Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
παιδια με 16.100 περιπου εχω ελπιδες για καποιο τμημα της δημοσιογραφιας??? Επισης ποιο τμημα πιστευετε ειναι καλυτερο μεταξυ Κοινωνιολογιας Παντειου,Κοινωνικης πολιτικης,Κοινωνικης ανθρωπολογιας,Πολιτικης Επιστημης και Ιστοριας και Μεθοδολογιας, Ιστοριας και Θεωριας της Επιστημης στο ΕΚΠΑ???

Πολλοί λένε ότι οι βάσεις θα κυμανθούν στα επίπεδα του 2013. Τότε το τμήμα του Παντείου είχε βάση 16761 μόρια. Οπότε μένει να δούμε αν μείνει εκεί ή αν πέσει περισσότερο. Εσύ πάντως δήλωσε κανονικά πρώτα όλα τα τμήματα δημοσιογραφίας αφού αυτή είναι η πρώτη σου επιλογή. Για τα υπόλοιπα τμήματα που ρωτάς, η άποψή μου είναι ότι, αν έχουμε την δυνατότητα, πρέπει να ξεκινάμε από το βασικό αντικείμενο της κάθε επιστήμης (ώστε να παίρνουμε και τις βασικές γνώσεις που είναι σημαντικότατες) και μετά να ασχολούμαστε με τις ειδικεύσεις του. Σε αυτό το πνεύμα εγώ θα δήλωνα σίγουρα 1) Κοινωνιολογία (με την κοινωνική πολιτική και την κοινωνική ανθρωπολογία θα μπορούσες να ασχοληθείς σε μεταπτυχιακό επίπεδο, αν το επιθυμείς), 2) Πολιτικής Επιστήμης και Ιστορίας, 3) Κοινωνικής Πολιτικής και 4) Κοινωνικής Ανθρωπολογίας. Το Μεθοδολογίας, Ιστορίας και Θεωρίας της Επιστήμης δεν θα το δήλωνα γιατί ενώ σου προσφέρει πραγματικά άπειρες γνώσεις πάνω σε πολλαπλά αντικείμενα, είναι "λίγο απ΄όλα" χωρίς συγκεκριμένο προσανατολισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Ναι δεν ειμαι καλος στα μαθηματικα , με ενδιαφερει οτι ειναι σχετικο με τις επιχειρησεις αλλα θελω πολλα να μαθω για την οιλονομια και το κοσμο το τι γινεται δλδ αν γινοταν να σπουδασω κατι ενδιαμεσο θα το εκανα βαδικα μπορει να πηγενα οικονομικα μονο αλλα με τραβαει η ΟΔΕ γιατι το ΠΑΜΑΚ ειναι Οικονομικο πανεπιστημιο πραγμα π μου λενε οτι εχει μαγαλτερο βαρος το πτυχιο του απο οτι του ΑΠΘ ... Για αυτο δν ξερω τ να κανω , αλλα ναι μαρεσουν και τα δυο! :( :/

