Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προς χημικών μηχανικών η φυσικο με βλέπω..Εξαλλου οι περισσότερες πολυτενικες σχολές( ναυπηγς μηχανολόγος μηχανικός,αεροναυπηγός,μηχανολόγος μηχανικός, αρχιτέκτονας,τοπογράφος) απαιτούν σχεδιο..ο χημικός μηχανικός εξωτερικό έχει καλές προοπτικές με κλο μισθό γιατί είναι απαραίτητοςαφου ποτε δεν πρόκειται να σταματήσουμε να χρησιμοποιούμε πλαστικά π.χ.Αλλα πιστεύω ότι ο Έλληνας χ.μ πρέπει να είναι διατεθιμενος να φυγει εξωτερικό...

Φίλε antony, ότι και να επιλέξεις το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να αλλάξεις το mindset του, διότι με το τωρινό οδεύεις προς την αποτυχία. Δεν απορρίπτεις κάτι επειδή έχει σχέδιο, όταν αυτό είναι ο στόχος σου, κάθεσαι και μαθαίνεις σχέδιο. Οι σχολές των μηχανικών έχουν μέσα αλλά και έξω πάνω στην δουλειά αντικείμενα που κάνουν το σχέδιο να φαίνεται παιχνιδάκι. Αν λοιπόν δεν έχεις τα κότσια και την αντοχή να κάτσεις να μάθεις σχέδιο είσαι σε τελείως λάθος κλάδο anyway.

Στο λέω αυτό διότι η αλήθεια όσο σκληρή και να σου ακούγεται είναι ο μόνος δρόμος για κάνεις κάτι καλό στην ζωή σου. Τώρα όσον αφορά την γενικότερη ερώτησή σου, όλοι οι μηχανικοί έχουν επαγγελματική αποκατάσταση διότι φτιάχνουν πράγματα που θέλει ο κόσμος. Μερικοί κλάδοι δεν έχουν επαγγελματική αποκατάσταση στην Ελλάδα παρόλα αυτά, κατά κύριο λόγο ότι έχει σχέση με οικοδομή, διότι αυτή έχει πεθάνει από το 2009. Αν παρόλα αυτά σε ελκύει αυτός ο κλάδος της μηχανικής γνώμη μου είναι να τον ακολουθήσεις αλλά με πλήρη επίγνωση πως η μόνη διέξοδός σου είναι το εξωτερικό.

Οι τρεις κλάδοι της μηχανικής πάντως που έχουν την μεγαλύτερη αποκατάσταση και εντός και εκτός Ελλάδος είναι οι χημικοί μηχανικοί, οι μηχανολόγοι μηχανικοί και μηχανική software.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,688 μηνύματα.
Προς χημικών μηχανικών η φυσικο με βλέπω..Εξαλλου οι περισσότερες πολυτενικες σχολές( ναυπηγς μηχανολόγος μηχανικός,αεροναυπηγός,μηχανολόγος μηχανικός, αρχιτέκτονας,τοπογράφος) απαιτούν σχεδιο..ο χημικός μηχανικός εξωτερικό έχει καλές προοπτικές με κλο μισθό γιατί είναι απαραίτητοςαφου ποτε δεν πρόκειται να σταματήσουμε να χρησιμοποιούμε πλαστικά π.χ.Αλλα πιστεύω ότι ο Έλληνας χ.μ πρέπει να είναι διατεθιμενος να φυγει εξωτερικό...

