ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Πιστεύω ότι το μαθηματικό ή το φυσικό είναι καλύτερα από τις δύο άλλες σχολές, οι οποίες δε νομίζω ότι προσφέρουν κάποια επαγγελματική διέξοδο εκτός κι αν είναι όνειρο ζωής!

Πιστεύω ότι το μαθηματικό ή το φυσικό είναι καλύτερα από τις δύο άλλες σχολές, οι οποίες δε νομίζω ότι προσφέρουν κάποια επαγγελματική διέξοδο εκτός κι αν είναι όνειρο ζωής!

Ειμαι αναμεσα σε τεχνολογια τροφιμων, μηχανικων πληροφορικηες ΤΕ, γεωλογιας και δασολογιας ολα στην θεσσαλονικη! Τι μου προτεινετε να σπουδασω και ποια σχολη εχει τις καλυτερες προοπτικες?





Για τη γεωλογία έχω ακούσει ότι είναι πολύ ενδιαφέρουσα σχολή, ότι βγαίνεις από εκεί ο παραδοσιακός φυσικομαθηματικός, αλλά μου έχουν πει ότι είναι πολύ δύσκολη, για να τη βγάλεις τη σχολή... Για τα άλλα δε ξέρω κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

John_07

Νεοφερμένος

Ο John_07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Πιστεύω ότι το μαθηματικό ή το φυσικό είναι καλύτερα από τις δύο άλλες σχολές, οι οποίες δε νομίζω ότι προσφέρουν κάποια επαγγελματική διέξοδο εκτός κι αν είναι όνειρο ζωής!

Πιστεύω ότι το μαθηματικό ή το φυσικό είναι καλύτερα από τις δύο άλλες σχολές, οι οποίες δε νομίζω ότι προσφέρουν κάποια επαγγελματική διέξοδο εκτός κι αν είναι όνειρο ζωής!







Για τη γεωλογία έχω ακούσει ότι είναι πολύ ενδιαφέρουσα σχολή, ότι βγαίνεις από εκεί ο παραδοσιακός φυσικομαθηματικός, αλλά μου έχουν πει ότι είναι πολύ δύσκολη, για να τη βγάλεις τη σχολή... Για τα άλλα δε ξέρω κάτι.

πφφφφφ δεν ξερω τι να βαλω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
πφφφφφ δεν ξερω τι να βαλω

Έχεις δει τα προγράμματα σπουδών της κάθε σχολής;Ίσως σε βοηθήσει!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John_07

Νεοφερμένος

Ο John_07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Έχεις δει τα προγράμματα σπουδών της κάθε σχολής;Ίσως σε βοηθήσει!;)

Ναι..περισσοτερο με ενδιαφερει των τεχνολογων τροφιμων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Δες τα μαθήματα και το αντικείμενο σπουδών αναλυτικά, για να καταλήξεις και να μη βρεθείς με κάτι που δε το περιμένεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstaskoup

Νεοφερμένος

Ο kwstaskoup αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Εγω εδωσα φετος πανελληνιες αλλα επειδει δεν τα πηγα καλα θελω να ξαναδωσω του χρονου.Του χρονου ομως θελω να δηλωσω την σχολη της πυροσβεστικης ακαδημιας αλλα μου ειπαν οτι για να την δηλωσω πρεπει να δωσω με το καινουργιο συστημα και οχι με το παλιο ισχυει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Christos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Ρε παιδια ξερει κανεις τ ισχυει με τ προκηρυξη π λεει πως δεν εγραφοντε ολοι στο οικονομικο επιμελητιριο οσοι τελειωνουν απο οικονομικες σχολες ... Π.χ. Εγω εβαλα διοικηση επιχειρισεων αλλα πιανω και οικονομικες σχολες και δλδ τωρα δεν θα ειμαι παιδια εχω τρελαθει οποιος ξερει ας μ πει .... :'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panotrela