Κοίταξε οι υποψήφιοι προτιμούν οικονομικό ΠΑΜΑΚ από οικονομικό ΑΠΘ επειδή ακριβώς το ΠΑΜΑΚ είναι η παλιά ανωτάτη βιομηχανική και εώς πρόσφατα οικονομικό πανεπιστήμιο.Mετά το οικονομικό του ΟΠΑ αυτό του ΠΑΜΑΚ έχει την καλύτερη επίδοση στο ερευνητικό έργο απο τις σχολές(τμήματα πιο σωστά) οικονομικών επιστημών,βάσει όσων διάβασα σε έρευνα του 2009,περαιτέρω δεν το έχω ψάξει,δεν με ενδιέφερε,δεν ξέρω τι το νεότερο μπορεί να έχει αλλάξει.Επίσης γνωρίζω από την εμπειρία μου πως το ΠΑΜΑΚ έχει ελάχιστες καταλήψεις συγκριτικά.
Στην περίπτωση σου όμως έχουμε δυο διαφορετικές σχολές,νομίζω πρέπει να ψάξεις με τι θα σου άρεζε να ασχοληθείς,να κοιτάξεις προγράμματα σπουδών,εξωτερικές αξιολογήσεις.Να περάσεις και από τις ίδιες τις σχολές,να τις δείς από κοντά κτιριακές εγκαταστάσεις κ.λπ και να πάρεις την δική σου απόφαση.Eίναι ζήτημα προσωπικού ενδιαφέροντος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Περάσαμε στο δικό μου θέμα!
Πράγματι μπορώ να βρω πολλά μαθήματα που με ενδιαφέρουν στο συγκεκριμένο τμήμα, αλλά είναι πάγια ανησυχία μου τα ποσοτικά μαθήματα. Ίσως πρέπει απλώς να το καταπιώ και να προχωρήσω έτσι, δεν είναι και αμέτρητα άλλωστε.
Θα ήθελα όμως να σε ρωτήσω την άποψή σου. Πιστεύεις, εφόσον με ενδιαφέρει και η πολιτική επιστήμη και τα οικονομικά (έστω και προς πολιτική οικονομία, διεθνή οικονομικά και όχι οι ποσοτικοί τομείς), ότι αξίζει να σκέφτομαι για Πολιτικής Επιστήμης Κρήτης; Είμαι κοντά στο να το αποκλείσω (και άρα να ησυχάσω επιτέλους από τόσους μήνες σκέψης), καθώς μιλάμε για ζωή στο Ρέθυμνο που δε με συγκινεί η ιδέα (όχι ότι θα το απέφευγα πάση θυσία), σημαντική οικονομική επιβάρυνση και φοίτηση σε τμήμα μικρότερο με λιγότερες επιλογές (εν αντιθέσει με πιο κεντρικά τμήματα, π.χ. το πολιτικό του ΕΚΠΑ που θα δηλώσω πρώτο αν και δεν πιάνω), ενώ ενδεχομένως η φύση του τμήματος να είναι λίγο πιο θεωρητική (πολιτική θεωρία), που δε με συγκινεί τόσο (όχι ότι δε με ενδιαφέρει!).
Έχεις κάποια άποψη; Θα με ενδιέφερε, σίγουρα
Γιώργο κάνεις ένα λάθος το οποίο έκανα και εγώ,μαθήματα όπως η διεθνής οικονομική ή η πολιτική οικονομία,μπορεί να ακούγονται θεωρητικά αλλά είναι μαθηματικοποιημένα μαθήματα,και μάλιστα η διεθνής οικονομική που είχα στο εξάμηνο αυτό.Αυτό ισχύει τουλάχιστον στο ΟΠΑ δεν ξέρω αν στο ΕΚΠΑ λ.χ. είναι πιο θεωρητικό και δυστυχώς εκεί δεν μπορώ να σε βοηθήσω.
Δεν πιστεύω οτι σε κάποιο τμήμα οικονομικής επιστήμης θα λείπουν τα μαθηματικά,και ίσως ναι για σένα να είναι αναγκαίο κακό.
Σε ρώτησα τις προάλλες για τμήματα διεθνών και ευρωπαικών σπουδών και δυστυχώς μου είπες οτι δεν είχες δώσει αγγλικά,το σκέφτεσαι για το τμήμα Διεθνών και Ευρωπαικών Οικονομικών σπουδών του ΟΠΑ,έχει ποσοτικά μαθήματα αλλά περιέχει και πολλά μαθήματα πολιτικής επιστήμης και διεθνών σχέσεων που το τμήμα μας δεν έχει,πιστεύω πρέπει να το σκεφτείς.
Τώρα για τμήματα πολιτικών επιστημών,δεν μπορώ να σου πω πολλά,αλλά στην θέση σου θα ήμουν λίγο επιφυλακτικός,τι επαγγελματικά δικαιώματα θα έχεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ακάλυπτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ακάλυπτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 240 μηνύματα.
παιδια με 16.100 περιπου εχω ελπιδες για καποιο τμημα της δημοσιογραφιας??? Επισης ποιο τμημα πιστευετε ειναι καλυτερο μεταξυ Κοινωνιολογιας Παντειου,Κοινωνικης πολιτικης,Κοινωνικης ανθρωπολογιας,Πολιτικης Επιστημης και Ιστοριας και Μεθοδολογιας, Ιστοριας και Θεωριας της Επιστημης στο ΕΚΠΑ???

