Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Πολύ απαισιόδοξη και αποθαρρυντική. Ευχαριστώ πάντως.

Honey, δεν είμαι απαισιόδοξη και αποθαρρυντική, είμαι ειλικρινής και κάτι ξέρω παραπάνω, 4 χρόνια σ αυτήν την σχολή προσπαθώ να ξεστραβωθώ. Και εκτοετείς να ρωτήσεις να σου πουν ειδικότητα που θα ακολουθήσουν ένα 70% θα σου πει δεν ξέρω.

Μπες στην σχολή επειδή γουστάρεις να γίνεις γιατρός, μπορεί εκ των πραγμάτων να αποκλείσεις κάποιες ειδικότητες (όπως εγώ απεκλεισα ορθοπεδική, ουρολογία και δερματολογία πριν καν τις δω και καλά έκανα τελικά :P ), αλλά το φάσμα και τα ερεθίσματα είναι τόσο πολλά που δεν αξίζει καν να σου προτείνουμε, συν ότι μέσα σε 10 χρόνια μπορεί να έρθουν τα πάνω-κάτω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 184336

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εχεις δικιο ερυνιδα, δεν το ειχα σκεφτει ετσι:) Ευχαριστω για τις οδηγιες σας.:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lzoakis

Νεοφερμένος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Είναι trend στις μέρες μας τα παιδιά να επιλέγουν από το γυμνάσιο/λύκειο το μεταπτυχιακό τους και την ακριβή επαγγελματική σταδιοδρομία που θα ακολουθήσουν ενώ δεν έχουν μπει καν σε ίδρυμα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.

Προσωπικά διαφωνώ... Μπορώ να σου εγγυηθώ πως η πλειονότητα των συμμαθητών μου στο γυμνάσιο δεν γνωρίζουν καν ποια κατεύθυνση θα προτιμήσουν. Το ίδιο ισχύει και στο λύκειο, και όσον αφορά την κατεύθυνση, εφόσον αρκετά παιδιά ταλανίζονται ανάμεσα στις 3, αλλά και ιδιαίτερα όσον αφορά το επάγγελμα. Το να τείνεις προς ένα συγκεκριμένο επάγγελμα και να είσαι συνειδητοποιημένος ως προς την απαιτούμενη για αυτό σταδιοδρομία, σε αυτή την ηλικία, δεν σε εντάσσει στο σύνηθες (trend ως έλεξες) αλλά μάλλον σε καθιστά εξαιρετέα στο σύνηθες περίπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Προσωπικά διαφωνώ... Μπορώ να σου εγγυηθώ πως η πλειονότητα των συμμαθητών μου στο γυμνάσιο δεν γνωρίζουν καν ποια κατεύθυνση θα προτιμήσουν. Το ίδιο ισχύει και στο λύκειο, και όσον αφορά την κατεύθυνση, εφόσον αρκετά παιδιά ταλανίζονται ανάμεσα στις 3, αλλά και ιδιαίτερα όσον αφορά το επάγγελμα. Το να τείνεις προς ένα συγκεκριμένο επάγγελμα και να είσαι συνειδητοποιημένος ως προς την απαιτούμενη για αυτό σταδιοδρομία, σε αυτή την ηλικία, δεν σε εντάσσει στο σύνηθες (trend ως έλεξες) αλλά μάλλον σε καθιστά εξαιρετέα στο σύνηθες περίπτωση.

αλίμονο, αν επιλέγετε από το γυμνάσιο κατευθύνσεις!! μα είναι δυνατόν να αγχώνεστε γι' αυτό από τώρα? το θέμα είναι να δείχνετε ένα σχετικό ενδιαφέρον και να έχετε τις βάσεις έτσι ώστε, όταν πάτε λύκειο, να μην δυσκολευτείτε να επιλέξετε ούτε κατεύθυνση ούτε σχολή. πόσο μάλλον επάγγελμα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Προσωπικά διαφωνώ... Μπορώ να σου εγγυηθώ πως η πλειονότητα των συμμαθητών μου στο γυμνάσιο δεν γνωρίζουν καν ποια κατεύθυνση θα προτιμήσουν. Το ίδιο ισχύει και στο λύκειο, και όσον αφορά την κατεύθυνση, εφόσον αρκετά παιδιά ταλανίζονται ανάμεσα στις 3, αλλά και ιδιαίτερα όσον αφορά το επάγγελμα. Το να τείνεις προς ένα συγκεκριμένο επάγγελμα και να είσαι συνειδητοποιημένος ως προς την απαιτούμενη για αυτό σταδιοδρομία, σε αυτή την ηλικία, δεν σε εντάσσει στο σύνηθες (trend ως έλεξες) αλλά μάλλον σε καθιστά εξαιρετέα στο σύνηθες περίπτωση.