Νεοφερμένος

Ο panotrela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Τα μεγαλυτερο προβλημα ομως που εχω ειναι η επιλογη της δευτερης σχολης.Σκεφτομαι για φυσικο Ιωαννινα η για μηχ. πληροφορικης & τηλ. κοζανη.Με τους υπολογιστες ασχολουμε χρονια και εχω αρκετες γνωσεις(οπως παραβιαση ασφαλειας κ.α).Με την φυσικη τα τελευταια χρονια δεν τα πηγαινα καλα καθως δεν διαβαζα :D αλλα φετος που ξεκινησα να ασχολουμε μου αρεσε και διαβαζα περισοτερο απο ολα τα αλλα αν και στο τελος τα περιεργα θεματα με δυσκολεψαν αρκετα και εγραψα 11.5 :( .Δεν τρελενομαι να μπω στο φυσικο αλλα ουτε και για την κοζανη.Εαν περασω κοζανη θα διαικδικησω μετραφη καθως πληρω καποια κριτηρια.Περιμενω τις απαντησεις σας :clapup:


*μην βαρεθειτε να το διαβασετε :D :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρε παιδια ξερει κανεις τ ισχυει με τ προκηρυξη π λεει πως δεν εγραφοντε ολοι στο οικονομικο επιμελητιριο οσοι τελειωνουν απο οικονομικες σχολες ... Π.χ. Εγω εβαλα διοικηση επιχειρισεων αλλα πιανω και οικονομικες σχολες και δλδ τωρα δεν θα ειμαι παιδια εχω τρελαθει οποιος ξερει ας μ πει .... :'

Στο οικονομικό επιμελητήριο εγγράφονται οι απόφοιτοι των σχολών https://www.oe-e.gr/oe/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=41&Itemid=33&lang=el
Στην πρόσφατη προκήρυξη για πρόσληψη υπαλλήλων στο Υπουργείο Οικονομικών αναφερόταν ότι είχαν δικαίωμα υποβολής αίτησης μόνο οι απόφοιτοι κάποιων συγκεκριμένων οικονομικών σχολών και όχι όλοι . Μετά από παρέμβαση του οικονομικού επιμελητηρίου αυτό διορθώθηκε οπότε μην ανησυχείς https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/23815
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eva097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eva097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Γεια σας παιδια,
ειμαι νεο μελος και εχω μια απορια.Εχω 13900 μορια και θελω να περασω στο τμημα μηχανικων ηλεκτρονικων υπολογιστων και πληροφορικης στα Ιωαννινα.Το 2013 η σχολη ειχε 13719 μορια και οι εισακτεοι ηταν 144(90%).περυσι ειχε 14342 και οι εισακτεοι ηταν 200 (90%) ενω φετος οι εισακτεοι μειωθηκαν στους 180(90%).Τι πιστευεται,εχω πιθανοτητες να περασω??
Τα μεγαλυτερο προβλημα ομως που εχω ειναι η επιλογη της δευτερης σχολης.Σκεφτομαι για φυσικο Ιωαννινα η για μηχ. πληροφορικης & τηλ. κοζανη.Με τους υπολογιστες ασχολουμε χρονια και εχω αρκετες γνωσεις(οπως παραβιαση ασφαλειας κ.α).Με την φυσικη τα τελευταια χρονια δεν τα πηγαινα καλα καθως δεν διαβαζα :D αλλα φετος που ξεκινησα να ασχολουμε μου αρεσε και διαβαζα περισοτερο απο ολα τα αλλα αν και στο τελος τα περιεργα θεματα με δυσκολεψαν αρκετα και εγραψα 11.5 :( .Δεν τρελενομαι να μπω στο φυσικο αλλα ουτε και για την κοζανη.Εαν περασω κοζανη θα διαικδικησω μετραφη καθως πληρω καποια κριτηρια.Περιμενω τις απαντησεις σας :clapup:


*μην βαρεθειτε να το διαβασετε :D :whistle:
Εφόσον δεν σε τρελαίνει και πολύ η φυσική ΜΗΝ διανοηθείς να πας στο φυσικό και ειδικά στα Γιάννενα . Το τμήμα είναι από τα δυσκολότερα και πραγματικά θα " ιδρώσεις " πάρα πολύ μέχρι να το βγάλεις . Και μην νομίσεις ότι θα το τελειώσεις σε 4 χρόνια , καθώς εκεί ο μέσος όρος αποφοίτησης κυμαίνεται απο 7-10 χρόνια . Για τα άλλα τμήματα δεν γνωρίζω κάτι , επομένως δεν μπορώ να έχω αποψη .
Εσύ , βέβαια , πρέπει να επιλέξεις τη σχολή που σου αρέσει και σου ταιριάζει .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John_07

