DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Να πας ΗΜΜΥ. Διατιθεται προς πασα νοσο και μαλακια.


Εχε στο μυαλο σου οτι η Διοικηση Επιχειρησεων με τα Οικονομικα δεν ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα. Αλλο το Finance, αλλο το Management για παραδειγμα παροτι στην Ελλαδα τα τσουβαλιαζουμε ολα στα "Οικονομικα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,808 μηνύματα.
Να πας ΗΜΜΥ. Διατιθεται προς πασα νοσο και μαλακια.


Εχε στο μυαλο σου οτι η Διοικηση Επιχειρησεων με τα Οικονομικα δεν ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα. Αλλο το Finance, αλλο το Management για παραδειγμα παροτι στην Ελλαδα τα τσουβαλιαζουμε ολα στα "Οικονομικα".

Νομίζω σε διεθνή πρωτοτυπία, παιδιά της θεωρητικής κατεύθυνσης έχουν πρόσβαση σε Οικονομικές επιστήμες! Μέχρι το λύκειο ακουν για συναρτήσεις και βγάζουν σπυριά. Μετά νιώθουν αστέρες του Χόλυγουντ που μαθαίνουν για covariance και martingales. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Νομίζω σε διεθνή πρωτοτυπία, παιδιά της θεωρητικής κατεύθυνσης έχουν πρόσβαση σε Οικονομικές επιστήμες! Μέχρι το λύκειο ακουν για συναρτήσεις και βγάζουν σπυριά. Μετά νιώθουν αστέρες του Χόλυγουντ που μαθαίνουν για covariance και martingales. :P
Ενώ όσοι μπαίνουν μαθηματικό με 13.000 μόρια τα έπαιζαν όλα στα δάχτυλα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Jimmy έχουμε γράψει άπειρα μηνύματα σχετικά με αυτές τις σχολές. Ψάξε στα μηνύματα μου και θα δεις.πρόσφατα έγραψα 1.

Libertus, με 11 θες να πεις. :)
Που εγώ αδιάβαστος έγραψα 14, ξέρω γω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimmys1998

Νεοφερμένος

Ο Jimmys1998 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Επισης θελω να ρωτησω κατι που ξερω οτι ειναι εκτός θέματος αλλά ειναι πολυ γρήγορη.Κανονικα ειμαι πολύτεκνος αλλα η αδερφή μου ειναι 24 και τελείωσε την πρακτική πριν 2 εβδομάδες.Ολα τα υπόλοιπα αδέρφια ειναι κατω απο 23.παιρνω το δικαίωμα πολυτεκνίας για την μεταγραφή;Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Σου απάντησα στο προσωπικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Παιδιά, η αδερφή μου που έδωσε φέτος Πανελλαδικές (3ο πεδίο), σκέφτεται να δηλώσει στο μηχανογραφικό ως πρώτη επιλογή ΤΕΙ Ιατρικών Εργαστηρίων Θεσσαλονίκης. Γνωρίζετε κάτι για το τμήμα αυτό? Π.χ. πρόγραμμα σπουδών, βαθμός δυσκολίας, καθηγητές, προοπτικές. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drina

Νεοφερμένος

Η Drina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Τελεια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Παιδιά, η αδερφή μου που έδωσε φέτος Πανελλαδικές (3ο πεδίο), σκέφτεται να δηλώσει στο μηχανογραφικό ως πρώτη επιλογή ΤΕΙ Ιατρικών Εργαστηρίων Θεσσαλονίκης. Γνωρίζετε κάτι για το τμήμα αυτό? Π.χ. πρόγραμμα σπουδών, βαθμός δυσκολίας, καθηγητές, προοπτικές. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
Δες το σάιτ, εύκολη-μέτρια σχολή, από μηδενικά έως γαμάτους, μικρές έως μεγάλες.. Yπάρχουν αρκέτα θέματα στο forum, κάνε μια αναζήτηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 316543

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά έδωσα φέτος πανελλήνιες και είμαι ανάμεσα σε κοινωνιολογία και πολιτικές επιστήμες (εκπα)..Τι είναι προτιμότερο κατά τη γνώμη σας; Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά έδωσα φέτος πανελλήνιες και είμαι ανάμεσα σε κοινωνιολογία και πολιτικές επιστήμες (εκπα)..Τι είναι προτιμότερο κατά τη γνώμη σας; Ευχαριστώ

Ποια είναι τα ενδιαφέροντά σου; Μπήκες στις ιστοσελίδες των σχολών να διαβάσεις τους οδηγούς σπουδών για να καταλάβεις πάνω-κάτω με τι ασχολούνται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 316543

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ειμαι ήδη στη κοινωνιολογία ένα χρόνο και σκεφτόμουν 10% για πολιτικές επιστήμες..Πιο πολύ με ανησυχεί το θέμα της αποκατάστασης. Ξέρω πως και απο τις δυο σχολές θα αντιμετωπίσω πρόβλημα αποκατάστασης, αλλά αναρωτιέμαι για το ποια απο τις δυο ειναι κάπως καλυτερα.. Σαν πρόγραμμα σπουδών πάντως πιο πολύ ενδιαφέρον βλέπω των πολιτικών επιστημών (έχω ήδη δει ένα χρόνο την κοινωνιολογία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kleisthenis

