Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Κοίτα, όταν δίνεις 2η φορά Πανελλήνιες για μια σχολή ενώ έχεις περάσει Μαθηματικό Πάτρας, σημαίνει ότι γουστάρεις πολύ κάτι.
Τώρα μετά τους Μηχανολόγους Βόλου, θα δηλώσει Μαθηματικό Αθήνας. :whistle:

εγώ έδωσα 3 φορές χωρίς να γουστάρω πολύ κάτι :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ένα παιδί που ξέρω έδωσε ξανά για Μηχ,μηχ και με τα μόρια που έβγαλε περνάει σίγουρα Κοζάνη, αλλά δεν θα τη δηλώσει επειδή "δεν έχει ακούσει τα καλύτερα λόγια" και επειδή "δεν του εμπνέει η Κοζάνη".

Και ναι η συντριπτική πλειοψηφία δηλώνει σχολές βάσει πόλης (πέρα από τα άτομα που αντιμετωπίζουν οικονομική δυσπραγία και εξαιρούνται).

Κοίτα, όταν δίνεις 2η φορά Πανελλήνιες για μια σχολή ενώ έχεις περάσει Μαθηματικό Πάτρας, σημαίνει ότι γουστάρεις πολύ κάτι.
Τώρα μετά τους Μηχανολόγους Βόλου, θα δηλώσει Μαθηματικό Αθήνας. :whistle:

Μα σοβαρά τώρα; Πραγματικά δεν το πιστεύω! Δηλαδή προσπάθησε έναν επιπλέον χρόνο για να πιάσει την σχολή που ήθελε και τώρα απαρνιέται το στόχο του και τον κόπο του επειδή "δεν τον εμπνέει η Κοζάνη"; Δεν ξέρω τι να πω! Τι άλλο θα ακούσω πια; Και η κατάσταση γίνεται ακόμα πιο τραγική δηλώνοντας το Μαθηματικό που έτσι κι αλλιώς το έπιανε πέρσι! Τότε ποιος ο λόγος που έδωσε ξανά; Τουλάχιστον υπάρχουν ελπίδες να πιάσει τη σχολή στο Βόλο; Βρε Χρήστο, πιάστον και προσπάθησε να τον συνεφέρεις! Κρίμα είναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fanouris

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο fanouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Η Κοζάνη Ελλάδα είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
εγώ έδωσα 3 φορές χωρίς να γουστάρω πολύ κάτι :clapup:

Τότε είσαι ένας μαζόχας που του αρέσει να δίνει πανελλήνιες δίχως λόγο η ένα αποπροσανατολισμένο άτομο που δεν σου είναι ξεκάθαρο με τι θέλεις να ασχοληθείς στη ζωή σου. :P

Μα σοβαρά τώρα; Πραγματικά δεν το πιστεύω! Δηλαδή προσπάθησε έναν επιπλέον χρόνο για να πιάσει την σχολή που ήθελε και τώρα απαρνιέται το στόχο του και τον κόπο του επειδή "δεν τον εμπνέει η Κοζάνη"; Δεν ξέρω τι να πω! Τι άλλο θα ακούσω πια; Και η κατάσταση γίνεται ακόμα πιο τραγική δηλώνοντας το Μαθηματικό που έτσι κι αλλιώς το έπιανε πέρσι! Τότε ποιος ο λόγος που έδωσε ξανά; Τουλάχιστον υπάρχουν ελπίδες να πιάσει τη σχολή στο Βόλο; Βρε Χρήστο, πιάστον και προσπάθησε να τον συνεφέρεις! Κρίμα είναι!

Και όμως, είναι για κλάματα ο τρόπος σκέψης του.
Τόσα λεφτά σε φροντιστήρια και ιδιαίτερα και χέστα τα λεφτά...τόσος κόπος για να περάσει...Μαθηματικό (που δεν τρελαίνεται κιόλας)...ενώ μπορεί να πιάσει ΜΜ Κοζάνης.

