kpap12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kpap12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Παιδιά θα ήθελα ξανά την άποψη σας Γτ έχω μπερδευτεί και αγχωθει.. Περνάω στο χημικό που μου αρέσει πάρα πολύ και πάντα ήθελα.. Το θέμα ειναι οτι περνάω επαρχία και σκέφτομαι την οικονομική κατάσταση.. Ακόμα σκέφτομαι ότι στο μέλλον μπορεί να θελήσω να κάνω κατατακτηριες για οδοντιατρική.. Πολλά άτομα μου λένε να βάλω τει οδοντικής τεχνολογίας λόγω του ότι θα είμαι Αθήνα, αν κάνω κατατακτηριες θα αναγνωρισθουν μαθήματα και θα έχω 2 πτυχία σημαντικά για την δουλειά μου.. Εμένα με κρατάει πλ ότι είναι τει και ότι δεν είμαι σίγουρος αν θα μου αρέσει.. Τι μου προτείνετε ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά θα ήθελα ξανά την άποψη σας Γτ έχω μπερδευτεί και αγχωθει.. Περνάω στο χημικό που μου αρέσει πάρα πολύ και πάντα ήθελα.. Το θέμα ειναι οτι περνάω επαρχία και σκέφτομαι την οικονομική κατάσταση.. Ακόμα σκέφτομαι ότι στο μέλλον μπορεί να θελήσω να κάνω κατατακτηριες για οδοντιατρική.. Πολλά άτομα μου λένε να βάλω τει οδοντικής τεχνολογίας λόγω του ότι θα είμαι Αθήνα, αν κάνω κατατακτηριες θα αναγνωρισθουν μαθήματα και θα έχω 2 πτυχία σημαντικά για την δουλειά μου.. Εμένα με κρατάει πλ ότι είναι τει και ότι δεν είμαι σίγουρος αν θα μου αρέσει.. Τι μου προτείνετε ???

Αφού το χημικό είναι αυτό που πραγματικά θέλεις τότε θα πρέπει να κάνεις μια σοβαρή συζήτηση με τους γονείς σου για το αν μπορούν να υποστηρίξουν τις σπουδές σου στην επαρχία. Βάλτε τα κάτω και κάντε τους υπολογισμούς σας. Διαβεβαίωσέ τους ότι θα κάνεις ό,τι περνά από το χέρι σου για να κάνεις όση οικονομία μπορείς και ότι θα είσαι συνεπής στις σπουδές σου ώστε να τελειώσεις στην ώρα σου και να μην τους επιβαρύνεις περισσότερο. Μόνο όταν αποδειχτεί ότι είναι πραγματικά αδύνατον να πραγματοποιήσεις το όνειρό σου μόνο και μόνο τότε θα ψάξεις για εναλλακτικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kpap12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kpap12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Αφού το χημικό είναι αυτό που πραγματικά θέλεις τότε θα πρέπει να κάνεις μια σοβαρή συζήτηση με τους γονείς σου για το αν μπορούν να υποστηρίξουν τις σπουδές σου στην επαρχία. Βάλτε τα κάτω και κάντε τους υπολογισμούς σας. Διαβεβαίωσέ τους ότι θα κάνεις ό,τι περνά από το χέρι σου για να κάνεις όση οικονομία μπορείς και ότι θα είσαι συνεπής στις σπουδές σου ώστε να τελειώσεις στην ώρα σου και να μην τους επιβαρύνεις περισσότερο. Μόνο όταν αποδειχτεί ότι είναι πραγματικά αδύνατον να πραγματοποιήσεις το όνειρό σου μόνο και μόνο τότε θα ψάξεις για εναλλακτικές.