Νεοφερμένος

Ο John_07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Εσεις αν ειχατε να επιλεξετε αναμεσα σε 5 σχολες:
1) Τεχνολογια Τροφιμων (θεσ/νικη)
2) Μηχανικων Πληροφορικης ΤΕ (θεσ/νικη)
3) Γεωλογίας (θεσ/νικη)
4) Δασολογίας και Φυσικού Περιβάλλοντος (θεσ/νικη)
5) Μηχανικών Χωροταξίας και Ανάπτυξης (θεσ/νικη)
Ποια θα διαλεγατε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Εσεις αν ειχατε να επιλεξετε αναμεσα σε 5 σχολες:
1) Τεχνολογια Τροφιμων (θεσ/νικη)
2) Μηχανικων Πληροφορικης ΤΕ (θεσ/νικη)
3) Γεωλογίας (θεσ/νικη)
4) Δασολογίας και Φυσικού Περιβάλλοντος (θεσ/νικη)
5) Μηχανικών Χωροταξίας και Ανάπτυξης (θεσ/νικη)
Ποια θα διαλεγατε?

Προσωπικά θα τα έβαζα με την εξής σειρά:
1)Δασολογίας και Φυσικού περιβάλλοντος
2)Τεχνολογίας τροφίμων
3)Γεωλογίας
4)Μηχανικών χωροταξίας και ανάπτυξης
5)Μηχανικών πληροφορικής

Αλλά το θέμα είναι τι αρέσει σε εσένα.Είναι πολύ άδικο το ότι πρέπει να διαλέξεις μέσα σε λίγες μέρες σε ποια σχολή θα περάσεις και τι σε ενδιαφέρει πραγματικά.Αν δεν μπεις μέσα στα πράγματα δεν μπορείς να καταλάβεις και πολλά.Οπότε βάλε σαν πρώτη επιλογή αυτή που σου κάνει ένα κλικ παραπάνω και από κει και πέρα βλέπεις τι θα γίνει.
Και κάτι ακόμα...Θέλεις μόνο Θεσσαλονίκη λόγω οικονομικών δυσκολιών ή έχεις κάποιο άλλο λόγο;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Εσεις αν ειχατε να επιλεξετε αναμεσα σε 5 σχολες:
1) Τεχνολογια Τροφιμων (θεσ/νικη)
2) Μηχανικων Πληροφορικης ΤΕ (θεσ/νικη)
3) Γεωλογίας (θεσ/νικη)
4) Δασολογίας και Φυσικού Περιβάλλοντος (θεσ/νικη)
5) Μηχανικών Χωροταξίας και Ανάπτυξης (θεσ/νικη)
Ποια θα διαλεγατε?





Εγώ θα έβαζα:
1) Μηχανικών Πληροφορικής
2) Γεωλογίας
3)Τεχνολογία τροφίμων
4) Μηχανικών Χωροταξίας και Ανάπτυξης
5) Δασολογίας και Φυσικού Περιβάλλοντος

Ελπίζω να βοήθησα, πρόσεχε πολύ τη σχολή που θα βάλεις πρώτη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Είναι αρκετά διαφορετικές μεταξύ τους, τι σου αρέσει περισσότερο?
Αν σου αρέσουν όλες το ίδιο, εγώ προσωπικά μάλλον θα πήγαινα τεχνολογία τροφίμων, τόσο επειδή μου αρέσει πολύ το αντικείμενο όσο και επειδή, ακούγεται τουλάχιστον, ελπίζω να ισχύει και στην πραγματικότητα, ότι ο κλάδος των τροφίμων προσφέρει ακόμα ορισμένες θέσεις εργασίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Για εφαρμοσμένη πληρ. παμακ ισχύει ότι, αν και έχει το πλεονέκτημα των διπλών επαγγελματικών δικαιωμάτων (πληρ.+οικ-Ο.Ε.Ε.), δεν εμβαθύνει ούτε στον τομέα της Πληροφορικής ούτε σ'εκείνον των Οικονομικών, με αποτέλεσμα να βγαίνεις από το τμήμα με μισές γνώσεις - το αν ψαχθείς μόνος/-η είναι άλλη υπόθεση ;; Μου το έχουν πει 2-3 παιδιά μέσα από το εν λόγω τμήμα και το διαβάζω και στα forums. Κάποιος άλλος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John_07

Νεοφερμένος

Ο John_07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Είναι αρκετά διαφορετικές μεταξύ τους, τι σου αρέσει περισσότερο?
Αν σου αρέσουν όλες το ίδιο, εγώ προσωπικά μάλλον θα πήγαινα τεχνολογία τροφίμων, τόσο επειδή μου αρέσει πολύ το αντικείμενο όσο και επειδή, ακούγεται τουλάχιστον, ελπίζω να ισχύει και στην πραγματικότητα, ότι ο κλάδος των τροφίμων προσφέρει ακόμα ορισμένες θέσεις εργασίας.

