Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Σε ποια εππεδα πιστευτε πως ειναι οι αποσχολησεις ΧΜ και ΗΜΜΥ σημερα στην χωρα (αναλογιζομενοι βεβαια απασχοληση ανα ροη) ?
Ποιο ειναι το ευρος των αμοιβων που δυναται σημερα ο εκαστοτε ΧΜ και ΗΜΜΥ μηχανικος να λάβει οντας αποτελεσματικος αγαπώντας την εργασια του και εξελισσοντας την ποικιλοτροπως (μεταπτυχιακα,επιμορφωσεις κλπ)
Υπαρχει ειδικοτητα που ''απορροφαται'' σχετικα γρηγορα μετα την αποφοιτηση του μηχανικου (προσωπικα εχω ακουσει για τους ΗΜΜΥ που ασχολουνται με software engineering και web development απο την ροη τηλεπικοινωνιων και πληροφορικης ) και αν ναι ποιες ειναι οι αμοιβες τους

Πέρνα με το κάλο και βλέπεις .
Το να ψάχνεις μισθούς και αποκατάσταση εάν δεν είσαι καν στην σχολή δεν είναι τόσο καλή ιδέα . Δεν ξέρεις σε πρώτη φάση εάν θα την βγάλεις και ποια θα είναι η ζήτηση και σε τι τομείς . Ο τομέας των ηλεκτρολόγων μηχανικών είναι κυριολεκτικά ευρύτατο πεδίο με εφαρμογές σε όλες τις ανθρώπινες δραστηριότητες,εάν όχι άμεσα τότε σίγουρα έμμεσα . Για να μην σε αφήσω με παράπονο όμως,πράγματι το software engineering είναι πολύ της μόδας όπως και οι ανανεώσιμες πήγες ενεργείας εξάλλου . Γενικά στην Ελλάδα οι τηλεπικοινωνίες & το software engineering είναι τα πεδία που προσφέρουν κυρίως δουλειά. Είναι απόλυτα λογικό καθώς άλλο το να έχεις να κάνεις debugging και άλλο ας πούμε να έχει γίνει λάθος στο fabrication ή να μην είναι αυτό που περίμενες. Μπορεί να πάρει πολύ χρήμα και χρόνο. Δεν λέω σε καμία περίπτωση οτι η δουλειά ενός προγραμματιστή είναι εύκολη,απλά στο hardware δεν έχει ορισμένες πολυτέλειες όπως να τρέξεις άμεσα τον κώδικα και να δεις που έχουν γίνει λάθη . Για τον τομέα της ενέργειας δεν είμαι σίγουρος και δεν έχω εικόνα όμως . Φαίνεται πολλά υποσχόμενος όμως . Θα συμφωνήσουμε στο εξής :

Όλοι οι τομείς στο πεδίο των ΗΜΜΥ είναι εξαιρετικά χρήσιμοι και εντυπωσιακοί , ωστόσο δεν σημαίνει οτι θα σου αρέσουν εξίσου όλοι και αυτό είναι φυσιολογικό .
 
Τελευταία επεξεργασία:

User_06

Νεοφερμένος

Ο User_06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Αναγνωρίζεται ως ισοδύναμο master βάση νόμου.

To ίδιο ισχύει και για αλλες χωρες του εξωτερικου(Γερμανια Ολλανδια Ην.Βασιλειο ΗΠΑ κλπ) ή εξαρταται απο τη "διαθεση" της εταιριας και τον ανανταγωνισμο της αγορας εργασιας τη δεδομενη χρονικη στιγμη?
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
To ίδιο ισχύει και για αλλες χωρες του εξωτερικου(Γερμανια Ολλανδια Ην.Βασιλειο ΗΠΑ κλπ) ή εξαρταται απο τη "διαθεση" της εταιριας και τον ανανταγωνισμο της αγορας εργασιας τη δεδομενη χρονικη στιγμη?


Αυτό εξαρτάται τη δυνατότητα εφαρμογής της ελληνικής νομοθεσίας στο εξωτερικό.
 