Σε ευχαριστώ πολύ.. Και εγώ έτσι σκέφτομαι.. Οι γονείς μου αρχικά χάρηκαν Γτ πέτυχα τον στόχο μου και δεν είχαν θέμα με επαρχία.. Απλά ο πατέρας μου που είναι Οδοντιατρος τώρα του φάνηκε καλή επιλογή και το τει οδοντικής τεχνολογίας.. Πάντως φαίνεται ότι έχουν την πρόθεση να με στηρίξουν αν περάσω επαρχία και βεβαίως θα κάνω και αίτηση μεταγγραφης που έχω οικονομικά κριτήρια και πολυδημα τέκνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε ευχαριστώ πολύ.. Και εγώ έτσι σκέφτομαι.. Οι γονείς μου αρχικά χάρηκαν Γτ πέτυχα τον στόχο μου και δεν είχαν θέμα με επαρχία.. Απλά ο πατέρας μου που είναι Οδοντιατρος τώρα του φάνηκε καλή επιλογή και το τει οδοντικής τεχνολογίας.. Πάντως φαίνεται ότι έχουν την πρόθεση να με στηρίξουν αν περάσω επαρχία και βεβαίως θα κάνω και αίτηση μεταγγραφης που έχω οικονομικά κριτήρια και πολυδημα τέκνα

Πολύ ωραία λοιπόν! Σπουδάζεις στο χημικό που σε ενδιαφέρει και όταν με το καλό τελειώσεις εξετάζεις τις επιλογές σου σύμφωνα με τα κριτήρια που θα έχεις τότε. Αν συνεχίζει να σου φαίνεται δελεαστική πρόταση η οδοντιατρική, μπορείς να τη διεκδικήσεις με κατατακτήριες. Αυτό όμως είναι κάτι που δεν πρέπει να σε απασχολεί στην παρούσα φάση. Τα πράγματα είναι ξεκάθαρα και δεν βλέπω το λόγο γιατί να είσαι προβληματισμένος. Καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Παιδιά sos, η σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικων και Τεχνολογίας Υπολογιστών στην Πάτρα είναι ίδια με τους ΗΜΜΥ ? Ο απόφοιτος της σχολής ειναι και μηχανικός υπολογιστών?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Απ' όσο γνωρίζω είναι ίδια ακριβώς.
(Είχα ακούσει ότι έχουν κάνει αυτή την αλλαγή στην ονομασία επειδή στην Πάτρα υπάρχει κ άλλο τμήμα Μηχ Η/Υ κ Πληροφορικής,κάτι τέτοιο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eva097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eva097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Λόγω της κατάστασης της χώρας και των συνεπειών που μπορεί να έχει :worry: αποφάσισα να κάνω 10% για να έρθω στην πόλη μου. Ωστόσο, αν δεν πιάσω την ίδια σχολή(3 θέσεις):/:, θα πρέπει να έχω και μια δεύτερη εναλλακτική λύση. Με ενδιαφέρει το Αρχαιολογικό και η Φιλολογία, αλλά δεν ξέρω τι να επιλέξω. Από την Αρχαιολογία γίνεται κανείς φιλόλογος, αλλά το αντίθετο όχι. Το θέμα είναι ότι η συγκεκριμένη σχολή εδώ δεν έχει κάποιο τομέα που να με ενδιαφέρει και δεν ξέρω τι να δηλώσω.:redface:
Θα σου προτεινα να πας μονο στην ιδια σχολη εφοσον βεβαια σου αρεσει. Αν δεν τα καταφερεισ καλυτερα να το παλεψεις εκει που εισαι βρισκονταςς πχ μια δουλεια για να ενισχυσεις το εισοδημα σου . Σε ποια σχολη εισαι ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

matholic

Νεοφερμένος

Ο matholic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
ευχαριστώ πολύ Νατάσα και Φρέντο για τις απαντήσεις σας! :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
Έναυσμα για σκέψη έξω από τα κλισέ του μηχανογραφικού και τις επιταγές των φροντιστών:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Αν και η ευτυχία στην Ελλάδα δεν εξαρτάται μόνο από τον προσανατολισμό μας, είναι κι αυτό ένα γερό βήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kpap12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kpap12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Και μια ερώτηση για έναν φίλο μου.. Ανάμεσα σε χημ.μηχ εμπ και βιολογικό εκπα ποιο προτείνετε.. Του αρέσουν περίπου το ίδιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Και μια ερώτηση για έναν φίλο μου.. Ανάμεσα σε χημ.μηχ εμπ και βιολογικό εκπα ποιο προτείνετε.. Του αρέσουν περίπου το ίδιο

