Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Γειά σας!
Δεν πέρασε και πολύς καιρός από τότε που ξαναέγραψα εδώ. Άρχισα να κλείνω πάρα πολύ στην εγκληματολογία αλλά δεδομένου του ότι η Νομική είναι αρκετά κορεσμένος κλάδος (σύμφωνα με στατιστικές που έτυχε να ακούσω στο ραδιόφωνο :P) σκέφτηκα να ξεκινήσω τις σπουδές μου με στρατιωτική ψυχολογία (ΣΣΑΣ) η οποία προσφέρει και επαγγελματική αποκατάσταση. Ωστόσο είμαι λίγο κοντή (1.56) και το όριο είναι πάνω από 1.60. Δεν μπορώ να βασίζομαι στην πιθανότητα ότι ίσως ψηλώσω... :mad:
Ξέρετε μήπως υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος ή εξαιρέσεις λόγω βαθμού ή οτιδήποτε;

Πφφφ λίγο αδικία αυτό με το ύψος ωστόσο γιατί και εμείς οι "κοντοί" έχουμε ικανότητες! :P

Δυστυχώς, δεν υπάρχει κάποια εξαίρεση. Αν είσαι κάτω από το όριο έστω για 1 εκατοστό, είσαι έξω.
Πιές πολύ γάλα να ψηλώσεις! :P :P
Σοβαρά τώρα, η πλειοψηφία των κλάδων στην Ελλάδα είναι αρκετά έως πάρα πολύ κορεσμένοι οπότε μην διαλέγεις έτσι ένα τμήμα.
Είσαι ακόμα μικρούλα. Πάντως για εγκληματολογία υπάρχουν 3 τμήματα που ανοίγουν αυτή τη διέξοδο: Νομική, Ψυχολογία και Κοινωνιολογία. Το κάθε ένα από τα εν λόγω αναφερόμενα τμήματα έχουν το δικό τους κομμάτι στο σύνθετο αυτό κλάδο.The choice is yours and you have enough time to decide ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwnna99

Νεοφερμένος

Η kwnna99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Τι να μου κάνει το γάλα με τέτοια γονίδια που μου έτυχαν; :P (και οι δυο γονείς κοντοί :P)
Εχω ακόμη χρόνο αλλά είμαι λίγο τελειομανής η άτιμη :P θα δω αν βρω κανένα τρόπο να ψηλωσω αλλιώς η νομική δεν με γλιτώνει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γειά σας!
Δεν πέρασε και πολύς καιρός από τότε που ξαναέγραψα εδώ. Άρχισα να κλείνω πάρα πολύ στην εγκληματολογία αλλά δεδομένου του ότι η Νομική είναι αρκετά κορεσμένος κλάδος (σύμφωνα με στατιστικές που έτυχε να ακούσω στο ραδιόφωνο :P) σκέφτηκα να ξεκινήσω τις σπουδές μου με στρατιωτική ψυχολογία (ΣΣΑΣ) η οποία προσφέρει και επαγγελματική αποκατάσταση. Ωστόσο είμαι λίγο κοντή (1.56) και το όριο είναι πάνω από 1.60. Δεν μπορώ να βασίζομαι στην πιθανότητα ότι ίσως ψηλώσω... :mad:
Ξέρετε μήπως υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος ή εξαιρέσεις λόγω βαθμού ή οτιδήποτε;

Πφφφ λίγο αδικία αυτό με το ύψος ωστόσο γιατί και εμείς οι "κοντοί" έχουμε ικανότητες! :P

Συμφωνώ με τον Chris1993. Μπορείς να επιλέξεις την Κοινωνιολογία ή την Ψυχολογία και να κάνεις μεταπτυχιακό στην εγκληματολογία Παντείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,849 μηνύματα.
Καλησπέρα, λοιπον, δινω πανελληνιες τώρα το 15 απο τεχνολογικη κατευθυνση ( στην β ήμουν θετική ) και απο την αρχη της χρονιάς με ενδιεφερε το χημικό. Αν πιασω τα μορια για χημικο και περάσω στη σχολή, θα δυσκολευτώ πάααρα πολύ ή θα μπορώ να το παλέψω; :worry: ή να κοιταξω για κάτι άλλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Καλησπέρα, λοιπον, δινω πανελληνιες τώρα το 15 απο τεχνολογικη κατευθυνση ( στην β ήμουν θετική ) και απο την αρχη της χρονιάς με ενδιεφερε το χημικό. Αν πιασω τα μορια για χημικο και περάσω στη σχολή, θα δυσκολευτώ πάααρα πολύ ή θα μπορώ να το παλέψω; :worry: ή να κοιταξω για κάτι άλλο;

Κοίτα να δεις, δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά πιστεύω ότι θα δυσκολευτείς αρκετά.Σκέψου ότι θα είσαι σε μια σχολή που θα ασχολείσαι αποκλειστικά με χημεία.
Εδω εγώ που είχα ένα μάθημα χημείας στο προηγούμενο εξάμηνο κι ένα τώρα, βρίζω την ώρα και στη στιγμή.Βέβαια εγώ ποτέ μου δεν χώνεψα τη χημεία οπότε ίσως να φταίει και αυτό.