Κοινωνιολογία.
Με ένα καλό μεταπτυχιακό είσαι μία χαρά. Και είναι και πολύ πιο ενδιαφέρουσα σχολή από αυτές που γράφεις σε επίπεδο μαθημάτων κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Γιώργο κάνεις ένα λάθος το οποίο έκανα και εγώ,μαθήματα όπως η διεθνής οικονομική ή η πολιτική οικονομία,μπορεί να ακούγονται θεωρητικά αλλά είναι μαθηματικοποιημένα μαθήματα,και μάλιστα η διεθνής οικονομική που είχα στο εξάμηνο αυτό.Αυτό ισχύει τουλάχιστον στο ΟΠΑ δεν ξέρω αν στο ΕΚΠΑ λ.χ. είναι πιο θεωρητικό και δυστυχώς εκεί δεν μπορώ να σε βοηθήσω.
Δεν πιστεύω οτι σε κάποιο τμήμα οικονομικής επιστήμης θα λείπουν τα μαθηματικά,και ίσως ναι για σένα να είναι αναγκαίο κακό.
Σε ρώτησα τις προάλλες για τμήματα διεθνών και ευρωπαικών σπουδών και δυστυχώς μου είπες οτι δεν είχες δώσει αγγλικά,το σκέφτεσαι για το τμήμα Διεθνών και Ευρωπαικών Οικονομικών σπουδών του ΟΠΑ,έχει ποσοτικά μαθήματα αλλά περιέχει και πολλά μαθήματα πολιτικής επιστήμης και διεθνών σχέσεων που το τμήμα μας δεν έχει,πιστεύω πρέπει να το σκεφτείς.
Τώρα για τμήματα πολιτικών επιστημών,δεν μπορώ να σου πω πολλά,αλλά στην θέση σου θα ήμουν λίγο επιφυλακτικός,τι επαγγελματικά δικαιώματα θα έχεις?

Νομίζω όχι πολλά πράγματα από επαγγελματικά δικαιώματα, απλώς βρίσκω ενδιαφέρον το αντικείμενο και δη τις διεθνείς σχέσεις, τα πολιτικά συστήματα, την ανάλυση εκλογικής συμπεριφοράς κ.ά.. Βέβαια, αν και είμαι της λογικής ότι δεν εργάζεσαι απαραίτητα σε αυτό που σπουδάζεις και αξίζει να αποκτήσεις γνώσεις σε ό,τι σε ενδιαφέρει, η αλήθεια είναι πως καθαρά επαγγελματικά το συγκεκριμένο πτυχίο μάλλον δε λέει κάτι στους περισσότερους τομείς και νομίζω πως ο ανταγωνισμός είναι πολύ έντονος τόσο στην ακαδημία (που δε με ενδιαφέρει προς το παρόν), όσο και σε διεθνείς/ευρωπαϊκούς οργανισμούς (με ενδιαφέρουν αλλά σκούρα τα έχω ακούσει).

Για τα οικονομικά, δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ. Σε τι βαθμό εμπεριέχουν μαθηματικά τα μαθήματα και τι επιπέδου μαθηματικά, δε μπορεί να απαντηθεί με τέτοια ακρίβεια φαντάζομαι ώστε να το αντιληφθώ. Ίσως το πάρω μια και καλή απόφαση και προσπαθήσω να τα βγάλω πέρα με τα ποσοτικά υποχρεωτικά μαθήματα, ενώ από επιλογές θα πηγαίνω με μη (ιδιαίτερα) ποσοτικά φυσικά, νομίζω πως θα μου δώσει περίπου τις ίδιες διεξόδους με την πολιτική επιστήμη + ευκολότερη πρόσβαση στον ιδιωτικό τομέα (δε θέλω να σπουδάσω κάτι καθαρά για επαγγελματικούς λόγους αλλά είναι ένα αντικειμενικό πλεονέκτημα το εύρος του συγκεκριμένου αντικειμένου), όπου μάλλον είναι καλύτερα τα πράγματα. Έχω παρατηρήσει πως με ενδιαφέρει γενικώς πολύ η κοινωνικοπολιτική διάσταση των οικονομικών, η οικονομική και περιφερειακή ανάπτυξη και μεγέθυνση (growth), τα behavioral economics κ.ά.. Πόσο βαρύ μπορεί να μου πέσει; :worry:

Έχω ακόμη 10 μέρες, ξέρω ότι οποιαδήποτε από τις επιλογές μου θα με ενδιαφέρει (ακόμη και αν τα βρω δύσκολα με τα μαθηματικά, σίγουρα κάποιοι τομείς με ενδιαφέρουν που δε θα έχουν τόσα και πιστεύω να τα βγάλω πέρα εν τέλει), άρα δε θέλω να κουράζω το forum διότι έχω ρωτήσει πολλές φορές απόψεις για το εν λόγω θέμα. Απλώς, είπα να σε ρωτήσω, καθώς ενδιαφέρθηκες και εδώ, μήπως είχες κάτι στο νου σου που μου διέφευγε. Καταλήγω πάντως εντός των επομένων ημερών και ό,τι γίνει.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον, αν υπάρχει οτιδήποτε που θα ήθελες να προσθέσεις, πάντοτε ευπρόσδεκτο είτε εδώ είτε με προσωπικό μήνυμα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Κοιτώντας το πρόγραμμα σπουδών του ΕΚΠΑ ξανά,παρατήρησα οτι μπορείς να επιλέξεις και μαθήματα από το τμήμα πολιτικής επιστήμης,επίσης εμπεριέχει αρκετά θεωρητικά μαθήματα ως επιλογής ή μέσω της κατεύθυνσης,πιστεύω οτι θα τα καταφέρεις με τα μαθηματικά.Το πρόγραμμα σπουδών είναι πραγματικά ωραίο.
Από τους τομείς που ανέφερες:
η κοινωνικοκοπολιτική διάσταση των οικονομικών έχει να κάνει με οικονομική ιστορία,και ιστορία οικονομικής σκέψης,είναι πολύ ωραίος τομέας και αμιγώς θεωρητικός
η οικονομική ανάπτυξη,είναι τομεάς της μακρο-οικονομικής θεωρίας,με μαθηματικές τεχνικές.
behavioral economics-κατά την γνώμη μου,είναι το πιο αναπτυσσόμενο κομμάτι της οικονομικής θεωρίας,μπορεί να προσεγγιστεί και θεωρητικά και πρακτικά,συνήθως στα behavioral economics αναμειγνύονται τομείς όπως η ψυχολογία,η κοινωνιολογία,game theory και mathematical modelling.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Το έχω γράψει και άλλες φορές. Ποιος είναι αυτός που μπορεί να απαντήσει με βεβαιότητα ποιο είναι το καλύτερο ανάμεσα σε δύο ομοειδή τμήματα διαφορετικών πόλεων; Μάλλον μόνον ο Τσακ Νόρις που έχει σπουδάσει σε όλα ταυτόχρονα. Οι φοιτητές θα λένε πάντα ότι το δικό τους είναι το ...καλυτερότερο (το λέει και η παροιμία: "Αν δεν υποστηρίξεις το πανεπιστήμιό σου θα πέσει να σε πλακώσει"). Κάποιοι άσχετοι με το αντικείμενο "ξερόλες", θα λένε το Τάδε επειδή διάβασαν κάπου κάποιες στατιστικές και τις ερμήνευσαν όπως νόμιζαν. Παλικάρι μου, όλες μας οι ανώτατες σχολές το ίδιο "καλές" ή το ίδιο "κακές" είναι και το τι θα "πάρεις" εξαρτάται από σένα. Έτσι, σου προτείνω να διαλέξεις την πόλη στην οποία αν σπουδάσεις θα επιβαρύνεις λιγότερο την οικογένειά σου.


Πόσο συμφωνώ όμως,πόσο! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki.........

Νεοφερμένος

Η maraki......... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Λαγκαδά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Παιδια καποιος που να ξερει απο χημικους μηχανικους!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

magdalini

Νεοφερμένος

Η magdalini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Πω ρε φίλε δύσκολο τότε.. Πάντως εγώ θα σου πρότεινα φαρμακευτική πρώτα.. Αν και καλό θα ήταν να έχεις κάποιο συγγενή για να πάρεις φαρμακείο.. Οι πολιτικοί μηχανικοι πιστεύω έχουν μεγάλη ανεργία..