Επειδη ειμαι φοιτητης μηχανολογος μηχανικος και επειδη ειχα την ιδια απορια-φοβο για το σχεδιο μπορω να σου πω οτι δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο. Μαθαινεται ευκολα αλλα πρεπει να ασχοληθεις μ αυτο. Σε τιποτα βεβαια δεν πρεπει να σε εμποδισει ενα μαθημα στο επαγγελμα που θελεις να κανεις .
Για ο δευτερο μερος του σχολιου σου . Δεν σημαινει οτι επειδη εισαι μηχανικος μολις παρεις πτυχιο θα σε προσλαβει η airbus .Δεν σημαινει οτι ολες οι εταιριες θα ερθουν στα ποδια σου. Σημαινει απλα οτι εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να βρεις δουλεια σο εξωτερικο απο οτι στην Ελλαδα αλλα αυτο απαιτει δουλεια. ΑΛΛΑ μην ξεγραφεις την Ελλαδα. Θα σε χαλαγε αν σε προσλαμβανε μια εταιρεια στην Ελλαδα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ναι αν ειναι να δουλευεις 12ωρο για 750€. Το "να σε προσλαμβανε μια εταιρια στην Ελλαδα" ειναι πολυ γενικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,688 μηνύματα.
Ναι αν ειναι να δουλευεις 12ωρο για 750€. Το "να σε προσλαμβανε μια εταιρια στην Ελλαδα" ειναι πολυ γενικο.
Γιατι το :<< Εχει προοπτικες στο εξωτερικό 'η 'Εχει δουλειά στο εξωτερικό >> δεν ειναι γενικο ; Με κοκκινα χαλιά μας περιμενουν ;
Προσωπικα πιστευω οτι ενας πτυχιουχος μηχανικος αν του προσφεραν δουλεια(σε ενα τεχνικο γραφειο)στην Ελλαδα 8-10 ωρες για 800 ευρω δεν νομιζω να ελεγε οχι.
Αλλα και παλι αν οχι ολοι μας οι περισσοτεροι(και εγω) ξεκιναμε απο το σκεπτικο δουλεια στο εξωτερικο που για μενα ειναι λαθος τουλαχιστον.

Για τον φιλο παντως που θελει χημ.μηχανικο θα ηθελα να το πω οτι οποια σχολη και να επιλεξει(είτε μηχανικος,είτε φυσικος,είτε μαθηματικος) ο καλος δεν χανεται πουθενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Θα ήθελα και εγώ την βοήθεια σας είμαι ανάμεσα στο τμήμα ειδικής αγωγής στο Βόλο ή στα ΜΜΕ της Αθήνας. Ξέρω ότι είναι δύο διαφορετικά πράγματα αλλά ειμαι διχασμένη ανάμεσα σε αυτά. Επίσης δεν ξέρω αν τελικά θα πρέπει να πάρω μαθηματικά γενικής παιδείας ή να τα αφήσω; γιατί έχω κάτι θεματακια μαζί τους :P

Πλέον έχουν κάνει ένα μεταπτυχιακό στη ειδική αγωγη το οποίο σου δίνει τα ίδια ακριβώς δικαιώματα με αυτούς που σπούδαζαν 4 χρόνια για να πάρουν το πτυχίο... όποτε σκέψου τι σημαίνει και αυτό.

Προς χημικών μηχανικών η φυσικο με βλέπω..Εξαλλου οι περισσότερες πολυτενικες σχολές( ναυπηγς μηχανολόγος μηχανικός,αεροναυπηγός,μηχανολόγος μηχανικός, αρχιτέκτονας,τοπογράφος) απαιτούν σχεδιο..ο χημικός μηχανικός εξωτερικό έχει καλές προοπτικές με κλο μισθό γιατί είναι απαραίτητοςαφου ποτε δεν πρόκειται να σταματήσουμε να χρησιμοποιούμε πλαστικά π.χ.Αλλα πιστεύω ότι ο Έλληνας χ.μ πρέπει να είναι διατεθιμενος να φυγει εξωτερικό...
Συγνώμη, το σχέδιο γιατί ακριβώς σε φοβίζει; Αυτοι που έχουν φουλ σχέδιο είναι οι αρχιτέκτονες, πάνω σε αυτό βασίζεται η σχολή. Και οι πολιτικοί μηχανικοί εχουν, όχι στο ίδιο επίπεδο αλλά οι υπόλοιποι κλάδοι δεν έχουν το τρομερό και φοβερό σχέδιο για το οποίο χρειάζεται να έχεις χέρι και ταλέντο... Μην το φοβάσαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Του χρόνου θα εξεταστω προφορικά λόγω δυσγραφιας (γενικα το χέρι μου δεν πιάνει και δυσκολεύομαι στο σχεδιασμό ισιων σχετικά γραμμών).