Το θέμα είναι ότι προτρέχεις στις ειδικότητες και στα μεταπτυχιακά ενώ μπορεί να ξενερώσεις πολύ νωρίτερα και να σταματήσει να σου αρέσει.

Edit: Όταν λέω σου αρέσει εννοώ στην θεωρία και στο τι νομίζεις ότι είναι, γιατί δεν ξέρω αν έχεις κάποια επαφή αλλά αν δεν έχεις, όπως είπε η Ερινύς δεν ξέρεις καν τι παίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lzoakis

Νεοφερμένος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι προτρέχεις στις ειδικότητες και στα μεταπτυχιακά ενώ μπορεί να ξενερώσεις πολύ νωρίτερα και να σταματήσει να σου αρέσει.

Edit: Όταν λέω σου αρέσει εννοώ στην θεωρία και στο τι νομίζεις ότι είναι, γιατί δεν ξέρω αν έχεις κάποια επαφή αλλά αν δεν έχεις, όπως είπε η Ερινύς δεν ξέρεις καν τι παίζει.

Αρχικά έχω την εντύπωση πως με μπερδεύεις με το παιδί που έλεγε για την ιατρική :teasing:

"Ου προ του τέλους μακάριζε"(Παραφράζοντας το αρχικό ουδένα)

Επί της ουσίας, συμφωνώ μαζί σου ως προς την πιθανότητα να "ξενερώσει" κάποιος σχετικά νωρίς· άλλωστε είναι λογικό, καθώς η επαφή που έχει με το αντικείμενο ως επί το πλείστον θα είναι θεωρητική. Ωστόσο διαφωνώ στο ότι αυτό αποτελεί κάποιου είδους "trend" όπως ανέφερες, και νομίζω πως είναι φυσικό το άτομο να προσανατολίζεται με τόση ακρίβεια (κάτι που πάντοτε μάλιστα γινόταν). Κάνει ουσιαστικά όνειρα, δίχως αυτό να σημαίνει ότι θα τα ακολουθήσει μέχρι τέλους, μέχρι μέσης, ή έστω μέχρι β' εξαμήνου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwnna99

Νεοφερμένος

Η kwnna99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Καλησπέρα! Θα ήθελα βοήθεια στο να επιλέξω μια από τις παρακάτω σχολές:

-Νομική,ώστε στη συνέχεια να ακολουθήσω σταδιοδρομία εγκληματολόγου ή δικαστή.
-Ψυχολογία με μεταπτυχιακό στην εγκληματολογία,ώστε να ακολουθήσω σταδιοδρομία εγκληματολόγου.
-Πολιτικές επιστήμες
-Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών.

Όλα τα παραπάνω επαγγέλματα με ενδιαφέρουν αρκετά και για αυτό μου είναι πολύ δύσκολο να επιλέξω ενα! :/: Έχω αρχίσει να σκέφτομαι αρκετά τις διεθνείς σπουδές αφού μου αρέσει η ανάμειξη σε ευρωπαϊκούς θεσμούς και επίσης η ενασχόληση με ξένες γλώσσες! Βέβαια στις μέρες μας είναι ανάποφευκτο να μην σκεφτόμαστε και την άμεση επαγγελματική αποκατάσταση και αυτό με κάνει να έχω δεύτερες σκέψεις για την νομική αφού δεν είμαι απόγονος ατόμων αυτού του κλάδου. Η εγκληματολογία έχει ευκαιρίες επαγγελματικής αποκατάστασης στην Ελλάδα?