User_06

Νεοφερμένος

Ο User_06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Πέρνα με το κάλο και βλέπεις .
Το να ψάχνεις μισθούς και αποκατάσταση εάν δεν είσαι καν στην σχολή δεν είναι τόσο καλή ιδέα . Δεν ξέρεις σε πρώτη φάση εάν θα την βγάλεις και ποια θα είναι η ζήτηση και σε τι τομείς . Ο τομέας των ηλεκτρολόγων μηχανικών είναι κυριολεκτικά ευρύτατο πεδίο με εφαρμογές σε όλες τις ανθρώπινες δραστηριότητες,εάν όχι άμεσα τότε σίγουρα έμμεσα . Για να μην σε αφήσω με παράπονο όμως,πράγματι το software engineering είναι πολύ της μόδας όπως και οι ανανεώσιμες πήγες ενεργείας εξάλλου . Γενικά στην Ελλάδα οι τηλεπικοινωνίες & το software engineering είναι τα πεδία που προσφέρουν κυρίως δουλειά. Είναι απόλυτα λογικό καθώς άλλο το να έχεις να κάνεις debugging και άλλο ας πούμε να έχει γίνει λάθος στο fabrication ή να μην είναι αυτό που περίμενες. Μπορεί να πάρει πολύ χρήμα και χρόνο. Δεν λέω σε καμία περίπτωση οτι η δουλειά ενός προγραμματιστή είναι εύκολη,απλά στο hardware δεν έχει ορισμένες πολυτέλειες όπως να τρέξεις άμεσα τον κώδικα και να δεις που έχουν γίνει λάθη . Για τον τομέα της ενέργειας δεν είμαι σίγουρος και δεν έχω εικόνα όμως . Φαίνεται πολλά υποσχόμενος όμως . Θα συμφωνήσουμε στο εξής :

Όλοι οι τομείς στο πεδίο των ΗΜΜΥ είναι εξαιρετικά χρήσιμοι και εντυπωσιακοί , ωστόσο δεν σημαίνει οτι θα σου αρέσουν εξίσου όλοι και αυτό είναι φυσιολογικό .

Συμφωνοι ειναι λιγο νωρις για να δρομολογηθει η επαγγελματικη μου πορεια απο τωρα.
Η διερευνηση των συνθηκων της αγορας εργασιας ωστε να γνωριζω ποιες σχολες μπορουν απλα να εξασφαλισουν τον ''επιουσιον'' σε καποιον και ποιες θα του προσφερουν τη δυνατοτητα της ανελιξης ,ωστοσο δεν νομιζω πως πρεπει να αγνοειται.
Ουτως και αλλως ειναι αποριες που ο οποιοσδηποτε υποψηφιος θα ηθελε να του απαντηθουν πριν την συμπληρωση του μηχανογραφικου δελτιου προκειμενου να διαμορφωσει μια πιο σφαιρικη εικονα για την ολη κατασταση.
 

Avalon12

Νεοφερμένος

Η Avalon12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Καλησπέρα, ποιο πανεπιστήμιο πληροφορικής θεωρείτε έχει την καλύτερη υποδομή σε προπτυχιακό επίπεδο για μετέπειτα εξειδίκευση σε ασφάλεια δικτυων/ασφάλεια δεδομένων/κρυπτογράφηση. Έχω κατά νου τα εκπα, οπα,παπει καθώς δεν έχω την δυνατότητα να σπουδάσω εκτός Αττικής. Το τμήμα του χαροκοπειου πανεπιστημιου δεν το αναφέρω διότι έχω ακούσει ότι είναι καινούριο και εντελώς διαφορετικό από το όλο αντικείμενο του Πανεπιστημίου (αν κάνω λάθος, διορθώστε με). Όσο για το ΠΑΔΑ, είναι μηχανικών υπολογιστων και δεν ξέρω αν θέλω να ασχοληθώ περισσότερο με το hardware από ότι με το software σε προπτυχιακό επίπεδο (εφόσον η εξειδίκευση θα είναι πάνω σε soft).
 

george777

Νεοφερμένος

Ο george777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
καλησπέρα! επειδή τυχαίνει να σπουδάζω στο τμήμα πληροφορικής του Χαροκοπείου να σου πω ότι έχει εξαιρετικές υποδομές και πολύ καλύτερο περιβάλλον για να σπουδάσεις σε σχέση με τα άλλα Παν/μια της Αθήνας.Σχετικά με το πρόγραμμα σπουδών δεν εχει να ζηλεψει κάτι από τα υπόλοιπα.Το γεγονός ότι είναι καινούριο δεν έχει μεγάλη σημασία γιατί είναι ήδη 11 χρόνια και έχει εξελιχθεί αρκετά !
Υ.Γ. είχα τη δυνατότητα να περάσω και σε άλλα Παν/μια της Αθήνας Πληροφορική αλλά κατέληξα Χαροκόπειο
 

