jerry_meg_

Νεοφερμένος

Ο jerry_meg_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Παιδιά,

Τη βοήθειά σας για το Μηχανογραφικό:

"Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών" ή "Ψηφιακών Συστημάτων" ;

Ποια Σχολή έχει τη μεγαλύτερη απορροφησιμότητα;

Το "Ψηφιακών Συστημάτων", απ' ό,τι διαβάζω, δίνει και παιδαγωνική επάρκεια,.
Διορίζονται οι απόφοιτοι ή ισχύει ό,τι και με τους υπόλπους εκπαιδευτικούς
που περιμένουν χρόνια;
και οι 2 σχολες δινουν επαρκεια, πες λιγο για ποιες ακριβως μιλας...επισης θα περιμενεις οπως ολοι :loltooth:
 

ParisGr

Νεοφερμένος

Ο ParisGr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
και οι 2 σχολες δινουν επαρκεια, πες λιγο για ποιες ακριβως μιλας...επισης θα περιμενεις οπως ολοι :loltooth:
Αναφέρομαι στο "Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών" Τρίπολης (στου οποίου την ιστοσελίδα αναφέρεται ότι έχει ζητηθεί η παιδαγωγική επάρκεια, δεν έχει όμως αναγνωριστεί ακόμα, και οι απόφοιτοι πρέπει να φοιτήσουν στο ΑΣΠΑΙΤΕ για να την αποκτήσουν),
και στο "Ψηφιακών Συστημάτων" Πειραιά, στο οποίο έχει αναγνωριστεί παιδαγωγική επάρκεια.

Δηλαδή, ας πούμε ότι είσαι απόφοιτος των Ψηφιακών Συστημάτων. Υπάρχουν ελπίδες να διοριστείς κάποτε ως καθηγητής σε σχολείο ή το ξεχνάς και ασχολείσαι με προγραμματισμό;
 

jerry_meg_

Νεοφερμένος

Ο jerry_meg_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Αναφέρομαι στο "Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών" Τρίπολης (στου οποίου την ιστοσελίδα αναφέρεται ότι έχει ζητηθεί η παιδαγωγική επάρκεια, δεν έχει όμως αναγνωριστεί ακόμα, και οι απόφοιτοι πρέπει να φοιτήσουν στο ΑΣΠΑΙΤΕ για να την αποκτήσουν),
και στο "Ψηφιακών Συστημάτων" Πειραιά, στο οποίο έχει αναγνωριστεί παιδαγωγική επάρκεια.

Δηλαδή, ας πούμε ότι είσαι απόφοιτος των Ψηφιακών Συστημάτων. Υπάρχουν ελπίδες να διοριστείς κάποτε ως καθηγητής σε σχολείο ή το ξεχνάς και ασχολείσαι με προγραμματισμό;
αρχικα τα ψηφιακα συστηματα δεν ειναι μονο προγραμματισμος αλλα τεσπα...εμμ υπαρχει προοπτικη, ξερω 2 ατομα που ειναι απο τετοια σχολη αλλα το παπει θα ειναι σιγουρα καλυτερο...
 