Επίσης παρατήρησα ότι το τμήμα διεθνών σπουδών και το τμήμα πολιτικών επιστημών έχουν τις ίδιες επαγγελματικές ευκαιρίες οπότε εαν κάποιος γνωρίζει τις διαφορές (αφού υπάρχει και μια προφανής διαφορά στις βάσεις) να με ενημερώσει!

Ευχαριστώ πολύ!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Πηγαινε νομικη με μεταπτυχιακο στην παντειο στην εγκληματολογια.Ειναι ενα πολυ καλο πτυχιο
Τα υπολοιπα δεν ειναι τοσο,οι πολιτικες επιστημες δεν εχουν τοσο καλη αποκατασταση ,οι περισσοτεροι πανε δημοσιο και πολλοι στρεφονται στα οικονομικα.
Το μεταπτυχιακο της εγκληματολογιας μπορει να μην σου δωσει δουλεια εγκληματολογου αμεσα ομως βοηθαει στην αποκατασταση.
Μολις μπεις στην νομικη θα αλλαξεις αποψεις μολις δεις δυνατοτητες της σχολης.

Διεθνων σπουδων και πολιτικων επιστημων ειναι καλα πτυχια ομως της νομικης ειναι καλυτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
gregory και Johnny έχω δει το πρόγραμμα σπουδών και έχω συζητήσει και με άλλους...πάρα πολλά από αυτά που γράφονται δεν γίνονται...η σχολή ασχολείται πολύ με ηλεκτρονικά και δίκτυα...και οι ίδιοι οι καθηγητές κάνουν απαξιωτικές δηλώσεις πολλές φορές για την ενέργεια και μας ζητούν να ασχολούμαστε μόνο με τα μαθήματα που θα μας κάνουν καλούς Ηλεκτρονικούς Μηχανικούς.....αυτά λένε...επίσης τα μαθήματα ήταν λίγο φορτωμένα με μεγάλη ύλη στον προγραμματισμό και στην ψηφιακή σχεδίαση(Verilog) που εγώ τα φοβόμουν από πριν....Δήλωσα Βόλο λόγω απόστασης (Λάρισα είμαι, και πηγαινοέρχομαι) και από ΑΠΘ μόνο ΗΜΜΥ δεν έπιανα....τώρα ανησυχώ λίγο και για τις άλλες σχολές του Βόλου αν και δεν είναι όλες έτσι και θα δηλώσω σχολές μόνο σε Θεσ/κη ή μπορεί και σε Αθήνα...εεε;;;

Στο ΑΠΘ το κύρος πάει τηλεπικοινωνίες>ηλεκτρονική>ενέργεια. Απ' όσα έχω ακούσει γι αποκατάσταση η φάση είναι ηλεκτρονική>ενέργεια>τηλεπ. Από υποδομές νομίζω πως η ενέργεια είναι η καλύτερη σε μας, απλά στις τηλεπ τις αξιοπιούνε καλυτερα, αφού πάνε περίπου 20 άτομα/ετος αντί 80+ της ενέργειας :P. Επίσης τομέα ενέργειας παίζουν τζάμπα εκδρομές σε εργοστάσια, για τα υπόλοιπα δεν ξέρω. Αυτά...

ΥΓ: κοινώς τηλεπ πας άμα έχεις βίτσιο με τα εφαρμοσμένα μαθηματικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Η.Μ.

Νεοφερμένος

Η Η.Μ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Γεια σας,
Ενδιαφέρομαι για σπουδές στον τομέα της Πληροφορικής και είμαι ανάμεσα σε αυτές τις 2 σχόλες. Ζω Θεσσαλονίκη, όποτε το ΑΠΘ με βολεύει περισσότερο από οικονομική άποψη. Επίσης, ενδιαφέρομαι κυρίως για τους υπολογιστές για αυτό δεν με ενδιαφέρουν Πολυτεχνικά τμήματα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών (δε θέλω δικαιώματα επίβλεψης/ υπογραφής μηχανικών έργων).
Σκέφτομαι το τμήμα στα Γιάννενα γιατι διάβασα κάπου ότι το πτυχίο του προτιμάτε για μεταπτυχιακες σπουδές στο εξωτερικό γτ έχει περισσότερα (ΕCTS) και επειδή δίνει την δυνατότητα επιλογής πολλών μαθημάτων μετά το 5ο εξάμηνο (?, δεν θυμάμαι ακριβώς) . Τέλος πάντων, μπορεί κάποιος να μου αν όντως αξίζει σαν τμήμα, γιατί άκουσα πως πρόσφατα άλλαξε από τμήμα Πληροφορικής σε Μηχανικών. Γεγονός που με ανησυχεί όσο αναφορά την αναγνωρισιμοτητα του πτυχίου.