Αλήθεια, δεν ξέρω την λογική του, αλλά εγώ προσπάθησα ποικιλοτρόπως να τον συνεφέρω, προτρέποντάς τον να δηλώσει ΜΜ Κοζάνης αλλά αυτός απτόητος. Θα δηλώσει Αθήνα, Πάτρα, Βόλο και μετά Μαθ. Αθήνας και Ceid Πάτρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και όμως, είναι για κλάματα ο τρόπος σκέψης του.
Τόσα λεφτά σε φροντιστήρια και ιδιαίτερα και χέστα τα λεφτά...τόσος κόπος για να περάσει...Μαθηματικό (που δεν τρελαίνεται κιόλας)...ενώ μπορεί να πιάσει ΜΜ Κοζάνης.

Αλήθεια, δεν ξέρω την λογική του, αλλά εγώ προσπάθησα ποικιλοτρόπως να τον συνεφέρω, προτρέποντάς τον να δηλώσει ΜΜ Κοζάνης αλλά αυτός απτόητος. Θα δηλώσει Αθήνα, Πάτρα, Βόλο και μετά Μαθ. Αθήνας και Ceid Πάτρας.

Λένε ότι όταν παθαίνεις, μαθαίνεις αλλά όλα είναι σχετικά. ΄Αλλο να χάσεις το αεροπλάνο και να μάθεις ότι πρέπει να είσαι συνεπής στην ώρα σου και άλλο να κάνεις λάθος στην επιλογή που θα καθορίσει τη ζωή σου! Και να ήταν η πρώτη φορά που έδινε πανελλαδικές, άντε να τον δικαιολογήσω (και πάλι με δυσκολία)! Αλλά να προσπαθήσει δεύτερη φορά να πετύχει τον στόχο του, τελικά να τον πετυχαίνει και μετά να τον κλωτσάει...ε, αυτό είναι ανήκουστο! Και δεν ακούει τίποτα; Καλά δεν καταλαβαίνει ότι ούτε εσύ ούτε προφανώς όλοι οι άλλοι που του λένε το αντίθετο δεν έχουν τίποτα να κερδίσουν αλλά το λένε μόνο και μόνο για να μην χτυπάει αργότερα το κεφάλι του στον τοίχο; Κρίμα και πάλι κρίμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scunk98

Νεοφερμένος

Ο Scunk98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, φέτος έδωσα πανελλαδικές και συγκέντρωσα αρκετά μόρια στο 3ο πεδίο για να μπορώ να μπω και στο βιολογικό και στην ιατρική της πόλης μου, ωστόσο δεν ξέρω ποια σχολή να δηλώσω. Από το βιολογικό μου αρέσει το κομμάτι της μοριακής βιολογιας και η έρευνα ενώ από ιατρικη μονο οι εργαστηριακες ειδικότητες (πχ παθολογοανατομια,μικροβιολογια),τι με συμβουλευετε?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Λένε ότι όταν παθαίνεις, μαθαίνεις αλλά όλα είναι σχετικά. ΄Αλλο να χάσεις το αεροπλάνο και να μάθεις ότι πρέπει να είσαι συνεπής στην ώρα σου και άλλο να κάνεις λάθος στην επιλογή που θα καθορίσει τη ζωή σου! Και να ήταν η πρώτη φορά που έδινε πανελλαδικές, άντε να τον δικαιολογήσω (και πάλι με δυσκολία)! Αλλά να προσπαθήσει δεύτερη φορά να πετύχει τον στόχο του, τελικά να τον πετυχαίνει και μετά να τον κλωτσάει...ε, αυτό είναι ανήκουστο! Και δεν ακούει τίποτα; Καλά δεν καταλαβαίνει ότι ούτε εσύ ούτε προφανώς όλοι οι άλλοι που του λένε το αντίθετο δεν έχουν τίποτα να κερδίσουν αλλά το λένε μόνο και μόνο για να μην χτυπάει αργότερα το κεφάλι του στον τοίχο; Κρίμα και πάλι κρίμα!

Συμφωνώ απόλυτα και όχι δεν ακούει τίποτα. Ανατριχιάζει μόνο και μόνο που ακούει το όνομα Κοζάνη.
Του το είπα 1,2,3,4 δήλωσε Κοζάνη και δήλωσε Κοζάνη, εξάλλου ήδη φοιτείς στο Μαθηματικό Πάτρας. Τίποτα, αυτός.
Ελπίζω να κατέβουν πολύ οι βάσεις και να πιάσει Βόλο...τι να πω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, φέτος έδωσα πανελλαδικές και συγκέντρωσα αρκετά μόρια στο 3ο πεδίο για να μπορώ να μπω και στο βιολογικό και στην ιατρική της πόλης μου, ωστόσο δεν ξέρω ποια σχολή να δηλώσω. Από το βιολογικό μου αρέσει το κομμάτι της μοριακής βιολογιας και η έρευνα ενώ από ιατρικη μονο οι εργαστηριακες ειδικότητες (πχ παθολογοανατομια,μικροβιολογια),τι με συμβουλευετε?:hmm:

Κυνικά εντελώς, για την όποια "καλύτερη" αποκατάσταση, ιατρική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμφωνώ απόλυτα και όχι δεν ακούει τίποτα. Ανατριχιάζει μόνο και μόνο που ακούει το όνομα Κοζάνη.
Του το είπα 1,2,3,4 δήλωσε Κοζάνη και δήλωσε Κοζάνη, εξάλλου ήδη φοιτείς στο Μαθηματικό Πάτρας. Τίποτα, αυτός.
Ελπίζω να κατέβουν πολύ οι βάσεις και να πιάσει Βόλο...τι να πω..

Κάποια αντίδραση δημιουργεί αυτό το όνομα στον εγκέφαλό του. Δεν εξηγείται αλλιώς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, φέτος έδωσα πανελλαδικές και συγκέντρωσα αρκετά μόρια στο 3ο πεδίο για να μπορώ να μπω και στο βιολογικό και στην ιατρική της πόλης μου, ωστόσο δεν ξέρω ποια σχολή να δηλώσω. Από το βιολογικό μου αρέσει το κομμάτι της μοριακής βιολογιας και η έρευνα ενώ από ιατρικη μονο οι εργαστηριακες ειδικότητες (πχ παθολογοανατομια,μικροβιολογια),τι με συμβουλευετε?:hmm:

Ιατρική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scunk98

Νεοφερμένος

Ο Scunk98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Είναι αλήθεια πως τα περισσότερα πράγματα που μπορεί να κάνει ένας μοριακός βιολογος μπορεί να τα κάνει και ένας γιατρός ?γιατί δεν έχω "τρέλα" για την ιατρική και αν δεν συγκεντρωνα τα μόρια για να μπω δεν θα πολύ χαλιομουν..ωστόσο το πρόγραμμα σπουδών της μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Είναι αλήθεια πως τα περισσότερα πράγματα που μπορεί να κάνει ένας μοριακός βιολογος μπορεί να τα κάνει και ένας γιατρός ?γιατί δεν έχω "τρέλα" για την ιατρική και αν δεν συγκεντρωνα τα μόρια για να μπω δεν θα πολύ χαλιομουν..ωστόσο το πρόγραμμα σπουδών της μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον
Έχει τις βάσεις, ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drina

Νεοφερμένος

Η Drina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γεια σας, κανω προσπαθειες να συμπληρωσω το μηχανογραφικο και εχω πεσει σε διλημμα.
Εγω αρχικα ηθελα το τμημα Βαλκανικων Σλαβικων και Ανατολικων Σπουδων της Θεσσαλονικης.
Δυστηχως πατωσα στην Ιστορια και δεν την πιανω που να χτυπιεμαι τη συγκεκριμενη σχολη.
Εγω λοιπον την ηθελα γιατι εκει μαθαινεις Ρωσικα και Αραβικα, δυο γλωσσες που με ενδιαφερουν πολυ εδω και χρονια. Μετα απο αυτη τη σχολη, το τμημα Γλωσσας Φιλολογιας και Πολιτισμου Παρευξεινιων Χωρων μου φανηκε καλη επιλογη,καθως μαθαινω Ρωσικα και το τμημα Μεσογειακων Σπουδων απο το οποιο μαθαινω Αραβικα. Απ'οτι καταλαβατε δεν με ενδιαφερουν ιδιαιτερα τα επαγγελματικα δικαιωματα οσο η ποιοτητα της σχολης. Γνωριζοντας αλλες 3 γλωσσες θεωρω οτι θα εχω αρκετες δυνατοτητες να βρω δουλεια.
Και σας ρωτω, σε ποια σχολη να παω η μαλλον ποια γλωσσα να επιλεξω; Χρηματα για φροντιστηριο για να μαθω την αλλη μια γλωσσα δεν θα εχω.
Δεν εχω παει σε καμια περιοχη παρ'ολα αυτα σιγουρα η Κομοτηνη ειναι πιο φθηνη απο τη Ροδο.
Ωστοσο εγω ειμαι απο νησι και ο καιρος επηρεαζει σοβαρα τη διαθεση μου και δεν το λεω για πλακα.
Μια φιλη που μενει Κομοτηνη 1,5 χρονο τωρα μου λεει οτι ο καιρος θυμιζει Αγγλια,βρεχει συνεχεια και οταν δεν βρεχει εχει συννεφια. Ισχυουν ολα αυτα;
Βοηθηστε λιγο.
Ευχαριστω και καλο καλοκαιρι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Είναι αλήθεια πως τα περισσότερα πράγματα που μπορεί να κάνει ένας μοριακός βιολογος μπορεί να τα κάνει και ένας γιατρός ?γιατί δεν έχω "τρέλα" για την ιατρική και αν δεν συγκεντρωνα τα μόρια για να μπω δεν θα πολύ χαλιομουν..ωστόσο το πρόγραμμα σπουδών της μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον

Δες, είμαι της άποψης ότι από την στιγμή που σ' αρέσει μόνο η Μοριακή Βιολογία από τους τομείς της Βιολογίας ΑΛΛΑ δεν σε αφήνουν αδιάφορο και οι εργαστηριακές ειδικότητες της Ιατρικής, είναι καλύτερο να πας σε ένα τμήμα με περισσότερες ευκαιρίες, potential, και όχι τόσο εξειδικευμένο όπως αυτό της Αλεξ/πολης.
Από την μία σκέψου ότι σίγουρα θα έχεις περισσότερες ευκαιρίες ως γιατρός και θα "ξεκλειδώνεις" περισσότερες εναλλακτικές ίσως, από την άλλη σκέψου τον χρόνο που θα διαθέσεις (6 χρόνια προπτυχιακό και 4 χρόνια ειδικότητα=10 χρόνια τουλάχιστον. Στα 10 χρόνια αν πας Μοριακή Βιολογία παίζει να τελειώνεις και PhD στον ίδιο χρόνο). Αν θεωρείς ότι δεν αξίζει τον κόπο, πήγαινε Μοριακή. Απλά για μένα είναι ένα σούπερ εξειδικευμένο τμήμα, και δεν είμαι σίγουρη για τα επαγγελματικά δικαιώματα που σου δίνει. Το τσέκαρες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Ωρε κορεσμος απο γιατρους ρε....Ξαφνικα ολοι την βλεπουν Dr. House

Πρώτη χρονιά το παρατηρείς αυτό το φαινόμενο; :hmm: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι εντελώς διαφορετικό να πας σε μια σχολη που εχει μονιμο προσωπικο και αλλο σε μια σχολη που να ειναι συμβασιουχοι . Διοτι μπορεί να πας σε μια σχολη που να ειναι οι περισσοτεροι συμβασιουχοι και να εχει τελειωσει η συμβαση τους και να μην στελνει το υπουργειο αντικατασταστη. Τοτε δεν θα γινεται μαθημα .
Με το καλυπτεις εννοουσα αν δουλειες του ΧΜ μπορουσε να τις κανει ο ΜΜ και το αντιθετο

Συμφωνώ απόλυτα και όχι δεν ακούει τίποτα. Ανατριχιάζει μόνο και μόνο που ακούει το όνομα Κοζάνη.
Του το είπα 1,2,3,4 δήλωσε Κοζάνη και δήλωσε Κοζάνη, εξάλλου ήδη φοιτείς στο Μαθηματικό Πάτρας. Τίποτα, αυτός.
Ελπίζω να κατέβουν πολύ οι βάσεις και να πιάσει Βόλο...τι να πω..

