Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Δεν πιστεύω πως μπορείς να καταλήξεις στο ποιο τμήμα είναι καλύτερο, καθώς και στα τρία τα ίδια πράγματα θα μάθεις, και από τα τρία το ίδιο πράμα θα βγεις -ντάξει στο ceid νομίζω θεωρείσαι και μηχανικός . Γνώμη μου είναι να επιλέξεις με βάση τον τόπο διαμονής σου, ειδικά αν μένεις σε κάποια από τις τρεις αντίστοιχες πόλεις.Το κάθε τμήμα σίγουρα έχει να σου προσφέρει πράγματα.Το CSD στο Ηράκλειο ίσως έχει ένα + λόγω της συνεργασίας του με το ΙΤΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wip97

Νεοφερμένος

Ο Wip97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Η συμβουλη ενος παλιου ειναι να μπειτε στα σαιτ των σχολων να δειτε ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΠΟΥΔΩΝ(δηλαδη ποια μαθηματα θα κανετε σε καθε εξαμηνο) και τις περιγραφες του! Ο τιτλος της σχολης με τα μαθηματα μπορει να απεχουν οσο δεν φανταζεστε. Π.χ. Εγω οταν περασα Ψυχολογια νομιζα οτι θα κανω ποοολυ διαφορετικα πραγματα.

Καλη τυχη σε ολους! :)

Ελπιζω τα μαθηματα να σε εξεπληξαν θετικα , γιατι και εγω σκεφτομαι να μπω στην Ψυχολογια και αυτο που λες με προβληματιζει λιγο... Αλλωστε δεν μπορεις να ξερεις με ακριβεια τα μαθηματα που θα διδαχθεις στο πανεπιστημιο , ακομη και αν διαβασεις τις περιγραφες που δινονται στις ιστοσελιδες των σχολων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πανος221

Νεοφερμένος

Ο Πανος221 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Γεια σας παιδια! Ειμαι και εγω στην φαση του ψαξιματος για την επιλογη σχολης! Ειμαι αναμεσα στην Αγγλικη φιλολογια και το Τμημα Ξενων Γλωσσων Μεταφρασης και Διερμηνειας. Ωστοσο, ακουσα πως στο τελευταιο εκλεισε το τμημα διερμηνειας (που ηταν αυτο που ηθελα κιολας) και γενικα αντιμετωπιζει αρκετα προβληματα.. Ποια ειναι η γνωμη σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill10

Νεοφερμένος

Ο killbill10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γειά σε όλους!! Πρόκειται να κάνω 10% και σκέφτομαι ως πρώτη επιλογή να βάλω τους ημμυ ΕΜΠ.. Το θέμα μου είναι η δεύτερή μου επιλογή. Είμαι ανάμεσα σε μηχανολόγους μηχανικούς ΕΜΠ και φυσικό ΕΚΠΑ. Για διάφορους λόγους,κυρίως οικονομικούς, θα δηλώσω τις σχολές μόνο στην Αθήνα. Έχω διαβάσει όσα θέματα αναφέρονται στη σύγκριση ανάμεσα σε αυτές τις τρεις σχολές ,αλλά και σε κάθε μία ξεχωριστά.Από το φυσικό έχω δει ότι με μεταπτυχιακά και περαιτέρω σπουδές μπορώ να ασχοληθώ με όσους τομείς με ενδιαφέρουν προς το παρόν ( πχ νανοτεχνολογία ή ρομποτική) , ενώ μου αρέσει ιδιαίτερα και το πρόγραμμα σπουδών (η φυσική αποτελεί για εμένα μία από τις πιο ενδιαφέρουσες επιστήμες και θα ήθελα να επεκτείνω τις γνώσεις μου σε αυτό το κομμάτι είτε το σπουδάσω είτε όχι). Το ίδιο ωστόσο μπορώ να κάνω και από ημμυ ή μηχ μηχ αν δεν κάνω λάθος. Στους ημμυ μου δίνεται η δυνατότητα να αποκτήσω γερές βάσεις στη φυσική αλλά και στον προγραμματισμό και τα μαθηματικά που μου αρέσουν επίσης, γι αυτό και σκέφτομαι να τη δηλώσω πρώτη. Στους μηχανολόγους από όσα έχω δει δεν ασχολούνται σε μεγάλο βαθμό με τον προγραμματισμό αλλά μπορούν να ασχοληθούν προπτυχιακά και μεταπτυχιακά με τους τομείς που ανέφερα παραπάνω,ενώ θεωρώ πως έχει αρκετό ενδιαφέρον ο τομέας παραγωγής αλλά και ο τομέας Ε.Ε.Μ.Μ. . Θα ήθελα τη βοήθειά σας και να ακούσω γενικότερα κάποιες απόψεις , ειδικά από άτομα που σπουδάζουν ή έχουν σπουδάσει κάποια από τις τρεις σχολές και ξέρουν από μέσα τα πράγματα, ώστε να μπορέσω να αποφασίσω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki.........

