Leukosrinokeros

Νεοφερμένος

Η Leukosrinokeros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Γεια σας γενικα ξερω τι θελω αλλα σχετικα με το τι θελω να σπουδασω ειμαι λιγο αναποφασιστη . Ειμαι θεωρητικη και θα δωσω φετος πανελληνιες . Τι μου προτει νετε απο σχολες τι να επιλεξω;
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Γεια σας γενικα ξερω τι θελω αλλα σχετικα με το τι θελω να σπουδασω ειμαι λιγο αναποφασιστη . Ειμαι θεωρητικη και θα δωσω φετος πανελληνιες . Τι μου προτει νετε απο σχολες τι να επιλεξω;
Έτσι όπως το θέτεις δε μπορεί να σε κατατοπίσει κανένας. Πες τι σε ενδιαφέρει και προς τα που έχεις κλίση;)
 

Leukosrinokeros

Νεοφερμένος

Η Leukosrinokeros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Έτσι όπως το θέτεις δε μπορεί να σε κατατοπίσει κανένας. Πες τι σε ενδιαφέρει και προς τα που έχεις κλίση;)
Σκεφτομαι για λιμενικο ή τεφαα αλλα κ παλι δεν ειμαι σιγουρη . Απλα θα ηθελα να μου προτεινετε καποιες σχολες που να εχουν κ επαγγελματικη αποκατασταση.

Ευχαριστω εκ των προτερων
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σκεφτομαι για λιμενικο ή τεφαα αλλα κ παλι δεν ειμαι σιγουρη . Απλα θα ηθελα να μου προτεινετε καποιες σχολες που να εχουν κ επαγγελματικη αποκατασταση.

Ευχαριστω εκ των προτερων


Κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί την επαγγελματική αποκατάσταση επειδή κανείς δεν ξέρει πώς θα έχει διαμορφωθεί η αγορά εργασίας όταν θα αποφοιτήσεις.
Θέλω να πω ότι σήμερα υπάρχουν κάποιες σχολές που σου προσφέρουν κάποιες επιπλέον επιλογές και άρα μεγαλύτερη ευκολία εύρεσης εργασίας (όπως Κοινωνικής Εργασίας, Παιδαγωγικό Ειδικής Αγωγής, Ψυχολογίας, Ανώτερες Σχολές Τουριστικής Εκπαίδευσης) αλλά δεν μπορείς να ξέρεις από τώρα αν αυτό θα ισχύει όταν εσύ θα ψάχνεις για δουλειά.
Αν δεν υπάρχει κάποιο αντικείμενο που σ΄ενδιαφέρει να το σπουδάσεις και μετά να το παλέψεις και το μόνο σου κριτήριο είναι η επαγγελματική αποκατάσταση, οι μόνες σχολές που θα σου το προσφέρουν είναι οι Στρατιωτικές, οι Αστυνομικές, οι Πυροσβεστικές και το Λιμενικό.
Εφόσον λοιπόν σ΄ενδιαφέρει το Λιμενικό νομίζω ότι σ΄αυτό πρέπει να στοιχεύσεις και να είναι η πρώτη σου επιλογή.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Σκεφτομαι για λιμενικο ή τεφαα αλλα κ παλι δεν ειμαι σιγουρη . Απλα θα ηθελα να μου προτεινετε καποιες σχολες που να εχουν κ επαγγελματικη αποκατασταση.

Ευχαριστω εκ των προτερων

Πέρασε η "εποχή των σχολών με ζήτηση" καθώς η αγορά λειτουργεί με νόμους προσφοράς, πολιτικού μέσου, γνωριμιών κλπ αλλά και ζήτησης. Μάλιστα όσο περνάνε τα χρόνια όλο και περισσότεροι σπουδάζουν με αποτέλεσμα να συσσωρεύεται μεγάλος αριθμός πτυχιούχων σε όλους τους τομείς σε όλο τον κόσμο. Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις να ενισχύσεις δεξιότητες όπως ξένες γλώσσες (εκτός από αγγλικά) και γνώση επαγγελματικού χειρισμού του υπολογιστή. Αν αργότερα θελήσεις να εργαστείς στο εξωτερικό, μετράνε περισσότερο οι δεξιότητες από το τυπικό πτυχίο!
 

Leukosrinokeros

Νεοφερμένος

Η Leukosrinokeros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Πέρασε η "εποχή των σχολών με ζήτηση" καθώς η αγορά λειτουργεί με νόμους προσφοράς, πολιτικού μέσου, γνωριμιών κλπ αλλά και ζήτησης. Μάλιστα όσο περνάνε τα χρόνια όλο και περισσότεροι σπουδάζουν με αποτέλεσμα να συσσωρεύεται μεγάλος αριθμός πτυχιούχων σε όλους τους τομείς σε όλο τον κόσμο. Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις να ενισχύσεις δεξιότητες όπως ξένες γλώσσες (εκτός από αγγλικά) και γνώση επαγγελματικού χειρισμού του υπολογιστή. Αν αργότερα θελήσεις να εργαστείς στο εξωτερικό, μετράνε περισσότερο οι δεξιότητες από το τυπικό πτυχίο!
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Σκεφτομαι για λιμενικο ή τεφαα αλλα κ παλι δεν ειμαι σιγουρη . Απλα θα ηθελα να μου προτεινετε καποιες σχολες που να εχουν κ επαγγελματικη αποκατασταση.