Το παιδί έχει εξηγήσει γιατί δεν μπορεί να εξεταστεί στο σχέδιο. ΄Εχει πρόβλημα υγείας. Δεν το αποφεύγει ούτε γιατί φοβάται ούτε γιατί είναι τεμπέλης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Γιατι το :<< Εχει προοπτικες στο εξωτερικό 'η 'Εχει δουλειά στο εξωτερικό >> δεν ειναι γενικο ; Με κοκκινα χαλιά μας περιμενουν ;
Προσωπικα πιστευω οτι ενας πτυχιουχος μηχανικος αν του προσφεραν δουλεια(σε ενα τεχνικο γραφειο)στην Ελλαδα 8-10 ωρες για 800 ευρω δεν νομιζω να ελεγε οχι.
Αλλα και παλι αν οχι ολοι μας οι περισσοτεροι(και εγω) ξεκιναμε απο το σκεπτικο δουλεια στο εξωτερικο που για μενα ειναι λαθος τουλαχιστον.

Για τον φιλο παντως που θελει χημ.μηχανικο θα ηθελα να το πω οτι οποια σχολη και να επιλεξει(είτε μηχανικος,είτε φυσικος,είτε μαθηματικος) ο καλος δεν χανεται πουθενα.

Αν ηταν με μπλοκακι, οχι. Δεν σε φτανουν να ζησεις. Βαζεις χαμηλα τον πηχυ λεγοντας 800€ για 10ω. Εγω να δουλευω στα 25 μου για να εχω απλα ενα χαρτζιλικι και να μη ζηταω απο τους γονεις μου το θεωρω αποτυχια. Και με τις προοπτικες να βυθιζονται μερα με την ημερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Προς χημικών μηχανικών η φυσικο με βλέπω..Εξαλλου οι περισσότερες πολυτενικες σχολές( ναυπηγς μηχανολόγος μηχανικός,αεροναυπηγός,μηχανολόγος μηχανικός, αρχιτέκτονας,τοπογράφος) απαιτούν σχεδιο..ο χημικός μηχανικός εξωτερικό έχει καλές προοπτικές με κλο μισθό γιατί είναι απαραίτητοςαφου ποτε δεν πρόκειται να σταματήσουμε να χρησιμοποιούμε πλαστικά π.χ.Αλλα πιστεύω ότι ο Έλληνας χ.μ πρέπει να είναι διατεθιμενος να φυγει εξωτερικό...

Αν το κοιτας με βαση τον μισθο φυγε εξωτερικο ξεχνα την Ελλαδα.Εδω με κοπο θα σου φτασει ο μισθος γυρω στα 5κ αν εχεις δουλεψει σκληρα(πανω απο 5 χρονια δουλειας) και εχεις ονομα στην αγορα εργασιας.Σε κατι Νιγηριες αν πας θα εχεις μισθο γυρω στα 20κ σε σκανδιναβιες-γερμανιες γυρω στα 10κ(αλλα με σκληρη δουλεια και εμπειρια ανω των 5 χρονων).Φυσικα οι συνθηκες εργασιας θα ειναι καλυτερες εκει,ομως δεν ειναι και ευκολο να φυγεις ετσι απλα απο την μητρικη σου χωρα.Ευκολα λεμε θα φυγουμε θα ρανουμε θα κανουμε αλλα μην ξεχναμε και τι αφηνουμε πισω ετσι; πρεπει να ειμαστε αρκετα διατεθειμενοι για να παρουμε τετοια αποφαση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Κοιτα την υπογραφη σου για το θεμα του εξωτερικου. Αν θελεις να πετυχεις εξω, θα το κανεις. Αν πας με λογικη "ελα να πεφτει η πληρωμη να παμε διακοπες στην Ελλαδα" θα φας τα μουτρα σου και θα γυρισεις με την ουρα στα σκελια. Ειδικα απο την Ευρωπη, η Ελλαδα ειναι 3-4 ωρες μακρια. Σιγα τα αυγα