Οπότε αν ξέρετε κάτι σχετικά με τα 2 τμήματα (προσωπικές εμπειρίες....) , θα ήθελα να μου το γράψετε.

Υ/Γ
Λέτε να μπορώ να το δηλώσω το Τμήμα στα Γιάννενα από την "Νέο Πεδίο Επιστήμων Πληροφορικής και Οικονομίας"; Είμαι το πειραματόζωο του '98!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Καλησπέρα! Θα ήθελα βοήθεια στο να επιλέξω μια από τις παρακάτω σχολές:

-Νομική,ώστε στη συνέχεια να ακολουθήσω σταδιοδρομία εγκληματολόγου ή δικαστή.
-Ψυχολογία με μεταπτυχιακό στην εγκληματολογία,ώστε να ακολουθήσω σταδιοδρομία εγκληματολόγου.
-Πολιτικές επιστήμες
-Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών.

Όλα τα παραπάνω επαγγέλματα με ενδιαφέρουν αρκετά και για αυτό μου είναι πολύ δύσκολο να επιλέξω ενα! :/: Έχω αρχίσει να σκέφτομαι αρκετά τις διεθνείς σπουδές αφού μου αρέσει η ανάμειξη σε ευρωπαϊκούς θεσμούς και επίσης η ενασχόληση με ξένες γλώσσες! Βέβαια στις μέρες μας είναι ανάποφευκτο να μην σκεφτόμαστε και την άμεση επαγγελματική αποκατάσταση και αυτό με κάνει να έχω δεύτερες σκέψεις για την νομική αφού δεν είμαι απόγονος ατόμων αυτού του κλάδου. Η εγκληματολογία έχει ευκαιρίες επαγγελματικής αποκατάστασης στην Ελλάδα?

Επίσης παρατήρησα ότι το τμήμα διεθνών σπουδών και το τμήμα πολιτικών επιστημών έχουν τις ίδιες επαγγελματικές ευκαιρίες οπότε εαν κάποιος γνωρίζει τις διαφορές (αφού υπάρχει και μια προφανής διαφορά στις βάσεις) να με ενημερώσει!

Ευχαριστώ πολύ!:D

Λοιπον καπως καθυστερημενα:

Νομικη: Γενικα θεωρειται πτυχιο με κυρος αλλα υπερπληθυσμος των δικηγορων ειναι γεγονος και οσο παει το πραγμα γιενεται χειροτερο. Μην το παιρνεις αψηφιστα. Ασφαλιστικες εισφορες για τον νεοδιοριζομενο δικηγορο σε Πρωτοδικειο φτανουν τα 1.600 ευρω τον χρονο. Επαναλαμβανω, μονο οι ασφαλιστικες σου εισφορες, τις οποιες θα βαζεις απο την τσεμπη σου, και κανενας εργοδοτης δεν θα σου δινει, φτανουν τα 1600 ευρω τον χρονο. Και αυτο τα πρωτα 5 χορνια. Μετα εκτοξευεται. Ειδικα αν ζεις σε μεγαλο αστικο κεντρο ετοιμασου για 8ωρα εως 10 ωρα για μισθο που στις καλες περιπτωσεις του μεσου νεου δικηγορου φτανει τα 700 ευρω. Αποφοιτοι με ετοιμα γραφεια, μεγαλο κεφαλαιο (χρηματικο και ανθρωπινο) απο την οικογενεια και ''ακρες'' προφανως ειναι καλυτερα. Ο μεσος νεος δικηγορος ομως ειναι ενας ανειδικευτος εργατης πολυτελειας. Πολυ διαβασμα για να καταληξεις στο τελος να κανεις την δουλεια που θα εκανε ενας γραμματεας. Τελος, Δικαιο. Πολυ μα πολυ Δικαιο. Δεν ειναι σαν τις αλλες Σχολες που θα παιρνεις και Επιλογης μαθηματα απο αλλα Τμηματα. Δικαιο και παλι Δικαιο. Πρεπει να σου αρεσει ή να σφιξεις τα δοντια και να πεις τωρα που εφτασα εδω θα την βγαλω την Σχολη.