Νεοφερμένος

Η maraki......... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Λαγκαδά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Παιδιά σκέφτομαι παιδαγωγικα
ΑΛΛΆ : να βάλω πρώτα δημοτικής + νηπιαγωγων ή χημικο+ μαθηματικό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Eva097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eva097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Γεια σας παιδια! Ειμαι και εγω στην φαση του ψαξιματος για την επιλογη σχολης! Ειμαι αναμεσα στην Αγγλικη φιλολογια και το Τμημα Ξενων Γλωσσων Μεταφρασης και Διερμηνειας. Ωστοσο, ακουσα πως στο τελευταιο εκλεισε το τμημα διερμηνειας (που ηταν αυτο που ηθελα κιολας) και γενικα αντιμετωπιζει αρκετα προβληματα.. Ποια ειναι η γνωμη σας;
Κοίτα , η Αγγλική Φιλολογία είναι πολύ περιορισμένη ως σχολή και σίγουρα θα χρειαστείς ένα καλό μεταπτυχιακό , ενώ το τμήμα Ξένων Γλωσσών και Διερμηνείας σου δίνει αρκετές δυνατότητες και όταν το τελειώσεις θα είσαι " έτοιμος " για την αγορά εργασίας κάτι που δεν ισχύει στον ίδιο βαθμό για την Αγγλική Φιλολογία ( εκτός αν θες να γίνεις καθηγητης αγγλικών που υπάρχουν άπειροι ) . Εσύ πόσα μόρια έχεις ;
Καλή επιτυχία σε ό,τι επιλέξεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κοινωνική Πολιτική ή Δημόσια Διοίκηση; Με το νου μου, να κάνω μελλοντικά μεταπτυχιακό στη δημοσιογραφία
Η γνώμη μου είναι ότι είναι προτιμότερο να επιλέξεις την Κοινωνική Πολιτική. Το τμήμα ερευνά πολύπλευρα την κοινωνία και αυτή η επιστημονική εκπαίδευση και η κριτική γνώση που θα αποκτήσεις θα είναι μια εξαιρετική βάση για την μελλοντική σου ενασχόληση με τη δημοσιογραφία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πανος221

Νεοφερμένος

Ο Πανος221 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Κοίτα , η Αγγλική Φιλολογία είναι πολύ περιορισμένη ως σχολή και σίγουρα θα χρειαστείς ένα καλό μεταπτυχιακό , ενώ το τμήμα Ξένων Γλωσσών και Διερμηνείας σου δίνει αρκετές δυνατότητες και όταν το τελειώσεις θα είσαι " έτοιμος " για την αγορά εργασίας κάτι που δεν ισχύει στον ίδιο βαθμό για την Αγγλική Φιλολογία ( εκτός αν θες να γίνεις καθηγητης αγγλικών που υπάρχουν άπειροι ) . Εσύ πόσα μόρια έχεις ;
Καλή επιτυχία σε ό,τι επιλέξεις