Ευχαριστω εκ των προτερων

Σχολές με σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση στις μέρες μας δεν υπάρχουν, ειδικά στο πεδίο μας. Οπότε θα συμφωνήσω με αυτά που είπε ο npb.
 

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Πιστεύω από θεωρητική έχουν σίγουρα (καλύτερη) και θα έχουν, ίσως σχολές ψυχολογίας, κοινωνικής εργασίας αν σου αρέσει μία τέτοια κατεύθυνση. Σχολές όπως νομική, φιλολογίες παιδαγωγικά είναι αρκετά κορεσμένες θεωρώ ...
Ωστόσο βρες κάτι που σου αρέσει πολύ να κάνεις και όταν το κάνεις να χαίρεσαι μόνο στην σκέψη κάπως έτσι ίσως να δεις σε τι σχολή θες να μπεις <3
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
H Ψυχολογία έχει μέλλον εφόσον και όταν συνδυαστεί με άλλους τομείς να οδηγήσει σε θέση εργασίας με συγκεκριμένο προφίλ. Αεροπαπατζίδικες επιλογές Ελληνικής "κουτοπονηριάς" δεν περνάνε στο εξωτερικό. Επίσης στο εξωτερικό "παντρεύουν" την Ψυχολογία με πολλές επιστήμες, ακόμη και τα Μαθηματικά με τον εφαρμοσμένο τομέα της Γνωστικής Ψυχολογίας, Μηχανική Μάθηση κλπ. Γενικά πτυχία με ολόκληρες επιστημονικές περιοχές νομίζω έχουν κορεστεί και μάλιστα φαντάζουν απαρχαιωμένες ιδέες σπουδών όταν στο δυτικό κόσμο οι νέοι επιλέγουν 2 ασύνδετα επιστημονικά αντικείμενα στο προπτυχιακό επίπεδο (π.χ. βιολογία / στατιστική).
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
συγγνωμη το μηνυμα μου ειναι καπως ασχετο με το θεμα (που συζητηθηκε τελευταιο δλδ οχι το γενικο) αλλα η σχολη που φαινεται στ προφιλ σου ειναι μια που μ ενδιαφερει οποτε μηπως θα μπορουσες ν μου πεις μερικα λογια για τα μαθηματα, το περιβαλλον, τους καθηγητες, κλπ; ειτε εδω ειτε σε πμ δεν εχω θεμα ^^
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
αν ειναι δυνατον ενας στα 18 του να ξερει σε ποια σχολη του αρεσει να μπει.πιστευω ουτε 10% δεν ειναι.οι περισσοτεροι βγαζουν τα χ μορια και αναλογα με αυτα κινουνται.
επειδη τα ξερω τα πεδια οπως ηταν παλια θα τα πω συνοπτικα.
πρωτο πεδιο 2 σχολες.η νομικη που εχει κυρος και οι φιλολογιες για τους ρομαντικους.μεχρι πριν καμια δεκαρια χρονια γινοταν ο κακος χαμος με τους δασκαλους ειχανε φτασει καποια παιδαγωγικα να χουν βαση 19000.πλεον δεν ασχολειται κανεις.
δευτερο πεδιο.φυσικομαθηματικες σχολες για τους ρομαντικους.
τριτο πεδιο.ιατρικες για το κυρος παρομοιως οπως στη νομικη.φαρμακευτικες,βιολογικα αυτοι που εχουν απωθημενα που δεν μπηκαν ιατρικη.
τεταρτο πεδιο.σχολες μηχανικων με κυρος οπως το εμπ ομως μαλλον πανε στην κατηγορια των ρομαντικων και αυτα διοτι εχουν αβεβαιη επαγγελματικη αποκατασταση
πεμπτο πεδιο.οικονομικα οπως η ασσοε ομως και αυτο με αβεβαιη επαγγελματικη αποκατασταση.
Επομενως καταληγουμε οτι σιγουρα η ιατρικη τελειωνοντας εχεις ενα μπουσουλα το τι θα κανεις σε σχεση με τις αλλες σχολες που ψαχνεσαι αλλα ζεις ενα καθημερινο survivor σε σχεση με αλλα επαγγελματα που σιγουρα ειναι πιο χαλαρα
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
αν ειναι δυνατον ενας στα 18 του να ξερει σε ποια σχολη του αρεσει να μπει.πιστευω ουτε 10% δεν ειναι.οι περισσοτεροι βγαζουν τα χ μορια και αναλογα με αυτα κινουνται.
επειδη τα ξερω τα πεδια οπως ηταν παλια θα τα πω συνοπτικα.
πρωτο πεδιο 2 σχολες.η νομικη που εχει κυρος και οι φιλολογιες για τους ρομαντικους.μεχρι πριν καμια δεκαρια χρονια γινοταν ο κακος χαμος με τους δασκαλους ειχανε φτασει καποια παιδαγωγικα να χουν βαση 19000.πλεον δεν ασχολειται κανεις.
δευτερο πεδιο.φυσικομαθηματικες σχολες για τους ρομαντικους.
τριτο πεδιο.ιατρικες για το κυρος παρομοιως οπως στη νομικη.φαρμακευτικες,βιολογικα αυτοι που εχουν απωθημενα που δεν μπηκαν ιατρικη.
τεταρτο πεδιο.σχολες μηχανικων με κυρος οπως το εμπ ομως μαλλον πανε στην κατηγορια των ρομαντικων και αυτα διοτι εχουν αβεβαιη επαγγελματικη αποκατασταση
πεμπτο πεδιο.οικονομικα οπως η ασσοε ομως και αυτο με αβεβαιη επαγγελματικη αποκατασταση.
Επομενως καταληγουμε οτι σιγουρα η ιατρικη τελειωνοντας εχεις ενα μπουσουλα το τι θα κανεις σε σχεση με τις αλλες σχολες που ψαχνεσαι αλλα ζεις ενα καθημερινο survivor σε σχεση με αλλα επαγγελματα που σιγουρα ειναι πιο χαλαρα
Πλεον 4ο πεδιο (πρωην 5ο) οι περισσοτεροι επιλεγουν σωματα ασφαλειας παρα οικονομικα. Οπως και στο 1ο αρκετοι προτιμουν πχ αξιωματικων αστυνομιας παρα νομικη. Κατα τα αλλα συμφωνω με οσα γραφεις.
 