Το δικαστικο ειναι μια ιστορια απο μονο του. Πρεπει να εισαι 28 και θελει τρελο διαβασμα. Τρελο διαβασμα ομως. Τα ατομα που ξερω περασαν με την δευτερη στην καλυτερη, ή την τριτη προσπαθεια, και διεκοψαν για ενα χρονο την εργασια ως δικηγοροι για να αφοσιωθουν μονο στην μελετη, χωρια απο τα χρηματα που εδωσαν σε φροντηστηρια εξειδικευμενα για προετοιμασια για τετοιες εξετασεις. Με το εαν ειναι αδιαβλητες οι εξετασεις δεν θα ασχοληθω καν, αν και εχουν ακουστει κατα καιρους διαφορα για παιδια εισαγγελεων και δικαστων. Ας ειμαι καλοπροαιρετος και να πω οτι ειναι σχετικα αξιοκρατικες εξετασεις. Μετα ειναι να σου αρεσει η ζωη του δικαστη. Αποφασιζεις για τις ζωες ανθρωπων. Οπως και να το κανουμε, η δικαστικη εξουσια, εξουσια ειναι και ανηκει στον σκληρο πυρηνα του Κρατους, δεν ειναι απο τα πιο προοδευτικα σωματα.

Ειδα οτι γραφεις για εγκληματολογος. Ελπιζω να μην εισαι επιρρεασμενη απο CSI. Εγκληματολογος στην Ελλαδα κατα βαση σημαινει ακαδημαικη καριερα ή παραλληλη ενασχοληση. Δεν ειναι επαγγελμα που θα βιοποριστεις. Αυτη τη στιγμη στις Ελληνικες Φυλακες υπαρχει μονο ενας διορισμενος επιστημονας που η θεση του φερει τον τιτλο ''εγκληματολογος''. Οποτε οι εγκληματολογοι ειναι ειτε δικηγοροι ασχολουνται και με την εγκληματολογια, ειτε ψυχολογοι ή κοινωνικοι λειτουργοι που ασχολουνται με την εγκληματολογια, ειτε κοινωνιολογοι που ασχολουνται μετην εγκληματολογια. Εγκληματολογος που να βιοποριζεται ως τετοιος δεν ξερω να υπαρχει. Εκτος φυσικα αν οπως προειπα ειναι ακαδημαικος.

Ψυχολογια: Δεν ξερω πολλα αλλα πρεπει να εχει ενδιαφερον. Απλα ποτε δεν ειχα αναζητησει πληροφοριες παλαιοτερα για την Σχολη αυτη, επειδη ηταν τα φιλολογικα που με ενδιεφεραν κυρως. Αναγκαστηκα να δω καποια ψιλοπραγματα οταν ασχοληθηκα περισσοτερο με Ποινικο Δικαιο και ιδιαιτερα με χρηστες ναρκωτικων. Κι εδω ομως πρεπει να υπαρχει πολυ ανεργια, οσοι γνωστοι ξερω ειναι με μπλοκακια και κυνηγανε τον πελατη και τα 5-6μηνα προγραμματα με voucher. Στο εξωτερικο ειδα οτι πρεπει να εχει παραπανω ζητηση, αλλα σε καμια περιπτωση δεν αρκει το το βασικο πτυχιο.

Για ψυχολογος-εγκληαματολογος, το εξηγησα παραπανω.