Εφοσον καταργησαν την διερμηνεια τοτε το μονο που βγαινω ειμαι μεταφραστης, σωστα; Απο Αγγλικη φιλολογια βγαινω καθηγητης αγγλικων και με ενσ μεταπτυχιακο μπορω να γινω μεταφραστης/διερμηνεας.. Εχω 20.125 μορια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eva097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eva097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Εφοσον καταργησαν την διερμηνεια τοτε το μονο που βγαινω ειμαι μεταφραστης, σωστα; Απο Αγγλικη φιλολογια βγαινω καθηγητης αγγλικων και με ενσ μεταπτυχιακο μπορω να γινω μεταφραστης/διερμηνεας.. Εχω 20.125 μορια
Το ζητημα ειναι με τι θελεις να ασχοληθεις . Ως μεταφραστης υπαρχουν προοπτικες και σιγουρα αν το ψαξεις περισσοτερο θα βρεις και αλλες διεξοδους . Απο την αλλη με την Αγγλικη Φιλολογια θα εχεις την δυνατοτητα εκτος απο το μεταπτυχιακο της διερμηνειας να εργαστεις και ως καθηγητης αγγλικων ( ειτε κατα τη διαρκεια των σπουδων σου ειτε αργοτερα σε περιπτωσει που θελησεις να αυξησεις το εισοδημα σου ) . Εγώ προσωπικά θα επέλεγα την Αγγλική Φιλολογία ( αν και όπως λέγεται ειναι μια πολυ περιορισμενη σχολη αν δεν κανεις μετεπειτα σπουδες ) αλλα η αποφαση ειναι δικη σου . Πάντως με τα μόρια που έχεις μπαίνεις άνετα και Αγγλικη Φιλολογια ΕΚΠΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πανος221

Νεοφερμένος

Ο Πανος221 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Το ζητημα ειναι με τι θελεις να ασχοληθεις . Ως μεταφραστης υπαρχουν προοπτικες και σιγουρα αν το ψαξεις περισσοτερο θα βρεις και αλλες διεξοδους . Απο την αλλη με την Αγγλικη Φιλολογια θα εχεις την δυνατοτητα εκτος απο το μεταπτυχιακο της διερμηνειας να εργαστεις και ως καθηγητης αγγλικων ( ειτε κατα τη διαρκεια των σπουδων σου ειτε αργοτερα σε περιπτωσει που θελησεις να αυξησεις το εισοδημα σου ) . Εγώ προσωπικά θα επέλεγα την Αγγλική Φιλολογία ( αν και όπως λέγεται ειναι μια πολυ περιορισμενη σχολη αν δεν κανεις μετεπειτα σπουδες ) αλλα η αποφαση ειναι δικη σου . Πάντως με τα μόρια που έχεις μπαίνεις άνετα και Αγγλικη Φιλολογια ΕΚΠΑ

Χμμ εχεις δικιο.. Και τα δυο μαρεσουν εξισου.. Ειναι δυσκολη αποφαση.. Σε ευχαριστω πολυ παντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

debbaki97

Νεοφερμένος

Η debbaki97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Παιδιά θέλω να ρωτήσω αν κανείς γνωρίζει ή σπουδάζει στο τμήμα μηχανικών ηυ και πληροφορικής στα Γιάννενα να μου πει την γνώμη του για το τμήμα :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John_07

Νεοφερμένος

Ο John_07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Παιδια τι να διαλεξω? Τεχνολογια τροφιμων ατει η μηχανικων πληροφορικης ατει? help!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John_07