Ναι και εγω αυτο πιστευω οτι ειναι απο τους λιγους κλαδους που προσφερουν αποκατασταση..Επειδη ειναι η αδερφη μου εκει μου εχει μιλησει για τα μαθηματα που διδασκονται και ειναι πολυ ενδιαφεροντα!!!!!!!

Προσωπικά θα τα έβαζα με την εξής σειρά:
1)Δασολογίας και Φυσικού περιβάλλοντος
2)Τεχνολογίας τροφίμων
3)Γεωλογίας
4)Μηχανικών χωροταξίας και ανάπτυξης
5)Μηχανικών πληροφορικής

Αλλά το θέμα είναι τι αρέσει σε εσένα.Είναι πολύ άδικο το ότι πρέπει να διαλέξεις μέσα σε λίγες μέρες σε ποια σχολή θα περάσεις και τι σε ενδιαφέρει πραγματικά.Αν δεν μπεις μέσα στα πράγματα δεν μπορείς να καταλάβεις και πολλά.Οπότε βάλε σαν πρώτη επιλογή αυτή που σου κάνει ένα κλικ παραπάνω και από κει και πέρα βλέπεις τι θα γίνει.
Και κάτι ακόμα...Θέλεις μόνο Θεσσαλονίκη λόγω οικονομικών δυσκολιών ή έχεις κάποιο άλλο λόγο;:hmm:

Σπουδαζει η αδερφη μου οποτε ενα ενοικιο ειναι καλυτερο απο 2 ;)
Τεχνολογια τροφιμων θα παω μου αρεσει το αντικειμενο σπουδων!!!!

Εγώ θα έβαζα:
1) Μηχανικών Πληροφορικής
2) Γεωλογίας
3)Τεχνολογία τροφίμων
4) Μηχανικών Χωροταξίας και Ανάπτυξης
5) Δασολογίας και Φυσικού Περιβάλλοντος

Ελπίζω να βοήθησα, πρόσεχε πολύ τη σχολή που θα βάλεις πρώτη!

Θεωρω οτι η τεχνολογια τροφιμων ειναι η "καλυτερη" επιλογη οποτε εκει με βλεπω :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Για εφαρμοσμένη πληρ. παμακ ισχύει ότι, αν και έχει το πλεονέκτημα των διπλών επαγγελματικών δικαιωμάτων (πληρ.+οικ-Ο.Ε.Ε.), δεν εμβαθύνει ούτε στον τομέα της Πληροφορικής ούτε σ'εκείνον των Οικονομικών, με αποτέλεσμα να βγαίνεις από το τμήμα με μισές γνώσεις - το αν ψαχθείς μόνος/-η είναι άλλη υπόθεση ;; Μου το έχουν πει 2-3 παιδιά μέσα από το εν λόγω τμήμα και το διαβάζω και στα forums. Κάποιος άλλος;
!
Σχολη πληροφορικης ειναι ,απλα εχει και μαθηματα οικονομικης.διοικητικης φυσης επιπλεον .Εχει κατα την γνωμη μου ενδιαφερον προγραμμα σπουδων(εκει σπουδασα)Ο εκαστοτε φοιτητης μπορει να δωσει επιπλεον βαρυτητα εκει που θελει με τα μαθηματα επιλογης

δες το προγραμμα σπουδων(που ανανεωθηκε απο περσι) και το αντιστοιχο νημα,εχει ξαναγινει η κουβεντα.
35+αγγλικα συνολο μαθηματων ειναι το bachelor εξω,η συγκεκριμενη σχολη εχει αν δεν παρεις πτυχιακη 48+ αγγλικα.Ιδιως αν παρεις ολα τα επιλογης μαθηματα πληροφορικης καταλαβαινεις,περισσοτερα μαθηματα πληροφορικης απο την αντιστοιχη πληροφορικη του ΟΠΑ θα εχεις ,απλα στα επιπλεον μαθηματα περαν αυτων θα ναι σαν να εχεις κανει ενα μαστερ,ας πουμε,σε μαθηματα οικονομικης/διοικητικης φυσης,σε καποιες περιπτωσεις συνδυασμενα με πληροφορικη ωστε π.χ να μπορεις να δουλεψεις και ως στελεχος σε εταιρεια πληροφορικης ή ακομα και ως λογιστης(δεν ειναι λιγοι αυτοι που δουλεψαν ως λογιστες στον ιδιωτικο τομεα,
σημειωνω πως για τον ΑΣΕΠ εισαι πληροφορικος ΠΕ19/20 οχι οικονομολογος) καθως και κατοπιν σε επιπεδο μεταπτυχιακου αν επιθυμεις να εξειδικευτεις καπου που βρισκεις περισσοτερο ενδιαφερον