(το β. προσωπο δεν παει σε εσενα, προφανως)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Αν ηταν με μπλοκακι, οχι. Δεν σε φτανουν να ζησεις. Βαζεις χαμηλα τον πηχυ λεγοντας 800€ για 10ω. Εγω να δουλευω στα 25 μου για να εχω απλα ενα χαρτζιλικι και να μη ζηταω απο τους γονεις μου το θεωρω αποτυχια. Και με τις προοπτικες να βυθιζονται μερα με την ημερα.

Για να ξεκινησεις ως <<φρεσκος>> (μολις εχεις τελειωσει την σχολη) στην Ελλαδα εγω θεωρω τα 800 ευρω καλα.Εννοειται οτι τα πρωτα 2 χρονια θα πρεπει να πεσεις κατω αλλα σιγα σιγα θα αρχισει να φτιαχνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,805 μηνύματα.
Έχω κουραστεί να βλέπω απόψεις του στυλ σε γενικές άκρες, η τάδε επιστήμη έχει αυτές τις προοπτικές αλλά κυρίως στο εξωτερικό. Στο εξωτερικό δεν γουστάρουν άλλους! Δεν είναι τόσο εύκολο. Υπάρχουν πολλά ΔΕΝ που ο μέσος Έλληνας αρνείται να δεχθεί στον εαυτό του, τα οποία οι άλλοι λαοί τα θέτουν ως κριτήρια. Δεν ζούμε στις καλές εποχές του 1970-80, όπου το εξωτερικό αποτελούσε έναν νέο κόσμο μετά τον Β' Παγκόσμιο πόλεμο. Η σοσιαλιστική χρυσή δεκαετία του 1990 έχει περάσει στο παρελθόν, όπως και η άποψη "σπούδασε κάτι και μετά από 5 χρόνια θα δεν θα ξέρουμε πως θα είναι η αγορά". Σας θυμίζω ότι με την επικαιρότητα, ο Τσίπρας κοντεύει 5ετία και η ύφεση βαθαίνει. Οι πενταετίες περνούν γρήγορα. Όλα τριγύρω αλλάζουν και η Ελλάδα πάντα θα μένει ίδια. Οι ενέσεις επενδύσεων δεν πιάνουν. Ποτέ δεν κατάλαβα την χρησιμότητα πολλών επιστημών στην Ελληνική οικονομία και κοινωνία, από τη στιγμή που το ίδιο το κράτος δίνει αλλού τις προτεραιότητές του. Όσοι τελειώνετε το σχολείο, μην σκέφτεστε με γνώμονα τα επόμενα 40 χρόνια ζωής. Νομίζω ότι η επένδυση σε μια επιστήμη και μόνο επειδή είδαμε δυο τρείς γενικόλογες ειδικότητες, έχει περάσει σαν ιδέα. Το ζητούμενο είναι σε ποια χώρα θα θέλατε να ζήσετε και έπειτα, τι θα θέλατε να σπουδάσετε εφόσον η χώρα αυτή το στηρίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Κοιτα την υπογραφη σου για το θεμα του εξωτερικου. Αν θελεις να πετυχεις εξω, θα το κανεις. Αν πας με λογικη "ελα να πεφτει η πληρωμη να παμε διακοπες στην Ελλαδα" θα φας τα μουτρα σου και θα γυρισεις με την ουρα στα σκελια. Ειδικα απο την Ευρωπη, η Ελλαδα ειναι 3-4 ωρες μακρια. Σιγα τα αυγα