Νεοφερμένος

Ο John_07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Τεχνολογία τροφίμων στο ατει η μηχανικών πληροφορικής στο ατει? Ποιο προσφέρει μεγαλύτερες προοπτικές?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

menaskfpzm

Νεοφερμένος

Ο menaskfpzm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Ceid ή ημμυ χανια?? και γιατί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Ceid ή ημμυ χανια?? και γιατί
Για να εχεις τετοιο διλλημα σημαινει οτι σου αρεσει η επιστημη υπολογιστων!! Αρα ceid γιατι ημμυ θα απογοητευτεις απο την απουσια μαθηματων σχετικα με αυτο που σε ενδιαφερει και θα φας και αλλα ακυρα στη μαπα, και ισως ξενερωσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

menaskfpzm

Νεοφερμένος

Ο menaskfpzm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Για να εχεις τετοιο διλλημα σημαινει οτι σου αρεσει η επιστημη υπολογιστων!! Αρα ceid γιατι ημμυ θα απογοητευτεις απο την απουσια μαθηματων σχετικα με αυτο που σε ενδιαφερει και θα φας και αλλα ακυρα στη μαπα, και ισως ξενερωσεις

ευχαριστω πλ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ChrisSfakia

Νεοφερμένος

Ο ChrisSfakia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά, απόφοιτος Γ' Λυκείου είμαι και σκέφτομαι σοβαρά για το μηχανογραφικό!Είμαι ανάμεσα σε:
1. Νοσηλευτική ΕΚΠΑ
2. Φυσικοθεραπεία Αθήνας
3. Διαιτολογία-Διατροφολογία Χαροκόπειο
4. Βιοτεχνολογία ΓΠΑ
5. ΣΕΜΦΕ στο ΕΜΠ

Ποια είναι η γνώμη σας; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

menaskfpzm

Νεοφερμένος

Ο menaskfpzm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά, απόφοιτος Γ' Λυκείου είμαι και σκέφτομαι σοβαρά για το μηχανογραφικό!Είμαι ανάμεσα σε:
1. Νοσηλευτική ΕΚΠΑ
2. Φυσικοθεραπεία Αθήνας
3. Διαιτολογία-Διατροφολογία Χαροκόπειο
4. Βιοτεχνολογία ΓΠΑ
5. ΣΕΜΦΕ στο ΕΜΠ

Ποια είναι η γνώμη σας; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

αμα δεν εχεις σκοπο να πας σε ερευνητικα κεντρα... μην πας ΣΕΜΦΕ
επισης δεν εχεις δικαιωματα εδω στην Ελλάδα , στο εξωτερικο ομως ναι

ειναι δυσκολη σχολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αν δεν κάνω λάθος στη ΣΕΜΦΕ έχεις κανονικά δικαιώματα απλά έχει να κάνει με το τι ειδίκευση παίρνεις αν πας για μαθηματικά μαθηματικός για φυσική φυσικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ChrisSfakia

Νεοφερμένος

Ο ChrisSfakia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Από ΣΕΜΦΕ το κοίταζα για τον κλάδο της Φυσικής και μετά Φυσική Ιατρική μιας και με ενδιαφέρουν αρκετά οι επιστήμες υγείας. Τώρα
το πρόβλημα με την Νοσηλευτική είναι ότι παραμένεις πάντα στο χώρο της κλινικής-νοσοκομείου και είσαι πάντα εξαρτώμενος άμεσα από το δημόσιο τομέα. Ενώ στη Φυσικοθεραπεία πέραν του δημόσιου τομέα στον οποίο μπορείς να ασχοληθείς σου δίνεται η δυνατότητα να ανοίξεις για παράδειγμα και ένα ιδιωτικό φυσικοθεραπευτήριο ή να κάνεις επισκέψεις σε σπίτια. Τέλος σε ό,τι έχει να κάνει με τη Βιοτεχνολογία στο ΓΠΑ έμαθα ότι έχεις αποκλειστικά τα επαγγελματικά δικαιώματα γεωπόνου. Προσωπικά σκέφτομαι λίγο περισσότερο την Φυσικοθεραπεία αλλά θα με ενδιέφερε η γνώμη σας για αυτές τις τρεις σχολές ( Νοσηλευτική ΕΚΠΑ, Φυσικοθεραπεία Αθήνα, Βιοτεχνολογία ΓΠΑ ) γιατί ειλικρινά βρίσκομαι σε αδιέξοδο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top