ParisGr

Νεοφερμένος

Ο ParisGr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
αρχικα τα ψηφιακα συστηματα δεν ειναι μονο προγραμματισμος αλλα τεσπα...εμμ υπαρχει προοπτικη, ξερω 2 ατομα που ειναι απο τετοια σχολη αλλα το παπει θα ειναι σιγουρα καλυτερο...
Να σαι καλά, ευχαριστώ!
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Καλησπέρα και εγώ στην ίδια φάση αναζήτησης και συλλογής απόψεων για αυτό χρειάζομαι κάποια βοήθεια.Δυστυχως δεν κατόρθωσα να πιάσω τα απαραίτητα μόρια για ιατρική Αθήνας ωστόσο θεωρώ ότι είμαι μέσα σε όλες τις ιατρικές τις επαρχίας.Το πρόβλημα έγκειται στο γεγονός ότι αναγνωρίζω ότι η ιατρική είναι μια πολύ απαιτητική σχολή και για γερά στομάχια το οποία δεν διαθέτω.Θεωρω ότι δεν είμαι τόσο δυνατός χαρακτήρας προκειμένου να ανταπεξέλθω σε χειρουργεία ανατομιες κλπ το διάβασμα που απαιτεί η σχολή δεν με απασχολεί καθώς είναι γνώσεις που τις βρίσκω ενδιαφέρουσες.Εντουτοις ιδανικά θα ήθελα να ασχοληθώ με την ιατροβιολογια πράγμα το οποίο μπορεί να επιτευχθεί ουσιαστικά μόνο μεσω ενος πτυχίου ιατρικής και όχι τόσο μεσω κάποιου βιολογικού (όπως έχω ακούσει ).Θα ήθελα να ρωτήσω συνεπώς αν ο στόχος μου αυτός μπορεί να επιτευχθεί μέσω καποιας πιο ανωδυνης σε εισαγωγικά σχολης.Ολα αυτά σε συνδιασμό με τις οικονομικές και λοιπές δυσκολίες που συνοδεύουν μια μετεγκατάσταση αποτελουν ένα ρισκο,εκτός και αν τα έχω διεκτραγωδησει τα πράγματα όσον αφορά την ιατρική και δεν είναι τόσο δύσκολα όσο φαντάζομαι.
Ευχαριστώ
 
Τελευταία επεξεργασία:

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Καλησπέρα και εγώ στην ίδια φάση αναζήτησης και συλλογής απόψεων για αυτό χρειάζομαι κάποια βοήθεια.Δυστυχως δεν κατόρθωσα να πιάσω τα απαραίτητα μόρια για ιατρική Αθήνας ωστόσο θεωρώ ότι είμαι μέσα σε όλες τις ιατρικές τις επαρχίας.Το πρόβλημα έγκειται στο γεγονός ότι αναγνωρίζω ότι η ιατρική είναι μια πολύ απαιτητική σχολή και για γερά στομάχια το οποία δεν διαθέτω.Θεωρω ότι δεν είμαι τόσο δυνατός χαρακτήρας προκειμένου να ανταπεξέλθω σε χειρουργεία ανατομιες κλπ το διάβασμα που απαιτεί η σχολή δεν με απασχολεί καθώς είναι γνώσεις που τις βρίσκω ενδιαφέρουσες.Εντουτοις ιδανικά θα ήθελα να ασχοληθώ με την ιατροβιολογια πράγμα το οποίο μπορεί να επιτευχθεί ουσιαστικά μόνο μεσω ενος πτυχίου ιατρικής και όχι τόσο μεσω κάποιου βιολογικού (όπως έχω ακούσει ).Θα ήθελα να ρωτήσω συνεπώς αν ο στόχος μου αυτός μπορεί να επιτευχθεί μέσω καποιας πιο ανωδυνης σε εισαγωγικά σχολης.Ολα αυτά σε συνδιασμό με τις οικονομικές και λοιπές δυσκολίες που συνοδεύουν μια μετεγκατάσταση αποτελουν ένα ρισκο,εκτός και αν τα έχω διεκτραγωδησει τα πράγματα όσον αφορά την ιατρική και δεν είναι τόσο δύσκολα όσο φαντάζομαι.
Ευχαριστώ


Τι οριζεις ως ιατροβιολογια;
 

Anna201

Νεοφερμένος

Η Anna201 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ο πτυχιούχος του τμήματος Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής Πολιτικής, με κατεύθυνση την εκπαίδευση ατόμων με ειδικές ανάγκες του ΠΑΜΑΚ, διορίζεται ως δάσκαλος κλάδου ΠΕ71 (Δασκάλων Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης ΕΑΕ). Δεν μπορώ να ξέρω τι θα γίνει μετά τέσσερα χρόνια που θα τελειώσεις (παρόλο που τα τμήματα Ειδικής Αγωγής είναι λίγα οπότε δεν υπάρχει ιδιαίτερος συνωστισμός αποφοίτων), πάντως αυτήν τη στιγμή διορίζεσαι άμεσα! (πχ η πιο πρόσφατη αλλά έχουν προηγηθεί και άλλες https://www.minedu.gov.gr/eidiki-agwgi-2/eidiki-agwgi-ekpaideutikoi/eidiki-agwgi-eep/42006-26-06-19-enekrine-i-armodia-epitropi-tou-ste-to-aitima-tou-ypourgeiou-gia-synexisi-ton-diadikasion-gia-tous-4-500-monimous-diorismoys-stin-eidiki-agogi-kai-ekpaidefsi-3)