Νεοφερμένος

Ο Kleisthenis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Ειμαι ήδη στη κοινωνιολογία ένα χρόνο και σκεφτόμουν 10% για πολιτικές επιστήμες..Πιο πολύ με ανησυχεί το θέμα της αποκατάστασης. Ξέρω πως και απο τις δυο σχολές θα αντιμετωπίσω πρόβλημα αποκατάστασης, αλλά αναρωτιέμαι για το ποια απο τις δυο ειναι κάπως καλυτερα.. Σαν πρόγραμμα σπουδών πάντως πιο πολύ ενδιαφέρον βλέπω των πολιτικών επιστημών (έχω ήδη δει ένα χρόνο την κοινωνιολογία)

Κοίτα το πόσο ενδιαφερον ειναι ενα προγραμμα σπουδών ειναι υποκειμενικό. Τωρα η αλήθεια ειναι πώς και τα δυο τμήματα δεν τα πάνε πολυ καλα με την επαγγελματικη αποκατάσταση οπότε θα σε συμβουλευα να σκεφτείς τι θέλεις πιο πολύ και τι μπορεί να κυνηγήσεις περισσοτερο διοτί αν καποιος βρεθει σε ενα απο αυτα τα δυο τμηματα και δεν ενδιαφερεται και πολυ για το αντικειμενο θα τα βρει δυο φορες σκουρα. Πιστευω πως περα απο το προγραμμα σπουδών οφειλεις να εξετασεις σε μεγαλυτερο βαθος το αντικειμενο της Πολτικης Επιστημης, διαβαζοντας καποιο βιβλιο, αρθρα κλπ. για να είσαι σιγουρος οτι σου αρεσει περισσοτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ειμαι ήδη στη κοινωνιολογία ένα χρόνο και σκεφτόμουν 10% για πολιτικές επιστήμες..Πιο πολύ με ανησυχεί το θέμα της αποκατάστασης. Ξέρω πως και απο τις δυο σχολές θα αντιμετωπίσω πρόβλημα αποκατάστασης, αλλά αναρωτιέμαι για το ποια απο τις δυο ειναι κάπως καλυτερα.. Σαν πρόγραμμα σπουδών πάντως πιο πολύ ενδιαφέρον βλέπω των πολιτικών επιστημών (έχω ήδη δει ένα χρόνο την κοινωνιολογία)

Προσωπική μου άποψη είναι να παραμείνεις στη σχολή σου. Η Κοινωνιολογία είναι ένα πολυεργαλείο. Ευέλικτη σχολή με άπειρους τομείς στους οποίους μπορείς να εξειδικευτείς μεταπτυχιακά. Μέσω αυτής μπορείς να ακουμπήσεις όλες σχεδόν τις επιστήμες. Ειδικά τις πολιτικές επιστήμες που ενδιαφέρεσαι. Αφού είδες τους οδηγούς σπουδών, θα διαπίστωσες ότι αρκετά μαθήματα είναι κοινά. Επίσης το μεταπτυχιακό του Παντείου είναι καθαρά Πολιτική Κοινωνιολογία όπως ένα από τα μεταπτυχιακά του ΠΕΔΔ του ΕΚΠΑ είναι "Πολιτική Επιστήμη και Κοινωνιολογία'. Πιστεύω ότι είναι η κατ΄εξοχήν σχολή που σου δίνει τόσο μεγάλη ελευθερία επιλογών που έχει σαν αποτέλεσμα την ευκολότερη επαγγελματική αποκατάσταση και θα πρέπει να το σκεφτείς πολύ καλά πριν αποφασίσεις να φύγεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pierre Deligne

Νεοφερμένος

Ο Pierre Deligne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 106 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
... Η Κοινωνιολογία είναι ένα πολυεργαλείο. Ευέλικτη σχολή με άπειρους τομείς στους οποίους μπορείς να εξειδικευτείς μεταπτυχιακά. Μέσω αυτής μπορείς να ακουμπήσεις όλες σχεδόν τις επιστήμες. Ειδικά τις πολιτικές επιστήμες που ενδιαφέρεσαι...
Κάποιοι έχουν αντίθετη (ή "αντίστροφη", καλύτερα) άποψη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophia<3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Δεν συμφωνώ με το ότι οποιαδήποτε επιστήμη είναι καλύτερη από μια άλλη είναι σαν να συγκρίνεις τελείως ανόμοια πράγματα που ο καθε ένας γνωρίζει την επιστήμη του και θα είναι τουλάχιστον αμαθής ή χειρότερα ημιμαθής άμα εκφέρει άποψη για τις άλλες επιστήμες ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Γεωργία Π.