Κατά τη γνώμη μου είναι καλύτερο να επιλέξεις το τμήμα των πολιτικών μηχανικών.Δυστυχώς τα φαρμακεία τα τελευταία χρόνια έχουν στοχοποιηθεί και έχουν χάσει πολλά από τα προνόμια τους. Την επόμενη πενταετία που θα βγεις στην αγορά εργασίας τα πράγματα θα είναι πολύ χειρότερα.Επιπλέον μια άδεια φαρμακείου σε μια επαρχιακή πόλη κοστίζει περίπου 200.000 Ε τα οποία ρισκάρεις να χάσεις σε περίπτωση απελευθέρωσης του επαγγέλματος. Καλή τύχη ότι και αν αποφασίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalis123

Νεοφερμένος

Ο mixalis123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
ημμυ ή μηχανολόγων??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
αφου το ριξαμε στα επιχειρηματα...
ημμυ.

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
αφου το ριξαμε στα επιχειρηματα...
ημμυ.

:P

Χαχα ε μα ετσι οπως το ρωτησε!!! Λες και θα του βρουμε λυση !!! Μηχανολογων προτεινω εγω παντως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Ισχύει λίγο :P

Still ημμυ ασυζητητί!

(Αστειεύομαι,απλά θα βοηθούσε αν μας έλεγες λίγο περισσότερο τι σκέφτεσαι και τι σε ενδιαφέρει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ακάλυπτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ακάλυπτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Κοινωνική Πολιτική ή Δημόσια Διοίκηση; Με το νου μου, να κάνω μελλοντικά μεταπτυχιακό στη δημοσιογραφία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

matholic

Νεοφερμένος

Ο matholic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
γεια σας και πάλι παιδιά, ζητώ συγνώμη που ξαναεπιστρέφω στα ίδια αλλά είμαι πραγματικά μπερδεμένος.

Σχετικά με τις σχολές ημμυ και μηχανολόγων (εμπ και στις δυο περιπτώσεις) ποιά πιστεύετε ότι είναι πιο ευρεία?

Πιο εύκολο είναι ένας μηχανολόγος αν δει ότι του αρέσουν περισσότερο τα ηλεκτρικά-υπολογιστές να ασχοληθεί με αυτά ή ένας ηλεκτρολόγος να πάει στα μηχανολογικά?

Μου αρέσουν και τα δύο εξίσου, έχω διαβάσει τους οδηγούς σπουδών και εχω πάει να δω τις σχολές αλλά ακόμα δεν μπορώ να αποφασίσω. Δεν ξέρω τί τελικά μου αρέσει περισσότερο, οπότε το πιο λογικό σε αυτή τη φάση μου φαίνεται ότι είναι να πάω εκεί που θα έχω τα περισσότερα πεδία ανοικτα)


επίσης αν ξέρει κανεις αν σε μία από τις δύο σχολές υπάρχουν περισσότερες ευκαιρίες για μεταπτυχιακά έξω ( κύρος τις σχολής, διασυνδέσεις με άλλα πνεπιστήμια)

οι υπολογιστές, ο προγραμματισμός πάντα μου άρεσαν πολύ και ασχολιόμουν ( και τα μαθηματα στους ημμυ μου φαίνονται πολύ ενδιαφέροντα(απο τους τίτλους τουλάχιστον :p ) αλλά από την άλλη βλέπω πολύ ενδιαφέροντα μαθηματα στην κατευθυνση μεταφορικών μεσων στους μηχανολόγους και προβληματίζομαι ( έχω και μια τρέλα με τα αεροπλάνα και τη φυσική )



αν πάω ηλεκτρολόγους και μετά δω ότι μου ταιριάζει περισσότερο να δουλέψω σε αυτοκίνητα-αεροπλάνα ( όχι κατανάγκη στο ηλεκτρολογικό κομματι) θα είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα?

στο πρόγραμμα σπουδών των μηχανολόγων με χαλάει λίγο που δεν έχουν ""αρκετά""" μαθηματα με υπολογιστές...