Lancelot διάβασε αυτό μήπως ξεμπλοκάρεις και σκεφτείς σωστά. Και εσύ Χρήστο δείξτο στον γνωστό σου μήπως τον γλιτώσεις από την κουταμάρα που ετοιμάζεται να κάνει. I think I rest my case after this!
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=48669
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Ναι οντως δεν υπαρχει απαντηση . Θελω να κανω αλλη μια ερωτηση στην ωραια μας συζητηση . Όλα τα τμηματα ΜΜ εχουν το ευρωπαικο συστημα μεταφορας διδακτικων μοναδων(τα λεγομενα ECTS) ; Διότι στη σελιαδα του τμηματος Κοζανης δεν αναφερεται καπου, εκτος και αν ψαχνω λαθος https://mech.uowm.gr/.
Επιπρόσθετα τυχαινει και εχω γνωστους και στο τμημα της Κοζανης και σε αυτο του Βολου . Ο πρωτος περναει τα μαθηματα με λιγο διαβασμα, χωρις να κουραζεται πολυ . Ο δευτερος ομως χτυπαει 5-6 ωρα και βρισκεται υπο πίεση . Και οι 2 ειναι πρωτοετης . Ο 1ος εβγαλε 16280 και ο 2ος 16953 . Αυτη τη συγκριση να τη λαβει κανεις υπόψιν του ; Τι εχετε να πειτε ;
Οσον αφορα την ερωτηση του thoba19 φυσικα και θελω μηχανικος στην φερραρι

Aκόμη είναι υπό διαμόρφωση το σύστημα πιστωτικών μονάδων (ects) σε πολλά Τμήματα ΑΕΙ και ΤΕΙ. Αλλά όταν γίνουν οι αλλαγές αυτόματα θα εξισωθεί το πτυχίο ως εξής π.χ. το πτυχίο 4 ετών σε 240 ects. H Eλλάδα είναι η μόνη χώρα στην ΕΕ χωρίς τριετή πτυχία (των 180 ects). Mετά τις πανελλήνιες το κοντέρ μηδενίζεται. Το τι ακριβώς θα κάνει ο καθένας περνώντας σε ένα Τμήμα θα ξεκινήσει πάλι από το μηδέν. Δηλαδή, ακόμη και να ήταν μαθητής των 20.000 μορίων (χωρίς τους πολλαπλασιαστές) δεν σημαίνει ότι είναι δεδομένο ότι θα πάρει πτυχίο, θα κάνει μεταπτυχιακό κλπ που ακούμε εδώ στο φόρουμ. Δεν είναι δεδομένα αυτά. Δεν είναι δεδομένες οι ερευνητικές μεγαλοκαριέρες. H ιστορία έχει δείξει ότι συνήθως οι μέτριοι στις πανελλήνιες πάνε πολύ καλύτερα στις πανεπιστημιακές σπουδές. Μην κολλάς σε τέτοιου είδους συγκρίσεις, ποιος έγραψε, δεν έγραψε και τι έγραψε αλλά κοίταξε λίγο να ενσωματωθείς στην λογική της πραγματικότητας. Καλή συνέχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scunk98

Νεοφερμένος

Ο Scunk98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Βασικά αν και κλίνω προς ιατρικη με όλα αυτά που ακούω αν δηλώσω βιολογία δεν θα δηλώσω μοριακή γιατί μένω Αθήνα και δεν έχω δυνατότητα να αλλάξω πόλη και επειδή που ξέρεις μπορεί στην πορεία να ενδιαφερθώ για κάποιον άλλο τομέα.ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σας ??????
(Η ειδικότητα όμως δεν θεωρείται κανονική δουλειά?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AHMAD

Νεοφερμένος

Ο AHMAD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Ρώσικα ικανοποιητικά δεν θα μάθεις σε καμία τέτοια σχολή όπως παρευξείνιους ή βαλκανικούς (για αράβικα δεν ξέρω αλλά αμφιβάλλω ότι μπορείς να μάθεις σε ικανοποιητικό επίπεδο). Κάνω ρώσικα έξι χρόνια σε φροντιστήρια για να φτάσω σε γ1 και οι βαλκανικοί σε τέσσερα χρόνια πάνω στην γλώσσα δεν φτάνουν ούτε το β1. Η Κομοτηνή όπου σπούδασα έχει περίεργο καιρό .... βρέχει και συννεφιά και πολύ κρύο τον χειμώνα , αλλά εντάξει όχι και Αγγλία .... τα πρώτα δύο χρόνια είναι καλά αλλά μετά βαριέσαι αφόρητα. Ρόδο έχω πάει ως τουρίστας μόνο ...... απίστευτα ακριβά αλλά πανέμορφα ......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimmys1998

Νεοφερμένος

Ο Jimmys1998 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παιδιά θελω να ´παω οικονομικά .οργανωσης και διοίκησης επιχειρήσεων ή οικονομικής επιστήμης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top