(το β. προσωπο δεν παει σε εσενα, προφανως)

Δεν αντιλεγω πετυχαινεις αν το θες.Οπως λεω στην υπογραφη θεληση να υπαρχει και ολα γινονται(αλλα αν νομιζεις οτι το θελεις και δεν το θελεις πραγματικα; εδω αλλαζουν τα πραγματα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Η ερώτηση μου είναι αν αξίζει κανείς να δηλώσει πληροφορικη οπα και πα.πει αν δεν έχει ασχοληθει ποτέ με προγραμματισμό και δεν ξέρει τίποτα ενώ το επίπεδο στα μαθηματικα είναι αρκετά καλό.
Η 1η μου επιλογη θα είναι το οδε οπα και μετά οικονομικής επιστήμης οπα απλά αρχίζω και σκέφτομαι εναλλακτικές σε περιπτωση που δεν γράψω όσο θα ήθελα.
Να πω ότι το αεππ το βρίσκω το λιγότερο ενδιαφέρον σε σχέση με μαθηματικά και αοθ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

osfp123123

Νεοφερμένος

Ο osfp123123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Ευχαριστώ παιδιά μου δώσατε θάρρος.Ίσως με εξάσκηση να τα καταφέρω...δε ξέρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Το παιδί έχει εξηγήσει γιατί δεν μπορεί να εξεταστεί στο σχέδιο. ΄Εχει πρόβλημα υγείας. Δεν το αποφεύγει ούτε γιατί φοβάται ούτε γιατί είναι τεμπέλης!


Δεν βλέπω κάπου το συγκεκριμένο ποστ του. Πάντως αν μιλάμε για πανελληνιες,μόνο για την αρχιτεκτονική, ίσως και για τους ναυπηγούς εξετάζεται στο σχέδιο. Όλες οι άλλες σχολές σου το μαθαίνουν όταν μπεις και συνήθως η εξέταση δεν γίνεται επι τόπου, ετοιμάζεις το θέμα σπίτι και το παραδίδεις φαντάζομαι. Αυτά σαν γενικές πληροφορίες καθώς δεν μπορώ να ξέρω τι πρόβλημα υγείας έχει εκτός και αν βρω το ποστ του. Και δεν εννοώ ότι είναι τεμπέλης, αλλά ότι δεν πρέπει να παρατήσει το όνειρο του επειδή νομίζει ότι δεν θα είναι καλός. Αν μπαίνει πρόβλημα υγείας στη μέση, πάω πάσο.
Edit:Α τώρα διάβασα καλύτερα το πρώτο ποστ του. Ναι, αυτό ίσως να είναι ένα θέμα, πάντως απ'οσο ξέρω οι μηχανολόγοι δουλεύουν σε λαπτοπ, όπως και εμεις όπως και οι περισσότεροι μηχανικοί. Δεν χρησιμοποιούμε τόσο το χέρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

osfp123123

Νεοφερμένος

Ο osfp123123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Οκ...δεν ειμαι άρρωστος απλώς έχω δυσγραφια δηλαδή δεν κάνω γράμματα και δε κάνω ισιες γραμμές..αλλα όταν έχω χρόνο τα καταφέρνω μια χαρα..το τονίζω ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΡΡΩΣΤΟΣ...και όχι δεν εξετάζεται το σχέδιο στους ναυπηγούς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,858 μηνύματα.
Μην διαλέγεις σχολές διάλεξε επάγγελμα.