Νεοφερμένος

Η Γεωργία Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπερα σας, χρειαζομαι την βοηθεια σας εγω ημουν στο 3ο πεδιο και εβγαλα 15261
και απο την αρχη ηθελα να περασω σε καποιο τμημα του γεωπονικου, πιανω και τα παραιατρικα απλα προτιμω το πρωτο επειδη πιστευω οτι εχει πιο πολυ εξελιξη!
Εξαρχης ηθελα πολυ να περασω στο τμημα επιστημης τροφιμων και διατροφης του ανρθωπου το οποιο εχει 15055 αλλα λογικα θα ανεβουν οποτε δεν το πιανω! Μετα όμως σκεφτομουν το τμημα Αγροτικης οικονομιας και αναπτυξης μου φαινεται αρκετα ενδιαφερον και γενικα θεωρω οτι ειναι πολυ σημαντικο να γνωριζεις οικονομια! Ωστωσο πιανω και το τμημα φυτικης παραγωγης απλα δεν ξερω αν τρελαινομαι...γενικα ειμαι αναποφασιστηηηηηη! Ποια ειναι η γνωμη σας για το τμημα της Αγροτικης Οικονομιας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Έχεις κάποια γνώμη για τους μηχ.μηχ. στην Κοζάνη ;

Η επιλογή ενός τμήματος ( δεδομένου ότι είμαστε σίγουροι για την επιλογή της επιστήμης ) δεν γίνεται βάσει της άποψης ενός θείου ενός γείτονα ή ενός σχόλιου κτλ. Υπάρχουν κάποια δεδομένα που μπορείς να συγκρίνεις και βάσει αυτών των δεδομένων να κρίνεις εάν ένα τμήμα είναι '' καλό '' ή μπορεί να αντεπεξέλθει στις δικές σου απαιτήσεις.

Το τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών λοιπόν της Κοζάνης προσφέρει τα εξής :

1- Παρόλο που έχει '' ζωή '' λίγο πάνω από μια δεκαετία, δεν έχει δικό του κτίριο αλλά νοικιάζει μια πολυκατοικία.
2- Ξεκινώντας την λειτουργία του δεν είχε εργαστηριακό εξοπλισμό για πολλά χρόνια
3- Δεν ήταν στελεχωμένο με δικό του ακαδημαικό προσωπικό αλλά ερχόταν καθηγητές από γειτονικά τμήματα και πανεπιστήμια.
4- Δεν είναι κοντά με το δεύτερο τμήμα μηχανικών του ΠΔΜ
5- Αν και ιδρύθηκε πολυτεχνική σχολή στο ΠΔΜ, φυτοζωεί με το τρίτο τμήμα αυτό των μηχανικών περιβάλλοντος να μην έχει και αυτό κτίριο αλλά να κάνει μαθήματα όπου ναναι, να μην έχει καθηγητές και εξοπλισμό ( στοιχεία που δεν βοηθούν στην συνέχιση του τμήματος άρα και στην ολοκλήρωση της πολυτεχνικής σχολής )

Επίσης οφείλεις να διαβάσεις την εξωτερική αξιολόγηση της ΑΔΙΠ όπου πραγματοποιήθηκε από ξένους ακαδημαικούς και τέλος μπορείς να κοιτάξεις την παγκόσμια κατάταξη και την θέση του ΠΔΜ.

Καλησπερα σας, χρειαζομαι την βοηθεια σας εγω ημουν στο 3ο πεδιο και εβγαλα 15261
και απο την αρχη ηθελα να περασω σε καποιο τμημα του γεωπονικου, πιανω και τα παραιατρικα απλα προτιμω το πρωτο επειδη πιστευω οτι εχει πιο πολυ εξελιξη!

Δεδομένου ότι στις παραιατρικές σχολές-τμήματα ανήκουν και το τμήμα Λογοθεραπείας αλλά και τα τμήματα φυσιοθεραπείας και εργοθεραπείας και δεδομένου ότι αυτές οι σχολές προσφέρουν σπουδές σε ''νέες'' επιστήμες μέσα από μόλις 5 τμήματα σε ολόκληρη την Ελλάδα ( μηδέν κορεσμός δηλαδή), μπορείς να μου λύσεις την απορία ως προς την άποψη ότι ένα γεωπονικό τμήμα προσφέρει ''καλύτερη'' εξέλιξη ; Σε τι ακριβώς ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jimlar867

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γεια σας.Δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο thread(αν δεν ειμαι παρακαλω να μεταφερθει το μηνυμα μου στο αναλογο thread) εχω ομως ενα διλημμα.Δυσκολευομαι να αποφασισω με ποια διαταξη να δηλωσω τις σχολες αξιωματικων(αστυνομια-πυρ. σωμα) γιατι δεν εχω(ετσι πιστευω) πολλες πιθανοτητες να εισαχθω σ' αυτες τις σχολες απ' οτι στις σχολες υπαξιωματικων(αστυφυλακων-πυροσβεστων) χωρις να ειναι απολυτως βεβαιο αν τις "πιανω" κι αυτες.Επισης τα περσινα στατιστικα δειχνουν οτι οι περισσοτεροι επιτυχοντες στη σχολη αστυφυλακων την ειχαν δηλωσει απο 2η επιλογη και κατω.Φοβαμαι πως δεν θα παρω τη σωστη αποφαση και εχω αγχωθει λιγακι.:confused::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top