maria20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Στο τριτο πεδιο ποιες σχολες πιστευετε ειναι καλυτερες επιλογες για επαγγελματικη αποκατασταση?Ποια η γνωμη σας για τη νοσηλευτικη και μαιευτικη?
 

luisnazariodelima

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο luisnazariodelima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Στο τριτο πεδιο ποιες σχολες πιστευετε ειναι καλυτερες επιλογες για επαγγελματικη αποκατασταση?Ποια η γνωμη σας για τη νοσηλευτικη και μαιευτικη?
Έχουν και τα δύο αποκατασταση και άμεση. Αλλά πρέπει να χεις γέρο στομάχι ειδικά αν πας για νοσηλευτής.
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Στο τριτο πεδιο ποιες σχολες πιστευετε ειναι καλυτερες επιλογες για επαγγελματικη αποκατασταση?Ποια η γνωμη σας για τη νοσηλευτικη και μαιευτικη?
Σιγουρη επαγγελματικη αποκατασταση εχουν οι στρατιωτικες σχολες αυτου του πεδιου (δηλαδη ολες οι ΣΣΑΣ και η ΣΑΝ). Σχετικα καλη αποκατασταση θα ελεγα οτι εχουν η Ιατρικη (καποιες ειδικοτητες), η Οδοντιατρικη, η Νοσηλευτικη, η Φυσικοθεραπεια, η Λογοθεραπεια, η Εργοθεραπεια, η Μαιευτικη (και γενικα οτι εχει να κανει με την υγεια του ανθρωπου).
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
το θεμα βεβαια με την σιγουρη αποκατασταση της ιατρικης ειναι οι συνθηκες.σου αρεσει να εισαι σε νοσοκομειο στο τρεξιμο ολη μερα ή να χεις ιδιωτικο ιατρειο και να σου βγαινει η ψυχη?αλλος του αρεσει,αλλος ομως λεει 1000 φορες σε ενα γραφειακι με τον σιγουρο μου μισθο και να μην μου ζαλιζουν.
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
το θεμα βεβαια με την σιγουρη αποκατασταση της ιατρικης ειναι οι συνθηκες.σου αρεσει να εισαι σε νοσοκομειο στο τρεξιμο ολη μερα ή να χεις ιδιωτικο ιατρειο και να σου βγαινει η ψυχη?αλλος του αρεσει,αλλος ομως λεει 1000 φορες σε ενα γραφειακι με τον σιγουρο μου μισθο και να μην μου ζαλιζουν.
Επίσης είναι σημαντικό οποίος θέλει να πάει ιατρική να έχει οικονομική στήριξη από την οικογένεια μέχρι τα 30 περίπου αν λάβεις υπόψην την αναμονή για τις ειδικότητες που είναι συνήθως από 2-3 χρόνια μέχρι και 7-8 σε κάποιες ειδικότητες
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Παιδιά όλα τα επαγγέλματα έχουν τα μείον και τα συν τους. Σημασία έχει να σ'αρέσει αυτό που κάνεις. Προφανώς δεν υπάρχει μόνο μία επαγγελματική επιλογή για τους αποφοιτήσαντες..
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top