μην ξεχναμε πως υπαρχουν πολυτεχνικες σχολες που βαζουν ενα σωρο καρπουζια στην μασχαλη τους:D οποτε ειναι τραβηγμενο να μιλαμε ετσι για την ΕΠ που δεν εχει αναλογη ποικιλια με αυτες !παρολαυτα αν καποιος επιθυμει ΜΟΝΟ πληροφορικη και του αρεσει το προγραμμα σπουδων στο ΑΠΘ(δεν το εχω ψαξει),εκει πρεπει να παει κατα την γνωμη μου.

ισως σε βοηθησει να διαβασεις και αυτο
https://review.epe.org.gr
πατα μεσα στις μπλε λεξεις για να δεις την αξιολογηση κ.λπ :)
σημειωνω πως η ΕΦ πληροφορικης ΠΑΜΑΚ απο τοτε που εγινε η αξιολογηση απορροφησε την σχολη της ΔΤ(περσι) και την εκανε κατευθυνση

γενικως διαβασε τα προγραμματα σπουδων των σχολων για τις οποιες ενδιαφερεσαι και επελεξε τι επιθυμεις να σπουδασεις,υπαρχει κοινη βαση,αλλα και διαφοροποιησεις απο σχολη σε σχολη,αναλογα και με τους σκοπους του προγραμματος σπουδων, κανε την προσωπικη σου ερευνα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

sinnlos

Νεοφερμένος

Ο sinnlos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Έχω σοβαρό δίλημμα για την 2η θέση στο μηχανογραφικό και την σχολή που θα περάσω αν δεν πιάσω την πρώτη επιλογή. Κυρίως σκέφτομαι Μηχανολόγους και Φυσικό.

Από την μία οι μηχανολόγοι έχουν πολλά πράγματα να ασχοληθούν, έχουν και τα επαγγελματικά δικαιώματα. Όμως αυτά με τις μηχανές και όλα τα σχετικά δεν μου αρέσουν γιατί δεν πιάνουν τα χέρια μου αλλά μέχρι να επιλέξουμε τομείς θα πρέπει να φάω στην μάπα μηχανουργεία κ.α.. Δηλαδή φαντάζομαι να πάρω πτυχίο και να μην με ενδιαφέρουν καθόλου τα μηχανικά ή τα αυτοκίνητα για παράδειγμα...

Το φυσικό είναι ωραία σχολή και μου αρέσουν όλα τα μαθήματα. Βέβαια την δυσκολία τους δεν μπορώ να την γνωρίζω. Απλώς πιστεύω ότι στην χώρα που ζούμε, όπου κανένας δεν εκτιμά αυτό το πτυχίο, θα καταλήξω καθηγητής που δεν μου αρέσει καθόλου. Έχω σκοπό να κάνω μεταπτυχιακά αν βρω κάτι που με ενδιαφέρει αλλά και πάλι κάτι τέτοιο δεν πιστεύω ότι θα λύσει όλα τα προβλήματα και θα μου δώσει δουλειά πέρα από το καθηγητηλίκι.... άλλωστε για να πετύχεις κάτι στην φυσική και να ασχοληθείς με έρευνα είναι πολύ δύσκολο....

Τέλος σκέπτομαι και τους Χημικούς Μηχανικούς που ασχολούνται με ωραίους τομείς αλλά η τόση πολλή χημεία με απωθεί. Ήμουν της τεχνολογικής στην Γ' και θετικής στην Β' αλλά δεν μπορώ να πω ότι τρελενόμουν για χημεία αλλά ήμουν αρκετά καλός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
δυσκολη περιπτωση εισαι:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soppap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η soppap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Κτηνιατρική ή Βιολογία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top