Πολιτικες επιστημες: Πρεπει να ειναι τρελα, αμα τρελα ενδιαφερουσα σχολη αλλα με πραγματικα μηδεν επαγγελματικη αποκασταση. Οι μισοι και παραπανω αποφοιτοι οταν παρουν το πτυχιο δινουν κατακτηριες για Νομικη. Για δευτερο πτυχιο θα ηταν κορυφαια επιλογη, αλλα για πρωτη δεν θα το ελεγα, εαν μπορεις να περασεις αλλου. Ακομα και να πεις οτι θα ακολουθησεις ακαδημαικη καριερα, καλυτερα κανε προπτυχιακο Νομικη και μεταπτυχιακο πολιτικες επιστημες. Θα ηταν καλος συνδυασμος και δεν ξεφευγεις και πολυ απο το γνωστικο αντικειμενο. Πρεπει ομως να εισαι προετοιμασμενη να φας κατακεφαλα, ολα τα Δικαια της Νομικης.

Διεθνων Σπουδων: Δεν ξερω ποιο Τμημα ακριβως εννοεις. Υποθετω οτι εχει σχεση περισσοτερο με Πολιτικη και Δικαιο και οχι Οικονομικα. Ενα αφορα οντως Πολιτικη και Δικαιο, η γνωμη μου ειναι πανω κατω η ιδια με τις Πολιτικες Επιστημες. Εαν αφορουν τα Οικονομικα και σου αρεσουν τα οικονομικα (προσωπικα με αφηνουν σχετικα ασυγκινητο) νομιζω ειναι καλυτερη επιλογη αν το δεις καθαρα απο αποψη επαγγελματος ειτε φυγεις για εξωτερικο ειτε ακομα και Ελλαδα. Προσωπικα θεωρω πολυ καλη επιλογη την Σχολη Βαλκανικων, Σλαβικων και Ανατολικων Σπουδων στο ΠαΜακ, με την προυποθεση ομ,ως οτι θα παρεις την κατευθυνση των Οικονομικων. Γινεσαι οικονομολογος και μαθαινεις και καλα μια ξενη γλωσσα απο ανερχομενες οικονομικα χωρες που δημιουργουν νεες αγορες, πχ Ρωσικα ή Τουρκικα. Φυσικα και ενα καλο μεταπτυχιακο σε εναν σχετικο τομεα ειναι πολυ χρησιμο, αλλα ας μην κρυβομαστε σε ποιο Σχολη δεν ειναι σημερα σχεδον απαραιτητο το μεταπτυχιακο;


Δεν βλεπω να εχεις περιλαβεις καθολου παιδαγωγικα τμηματα ή φιλολογιες, οποτε δεν ξερω εαν σκεφτεσαι καθολου την ακαδημαικη καριερα. Εδω περα απο τις προφανεις δυσκολιες στην Ελλαδα, και το ποσο ετοιμη εισαι να παλεψεις σοβαρα για κατι τετοιο εδω ή στο εξωτερικο, νομιζω οι καλυτερες επιλογες ειναι Νομικη ή Ψυχολογια, και παλι υποθετωντας οτι αποκλειεις τελειως Φιλολογιες και Παιδαγωγικα. Ειναι και οι δυο σχολες που γενικα θα σε βοηθησουν να γινεις δεκτη σε περισσοτερα μεταπτυχιακα ή διδακτορικα αλλα και να διδαξεις αργοτερα. Απο Νομικη μπορεις να ασχοληθεις απο Εγκληματολογια μεχρι Πολιτικες Επιστημες και Πολιτικη Ιστορια ενω απο Ψυχολογια παλι απο Εγκληματολογια μεχρι Κλινικη Ψυχολογια, Παιδαγωγικη Ψυχολογια και παει λεγοντας. Και παλι να πω ομως οτι η ακαδημαικη καριερα δεν ειναιο κατι που το περνεις αψηφιστα, θελει πολυ δουλεια και διαβασμα και πολλες ή τουλαχιστον αρκετες φορες να εχει καλες σχεσεις με τους καθηγητες.

Αυτα τα ολιγα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kwnna99

Νεοφερμένος

Η kwnna99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Καλησπέρα!

Πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σου και σ'ευχαριστώ πολύ βοηθάνε αρκετά! Εγώ με τα οικονομικά έχουμε σχέσεις μίσους οπότε τα έχω αποκλείσει ως επιλογή :P Έχω αρχίσει περισσότερο να ενδιαφέρομαι για το γνωστικό κομμάτι της νομικής αλλά οι δυσκολίες είναι δύσκολο να μην συμειωθούν... Βέβαια σε συνδιασμό με την εγκληματολογία ίσως αποτελέσουν καλό χαρτί για το εξωτερικό γιατί εδώ πολύ δύσκολα τα πράγματα όπως φαίνεται. Όσο πρόκειται για το δικαστικό,ας πούμε πως λειτουργεί όπως η πλειοψηφία των πραγμάτων στην Ελλάδα :mad: Όντως το διάβασμα είναι πολύ και όσο για την ευθύνη πιστεύω ότι εαν κάνεις καλά την δουλειά σου μπορείς να κοιμάσαι ήσυχα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Καλησπέρα!

Πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σου και σ'ευχαριστώ πολύ βοηθάνε αρκετά! Εγώ με τα οικονομικά έχουμε σχέσεις μίσους οπότε τα έχω αποκλείσει ως επιλογή :P Έχω αρχίσει περισσότερο να ενδιαφέρομαι για το γνωστικό κομμάτι της νομικής αλλά οι δυσκολίες είναι δύσκολο να μην συμειωθούν... Βέβαια σε συνδιασμό με την εγκληματολογία ίσως αποτελέσουν καλό χαρτί για το εξωτερικό γιατί εδώ πολύ δύσκολα τα πράγματα όπως φαίνεται. Όσο πρόκειται για το δικαστικό,ας πούμε πως λειτουργεί όπως η πλειοψηφία των πραγμάτων στην Ελλάδα :mad: Όντως το διάβασμα είναι πολύ και όσο για την ευθύνη πιστεύω ότι εαν κάνεις καλά την δουλειά σου μπορείς να κοιμάσαι ήσυχα. ;)


Τιποτα, εχε υποψιν σου παντως οτι στο εξωτερικο η Εγκληματολογια δεν ειναι τοσο Νομικος Κλαδος. Και Νομικη να ακολουθησεις δηλαδη, αν σε ενδιαφερει η εγκληματολογια, μην μενεις στα Δικαια τοσο αλλα διαβαζε και προσωπικα ψυχολογια, πολιτικη επιστημη και κοινωνιολογια. Ξερω ατομα που ξερουν πολυ Δικαιο αλλα ειναι τοσο φτωχοι σε γνωσεις αλλων κοινωνικων επιστημων που οταν ασχολουνται με Εγκληαμτολογια το κανουν απο τοσο τεχνοκρατικη και κανονιστικη σκοπια που σε κανει να βλεπεις και την ελλειψη βαθους σε πολλους Νομικους ''επιστημονες''.

Anyway καλη τυχη ο,τι και να ποφασισεις, εγω μετα απο τοσα χρονια και τοσο Δικαιο ειπα να στραφω σε πραγματα που μου αρεσουν πραγματικα και ειχα σκοπο να εγραφα εδω σημερα για ν α ζητησω μια συμβουλη, και μετα επεσα πανω στο μηνυμα σου και εγραψα το σεντονι :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwnna99

Νεοφερμένος

Η kwnna99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Το συγκεκριμένο διάβασμα το έχω ξεκινήσει ήδη ;)

Ποτέ δεν είναι αργά για αλλαγές :) Καλή επιτυχία στις καινούριες επλογές σου λοιπόν! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Καλησπέρα σας. Ονομάζομαι Κωνσταντίνος και πηγαίνω στην Α' Λυκείου. Σαν επάγγελμα θα ήθελα να ασχοληθω με την Ιατρική, το θέμα όμως δεν είναι αυτό. Προβληματίζομαι για την ειδικότητα που θα ακολουθήσω αργότερα. Ξέρω μπορεί να φαίνομαι βιαστικός, αλλά τι να κάνουμε?? Έτσι είμαι εγώ. Λοιπόν, σκέφτομαι για παιδοογκολογία, ή μαιευτική και εμβρυολογία. Μήπως μπορείτε να μου προτίνετε και εσείς κάτι?? Εκτός από αυτό έχω λάβει υπόψιν μου το όλο σύστημα στην Ελλάδα, οπότε για ειδικότητα σκέφτομαι Ηνωμένο Βασίλειο ή Γερμανία.
Αν έχετε καμιά ενδιαφέρουσα πρόταση, σας παρακαλώ να την πείτε.
Ευχαριστώ!!!!