Εμείς να προτείνουμε ? ότι του αρέσει περισσότερο και τα 2 πολύ καλά τμήματα είναι.Στους χημ.μηχ δεν ξέρω να σου πω και πολλά αλλά στο βιολογικό πες του ότι δεν κάνουν μόνο τη βιολογία της Γ λυκείου που άρεσε σε όλους μας να διαβάζουμε :book: αλλά και διάφορα πράγματα για τα φυτά και τα ζώα που πιθανόν να μην του αρέσουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Στους χημικούς μηχανικούς πάντως δεν κάνουν μόνο χημεία, κάνουν πολύ λιγότερη χημεία σε σχέση με το χημικό. Το τμήμα ως πολυτεχνικό έχει και άλλα μαθήματα όπως μαθηματικά και φυσική, κοίτα εδώ https://www.chemeng.ntua.gr/the_semester/1
Το χημικό δεν του αρέσει ή απλά προτιμά πολυτεχνείο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Είμαι ανάμεσα στο τμήμα ΗΜΜΥ Βόλου και το αντίστοιχο ΗΜΤΥ Πάτρας, καμιά άποψη? Εσείς που σπουδάζετε σε αυτά τα τμήματα τι λετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Χωρίς να είμαι σε κάποιο από τα δύο,το μόνο που θα σου έλεγα να τσεκάρεις (εκτός από το ποιο μέρος σε βολεύει περισσότερο) είναι κάτι που είχα ακούσει,ότι ο Βόλος δεν έχει ακόμα εργαστηριακές υποδομές κλπ.. Που είναι πάρα πολύ σημαντικό γενικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adreas1997

Νεοφερμένος

Ο adreas1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
θελω μια βοηθεια στη σειρα αυτων των σχολων: χρηματοοικονομικα παπει , οικονομικης επιστημης οπα και οικονομικης επιστημης παπει :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

magdalini

Νεοφερμένος

Η magdalini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Είμαι ανάμεσα στο τμήμα ΗΜΜΥ Βόλου και το αντίστοιχο ΗΜΤΥ Πάτρας, καμιά άποψη? Εσείς που σπουδάζετε σε αυτά τα τμήματα τι λετε?

Γιατί δε βλέπεις και το ΗΜΜΥ της Ξάνθης; Πολύ καλό τμήμα,εξαιρετικοί καθηγητές που βοηθούν στην εξέλιξη των φοιτητών , τέλεια φοιτητική ζωή και προσιτή από οικονομικής άποψης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Γιατί δε βλέπεις και το ΗΜΜΥ της Ξάνθης; Πολύ καλό τμήμα,εξαιρετικοί καθηγητές που βοηθούν στην εξέλιξη των φοιτητών , τέλεια φοιτητική ζωή και προσιτή από οικονομικής άποψης.

Για την ώρα θα ήθελα να μάθω σχετικά με τα τμήματα της Πάτρας και του Βόλου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ακάλυπτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ακάλυπτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Κοινωνική Πολιτική ή Δημόσια Διοίκηση; Με το νου μου, να κάνω μελλοντικά μεταπτυχιακό στη δημοσιογραφία

Βοηθήστε καίγομαι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SirRudeBoy

Νεοφερμένος

Ο SirRudeBoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
CEID Πάτρας VS DI(T) Αθήνας VS CS Ηρακλείου
Ποια νομιζετε οτι ειναι καλυτερη;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top