άρα το ερώτημα ειναι ποιά πιθανή μετάβαση πιστευετε ότι θα έιναι πιο δύσκολη:
ηλεκτρολόγος--> μηχανολογικά
ή
μηχανολόγος--> ηλεκτρικά - υπολογιστές


ευχαριστώωω! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Λόγω της κατάστασης της χώρας και των συνεπειών που μπορεί να έχει :worry: αποφάσισα να κάνω 10% για να έρθω στην πόλη μου. Ωστόσο, αν δεν πιάσω την ίδια σχολή(3 θέσεις):/:, θα πρέπει να έχω και μια δεύτερη εναλλακτική λύση. Με ενδιαφέρει το Αρχαιολογικό και η Φιλολογία, αλλά δεν ξέρω τι να επιλέξω. Από την Αρχαιολογία γίνεται κανείς φιλόλογος, αλλά το αντίθετο όχι. Το θέμα είναι ότι η συγκεκριμένη σχολή εδώ δεν έχει κάποιο τομέα που να με ενδιαφέρει και δεν ξέρω τι να δηλώσω.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
γεια σας και πάλι παιδιά, ζητώ συγνώμη που ξαναεπιστρέφω στα ίδια αλλά είμαι πραγματικά μπερδεμένος.
Σχετικά με τις σχολές ημμυ και μηχανολόγων (εμπ και στις δυο περιπτώσεις) ποιά πιστεύετε ότι είναι πιο ευρεία?
Πιο εύκολο είναι ένας μηχανολόγος αν δει ότι του αρέσουν περισσότερο τα ηλεκτρικά-υπολογιστές να ασχοληθεί με αυτά ή ένας ηλεκτρολόγος να πάει στα μηχανολογικά?
Μου αρέσουν και τα δύο εξίσου, έχω διαβάσει τους οδηγούς σπουδών και εχω πάει να δω τις σχολές αλλά ακόμα δεν μπορώ να αποφασίσω. Δεν ξέρω τί τελικά μου αρέσει περισσότερο, οπότε το πιο λογικό σε αυτή τη φάση μου φαίνεται ότι είναι να πάω εκεί που θα έχω τα περισσότερα πεδία ανοικτα)
επίσης αν ξέρει κανεις αν σε μία από τις δύο σχολές υπάρχουν περισσότερες ευκαιρίες για μεταπτυχιακά έξω ( κύρος τις σχολής, διασυνδέσεις με άλλα πνεπιστήμια)
οι υπολογιστές, ο προγραμματισμός πάντα μου άρεσαν πολύ και ασχολιόμουν ( και τα μαθηματα στους ημμυ μου φαίνονται πολύ ενδιαφέροντα(απο τους τίτλους τουλάχιστον :p ) αλλά από την άλλη βλέπω πολύ ενδιαφέροντα μαθηματα στην κατευθυνση μεταφορικών μεσων στους μηχανολόγους και προβληματίζομαι ( έχω και μια τρέλα με τα αεροπλάνα και τη φυσική )
αν πάω ηλεκτρολόγους και μετά δω ότι μου ταιριάζει περισσότερο να δουλέψω σε αυτοκίνητα-αεροπλάνα ( όχι κατανάγκη στο ηλεκτρολογικό κομματι) θα είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα?
στο πρόγραμμα σπουδών των μηχανολόγων με χαλάει λίγο που δεν έχουν ""αρκετά""" μαθηματα με υπολογιστές...
άρα το ερώτημα ειναι ποιά πιθανή μετάβαση πιστευετε ότι θα έιναι πιο δύσκολη:
ηλεκτρολόγος--> μηχανολογικά
ή
μηχανολόγος--> ηλεκτρικά - υπολογιστές
ευχαριστώωω! :)
Ο βασικος κυκλος σπουδων ειναι αρκετα ιδιος και στις 2 σχολες!!! Με τη μεταβαση δε ξερω τι εννοεις!! Παλια οι σχολες ηταν μια, ηλεκτρολογοι-μηχανολογοι και μετα διασπαστηκαν, οποτε καταλαβαινεις οτι οι ομοιοτητες ειναι αρκετες!!!Πρεπει να διαλεξεις τι σου αρεσει περισσοτερο!! Με αυτοκινητα και αεροπλανα πχ μπορεις να ασχοληθεις και στις 2 σχολες, απλα απο διαφορετικες σκοπιες!!! Προγραμματισμο δε θα δεις και πολυ στους ηλεκτρολογους (1 μαθημα σε καθε εξαμηνο), εκτος αμα παρεις τον αντιστοιχο τομεα, οποτε μη σε χαλαει που δεν υπαρχουν αντιστοιχα μαθηματα στους μηχανολογους!!!Αφου σου αρεσουν τα αεροπλανα, η φυσικη και τα μηχανολογικα, για μενα πηγαινε μηχανολογος!!! Καποτε ειχα το ιδιο διλημμα με σενα, πιστευω οτι οπου και να πας δε θα απογοητευτεις παντως!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λόγω της κατάστασης της χώρας και των συνεπειών που μπορεί να έχει :worry: αποφάσισα να κάνω 10% για να έρθω στην πόλη μου. Ωστόσο, αν δεν πιάσω την ίδια σχολή(3 θέσεις):/:, θα πρέπει να έχω και μια δεύτερη εναλλακτική λύση. Με ενδιαφέρει το Αρχαιολογικό και η Φιλολογία, αλλά δεν ξέρω τι να επιλέξω. Από την Αρχαιολογία γίνεται κανείς φιλόλογος, αλλά το αντίθετο όχι. Το θέμα είναι ότι η συγκεκριμένη σχολή εδώ δεν έχει κάποιο τομέα που να με ενδιαφέρει και δεν ξέρω τι να δηλώσω.:redface:

Αγαπητή niek νομίζω πως πρέπει να δηλώσεις μόνο την ίδια σχολή και αν δεν καταφέρεις να εισαχθείς, να μείνεις εκεί που είσαι. Πέρσι αφού εξέτασες όλες σου τις επιλογές, αποφάσισες ότι σε ενδιαφέρει περισσότερο η συγκεκριμένη σχολή και από ότι έχω καταλάβει, μετά τη φοίτησή σου σ΄αυτήν, ανακάλυψες ότι πραγματικά σου αρέσει.. Είναι πισωγύρισμα να κάνεις το ίδιο και φέτος και μάλιστα διεκδικώντας σχολές ενός εντελώς διαφορετικού πεδίου, ρισκάροντας επίσης την πιθανότητα να μην σε ικανοποιήσουν. Αν τα κατάφερες οικονομικά την προηγούμενη χρονιά, τότε σίγουρα μπορείς να τα καταφέρεις και τις επόμενες αφού οι συνθήκες δεν πρόκειται να διαφοροποιηθούν κατά πολύ.΄Ισως χρειαστεί να κάνεις κάποιες κινήσεις για να αναβαθμίσεις τα οικονομικά σου (κανένα ιδιαίτερο, πιθανή αλλαγή σπιτιού με φτηνότερο νοίκι, φαγητό στη λέσχη, καλύτερη διαχείριση των χρημάτων σου κτλ) αλλά είμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά. Μην αγχώνεσαι και καλή επιτυχία σε ο,τι και αν αποφασίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
γεια σας και πάλι παιδιά, ζητώ συγνώμη που ξαναεπιστρέφω στα ίδια αλλά είμαι πραγματικά μπερδεμένος.

Σχετικά με τις σχολές ημμυ και μηχανολόγων (εμπ και στις δυο περιπτώσεις) ποιά πιστεύετε ότι είναι πιο ευρεία?

Πιο εύκολο είναι ένας μηχανολόγος αν δει ότι του αρέσουν περισσότερο τα ηλεκτρικά-υπολογιστές να ασχοληθεί με αυτά ή ένας ηλεκτρολόγος να πάει στα μηχανολογικά?