Avalon12

Νεοφερμένος

Η Avalon12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
καλησπέρα! επειδή τυχαίνει να σπουδάζω στο τμήμα πληροφορικής του Χαροκοπείου να σου πω ότι έχει εξαιρετικές υποδομές και πολύ καλύτερο περιβάλλον για να σπουδάσεις σε σχέση με τα άλλα Παν/μια της Αθήνας.Σχετικά με το πρόγραμμα σπουδών δεν εχει να ζηλεψει κάτι από τα υπόλοιπα.Το γεγονός ότι είναι καινούριο δεν έχει μεγάλη σημασία γιατί είναι ήδη 11 χρόνια και έχει εξελιχθεί αρκετά !
Υ.Γ. είχα τη δυνατότητα να περάσω και σε άλλα Παν/μια της Αθήνας Πληροφορική αλλά κατέληξα Χαροκόπειο
Οκκ, θα του ρίξω μια ματιά. Thanks :)
 

george777

Νεοφερμένος

Ο george777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
you are welcome!:) Μια φιλική συμβουλή είναι να πάρεις όσο το δυνατόν λιγότερες γνώμες γτ θα μπερδευτείς χειρότερα όπως κι εγώ όταν ήμουν στη θέση σου! για να καταλάβεις σε οποιο forum σχετικό ψάξεις θα διαβάσεις σχόλια που θα λένε τα καλύτερα για το Χαροκόπειο, το ΠΑΠΕΙ κλπ. αλλά και σχόλια που θα λένε τα χειρότερα.Γενικά δεν υπάρχει τμήμα που να έχει μόνο θετικά ή μόνο αρνητικά σχόλια:)
 

Avalon12

Νεοφερμένος

Η Avalon12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
you are welcome!:) Μια φιλική συμβουλή είναι να πάρεις όσο το δυνατόν λιγότερες γνώμες γτ θα μπερδευτείς χειρότερα όπως κι εγώ όταν ήμουν στη θέση σου! για να καταλάβεις σε οποιο forum σχετικό ψάξεις θα διαβάσεις σχόλια που θα λένε τα καλύτερα για το Χαροκόπειο, το ΠΑΠΕΙ κλπ. αλλά και σχόλια που θα λένε τα χειρότερα.Γενικά δεν υπάρχει τμήμα που να έχει μόνο θετικά ή μόνο αρνητικά σχόλια:)
Ναι το έχω προσέξει αυτό. Κατά την διάρκεια των θερινών η σχολή που με ενδιαφέρε περισσότερο ήταν τα ψηφιακά συστήματα στο ΠαΠει καθώς είχε ένα πολύ ενδιαφέρον οδηγό σπουδών που συμπίπτε με την εξειδίκευση που θα διαλέξω. Είδα όμως πολλές αμφιλεγόμενες απόψεις για το εν λόγω τμήμα, και ότι ασχολείται περισσότερο με εκπαιδευτική πληροφορική παρά αμιγή πληροφορική. Τώρα απλώς κοιτάω για ένα τμήμα με καλό και σχετικό οδηγό σπουδών (το ΟΠΑ για παράδειγμα δεν έχει κρυπτογράφηση και θεωρία αριθμών που με ενδιαφέρει), καλό περιβάλλον και υποδομές, καλό διδακτικό προσωπικό και δυνατό χαρτί.
 

george777

Νεοφερμένος

Ο george777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Γενικά αν με τα μόρια σου πιάνεις τμήμα πληροφορικής εννοείται πως θα το προτιμήσεις από τα Ψηφιακά Συστήματα.Αλλά και πάλι έχειάμεση σχέση με την πληροφορική αφού έχει πολλά κοινά μαθήματα!Επειδή όπως είπα είμαι στο Χαροκόπειο επομένως μπορώ να έχω άποψη μόνο για εκεί (γτ ολοκληρωμένη άποψη μπορείς να έχεις μόνο για εκεί που είσαι) αυτό που έχω να σου πω είναι ότι υπάρχει ένα υπερσύγχρονο χτίριο με σύγχρονα εργαστήρια( να φανταστείς υπάρχει εργαστήριο με 20 iMac των 2500 ευρω το καθένα). Επίσης η κρυπτογράφηση υπάρχει .Τα επαγγελματικά δικαιώματα είναι ακριβώς τα ίδια απλά σίγουρα είναι πιο άγνωστο σχετικα με τα υπόλοιπα τμήματα λόγω του γεγονότος οτι το Παν/μιο αποτελείται μολις απο 4 τμηματα.Αλλα αμα δεις οι συνεργασιες εχουν αναπτυχθει παρα πολυ μεχρι και καθηγητης φετος απο το MIT εγινε επιτιμος διδακτορας πχ.
 