Σε ευχαριστώ πολύ! Μήπως ξέρεις λεπτομέρειες και για το τμήμα βαλκανικών σπουδών; Υπάρχει αποκατάσταση κι αν ναι σε ποιον τομέα θα μπορούσα να δουλέψω;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Σε τμήματα που δεν διαφαίνονται άμεσες ή προφανείς επαγγελματικές επιλογές, προσπαθήστε να κάνετε συνδυασμούς, π.χ. με ξένες γλώσσες ή άλλες σπουδές. Στο εξωτερικό αρκετοί με τελείως θεωρητικές σπουδές λόγω ειδικών συνδυασμών στην πορεία βρίσκονται σε άλλες επαγγελματικές θέσεις π.χ. managers, σύμβουλοι προσλήψεων κλπ.
 

Anna201

Νεοφερμένος

Η Anna201 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Σε τμήματα που δεν διαφαίνονται άμεσες ή προφανείς επαγγελματικές επιλογές, προσπαθήστε να κάνετε συνδυασμούς, π.χ. με ξένες γλώσσες ή άλλες σπουδές. Στο εξωτερικό αρκετοί με τελείως θεωρητικές σπουδές λόγω ειδικών συνδυασμών στην πορεία βρίσκονται σε άλλες επαγγελματικές θέσεις π.χ. managers, σύμβουλοι προσλήψεων κλπ.


Δηλαδή το τμήμα από μόνο του δεν εχει και πολλές προοπτικές;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Δηλαδή το τμήμα από μόνο του δεν εχει και πολλές προοπτικές;


Koπέλα μου, ζεις στην Ευρώπη και όχι στην Ουγκάντα! Μάθετε να βλέπετε τα πράγματα σφαιρικά. Ζούμε στην εποχή όπου καμία επιστήμη από μόνη της δεν έχει σαφείς προοπτικές. Όλα είναι θέμα σωστών συνδυασμών και κινήσεων. Δεν παντρευόμαστε καμία επιστήμη...όπως γινόταν τον Μεσαίωνα. Η εποχή χαρακτηρίζεται από interdisciplinary skills.
 

Anna201

Νεοφερμένος

Η Anna201 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Koπέλα μου, ζεις στην Ευρώπη και όχι στην Ουγκάντα! Μάθετε να βλέπετε τα πράγματα σφαιρικά. Ζούμε στην εποχή όπου καμία επιστήμη από μόνη της δεν έχει σαφείς προοπτικές. Όλα είναι θέμα σωστών συνδυασμών και κινήσεων. Δεν παντρευόμαστε καμία επιστήμη...όπως γινόταν τον Μεσαίωνα. Η εποχή χαρακτηρίζεται από interdisciplinary skills.
Θα μπορούσες να το πεις και χωρίς να είσαι ειρωνικός στην αρχή.????
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Καλησπέρα και εγώ στην ίδια φάση αναζήτησης και συλλογής απόψεων για αυτό χρειάζομαι κάποια βοήθεια.Δυστυχως δεν κατόρθωσα να πιάσω τα απαραίτητα μόρια για ιατρική Αθήνας ωστόσο θεωρώ ότι είμαι μέσα σε όλες τις ιατρικές τις επαρχίας.Το πρόβλημα έγκειται στο γεγονός ότι αναγνωρίζω ότι η ιατρική είναι μια πολύ απαιτητική σχολή και για γερά στομάχια το οποία δεν διαθέτω.Θεωρω ότι δεν είμαι τόσο δυνατός χαρακτήρας προκειμένου να ανταπεξέλθω σε χειρουργεία ανατομιες κλπ το διάβασμα που απαιτεί η σχολή δεν με απασχολεί καθώς είναι γνώσεις που τις βρίσκω ενδιαφέρουσες.Εντουτοις ιδανικά θα ήθελα να ασχοληθώ με την ιατροβιολογια πράγμα το οποίο μπορεί να επιτευχθεί ουσιαστικά μόνο μεσω ενος πτυχίου ιατρικής και όχι τόσο μεσω κάποιου βιολογικού (όπως έχω ακούσει ).Θα ήθελα να ρωτήσω συνεπώς αν ο στόχος μου αυτός μπορεί να επιτευχθεί μέσω καποιας πιο ανωδυνης σε εισαγωγικά σχολης.Ολα αυτά σε συνδιασμό με τις οικονομικές και λοιπές δυσκολίες που συνοδεύουν μια μετεγκατάσταση αποτελουν ένα ρισκο,εκτός και αν τα έχω διεκτραγωδησει τα πράγματα όσον αφορά την ιατρική και δεν είναι τόσο δύσκολα όσο φαντάζομαι.
Ευχαριστώ