Αν είσαι σίγουρος ότι αυτό θες να κάνεις και είσαι διατεθειμένος να ασχοληθείς σοβαρά και να προσπαθήσεις, τότε κάντο!:)

Σόρρυ αν σε άγχωσα/τρόμαξα!:redface::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,849 μηνύματα.
Κοίτα να δεις, δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά πιστεύω ότι θα δυσκολευτείς αρκετά.Σκέψου ότι θα είσαι σε μια σχολή που θα ασχολείσαι αποκλειστικά με χημεία.
Εδω εγώ που είχα ένα μάθημα χημείας στο προηγούμενο εξάμηνο κι ένα τώρα, βρίζω την ώρα και στη στιγμή.Βέβαια εγώ ποτέ μου δεν χώνεψα τη χημεία οπότε ίσως να φταίει και αυτό.

Αν είσαι σίγουρος ότι αυτό θες να κάνεις και είσαι διατεθειμένος να ασχοληθείς σοβαρά και να προσπαθήσεις, τότε κάντο!:)

Σόρρυ αν σε άγχωσα/τρόμαξα!:redface::P
Aν σου πω οτι μου εκανες τη καρδια περιβόλι, ψέμα θα'ναι :hehe:
Αλλά και πάλι σ'ευχαριστώ για την απαντηση σου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Καλησπέρα, λοιπον, δινω πανελληνιες τώρα το 15 απο τεχνολογικη κατευθυνση ( στην β ήμουν θετική ) και απο την αρχη της χρονιάς με ενδιεφερε το χημικό. Αν πιασω τα μορια για χημικο και περάσω στη σχολή, θα δυσκολευτώ πάααρα πολύ ή θα μπορώ να το παλέψω; :worry: ή να κοιταξω για κάτι άλλο;

Αφού σε ενδιέφερε από την αρχή της χρονιάς το χημικό (άρα θα υποθέσω πως δεν το είχες αποκλείσει ούτε από το τέλος της προηγούμενης), γιατί επέλεξες την τεχνολογική κατεύθυνση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,849 μηνύματα.
Αφού σε ενδιέφερε από την αρχή της χρονιάς το χημικό (άρα θα υποθέσω πως δεν το είχες αποκλείσει ούτε από το τέλος της προηγούμενης), γιατί επέλεξες την τεχνολογική κατεύθυνση;
Δεν λειτουργει φέτος τμήμα θετικής..το παλεψα για τεχνολογικη με βιοχημεια και ηλεκτρισμο αλλα ουτε καν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Δεν λειτουργει φέτος τμήμα θετικής..το παλεψα για τεχνολογικη με βιοχημεια και ηλεκτρισμο αλλα ουτε καν..

Παίζουν τέτοια; :eek:
Μάλιστα, μεγάλη ατυχία (ανεπάρκεια του εκπαιδευτικού συστήματος, αλλά ας μη βγούμε offtopic). Σε αυτή την περίπτωση, θα συμφωνήσω με την προλαλήσασα, ότι θα είναι λίγο δύσκολο (αν και υπάρχουν και μεγαλύτερες δυσκολίες, να είσαι βέβαιος), αλλά αν πραγματικά είναι αυτό που θέλεις να κάνεις, χωρίς να κολλήσεις στην πρώτη δυσκολία, να το επιδιώξεις οπωσδήποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Καλησπέρα, λοιπον, δινω πανελληνιες τώρα το 15 απο τεχνολογικη κατευθυνση ( στην β ήμουν θετική ) και απο την αρχη της χρονιάς με ενδιεφερε το χημικό. Αν πιασω τα μορια για χημικο και περάσω στη σχολή, θα δυσκολευτώ πάααρα πολύ ή θα μπορώ να το παλέψω; :worry: ή να κοιταξω για κάτι άλλο;