Leukosrinokeros

Νεοφερμένος

Η Leukosrinokeros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Μπορει κανεις να προτεινει καμια σχολη;

Μπορει καποιος να μου πει τις υλες των μαθηματων της θεωρητικης κατευθυνσης;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Καμία ρε κοπελιά. Ο Τσίπρας ζει στον ήλιο είπε. Ζει το όνειρό του. Ζήσε το και εσύ...:P

Η σοβαρή απάντηση πρέπει να βασίζεται εσύ τι ενδιαφέροντα έχεις.
 

Destroyer00

Νεοφερμένος

Ο Destroyer00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά. Αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί με ασφάλεια υπολογιστών/μηχανική μάθηση (όχι και τα δυο ταυτόχρονα αλλά δεν ξέρω ακόμη) ποια από τις δυο σχολές είναι προτιμότερο να επιλέξει;
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
CEID ή κάποιο τμήμα Πληροφορικής που έχει αυτά που θες. (στο ΟΠΑ πχ έχουμε και κατεύθυνση ασφάλειας και μάθημα μηχανικής μάθησης, επιλέγεις εσύ όποιο γουστάρεις και αν θες και τα δύο :D).
 

VibrantOgenus

Νεοφερμένος

Ο VibrantOgenus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα παιδιά!
Τον Σεπτέμβρη (ξανά) πάω Τρίτη Λυκείου και θα δώσω πανελλήνιες με στόχο 2 σχολές: Βιολογία ΕΚΠΑ, Βιοτεχνολογία ΓΠΑ.
Ευτυχώς για την πρώτη έχω βρεί αρκετό υλικό και μέσα στο σάιτ και εκτός. Για τη 2η σχολή όμως έχω κάποιες ερωτήσεις.
Απευθύνομαι σε φοιτητές του συγκεκριμένου τμήματος. Θα ήθελα να μου πείτε την εμπειρία σας από θέμα μαθημάτων, καθηγητών, δομών της σχολής, ευκολίας ή δυσκολίας των εξετάσεως, εργαστηρίων, βιβλίων και γενικά ό,τι πιστεύετε ότι θα με βοηθήσει να καταλάβω σε τι πάω να μπλεξω :P
 

Άι Ντοντ Νόου

Νεοφερμένος

Ο Άι Ντοντ Νόου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, το ημμυ μου δίνει την δυνατότητα να γίνω software engineer?? Υπάρχει μέλλον στην Ελλάδα ή θα χρειαστεί να φύγω στο εξωτερικό;
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ναι και είναι μια πάρα πολύ καλή επιλογή.
 

Johnjohnjohn

Νεοφερμένος

Ο Johnjohnjohn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Γεια σας. Πέρσι έδωσα πανελλήνιες για ιατρική κ έγραψα 17.900 κ πέρασα βιολογικο Κρήτης. Φέτος ξαναδίνω έχει μείνει η βιολογία αλλά δεν με βλέπω να ξεπερνάω τον περσινό βαθμό (άντε στην καλύτερη όλων να φτάσω 18.000 το παρά πολύ) άρα πάλι δεν περνάω ιατρική. Δεν ξέρω ίσως η βιολογία σαν σχολή να μου αρέσει και να θέλω να ασχοληθώ με έρευνα, αλλά αισθάνομαι ένα παράπονο που δεν θα περάσω ιατρική γιατι θεωρώ ότι αυτό θέλω. Για εξωτερικό δύσκολο (ίσως βέβαια όχι απιθανο για καμία Μπρατισλάβα ). Για 3η φορα το σκεφτόμουν αλλά αντιστοιχα μπορεί να μας βάλουν πάλι υπερβολικά δύσκολα και επίσης οι θέσεις για εμας του παλιού συστήματος θα είναι πολύ περιορισμένες. Σκεφτόμουν να πάω στο βιολογικο και αν δεν με καλύπτει τελείως όταν ν τελειώσω τη σχολή να κάνω κατατακτηριες και να πάω ιατρική (ναι ξέρω θα τελειώσω γύρω στα 38 από όλα αλλά έτσι κ Αλλιως μεψρι τα 65+ Θα δουλεύω). Τι μου προτείνετε ναι κάνω;
 

Guest 019112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αφού μένει και η Βιολογία δεν έχει κριθεί τίποτα ακόμη. Μήπως να έκανες καμιά επανάληψη;
 

Guest 237551

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι μου προτείνετε ναι κάνω;


Σου προτείνουμε να δώσεις τον καλύτερό σου εαυτό ΚΑΙ στην Βιολογία και αφού βγουν οι βαθμοί να πάρεις τις όποιες αποφάσεις σου. Τίποτα δεν έχει κριθεί ακόμη..

Καλή επιτυχία σου εύχομαι! :thumbsup:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top