Θέλεις εργαστήριακη ειδικότητα, προφανώς μικροβιολόγος η Παθαν... αν θέλεις ιατρική χωρίς πτώμα και χωρίς ιατροδικαστική πήγαινε Ιατρική Πάτρας...
Στην θέση σου θα πήγαινα ασυζητητη ιατρική Αθήνας. Τα χειρουργεία δύσκολα θα τα αποφύγεις αλλα ως φοιτητής μόνιμα θα βλέπεις δε θα ακουμπάς αν δε θέλεις . Δεν είναι για γερά στομάχια η ιατρική ειναι σχετικά εύκολη σχολη που όμως απαιτεί όμως συστηματικό διάβασμα.

Βιολογικό αν και πιο κοντά στα ενδιαφέρουσα σου δε θα πήγαινα (μπορείς να γίνεις προϊστάμενος εργαστηριακού τμήματος σε νοςοκομειο αλλα δεν σε αφήνουν να ανοίξεις δικό σου). Κανε υπομονή στα μαθήματα της ιατρικής που δε σε ενδιαφέρουν και κάποιους μήνες ως ειδικευόμενους σε κλινική παθολογία και στην συνέχεια θα ασχολείσαι μονο εργαστήρια (αν και μεσα στην σχολη πιθανόν να αλλάξεις άποψη )
 
Τελευταία επεξεργασία:

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Θέλεις εργαστήριακη ειδικότητα, προφανώς μικροβιολόγος η Παθαν... αν θέλεις ιατρική χωρίς πτώμα και χωρίς ιατροδικαστική πήγαινε Ιατρική Πάτρας...
Στην θέση σου θα πήγαινα ασυζητητη ιατρική Αθήνας. Τα χειρουργεία δύσκολα θα τα αποφύγεις αλλα ως φοιτητής μόνιμα θα βλέπεις δε θα ακουμπάς αν δε θέλεις . Δεν είναι για γερά στομάχια η ιατρική ειναι σχετικά εύκολη σχολη που όμως απαιτεί όμως συστηματικό διάβασμα.

Βιολογικό αν και πιο κοντά στα ενδιαφέρουσα σου δε θα πήγαινα (μπορείς να γίνεις προϊστάμενος εργαστηριακού τμήματος σε νοςοκομειο αλλα δεν σε αφήνουν να ανοίξεις δικό σου). Κανε υπομονή στα μαθήματα της ιατρικής που δε σε ενδιαφέρουν και κάποιους μήνες ως ειδικευόμενους σε κλινική παθολογία και στην συνέχεια θα ασχολείσαι μονο εργαστήρια (αν και μεσα στην σχολη πιθανόν να αλλάξεις άποψη )


Δεν έχω την δυνατότητα για ιατρική Αθήνας λόγω μορίων οπότε και αυτό από μόνο του αποτελεί ένα στοίχημα.Αναγκαστικα αν επιλέξω ιατρική θα πρέπει να φύγω από τον τόπο κατοικίας μου.Το διάβασμα νομίζω δεν αποτελεί σημαντικό εμπόδιο γιατί ως επί το πλείστον τα μαθήματα φαίνονται εκ πρώτης όψεως ενδιαφέροντα.