Πέρνα εσύ μία φορά Ιατρική πρώτα και βλέπεις μετά, μη σε απασχολεί αυτό τώρα ρε φίλε, είναι (σχετικά ασήμαντη θα έλεγα) λεπτομέρεια. Απ την στιγμή που γενικότερα έχεις το όνειρο να γίνεις Ιατρός πάει τελείωσε, αυτό να βάλεις στόχο μόνο. Να γίνεις δηλαδή καταρχήν Ιατρός! Μακάρι να πετύχεις κιόλας έτσι! Όσο για την ειδικότητα μέχρι τότε μπορεί να αλλάξουν πολλά ακόμα....
Η ερώτηση σου μοιάζει σαν να λέει κάποιος θέλει να γίνει Δάσκαλος Δημοτικού (το αντικείμενο μου κιόλας) αλλά δεν ξέρει ποιά τάξη θέλει αργότερα να διδάξει, Β ή ΣΤ Τάξη για παράδειγμα...Τα βλέπεις στην πορεία αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 184336

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι, σωστά! Καλύτερα να μη βιάζομαι τόσο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Γεια σας είμαι Α λυκείου του χρόνου θα πάω φροντιστήριο(θετικών σπουδών) το πρόβλημα μου είναι για την Γ. Θέλω να πάω για ιατρική οπότε θα επιλέξω σίγουρα βιολογία (εκτός από έκθεση,φυσική,χημεία που είναι υποχρεωτικά). Το πρόβλημα μου είναι στο εάν πρέπει να επιλέξω και μαθηματικά για πιο πολλές επιλογές αλλά έτσι θα έχω πιο λίγο χρόνο να ασχοληθώ με τα άλλα 4 ειδικά αν τα μαθηματικά της Γ είναι τόσο δύσκολα όσο ακούγετε εσείς τι πιστεύετε?

Υ.Γ. Από επιστήμες υγείας μόνο ιατρική και λίγο οδοντιατρική με ενδιαφέρουν δηλαδή θα υπάρχει μεγάλο ρίσκο εφόσον δεν με ενδιαφέρουν άλλα τμήματα

Υ.Γ.2 Αναφέρομαι στο νέο σύστημα που θα ξεκινήσει από την γενιά του 1998
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
ήμουν θεωρητική και δεν ξέρω να σου πω για τα μαθηματικά. απλά θα σου πω ότι, όταν έδινα εγώ, είχαμε 6 υποχρεωτικά και φυσικά όποιος ήθελε επέλεγε και παραπάνω (εγώ προσωπικά έδωσα 7). οπότε τα 5 μαθήματα που πιθανώς θα δώσεις, δεν είναι τόσα πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Άρα να πάρω μαθηματικά ε? ok ευχαριστώ πάντως θα δω ακόμα νωρίς είναι θα περιμένω και από κάποιον που έχει διδαχτεί μαθηματικά να μου τι νομίζει να είσαι καλά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwnna99

Νεοφερμένος

Η kwnna99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Γειά σας!
Δεν πέρασε και πολύς καιρός από τότε που ξαναέγραψα εδώ. Άρχισα να κλείνω πάρα πολύ στην εγκληματολογία αλλά δεδομένου του ότι η Νομική είναι αρκετά κορεσμένος κλάδος (σύμφωνα με στατιστικές που έτυχε να ακούσω στο ραδιόφωνο :P) σκέφτηκα να ξεκινήσω τις σπουδές μου με στρατιωτική ψυχολογία (ΣΣΑΣ) η οποία προσφέρει και επαγγελματική αποκατάσταση. Ωστόσο είμαι λίγο κοντή (1.56) και το όριο είναι πάνω από 1.60. Δεν μπορώ να βασίζομαι στην πιθανότητα ότι ίσως ψηλώσω... :mad:
Ξέρετε μήπως υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος ή εξαιρέσεις λόγω βαθμού ή οτιδήποτε;

Πφφφ λίγο αδικία αυτό με το ύψος ωστόσο γιατί και εμείς οι "κοντοί" έχουμε ικανότητες! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top