Μου αρέσουν και τα δύο εξίσου, έχω διαβάσει τους οδηγούς σπουδών και εχω πάει να δω τις σχολές αλλά ακόμα δεν μπορώ να αποφασίσω. Δεν ξέρω τί τελικά μου αρέσει περισσότερο, οπότε το πιο λογικό σε αυτή τη φάση μου φαίνεται ότι είναι να πάω εκεί που θα έχω τα περισσότερα πεδία ανοικτα)


επίσης αν ξέρει κανεις αν σε μία από τις δύο σχολές υπάρχουν περισσότερες ευκαιρίες για μεταπτυχιακά έξω ( κύρος τις σχολής, διασυνδέσεις με άλλα πνεπιστήμια)

οι υπολογιστές, ο προγραμματισμός πάντα μου άρεσαν πολύ και ασχολιόμουν ( και τα μαθηματα στους ημμυ μου φαίνονται πολύ ενδιαφέροντα(απο τους τίτλους τουλάχιστον :p ) αλλά από την άλλη βλέπω πολύ ενδιαφέροντα μαθηματα στην κατευθυνση μεταφορικών μεσων στους μηχανολόγους και προβληματίζομαι ( έχω και μια τρέλα με τα αεροπλάνα και τη φυσική )



αν πάω ηλεκτρολόγους και μετά δω ότι μου ταιριάζει περισσότερο να δουλέψω σε αυτοκίνητα-αεροπλάνα ( όχι κατανάγκη στο ηλεκτρολογικό κομματι) θα είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα?

στο πρόγραμμα σπουδών των μηχανολόγων με χαλάει λίγο που δεν έχουν ""αρκετά""" μαθηματα με υπολογιστές...

άρα το ερώτημα ειναι ποιά πιθανή μετάβαση πιστευετε ότι θα έιναι πιο δύσκολη:
ηλεκτρολόγος--> μηχανολογικά
ή
μηχανολόγος--> ηλεκτρικά - υπολογιστές


ευχαριστώωω! :)

Νομίζω ψιλοκαταλαβαίνω τι εννοείς.. Από ΗΜΜΥ σίγουρα μπορείς να ασχοληθείς σοβαρά με κάποια μηχανολογικά μαθήματα (εγώ πχ ασχολήθηκα φέτος με ένα επιλογής έτσι, κατασκευάζουμε έναν 3D printer για τον οποίο είμαι πολύ περήφανη και θα είμαι ακόμα περισσότερο μόλις τελειώσει :redface: :P . Μπορείς να το πας και παραπέρα με τη διπλωματική σου,εννοείται). Τώρα από μηχανολόγους δεν ξέρω να σου πω,προσωπικά επειδή κι εγώ 3 χρόνια πριν είχα κάνει αυτή τη σκέψη,θεωρώ ότι οι μηχανολόγοι είναι κάπως πιο συγκεκριμένη σχολή,με επιφύλαξη πάντα. Σίγουρα πάντως από ΗΜΜΥ μπορείς να ειδικευτείς σε πάααρα πολλά πράγματα,ανάλογα με κατεύθυνση,διπλωματική και μετέπειτα σπουδές.

Ο βασικος κυκλος σπουδων ειναι αρκετα ιδιος και στις 2 σχολες!!! Με τη μεταβαση δε ξερω τι εννοεις!! Παλια οι σχολες ηταν μια, ηλεκτρολογοι-μηχανολογοι και μετα διασπαστηκαν, οποτε καταλαβαινεις οτι οι ομοιοτητες ειναι αρκετες!!!Πρεπει να διαλεξεις τι σου αρεσει περισσοτερο!! Με αυτοκινητα και αεροπλανα πχ μπορεις να ασχοληθεις και στις 2 σχολες, απλα απο διαφορετικες σκοπιες!!! Προγραμματισμο δε θα δεις και πολυ στους ηλεκτρολογους (1 μαθημα σε καθε εξαμηνο), εκτος αμα παρεις τον αντιστοιχο τομεα, οποτε μη σε χαλαει που δεν υπαρχουν αντιστοιχα μαθηματα στους μηχανολογους!!!Αφου σου αρεσουν τα αεροπλανα, η φυσικη και τα μηχανολογικα, για μενα πηγαινε μηχανολογος!!! Καποτε ειχα το ιδιο διλημμα με σενα, πιστευω οτι οπου και να πας δε θα απογοητευτεις παντως!!!

Αυτο πιστεύω κι εγώ,αφού είσαι σ' αυτή τη φάση. Είναι τέλειες σχολές, έτσι κι αλλιώς!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top