέτω το λινκ μίας και το έχω απαντήσει και σε άλλο παιδί που το ενδιέφερε και εάν δεν σε έχει καλύψει, φυσικά μπορείς να μου στείλεις πμ!!

Επιλογή Σχολής: Βοήθεια
μην ανησυχεις~ δεν υπαρχει προβλημα χεχε και σ ευχαριστώ πολύ! :thumbsup:
 

jul25

Νεοφερμένος

Η jul25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Παιδια γεια σας
Θα ηθελα να ακουσω την γνωμη σας για το τι να επιλεξω ναυπηγους ή πολιτικους μηχανικους ?
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Παιδια γεια σας
Θα ηθελα να ακουσω την γνωμη σας για το τι να επιλεξω ναυπηγους ή πολιτικους μηχανικους ?

Καλησπέρα , από ότι έχω ακούσει στην Ελλάδα η ειδικότητα των ΠΜ είναι υπερκορεσμένη , υπάρχουν πολλά άτομα στο επάγγελμα και αν δεν έχεις κάποιον ήδη σε τεχνική εταιρία κλπ (μπαμπά , μαμά , συγγενή etc) δεν είναι καλή επιλογή ΓΙΑ ΕΛΛΑΔΑ. Στο εξωτερικό έχεις προοπτικές. Η Ναυπηγών Μηχανολόγων στο ΕΜΠ είναι (μάλλον ήταν γιατί τώρα έχει και το ΠΑΔΑ) η μόνη σχολή που έβγαζε ΝΜ οπότε εκεί είναι σχετικά καλύτερα τα πράγματα. Το θέμα είναι να σου αρέσει αυτό που σπουδάζεις γιατί και οι 2 σχολές είναι (όπως όλες οι σχολές μηχανικών) δύσκολες.
 

azula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η azula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Πολιτικων μηχανικων.Μπορουν να υπογραφουν για τα παντα
 

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.

azula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η azula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 122 μηνύματα.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Αυτο που λες δεν ισχυει γιατι σε καποια τομεις θες υπογραφοι ναυπηγου η μηχανολου και αρα δεν μπορεις σαν πολιτικος μηχανικος να χωθεις
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Πολιτικός Μηχανικός > Τοπογράφος > Μηχανολόγος.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top