Θα δυσκολευόσουν έτσι και αλλιώς αρκετά, αλλά δεν νομίζω ότι ένα μάθημα Χημείας Κατεύθυνσης Γ Λυκείου θα σε έσωζε ιδιαίτερα. Αν αγαπάς τη Χημεία, go for it! Η αρχή είναι δύσκολη, ίσως χρειαστείς κάποια προετοιμασία πιο πριν για κάλυψη κενών και επανάληψη των βασικών, αλλά δεν νομίζω ότι θα είναι απάλευτη η σχολή, ειδικά αν σου αρέσει πάρα πολύ :) Εμένα μια δεύτερη ξαδέρφη μου μπήκε από Τεχνολογική, μέσα σε 4,5 χρόνια την τελείωσε. Μου είπε ότι δυσκολεύτηκε αλλά της άρεσε πάρα πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,849 μηνύματα.
Θα δυσκολευόσουν έτσι και αλλιώς αρκετά, αλλά δεν νομίζω ότι ένα μάθημα Χημείας Κατεύθυνσης Γ Λυκείου θα σε έσωζε ιδιαίτερα. Αν αγαπάς τη Χημεία, go for it! Η αρχή είναι δύσκολη, ίσως χρειαστείς κάποια προετοιμασία πιο πριν για κάλυψη κενών και επανάληψη των βασικών, αλλά δεν νομίζω ότι θα είναι απάλευτη η σχολή, ειδικά αν σου αρέσει πάρα πολύ :) Εμένα μια δεύτερη ξαδέρφη μου μπήκε από Τεχνολογική, μέσα σε 4,5 χρόνια την τελείωσε. Μου είπε ότι δυσκολεύτηκε αλλά της άρεσε πάρα πολύ!
Nαι ειμαι διατεθειμενος να κανω την κατάλληλη προετοιμασια!
Αλήθεια; Αυτο με γεμισε αυτοπεποιθηση thanks :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Nαι ειμαι διατεθειμενος να κανω την κατάλληλη προετοιμασια!
Αλήθεια; Αυτο με γεμισε αυτοπεποιθηση thanks :D

Εαν είσαι τότε go for it!!!
Κίνητρο και διάθεση για μάθηση θέλει η σχολή. Τίποτα άλλο.
Καλή επιτυχία :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελική!!!

Δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 727 μηνύματα.
Καλησπέρα, λοιπον, δινω πανελληνιες τώρα το 15 απο τεχνολογικη κατευθυνση ( στην β ήμουν θετική ) και απο την αρχη της χρονιάς με ενδιεφερε το χημικό. Αν πιασω τα μορια για χημικο και περάσω στη σχολή, θα δυσκολευτώ πάααρα πολύ ή θα μπορώ να το παλέψω; :worry: ή να κοιταξω για κάτι άλλο;

Έτσι κι αλλιώς θα είναι δύσκολα στο χημικό (είτε είχες κάνει είτε όχι χημεία στην γ λυκείου). Όμως αν ρωτάς για το αν θα σε πάει πίσω ένας χρόνος που δεν έκανες χημεία, μην φοβάσαι δεν έχασες και κάτι φοβερό από την χημεία της γ λυκείου(είναι η πιο εύκολη και από τις τρεις χημείες του λυκείου).
Εγώ θα σου έλεγα αν σου αρέσει πολύ να την δηλώσεις την σχολή! Αυτά που ''έχασες'' αναπληρώνονται μέσα σε ένα μήνα...:)
Καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Το πρωτο ετος ειναι σχετικα χαλαρο ,οποτε μπορεις να καλυψεις τοτε τα κενα που θα εχεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

terziscf

Νεοφερμένος

Ο terziscf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα, ποιο απο τα παραπάνω πανεπιστήμια θεωρηται καλύτερο για επαγγελματική αποκατάσταση και ποια η διάφορα τους;

Σημείωση Διαχειριστή: Το μήνυμα προέρχεται από συγχώνευση με το θέμα "Πληροφορική ή Πληροφορική και τηλεπικοινωνίες;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Αν και δε διευκρινίζεις ακριβώς τα τμήματα, στα τμήματα που έχουν και τηλεπικοινωνίες γίνονται και μαθήματα σχετικά με αυτές,καθώς επίσης υπάρχουν και σχετικές κατευθύνσεις.Κατά τ' άλλα είναι ίδια.Τώρα όσον αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση τι να σε πω, ίδια πράματα νομίζω ισχύουν πάνω κάτω.

Το καλύτερο που χεις να κάνεις πάντως είναι να ανοίξεις τα προγράμματα σπουδών των τμημάτων που σε ενδιαφέρουν,ώστε να δεις ακριβώς τις επιλογές των μαθημάτων που έχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lovermusic

Νεοφερμένος

Ο Lovermusic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Υπάρχουν κάποια τμήματα, όπως το Ιωαννίνων που σίγουρα δεν σου προσφέρει Παιδαγωγική Επάρκεια...Επίσης νομίζω πως το Πανεπιστήμιο της Κρήτης, έχει μέσα προγράμματα για ρομποτική...(δεν είμαι σίγουρη αν το παρέχουν και τα άλλα Πανεποστήμια..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John_07

Νεοφερμένος

Ο John_07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Γεια σας! Ειμαι τεχνολογικη με χημεια-βιοχημεια και ηλεκτρολογια και σε 10 μερες πρεπει να παρω μια αποφαση. Να παω τεχνολογια τροφιμων η πληροφορικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,849 μηνύματα.
Γεια σας! Ειμαι τεχνολογικη με χημεια-βιοχημεια και ηλεκτρολογια και σε 10 μερες πρεπει να παρω μια αποφαση. Να παω τεχνολογια τροφιμων η πληροφορικη?

Να επιλέξεις εκείνο που σ' αρέσει. Η γνώμη που θα λάβεις είναι καθαρά υποκειμενική. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top