Με αλλα λόγια Αποφάσισε τι θέλεις να γίνεις οικονομολόγος ή πληροφορικάριος και μετά διαλέγεις τις σχολές όπου θα γίνει αυτό που θέλεις. Από την πρώτη σου επιλογής καταλαβαίνω ότι θέλεις να γίνεις οικομολόγος. Τόσες σχολές οικονομικών έχει η χώρα γιατί βάζεις στη τρίτη σου επιλογή πληροφορική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Αρχικα ευχαριστω για την απαντηση.
Τον τελευταιο καιρο ακουω καλα λογια για τις πληροφορικες γενικα.Οπως ειπα δεν εχω ιδεα απο προγραμματισμο και αυτο ειναι που με κανει να το ξανασκεφτομαι .Επισης ακουω οτι ειναι αρκετα απαιτητικο τμημα .Σαν ιδεα μου αρεσει η πληροφορικη ομως δεν εχω καποια ουσιαστικη επαφη για να ειμαι σιγουρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Δεν αντιλεγω πετυχαινεις αν το θες.Οπως λεω στην υπογραφη θεληση να υπαρχει και ολα γινονται(αλλα αν νομιζεις οτι το θελεις και δεν το θελεις πραγματικα; εδω αλλαζουν τα πραγματα)

Δεν υπαρχει αυτο το σεναριο. Εχεις μια ζυγαρια. Βαζεις ολες τις παραμετρους πανω και βλεπεις που γερνει. Καποιος εχει προτεραιοτητα το επαγγελμα, καποιος εχει τη χωρα, καποιος την οικογενεια του κ.ο.κ. Απλα πλεον με τις αποστασεις να εχουν "μικρυνει", η μεταναστευση ειναι πολυ πιο ευκολη, δεν εχουμε 1960 που εφευγες για την Αμερικη ή την Αυστραλια και σε εβλεπαν οι δικοι σου σε 5χρ. Αν εχεις μια καλη δουλεια, σχολας 6, 9 πετας, 12 τρως φαγητο της μαμας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αναζητητής

Νεοφερμένος

Ο Αναζητητής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Αρχικά, θα ήθελα να ξεκινήσω με την παράκληση να απαντήσετε σοβαρά και δίχως διάθεση υποβάθμισης της ιατρικής ή των λεγομένων μου σε οποιαδήποτε περίπτωση :D
Η περιπτωσή μου είναι αρκετά περίπλοκη. Είμαι καλός σε όλα τα μαθήματα ( γμο απο 19 και 8 μεχρι 20) και είμαι στη θετική κατεύθυνση , στα τελιώματα της δευτέρας λυκείου. Την κατεύθυνση αυτή την επέλεξα , επειδή δεν είχα καμία ιδέα τι πραγματικά ήθελα, προσανατολιζόμενος στη βιολογία και τη χημεία που μου αρέσουν ιδιαίτερα. Θεωρώ ότι η ιατρική θα κάλυπτε την ανάγκη μου να προσφέρω στο κοινωνικό σύνολο , όπως και την επαφή με τον κόσμο. Ωστόσο , έχω αμφιβολίες. Το ψάχνω πολύ. Δεν είναι μόνο τα δυσοίωνα για την επαγγελματική αποκατάσταση αλλά και το ότι δεν ξέρω αν θα μπορέσω να διαχειριστώ την κατάσταση με τα ανατομικά εργαστήρια. Βασικά, έχω ακούσει ότι αυτό γίνεται συνήθεια αλλά όσο να ναι είναι κάτι το εντελώς νέο , άγνωστο και ...δυνατό σαν εμπειρία. Με ενδιαφέρει να κάνω κάτι που αγαπώ , αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς είναι αυτό. Μου αρέσει η βιολογία, η ανατομία, να κάνω διαγνώσεις αλλά αυτό απέχει πολύ από όλο το υπόλοιπο. Επίσης , σου μαυρίζει την ψυχή να ακούς ότι δεν μπορείς να συνδυάσεις ιατρική και ζωή. Ξέρω ότι απαιτούνται θυσίες , αλλά ομίζω ότι με το κατάλληλο πρόγραμμα μπορείς να ζήσεις τουλάχιστον τα φοιτητικά σου χρόνια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top