Επιπλεον θα ήθελα να κάνω μια ενδεχομένως παιδική ερώτηση .Σε.ςπριοτωση που επιλέξω κάποια ιατρική εκτός Αθήνας-Θεσ/κης που είναι οι επικρατέστερες .Τα πτυχία των υπολοίπων πως συγκρίνονται ως προς την "βαρύτητα" και το κύρος τους σε σχέση με τα αντίστοιχα των δύο μεγαλουπόλεων.Θεωρω δηλαδή ότι το να είσαι γιατρός μονο για τον τίτλο είναι πολύ άσχημο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε ευχαριστώ πολύ! Μήπως ξέρεις λεπτομέρειες και για το τμήμα βαλκανικών σπουδών; Υπάρχει αποκατάσταση κι αν ναι σε ποιον τομέα θα μπορούσα να δουλέψω;


Κοίταξε αυτό το τμήμα φαντάσου το σαν ένα τμήμα με τη δομή προγράμματος σπουδών ΔΕΣ + την εκμάθηση βαλκανικών γλωσσών. Αν σε ενδιαφέρει το αντικείμενο, δήλωσέ το. Υπάρχουν και τα παρεμφερή τμήματα Γλώσσας, Φιλολογίας και Πολιτισμού Παρευξείνιων Χωρών (Κομοτηνή), Ρωσικής Γλώσσας και Φιλολογίας ΕΚΠΑ, Τουρκικών Σπουδών και Σύγχρονων Ασιατικών Σπουδών ΕΚΠΑ. Σαν πολλά μου φαίνονται τόσα τμήματα για ένα σχετικά περιορισμένο αντικείμενο. Υπάρχει βέβαια και ο αντίλογος ότι είναι ελάχιστοι αυτοί που ξέρουν αυτές τις γλώσσες οπότε μπορούν να απορροφηθούν στην αγορά εργασίας ακριβώς γι αυτόν τον λόγο. Σαφή επαγγελματικά δικαιώματα δεν υπάρχουν, αναφέρονται τα γενικά και αόριστα σε δημόσιες και ιδιωτικές επιχειρήσεις, Υπουργεία, Τράπεζες, ΜΚΟ, Διεθνείς Οργανισμούς Ανάπτυξης και Ανθρωπιστικής Βοήθειας κτλ. Εσύ αποφασίζεις!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Jim_Pap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Μπορει καποιος να μου πει 2 λογια για τη σχολη ΗΜΜΥ στο Βολο και ποια να προτιμησω αναμεσα σε αυτη και της Ξανθης;
Ευχαριστω πολυ!
 

maria200

Νεοφερμένος

Η maria200 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Είμαι ανάμεσα σε Δημόσια διοίκηση παντείου[οικονομικη κατεύθυνση) ,κοινωνιολογια εκπα/παντείου ,ΠΤΔΕ ΕΚΠΑ ,νηπιαγωγων και προσχολικης παδα.Ποια σχολή μου προτείνετε ως καλυτερη επιλογη απο αποψη επαγγελματικης αποκαταστασης;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σαν πανεπιστήμιο προτείνεις Παδα η παντειο;

΄Οταν μας ενδιαφέρει ένα συγκεκριμένο αντικείμενο όπως εσένα τα οικονομικά, προτιμάμε να επιλέγουμε πανεπιστήμια που είναι εξειδικευμένα και οργανωμένα σ΄αυτήν την επιστήμη. Ξέρω ότι αυτές είναι από τις τελευταίες επιλογές σου αλλά ακόμα κι αυτές θα πρέπει να τις δηλώσεις με αυτήν τη λογική συγκρίνοντας τα προγράμματα σπουδών τους.΄Εριξα μια ματιά και μου φαίνεται ότι το τμήμα Οικονομικής και Περιφερειακής Ανάπτυξης του Παντείου είναι πιο κοντά στα ενδιαφέροντά σου άρα πιθανότατα θα πρέπει να προηγηθεί. Για ψάξτο κι εσύ!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Δεδομένου ότι πολλά παιδιά ψαχνόμαστε αυτόν τον καιρό πάνω σε θέματα επαγγελματικής κατάρτισης, παραθέτω μια πολύ καλή ιστοσελίδα που βρήκα, και που θεωρώ ότι έχει γίνει πολύ αξιόλογη δουλειά:https://gostudy.gr/. Ελπίζω να βοηθήσει:pleasantry:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top